Pont aktuális a felmérés – téma és a probléma pedig gyakorlatilag állandó -, hiszen pár napja jelent meg Bodó Balázs könyve, A szerzői jog kalózai, amelyben részletesen körüljárja a szerzői jog és a fájlcsere témaköröket. Egy országos felmérésben fiatalokat kérdeztek ezekről a témákról.
A felmérést – részben – a HENT (Hamisítás Elleni Nemzeti Testület) végezte, hazai középiskolákban, márciusban és áprilisban. Az online kérdőívet 241 középiskola, több mint 17 ezer tanulója töltötte ki. A kérdések a szerzői jogról, és a letöltési szokásokról kérdezte a fiatalokat.
A válaszokból kiderült, hogy a hazai középiskolások nagyon-nagyon nagy részének – több mint 95 százalékának – szerves része az internet. A fiatalok több mint fele 1-3 órát, negyede pedig 3-nál is több órát tölt naponta a számítógép előtt, a webet böngészve. Hétvégén az utóbbiak aránya is majd 50 százalékig emelkedik. Az internethasználat a fiúknál és a lányoknál jelentősen különbözik, a fiúk közül többen játszanak és gyakrabban használják a letöltési oldalakat, a lányok pedig gyakrabban használják a csevegőprogramokat és többen használják tanulásra a webet.
Mivel töltik idejüket a weben a fiatalok?
A diákoknál a szórakoztató média kiemelt helyen van, zömével zenék és filmek után keresnek a weben, illetve a fiúknál a szoftverek és a játékok is népszerűek. Érdekes, hogy már nem feltétlen első megoldás a letöltés, egyre nagyobb teret nyernek az online streaming megoldások, mind a filmek, mind a zenék esetében.
A megkérdezettek több mint fele ismeri és használja a manapság legnépszerűbb p2p szolgáltatást, a torrent oldalakat. Talán sokakat meglep, de majdnem ilyen népszerűek még a letöltési linkeket kínáló (one-click) fórumok is. A dobogóra még felfért az alternatív fájlcserélő megoldás is, és annak szívből örülünk, hogy az SMS-es megoldást jóval kevesebben használják. Igazán jól hangzó adat az, hogy a letöltések után majdnem 30% meg is vásárolta a terméket.
A fájlcserélő megoldások használatából adódó következmények a diákok szerint a következőek (sorrendben):
- saját rendszerükbe keletkezhető kár (vírus, adat vesztés és lopás)
- tartalom előállítók és terjesztők vesztesége
- jogsértés
A kérdőív konkrétan rákérdezett a fájlmegosztó oldalak legalitására, és a diákok 3/4-e törvénytelennek tartja az oldalak használatát, de nagy részüket ez nem tartja vissza a fájlcserétől. A válaszadók 18 százaléka egyébként már fizetett online megvásárolható, digitális tartalomért, nagyobb százalékuk viszont nem tervez addig pénzt kiadni, amíg van ingyenes alternatíva.
A tanulók válaszaiból kiderült, hogy a legritkábban a szoftverekre adnak ki pénzt – ez mondjuk nem meglepő, a szoftverek a legtöbb esetben drágák, gyakran még az iskolákban is feltört programokat kénytelenek használni a diákok. Majd 60 százalékuk még nem vásárolt eredeti szoftvert, de a játékok esetén sem sokkal jobb a helyzet, 50 százalék felett van azoknak a száma, akik még nem vásároltak eredeti játékokat. A legnagyobb arányban “eredeti” termék még mindig a könyv.
Szerzői mi?
A rossz eredmények oka egyrészt valószínű a hazai családok nem éppen rózsás anyagi helyzete, no meg talán az, hogy a diákok kevesebb mint 20%-a hallott az iskolában a szerzői jogokról. Ennek ellenére majdnem a megkérdezettek fele ismeri a témát. A felvilágosítás tehet még bőven gyerekcipőben jár, így talán nem is várhatjuk el, hogy a fiatalok tisztában legyenek azzal, hogy mi ingyenes, mi szabad és mi fizetős és illegális a világhálón. A fiatalok 36%-a úgy gondolja, teljesen jogszerű filmeket feltölteni az internetre, negyedük szerint pedig az is jogszerű, ha egy teljes regényt beszkennelnek és megosztják a világhálón.
(via itcafe, hent)
május 27, 2011 at 5:48 de.
de ezek is… BLURAY BLURAY BLURAY bazdmeg nem BlueRay i52.tinypic.com/1phz6r.jpg
május 27, 2011 at 12:00 du.
Gratulálok a kutatáshoz. Megkérdezni a nem kereső réteget…
május 28, 2011 at 0:11 de.
Ez a felmérés valószínűleg egy új jogszabály-módosítás előkészítése, mely szerint kortól teljesen függetlenül (akár 14 éven aluliakat is) bebasznak a börtönbe gyilkosok és rablók közé, ha leszednek két számot.
május 28, 2011 at 11:03 de.
“Megkérdezni a nem kereső réteget…” Ettől függetlenül pozitív szám, hogy 30%-uk warez után még vásárol is saját bevallása szerint, holott nincsen állandó keresete azaz zsebpénz/diákmunkából megpróbálja kiszorítani a rávalót.
május 28, 2011 at 14:53 du.
