Ismét bebizonyosodott, hogy a jogvédők keze messzire elér, de a legutóbbi húzásukkal újabb ellenségeket szerezhetnek. Az egyik előnye az androidos telefonoknak, hogy nyíltak, a Google és a rendszer lehetőséget ad a felhasználónak, hogy kénye kedve szerint módosítsa a telefon operációs-rendszerét.
Ezt a tényt erősítette, hogy a Sony Ericssson elsőként a gyártók közül saját, rootolással és egyéni ROM készítéssel foglalkozó oldalt hozott létre, új telefonjain pedig lehetőséget ad arra, hogy kicseréljék a felhasználók az Androidot. Később olyan híreket is lehetett hallani, hogy a Motorola is ebbe az irányba indul el, és sokan – többek között én is – már egy olyan szabad világról álmodoztam, amikor a gyártók nem korlátozzák a lehetőségeinket, sőt.
(a kép forrása: andrewchamp.deviantart.com)
Root = warez
Aztán közbeszóltak a csúnya jogvédők. A Google a nemrégiben megtartott I/O konferencián bejelentette, hogy Android Music néven online zenei szolgáltatást nyújt, sőt később videókölcsönzés is elérhető lesz a platformon (leginkább a Google TV-n). Az amerikai felhasználók el is kezdték tesztelni a szolgáltatást, de hamar rájöttek, hogy bizony a Google bezárt egy kaput: egyedi ROM-ot futtató, illetve rootolt készülékekkel nem elérhető a szolgáltatás. Nyilvánvaló, hogy a cég nem önszántából lépte meg ezt a dolgot, a médiaszolgáltatói – tehát a kiadók – az androidon is tartanak a kalózkodástól, és hogy az ilyen készülékekkel könnyebben áthághatóak a szerzői jogot védő törvények.
Pedig egyértelmű – legalábbis nekünk -, hogy nem minden rootolt telefon gazdája warezhuszár, az emberek sok esetben nem azért törik fel a telefonjukat, hogy kikerüljék a fizetős szolgáltatásokat vagy programokat, hanem mert lehetőségük van rá, és még inkább testre akarják szabni telefonjukat és annak operációs-rendszerét.
A Google ebben a szituációban kihátrál, felteszi a kezét, és minden felelősséget áthárít a DRM rendszerre: “a rootolt okostelefonokon jelenleg nem támogatottak az említett szolgáltatások a szerzői jogokkal kapcsolatos követelmények miatt” (via HWSW). A felhasználók most pontosan azért gyűlölhetik meg az Androidot, amiért eddig imádták. A nyíltság szép lassan bezárul, aki fizetős tartalmat akar fogyasztani, úgy látszik elfelejtheti a főzött ROM-okat, és az ezzel járó előnyöket. Kérdés, hogy a felhasználóknak mi a fontosabb, a függetlenség, vagy a Google új szolgáltatásai.
Nem akarom elhinni azt, hogy ekkora cég, mint a Google, felmérések és jelentős kutatások nélkül belement abba, hogy kizárja szolgáltatásaiból a főzött ROM-okat futtató telefonokat. Elvégre ott az Android Market, fel tudják mérni, hogy a felhasználók hány százaléka használja feltörve mobilját. Idővel eldől, hogy jól döntöttek-e. Bár tegyük hozzá, valószínű, nem igen volt más választásuk, a médiahatalmak úgy látszik, nem akarják megérteni, hogy aki rootol, nem feltétlenül lop. Sőt, elég ha csak a Market Enabler alkalmazást nézzük, ahol azért rootolták a készülékeket a felhasználnók, hogy vásárolni tudjanak…
Nevezhetjük elvakultságnak vagy talán inkvizíciónak is, amit a jogvédők folytatnak, egy biztos: ez a taktika sosem fog megértésre találni. Ha tűzzel-vassal üldöznek mindenkit, senkit nem fog már érdekelni, miért teszik, mit védenek ezzel, csupán ellenszenvet váltanak ki azokból, akiket legális útra kéne terelniük. Persze ez utóbbi több munkába, pénzbe, energiába kerülne, amit nyilván senki nem hajlandó beleölni a “hadjáratba”, ami persze úgyis eléri célját, ha az összes “boszorkányt” máglyán elégetik. Kíváncsi vagyok, mikor érnek a sor végére, és felmerül-e a végén, hogy mennyi potenciális vásárlót rettentettek el közben…
(forrás: android.rook.hu)
május 24, 2011 at 20:28 du.
