Bekövetkezett, amitől a francia fájlcserélők joggal féltek: a francia törvényhozók megszavazták, hogy büntethető legyen az illegális fájlletöltés. Ennek eredményeképpen a felhasználók internet-hozzáférését ezentúl akár meg is szüntethetik, ha rendszeresen tiltott fájlcserélésen kapják.
A folyamat senki számára nem lesz új, elvileg mindenki kétszer hibázhat, azaz ha három alkalommal tilosban járunk, akkor rossz esetben búcsút inthetünk a internetünknek, a hírek szerint akár egy évre is! Arról nincs információ, hogy mi van ilyenkor a felhasználók hűségszerződésével, ami általában egy-két évre szól. Sőt cifrább a helyzet, ha valaki pre-paid előfizetést választott, azaz egy évre előre kifizette a szolgáltatónak az internet-hozzáférés díját.
Franciaországban egyébként tipikusan szinte eretneknek tekintik a fájlcserélőket, és igen erősen dolgoztak azon, hogy ezt a törvényt keresztülvigyék a törvényhozáson. Az ellenzők hiába érveltek azzal, hogy az internethez való jog alanyi jog, úgy néz ki most ez nem hatotta meg az igennel szavazókat.
Ami a helyzetet végkép felháborítóvá teszi, hogy nem az eddig létező hivatali szervek intézik ezeket az ügyeket, hanem külön erre a célra létrehozott felügyeleti szervezet. Európában egyébként nem egyszerű a fájlcserélők helyzete. Svédországban az új törvények miatt az otthoni felhasználók is joggal félhetnek (könnyítettek az adatok kiadásán ugye), na és a Pirate Bay per jelenlegi állása sem a fájlcserélőknek kedvez. Kérdés, hogy ez a szigorú törvényhozási hullám átterjed-e a többi országra is, és szép lassan sem a trackerek, sem a felhasználók nem érezhetik magukat biztonságban. Mit hoz a jövő? Mindenki VPN-t fog használni, vagy esetleg egy új protokoll fog kinőni, ami “kezelhetetlen” lesz, és ismét fújhatják a törvényeket?
(via webisztán)
május 12, 2009 at 21:47 du.
Szerintem új, “kezelhetelen” dolgok jönnek, nem csak VPN lesz… ha más nem akkor oldschool másolópartyk 🙂
május 12, 2009 at 22:38 du.
Engem még mindig a technikai része érdekel. Hogyan és ki fogja eldönteni, hogy a p2p letöltött mp3 legális-e, vagy sem?
május 12, 2009 at 23:03 du.
vvv999, itt nem kell semmit eldönteni.. ők addig szorozzák emelnek négyzetre vonnak gyökötés osztják el kettővel amíg igazuk nem lesz a bíróság előtt.
május 12, 2009 at 23:54 du.
– Jonapot. Francia állampolgár vagyok. szeretném lemondani a 20megabites neremet, email olvasásra elég lesz az a 2 mbit is.
május 12, 2009 at 23:57 du.
– Ja ??? Majd elfelejtettem. Az a régi 56k-s dial modemjük van még?
május 13, 2009 at 1:20 de.
[OFF]
Kb mennyibe fájna egy kisebb internet szolgáltató létrehozása? Vagyis mennyibe fájna rákötni a gerinchálózatra?
Linket szivesen fogadok.
Csak egy szimpla kérdés. Nem kell leanyázni 🙂
[ON]
május 13, 2009 at 5:27 de.
Nem féltem az internetszolgáltatókat a franciáknál sem: hirtelen a 2 mb-es előfizetés ára annyi lesz, mint a 20mb-esé
május 13, 2009 at 7:57 de.
this is the beginning of the end…
május 13, 2009 at 10:02 de.
Every end is a new beginning.
május 13, 2009 at 10:41 de.