@Név (required): Nem jogszabály változás kéne ide, hanem az összes 18 éven felülit elküldeni a p…ba dolgoznii, nem pedig olyan rendszert kellene fenntartani, hogy beb….uk a regisztrált álláskeresők nyilvántartásába, fizettetjük vele a tb-t(jövedelem nélkül amiből akarja) és ezzel minden le van tudva. Minden álláshoz felsőfokú végzettség vagy min. 1 éves szakmai tapasztalat szükséges, talán ezen kellene változtatni. Ha nincs jövedelme, filmet sem fog vásárolni. Az álláskeresők száma nő, a diákoknak is a töredéke megy el dolgozni, nem a nem kereső réteget kell kérdezgetni, hanem munkába küldeni.
május 28, 2011 at 21:08 du.
És ha nem akarom pocsékolni a pénzem műanyaglemezekkel való nyersanyagpazarlásra és az ingyenélő kiadók extraprofitjára, de mégis támogatnám a készítőket? Akkor mit csináljak? Küldjek PayPal-on a rendezőnek? Környezetvédelmi szempont is a rengeteg CD, DVD és Blu-ray (nem blue-ray :D) áradat visszafogása, megszűntetése, amikor NULLA plusz nyersanyagfelhasználással lehet merevlemezen ugyanolayn minőségben tárolni a filmeket.
május 28, 2011 at 22:28 du.
meg nem 60 – 70 ezer ft -os fizetésért kellene dolgoztatni, egyem meg a kicsi szívüket az éhező jogvédőknek és kiadóknak 😉
május 29, 2011 at 14:52 du.
@stringZ
Igaz, hogy csak nyersanyagpazarlás az egész eredetizés, de én ha veszek játékokat (csak azokat veszem meg eredetibe), akkor azt szeretem látni a polcon, meg kézbe fogni, tehát ha fizikailag ott van.
Online (legálisan) játékot letölteni nem szeretek, mert hiába ugyanaz a tartalom, de olyan, mintha meg sem lenne a játék.
Amúgy 16 éves vagyok, és osztálytársaim meg haverjaim (akik hasonlóan tizenévesek, és max nyáron tudunk dolgozni) igaz, hogy nem dolgoznak, nincs keresetük, de ruhára, mozira, mekire, piára bulira meg ilyenekre rengeteget költenek (főleg az ilyen napiszarra való selyemfiúk), ha akarnának simán tudnának mindenből eredetit venni, de mégsem teszik, szóval szerintem ha milliomos lenne mindenki akkor is rengeteg torrentes lenne.
Van 1 osztálytársam, iphone, ipad, imac, mindenféle többszázezres cuccra van pénze, de enkórt ő is rendszeresen látogatja.
május 29, 2011 at 16:17 du.
Az emberek nem jogkövetők akarnak lenni, hanem jók, interjú az Artisjus egyik vezetőjével:
http://www.jogiforum.hu/interju/83
június 1, 2011 at 17:07 du.
http://www.origo.hu/techbazis/szamitogep/20110531-christian-ghisler-az-ember-aki-a-total-commanderbol-el.html
Mit gondol, hány példányát használják a programnak világszerte regisztráció nélkül? Ha ezeket mind megvennék, milliárdos lehetne?
– Nem lehet az összes regisztrálatlan példány használóját potenciális ügyfélnek tekinteni. Miért? Sok ember, aki nem engedheti meg magának a Total Commandert, inkább más megoldást választana helyette. Nem az a stratégiánk lényege, hogy minimalizáljuk a nem regisztrált példányok számát, hanem hogy maximalizáljuk a megrendeléseket.
Miért nem tud mindenki így gondolkodni?
június 10, 2011 at 12:15 du.
Ez a tanulmány teljesen trivial, tudtuk idáig is. Mindennel tisztában vagyunk. A filmeket és zenéket felejtsük el, az már rég nem téma.
Érdekesebb lett volna, ha főiskolai/egyetemi társadalmat kérdezik arról, hogy a tanulmányaik sikeres elvégzéséhez mennyi és milyen illegális szoftvereket kénytelenek letölteni, használni. Vagy, hogy maguk az oktatók milyen illegális szoftverekhez kénytelenek nyúlni, ajánlják a diákoknak. Én erről tudnék mesélni. A vállalkozónál nem fogunk találni illegális szoftvereket, annak nem nagy kiadás, de nem is éri meg játszani vele. A 16 éves meg csak bohóckodik vele. Gondoljátok, hogy a Junior PS használók kiadtak többszázezer forintot egy kibaszott licenszért csak azért, hogy megtanulják használni a szoftvert? Örül, ha kap állást és időben törleszteni tudja a hiteleit.
június 10, 2011 at 21:18 du.
“felvilágosítás tehet még bőven gyerekcipőben jár, így talán nem is várhatjuk el, hogy a fiatalok tisztában legyenek azzal, hogy mi ingyenes, mi szabad és mi fizetős és illegális a világhálón.”
Hogyne már, felvilágosítás a szerzői jogokról. Persze.
Szexuális felvilágosítás nem kell, mert az idejétmúlt.
Kresztanítás sem kell, mert az (akinek soha nem lesz jogsija) idióta paraszt nyugodtan biciklizzen a zebrán stb.
De warezokítás az kell!
Nem baj ha egy komplett pedofil weboldalhálózatot üzemeltetsz, mert hát igazából kit érdekel. Ha lecsuknak abból nem lesz gazdagabb senki.
De ha letöltesz “illegálisan” két zeneszámot fizess 40.000 dollárt….
Ritka retardált társadalomban élünk.