Európai szakértők folyamatosan bírálják a nemrégiben hozott döntést, amelyben felemelnék a zenei alkotásokra vonatkozó szerzői jogvédelem időtartalmát. A szakemberek véleménye szerint ezzel ismét csak a nagy kiadók nyernek.
A javaslatot, amit a jogvédő szervezetek monopóliumának letörése céljából hoztak, a múlt héten fogadták el. A hozzáértők szerint ez nem éri el a kívánt hatást, a művészek és a vásárlók nem fogják érezni a jó oldalát, sőt ellenkezőleg, káros lehet számukra. A nagy kiadóknak viszont kapóra jöhet, és ők húzhatnak hasznot belőle. Az az érvelés, hogy a művészeknek ez jelenthet idősebb korukban nyugdíjat, pedig elég gyenge lábakon áll, hiszen pl. Nagy-Britanniában az előadóknak körülbelül 300 euró éves bevétele jut a hanghordozók után.
Martin Kretschmer és Paul Stepan a következőképpen nyilatkoztak:
“Az Európai Bizottság azzal érvel, hogy a szerzői jogvédelem időtartamának meghosszabbítása pont a művészeknek lesz jó, hiszen így nyugdíjas korukra is lesz bevételük. Ez az érv ugyan egyes esetekben valóban helytálló lehet, de hozzá kell tenni, hogy például Nagy-Britanniában az előadók éves bevétele a hanghordozók után körülbelül 300 euró. Egy ilyen jövedelem semmiképpen sem elég nyugdíjnak. Világosan kell látnunk ebben a kérdésben. Az 1913 és 1958 közötti felvételek többsége a négy nagy zenei kiadóhoz (Universal, Warner, Sony BMG és EMI) köthető, vagyis a bevételek is ezekhez a cégekhez vándorolnak. Mivel a vállalatok többségének Európán kívül van a székhelye, így látható, hogy a pénz kikerülne a kontinensről. Vagyis az egész folyamat úgy tekinthető, hogy az EU hosszú távú támogatást nyújt a zenei konszerneknek”
A két szakember szerint a jogvédelem meghosszabbítása hatással lenne a CD/DVD vagy az önálló zeneszámok árára, a vásárlók drágábban vehetnék meg őket. Sőt a rádióknak és a maguk a zenészeknek is növekednének a költségeik, főleg tranzakciós költségek miatt (tárgyalások, juttatások tisztázása, ügyvédi díjak stb). Az ilyen okok miatt dönt néhány művész úgy, hogy másolásvédelem nélkül teszi közzé a műveit.
Az ügy végkimenetele még nem világos, egyszer az Európia Parlament már elutasított egy hasonló kezdeményezést, és a briteknél sem fogadtak el ilyen törvényt. Petíciók is indultak a törvényjavaslat ellen, és már több mint 13.000-en aláírták.
(via sg.hu)
Utolsó hozzászólások