Az új protokol kidolgozásában már gondolkoztunk mi is jóval korábban. Még pár évvel ezelőtt vetette fel valaki a kérdést, hogy mi volna, ha… Fullosan titkosított protokolt használnánk, darabolnánk a fájlokat megfelelően, VPN rendszerben üzemelne minden adatforgalom, maguk a protokolüzenetek is titkosítva mennének? stb… stb… Akkor mindenki azt mondta, hogy nem használna senki egy új klienst, mert már van DC, Torrent, FTP. Úgy látom, hogy még mindig kell némi idő, míg ez kiviteleződik.
május 13, 2009 at 11:49 de.
Ezek utan kivancsi leszek, hogy hogyan fog alakulni a tenyleg szelessavu internetkapcsolatok eladasa.
Gondolom a szolgaltatok azt remelik, hogy sokan a 10-20Mbites net eleresen fog You Tube videokat nezni.
május 13, 2009 at 18:46 du.
És ez a gyakorlatban is működni fog?
Kétlem… Max lesz 1-2 ember akit elrettentésképpen megbüntetnek
május 13, 2009 at 20:00 du.
“VPN rendszerben üzemelne minden adatforgalom” – ThomAce, Asuska leírta nekem levélben, hogy a rendőrök nem a szolgáltatóktól kérik az adatokat a nyomozáshoz, azt csak a kilétedhez veszik igénybe. Akár milyen véresen titkosítasz, akár milyen véresen rejtesz, akkor is elkapnak. Állítólag ilyenkor az van, hogy elmennek a VPN gazdájához a jogerős bírósági végzéssel, titoktartásra kötelezik őt a nyomozók, házi őrizet mellett, bírósági végzéssel bekapcsolják a logot és nálad vannak, ha razzia van. Ráadásul te még duplán szívsz, mert nem csak a szerzői jog által védett mű cseréjéért kell felelned állítólag, hanem azért is, hogy megpróbáltad kijátszani a nyomozókat, megúszni a büntetést szándékosan, az üzemeltető meg még jobban, mert megpróbált sok bűntényt eltussolni és az volt az érdeke, hogy a felelősöket ne tudják elkapni. Nem értesítik az üzemeltetőt előre, minthogy azt az ftp-st sem értesítették, akinek mobiltelefon volt a gépéhez kötve azzal a céllal, hogy egy sms elküldésével megsemmisítse a szerverén lévő adatokat, mikor a november 8-i razzia volt. Elvitték az egész cuccot. Szóval, gondoljátok meg, mielőtt nagy badarságot csináltok, a saját érdeketekben. Nekem is szólt Asuska, hogy ne használjak ilyeneket, mert a hatályos jogszabályok alapján a hatóságok kijátszása/félrevezetése vagy bármilyen hasonló dologra tett kísérletet a törvény komolyabban bünteti(benne van a nyomozás akadályoztatása is).
május 13, 2009 at 20:08 du.
Jaja, a VPN használatának nem ártana megnézni a törvényi szabályozását is, mert nem biztos, hogy szerencsés ilyet használni, főleg, ha azt vesszük, hogy a gépedről a banki adatokat ellophatják, a neteden keresztül a pedo elkezdheti a saját képeit/videóit tölteni, vagy egy helytelen hatósági vizsgálat miatt téged vonnak felelősségre a pedo helyett, mert téged találtak meg éppen, én jól végig gondolnám, mielőtt ilyet használnék, mert ismeretlenekkel egyébként sem túl szerencsés virtuális magánhálózatot létesíteni. Nálunk az cégnél arra használjuk a VPN-t, hogyha én otthon vagyok, az IT-s kollégám meg egy cégnél, akkor elértjük egymás gépét, mert 1 lan-ban vagyunk úgy, de felőlem aztán azt csináltok, amit akartok, a ti gépetek, a ti rendszeretek, a ti személyes adataitok, stb, stb stb
május 13, 2009 at 20:32 du.