Aki ma még pénzért akar zenéhez jutni, az megérdemli, hogy ne működjön neki.
Éljen az Android, éljen a Google, aki így áttételesen támogatja az ingyen zeneletöltéseket!
május 24, 2011 at 20:33 du.
“aki fizetős tartalmat akar fogyasztani, úgy látszik elfelejtheti a főzött ROM-okat”
Gratulálok, még egy ok a warezre. Ha letöltöd minden megy faszán, de ha netán meg akarod venni akkor te szopsz a DRM miatt.
május 24, 2011 at 21:33 du.
Ez tényleg szép…
Nem véletlenül van több torrent kliens mobilra, bár úgy tudom, a legelső Symbianra volt és egy pár magyar dicsekedett vele, de hát, nálunk a 3G-s hálózatokon úgyis blokkolva van, de hát van már wifis teló is… .
A másik: az is szép, hogy az ilyen leírások (rootolás, főzött rom) szépen le van írva, még segítenek is, de azt nem mondják, hogyan lehet vele warezolni (egyébként is, nem értem, hogyan lehet kikerülni a fizetős tartalmakat, ha online boltról van szó?)
A harmadik: ha valaki visszaállítja az eredeti ROM-ot, vagyis újrarakja, akkor onnantól már használhatja ezt a szolgáltatást?
Mindennek bevallva, M.o.-n ez sem elérhető (a fizetős market szolgáltatás már igen), ezért még nem is tudom használni.
május 25, 2011 at 0:46 de.
labzo én a djuicenál vagyok és Androidon a tTorrent kliens tökéletesen működik 3G-n… vagy ha telóról a netet tovább osztom gépre ott is megy rendesen…. nem kell ehhez wifi….
Amúgy meg úgyis találnak majd xda-developersen valamit hogy rootolt telefonokon is működjön majd….
május 25, 2011 at 8:03 de.
labzo: Androidon nem csak a marketről lehet ám felrakni appokat 😉
Egyébként igen, ha valaki visszarakja a stock ROM-ot, akkor annak elérhető lesz. A média esetén a licenszelés viszont van annyira kacifántos, hogy nálunk ez a szolgáltatás ne legyen elérhető ebben az évszázadban, szóval nem aggódnék emiatt…
május 25, 2011 at 14:47 du.
Az idióta “jogvédők” megint szép öngólt rúgtak, mert ezzel épp a warez felé fogják terelni a usert.
Hiába fizetett volna egy szolgáltatásért. Arra kényszerítik, hogy inkább “lopja el”.
május 25, 2011 at 17:49 du.
Könyörgöm legalább az “itteni” emberek ne hívják a rootolást “feltörésnek”, mert nem az. Nem törsz fel semmit vele, ugyanis egy legális eljárás, pont ezért open-source. A rootolás gyakorlatilag egy jog, olvassatok GNU-t, népek!
május 26, 2011 at 20:02 du.
@Név (required):
Jól mondod, ez nem feltörés, vagy egyéb elszállt dolog. Sima linuxban is SU jogokat lehet adni-kapni, így androidon is, ami linux kernelre épül. Tetszik vagy sem, ez bizony egy teljesen legális dolog, az oprendszer sajátja. Kb. olyan, mintha vindózon rendszergazda jogosultságod lenne (persze azért egy kicsit több, mert teljesen más a linux felépítése, de ezt nem kell itt magyaráznom senkinek szerintem)
május 26, 2011 at 22:08 du.
“Aki ma még pénzért akar zenéhez jutni, az megérdemli, hogy ne működjön neki.”
A magadfajta ingyenélők miatt támadják úgy a letöltőket. Te akkor se vennéd meg a zenét, ha lenne jól működő magyar alternatíva és olcsóbb lenne. Az, hogy mások zenéjét hallgathasd, nem alapvető emberi jogod, akármennyire is próbálják az emberek kifordítani ezt a kijelentést.
