Tegnap egy maréknyi ember számára elérhető lett Kim Dotcom új gyermeke, az elhíresült Megauplod utódja, a MEGA. A maréknyi ember leginkább tech újságírók, akik első tapasztalataikat már meg is osztották az olvasókkal, ezek alapján nézzük meg mi is, mit tudott felépíteni a semmiből Kim.
Emberünk zsenialitása egyébként már magában ebben a privát tesztben is megjelenik, hiszen rettenet méretű ingyenreklámot kap a még el sem indult szolgáltatása. A torrent és letöltős világ egyik legjelentősebb blogja a Torrent Freak is kapott hozzáférést, de olyan mainstream portálok is benézhettek már az oldalra mint például a TechCrunch.
A Torrent Freak első benyomása szerint a MEGA fájltitkosítása valóban briliánsan működik, és a feltöltőn kívül valóban senki nem tudja, hogy mit tárolnak a szerverek. Korábban már boncolgattuk az új szolgáltatást, Kim Dotcom már akkor is nagyon nagy reményeket táplált a titkosításuk iránt, azt remélve, hogy 5 éven belül már az internet forgalom fele az ő módszerükkel lesz titkosítva. A fájltitkosítás tehát jól működik, viszont aki teljesen névtelen és “felelősség nélküli” működésre számít, az bizony csalódott lehet.
Bár a site magát “The Privacy Company” néven emlegeti, a felhasználási feltételekbe belenézve azért kijózanodik az ember. A regisztrációs adatok mellett a következő dolgokat is eltárolja rólunk a rendszer:
- kommunikációs log, forgalmi adatok, oldal használatának módja és további információk
- minden személyes információ, beleértve a rendszerbe feltöltött adatokat
- IP címeket tárolják az oldal használata során
Bár ezek a mainstream oldalaknál alapvető információk, azok számára, akik nem szeretnének internetes lábnyomokat hagyni, már jóval érzékenyebb adatok.
A Mega természetesen nem adja ki ezeket az adatokat mindenféle jött-ment embernek, azonban az látható, hogy a hatóságokkal együttműködnek, ha arról van szó. Sőt, a Torrent Freak rábukkant még egy meglehetősen furcsa sorra a felhasználási feltételek között. Ezek szerint a Mega akár bármilyen harmadik személlyel is megoszthatja ezeket az információkat. A Mega tehát, lehet, az egyik legnagyobb fájlmegosztó akar lenni újra, de hogy teljesen névtelenül nem használható, az biztos.
A Mega ettől függetlenül jelenleg (szóban) az egyik legjobb felhő alapú szolgáltatást nyújtja. Modern felület, nagyszerű szolgáltatások, mint például mappák megosztása az ismerőseinkkel. A beszámolók szerint mind a feltöltés, letöltés és fájlok megosztása jól és gördülékenyen működik.
Az ingyenes felhasználók számára kínált 50 GB-os tárhely egyértelműen a legjobb a piacon, már ha megbízunk Kim-ben és az oldalában. (Éles és kritikus adatokat mi biztos nem tárolnánk itt egy jó darabig, hiszen ki tudja, mikor csap le újra a világ a Mega-ra.). A fizetős, prémium szolgáltatások havi 9.99 dollártól indulnak, amiért cserébe már tízszer több – 500 GB – tárhelyet és 2 TB adatforgalmat kapunk.
A Mega fejlesztése korántsem fejeződött be, olyan jól hangzó fejlesztések készülhetnek el a következő hetekben, mint például a mobil hozzáférés, lehetőség a fájlok syncelésére a legtöbb népszerű platformon, illetve a fiókunk felcsatolása Windows alá.
A nagyközönség számára talán ma, talán holnap (esetleg később) lesz elérhető az oldal. Jelenleg még csak egy szűkszavú “Access Denied” fogadja a látogatókat.
Következzenek a képek a szolgáltatásról (forrás: Torrent Freak):
január 19, 2013 at 11:22 de.
Nem egészen világos számomra, hogy mitől támadhatatlan az oldal. Attól még, hogy esetleg nem tudnak kihámozni semmit az adatokból, még lefoglalhatják a rendszert, ha úgy gondolják, hogy jogsértő adat van rajta, nem? A torrentoldalak szervereit is lefoglalják, pedig egyértelmű, hogy semmit nem találnak rajtuk. Szóval nem értem mire ez a nagy felhajtás.
január 19, 2013 at 13:57 du.
Én is ugyan erre gondoltam. Most akkor majd megint elviszik a szervereket de nem tudnak vele mit kezdeni. (esetleg hazaviszik a sok winyot)
január 19, 2013 at 21:19 du.
Csak támadhatatlan lesz méghozzá úgy, hogy nem egy központi szerverük lesz, hanem nagyon sok kicsi szétszórva a világon. Kb mindenki jelentkezhet ha van hosting szolgáltatása és szeretne pár ezreléket tárolni a MEGA fájlmegosztóból. Nagyjából nem lesz központ, mint eddig volt.
január 20, 2013 at 13:37 du.
“úgy gondolják, hogy jogsértő adat van rajta”
Ez a lényeg: úgy gondolják. Innentől kezdve az egész csak mellébeszélés meg hókuszpókusz.
Én úgy gondolom hogy te megöltél valakit. Be tudom bizonyítani? Hát nemigen.
január 19, 2013 at 18:22 du.
Tárolja az IP címeket, logolja a felhasználók tevékenységét ez még OK, de milyen jogon adhatják ki egy 3. fél számára ezeket az információkat? Több mint elgondolkodtató… A hatósággal való esetleges együttműködés még némileg érthető, hiszen nem akarnak valódi bűnözőknek tanyát biztosítani.
január 19, 2013 at 21:21 du.
Gondolom erre a pontra azért volt szükség, mert ha megosztasz egy public fájlt, akkor harmadik fél is hozzáfér.
január 19, 2013 at 19:55 du.
Már megy a MEGA! Kim Dotcom twitterje szerint alig egy óra alatt 100 000 ember regisztrált :))
január 19, 2013 at 22:03 du.
nekem jelenleg be se akar jönni. 😀 biztos rengetegen regelnek fel 😀
január 19, 2013 at 22:17 du.
a regelés még összejött, de a feltöltés meg sem moccan
január 19, 2013 at 22:50 du.
Gondolom annyira le van terhelve a rendszer
január 20, 2013 at 8:23 de.
A feltöltés még ma reggel sem megy. Kliens program van hozzá? Vagy csak én nem találom?
Ígéretesnek tűnik az 50 GB miatt, én négy felhő tárhelyet is használok megelégedéssel, de nyilván kényes adatokat nem pakolok oda. Ja és szoktam rendszeres mentést készíteni mindegyikről.
január 20, 2013 at 10:19 de.
Kliens program (a legtöbb platformra) ahogy írtuk is még fejlesztés alatt áll.
február 17, 2013 at 17:56 du.
szerintem a szolgáltatást schmitz ruhaméretéről és/vagy egójáról nevezték el.