Lassan.ollyan,lessz a net.Mint egy nagy rohadt Börtön.
Mindenki mindent korlátozni akar.
Hová tünnik az internet szabadsága?
Kíváncsi,leszek.ezeket,az intézkedéseket,hogyan valósítják meg. Technikailag.
május 14, 2009 at 7:45 de.
Ukrajnába mehetnek bírósági végzéssel a kulcsért:)
május 14, 2009 at 9:35 de.
“sem a felhasználók nem érezhetik magukat biztonságban”
Ezt minek pufogtatják minden cikkben. júúj de félek. A szándékos pánikkeltés mindenit.
május 14, 2009 at 9:53 de.
@ Chamea, Hallmark.
Megértem az aggályotokat e téren, de már most is sokan létesítettek VPN hálózatot ilyen céllal. Az, hogy egy program titkosított kapcsolatot használ, még nem törvénybe ütköző. A torrent is titkosítja a kapcsolatot, mégis használható legális tartalmak cserélésére. Sokan arra használják a VPN-t, (pl. Hamachi hálózatát) hogy a “feltölrt” játékokkal tudjanak játszani egymással.
Ha egy rendszert azért titkosítunk, hogy az biztonságos legyen, akkor az nem a hatóságok félrevezetését szolgálja, hanem a felek adatainak biztonságát. 🙂 Ha a gondolatmeneteteket továbbvisszük, akkor minden illegális és minden a hatóságok félrevezetésére van. Kezdve az SSL-el, a HTTPS és SFTP -vel, a többi dologról már nem is beszélve. A Skype is illegális akkor, mert titkosított protokolt használ. Háperszehogy…
Nekem egyébként mindegy, hogy ki és milyen céllal használ egy szoftvert, engem csak az érdekel, hogy az adataim biztonságban legyenek. A letöltés jelenleg Magyarországon még nem büntethető. – Jelzem: MÉG –
@pityeszmester:
Már olyan…
május 14, 2009 at 15:12 du.
Ahha ThomAce, csak itt arról volt szó, hogy “Franciaországban büntethetik a letöltőket” és mindenki VPN-t fog használni. Szerinted minek a VPN a bittorrenthez, ha nem a hatósági szankciókat akarjá(k/tok) megkerülni? Egy legális ubuntu letöltéséhez és internetezéshez meg minek a VPN? hm?
Az aggály, amit Hallmark is írt, ott kezdődik, hogy valakinek a hálózatába beléptek LAN szerűen és onnan könnyebb lesz elérnie az üzemeltetőknek a belépők gépeit abban az esetben, ha nincs LAN hálózatra szűrő tűzfal, ami már csak fizetős formában elérhetőek, ingyenes nem jó és LAN szerű magánhálózaton belül a kémprogramok is könnyebben terjednek majd. Az üzemeltetők és oda belépő más személyek részére lesz könnyebben elérhető az adataid, nem a hatóságok részére, ráadásul a hatóság is beléphet rá és feltörheti a rajta lévő munkaállomásokat. Eddig külön trackerekre, torrent letöltésekbe kellett belépniük, most majd minden ip ott lesz 1 helyen.
május 14, 2009 at 15:56 du.
nagyfejesek havi 1 millió keresettel osztják a népet a letöltésről -.-
május 14, 2009 at 18:59 du.
@ThomAce “Az, hogy egy program titkosított kapcsolatot használ, még nem törvénybe ütköző.” – Nem is erről van szó, hanem arról, hogy VPN-el elrejted az ipdet meg a hostodat a kiber rend őrei elől azzal a szándékkal, hogy a megosztott anyagaid miatt ne kapjanak el és ebben a VPN üzemeltetője még segédkezik is.