Félre ne értsétek, nem álneves jogvédő vagyok, én is MINDEN zenét letöltök / neten meghallgatok először, de a kedvenc előadóim a szememben igenis megérdemlik a pénzt és annak ellenére, hogy már korábban letöltöttem őket innen-onnan, akkor is kifizetem a jó számokat beatport-on vagy itunes-on.
A jó zenész, aki tényleg jól csinálja a dolgát és jót alkot, megérdemli. És nem muszáj egy egész albumot venni, meg tudod venni csak az egyik számot is, elismerésképp. Persze a falnak beszélek…..
Az itt a jogvédőket és a “rendszert” annyira szidó kommentelők nagy része valószínűleg még soha életében meg sem próbált zenét vásárolni.
Nem vagyok sem elvetemült jogvédő ákos-fan, sem egy anarchista “minden ingyér, sose fizetek” kalózpisti, én inkább az arany középutat választom.
május 26, 2011 at 23:26 du.
Maga a rootolás, meg a főzött ROM az két tök külön dolog. Simán lehet multiboot-ot csinálni és rátenni pl. kártyára egy vagy több főzött romot, vagy Ubuntu mobile-t, vagy Mangot. 😉
A vicc az, hogy a warez program az “eredeti” Androiddal is megy. A gyártók meg azért örültek volna a témának, mert a vásárlók (joggal) őrjöngenek amiért az egyedi felületes (Moto Blur, HTC Sense, Stb.) “gyári” verziók frissítése féléveket késik vagy sosem jön ki, így meg oldja meg a T. user. A frissítések hiánya meg olyan okokból gáz, hogy anno 1.x nem támogatott egy csomó féle felbontást, aztán másodlagos kamera támogatás azt hiszem 2.1-től volt (holott pár készülékben ott figyelt már 1.5-nél!), most a 2.2-ben van flash (már ha a proci elég új), de egy csomó egyébb HW lehetőség is kimaradhat régi OS-nél. Pl. HD video felvétel a kamerával …
“Te akkor se vennéd meg a zenét, ha lenne jól működő magyar alternatíva és olcsóbb lenne.”
Ehhh. Itthon ahol a műszaki dolgok mind drágábbak, mint a környező országokban? Ahol az 1-2 dolláros játékokat 1-2000 forintért kapod meg telefonra? Persze értem, hogy ez egy példa volt és mi is örülnénk neki.
május 26, 2011 at 23:32 du.
A jogvédők, hazaiak kiváltképpen, megdolgoztak érte, hogy szitokszóként szerepeljenek. Amikor az ember fia CD-re, DVD-re, BD-re, nyomtatópapírra és festékre, nyomtatóra, memóriakártyára és egyéb flash cuccra, de pár országban már HDD-re, de még a számítógépre is “jogdíjat” fizet, miközben teljesen átláthatatlan hová tűnnek ezek a pénzek … több mint nyugtalanító. Vagy amikor háromgyerekes anyukát több tízezer dollár büntit kap 3db MP3-ért …
május 28, 2011 at 18:24 du.
Kedvenceket megvesszük, többit pedig letöltjük. Ha tönkremennek, legalább újra megtaláljűk a MINŐSÉGI ÖRÖMZENÉLÉST… ennyi.
május 28, 2011 at 21:38 du.
Én már magát az Androidot nem értem ott, hogy minek kell külön rúútolni?? Miért nem csinálják úgy, mint egy sima linuxos op. rendszert?
Nekem Nokia N900-asom van, ha valamit akarok rajta “bomolni”, akkor ott van a terminál, sudo su (vagy sudo gainroot) ésss —–>> egybőőől teljes körű root mód!
Fenn van nekem dual boot-ban az Android is, igaz nem használom, nem is ismerem, nem alkotok róla véleményt!
május 29, 2011 at 19:24 du.
Már csak azt nem értem, hogy miért állítja be a cikk negatívan az Androidot!
május 30, 2011 at 7:43 de.
nem hiszem, hogy DRM okok miatt lőtték ki a nem gyári rom-okat, hiszen a google music beta nagyrészben arra épül, hogy a saját zenéidet feltolod a cloud-ba amit elérhetsz telón és weben, azonban a google a zenéid forrását nem vizsgálja