“Ha egy rendszert azért titkosítunk, hogy az biztonságos legyen, akkor az nem a hatóságok félrevezetését szolgálja, hanem a felek adatainak biztonságát.” – Ha a saját anyagaidat osztod meg 2 számítógép között és nem tartalmat szolgáltatsz, mint ahogy teszed azt a torrenttel. Kíváncsi lennék arra, amire várom az asva.info üzemeltetőitől is a választ, hogy mi a garancia arra, hogy a VPN üzemeltetője megbízható minden tekintetben és az adataitokkal, VPN adta lehetőségekkel nem fog a későbbiekben visszélni? Ha így is tesz, majd ráfogja, hogy felelősséget nem vállal a rendszeréért, te meg a bankban elhelyezett pénzed után futhatsz, mint a nyúl.
“A letöltés jelenleg Magyarországon még nem büntethető” – igen, a sima lehívásos letöltés, de nem olyan rendszer, ahol még meg is osztod a tartalmat, ha azt a tartalmat valamilyen szerzői jog véd, amit nem a jogvédők meg a rendőrök hoztak létre, hanem maga a szerző.
május 14, 2009 at 19:03 du.
“A Skype is illegális akkor, mert titkosított protokolt használ” – az nem mindenki számára teszi nyilvánossá a tartalmat, mint ahogy az msn sem, mert az csak 2 vagy 3 fél között tart fenn kapcsolatot. A torrentre meg aki akar, az megy fel és tölti le az adott cuccot.
május 14, 2009 at 22:26 du.
Bakker ne legyetek már így beszarva.
Egyrészt nálunk nincs ilyen. Persze, majd lehet, de mikor? Az országnak a legkisebb gondja is nagyobb ennél.
Másrészt a múltkori warez sms lebuktatásához is másfél év kellett. Szerintetek majd itt fognak vadászni 50.000 emberre?
Csináljátok itt a pánikot. Nem kell ide VPN. Ha jól tudom a torrentben is van protokolltitkosítás. Amivel pl. az UPC-t is ki lehet játszani. Lehet, hogy ez a mostani jóval komolyabb dolog, mint egy protokolltitkosítás. De majd kitalálnak valamit. Ennyi.
De ha akartok, akkor parázzatok nyugodtan! Egészségetekre.
május 15, 2009 at 0:26 de.
@bela, pontosan ezt írom, VPN ide vagy oda, ha el akarnak kapni, úgyis elkapnak. Felesleges ilyen proxykkal kínlódni, mert azzal csak lassítja az illető a forgalmat és csak jobban a hat óságok látókörébe kerül…
május 15, 2009 at 9:59 de.
De akkor ezek szerint a StreamRipper fejlesztői is bűnösök, mert lehetőséget ad a programuk arra, hogy lementésk számítógépükre a rádiók adását. Az pedig már totális illegalitás, bűnrészesség. Ezek szerint én is? Hm…
Ha ez így van, akkor minden szoftver fejlesztőjét le kéne csukni nemde? Kezdve a Windows fejlesztőivel, hiszen segítségével lehet elérni az internetet. Ne hülyéskedjetek már! Ez kész vicc!
Én sem szeretem azt, amikor egy audio-vizuális művet ellopnak / lemásolnak. Nekem dettó ugyanolyan szarul esik, mikor egy szoftveremet csak úgy lemásolják és saját nevük alatt próbálják továbbadni, ráadásul másoknak még anyagi hátránya is származik ebből. (volt már rá precedens nem egy alkalommal)
Nem kéne átesni a ló túlsó oldalára szerintem. Mindenki parázik 1000-el, be van fosva, hogy “mi van, ha…”
Az egészből annyit próbáltam egyébként kihozni, hogy minél jobban szorongatják a letöltőket, annál nehezebben fogják elkapni azokat, akik a tartalmakat illegálisan teszik elérhetővé. Az emberek nagyon leleményesnek bizonyultak, ezt a történelem igazolja.
Az egész dolog másik oldala, hogy a mail nézegetéshez minek a 20 meg 30 Mbites net otthonra? Vagy oda jutunk, hogy mindenki egy – két Mbites nettel fog rendelkezni gigantikus áron, vagy visszatér a másolgatós időszak és egyszerűen “megölik az internetet”. Az internet némileg a szabadságot jelképezte sokak szemében, hiszen cenzúrázatlan és szabad “rendszer” volt. Kiváncsi leszek, hogy mennyire fog ennek hatására visszaszorulni az internet globális forgalma, mik lesznek a hosszú távú hatásai. Abban viszont biztos vagyok, hogy nem lesz nagyobb bevétele kiadóknak, mert visszaszorulnak az emberek ahhoz a korszakhoz, amikor még kazettákat másolgattak egymásnak otthon. Most ugyanez lesz CD / DVD és BlueRay lemezekkel. Esetleg jön megint a “jó öreg” mobile rack cserélgetés. És ki issza meg a levét az egész dolognak? Az internetszolgáltatók, és persze az ott dolgozó emberek. Ismét némi munkahely csökkenés…
május 15, 2009 at 12:01 du.
“De akkor ezek szerint a StreamRipper fejlesztői is bűnösök, mert lehetőséget ad a programuk arra, hogy lementésk számítógépükre a rádiók adását” – a rádióból, tvből fel szabad venni saját célra adásokat, zenéket, csak közzétenni nem szabad.
“Ha ez így van, akkor minden szoftver fejlesztőjét le kéne csukni nemde? Kezdve a Windows fejlesztőivel, hiszen segítségével lehet elérni az internetet. Ne hülyéskedjetek már! Ez kész vicc!” – Az internetet el lehet érni, de alapjáratban a windows nem tartalmaz szerzői jog által védett anyagot, legfeljebb jogtisztán.
“Az egész dolog másik oldala, hogy a mail nézegetéshez minek a 20 meg 30 Mbites net otthonra?” – ez jó kérdés, hogy páran minden fizetnek elő akkora netre, mikor otthonra elég a kicsi is.
május 17, 2009 at 8:38 de.
Ó, persze hogy ennyire foglalkoznak a hatóságok a fájlcsereberével mert egy otthon töltögető emberkét könnyebb elkapni mint például a késes cigót vagy felszámolni az ukrán maffiát.
Aztán lehet verni a mellet hogy hősiesen elkaptak valami muksót aki letöltötte a vindózt.
május 17, 2009 at 11:30 de.
De jót röhögök itt egyeseken… 😀 Persze gyártsunk csak összeesküvés elméleteket! 😀
május 19, 2009 at 12:05 du.
Jó sok hülyeséget hordanak itt össze a “szakértők” a VPN-ről, meg hálózatfeltörésekről, mindössze azt felejtik el, hogy idehaza a teljes szerzői jogi törvény átalakítása kellene ahhoz,, hogy a torrentezést is illegális tevékenységnek lehessen minősíteni, nem is beszélve a büntetőjogról. a franciák kísérletét majd akkor érdemes figyelni, ha az Alkotmánybíróságukon is átmegy a törvényük, addig mindez csak sületlenség…
május 20, 2009 at 11:26 de.
Srácok
mikor én még ifju voltam, nem is gondoltam hogy a Magnós klub ide fog fajulni, ebe a nagy féktelen mindent töltök teóriába
Legyetek jók és védekezzetek
május 22, 2009 at 22:50 du.
“Fullosan titkosított protokolt használnánk, darabolnánk a fájlokat megfelelően, VPN rendszerben üzemelne minden adatforgalom, maguk a protokolüzenetek is titkosítva mennének?”
Ez elméletileg most sem kivitelezhetetlen (lásd: adcs/secure adc) Az más kérdés, hogy gyakorlatban összesen 1 (egy) darb adcs hub üzemel, továbbá a dc kliensek jelenlegi állapota sem kielégítő ezen a téren, de alakul…