A kanadai (jog- és) érdekvédő szervezet, a CRIA most az IsoHunt-ot szemelte ki magának. A CRIA a Demonoid és QuebecTorrent BitTorrent oldalak dolgát már korábban is megpróbálta megnehezíteni. Az IsoHunt merészt lépésre szánta el magát, és nem hátrál meg, ellenkezőleg, visszaperli a CRIA-t.

Még jó pár hónappal ezelőtt, 2008 májusában az IsoHunt kapott egy figyelmeztetést a CRIA-tól, amiben a BitTorrent portál alapítójának – Gary Fung – ultimátumot adnak: vagy azonnal lekapcsolja az oldalt, vagy számolni kell a CRIA jogi lépéseivel, no meg azzal, hogy a CRIA minden egyes zeneszám után, amivel az IsoHunt “törvényt szegett”, 20.000 dollár büntetést számláz ki.

Ez a taktika a Demonoidnál bevált, de az IsoHunt keményebb falatnak látszik. Gary Fung elmondta, hogy a CRIA, ugyanúgy ahogy az MPAA Amerikában elutasít mindenféle közreműködést a torrent oldalakkal. Ugyanis ahogy a legtöbb torrent oldalnak, az IsoHunt-nak is van egyfajta Copyright politikája, ami nagyjából azt jelenti, hogy ha egy megfelelően alátámasztott kérés érkezik be, akkor ők eltávolítják a kérdéses torrentet. A CRIA ezt a fajta működést egyszerűen figyelmen kívül hagyja, noha korábban a CRIA már küldött ilyet az IsoHunt-nak, és az IsoHunt ahogy kell, a torrenteket eltávolította.

Ez a megoldás egyébként, ha fú alatt is, de működik pár magyar torrent oldalon. Általában a főoldalon szokott kint lenni egy kontakt email cím, ahova azok írhatnak, akik sérelmezik, ha esetleg az ő alkotásuk megjelenik az oldalon. Ha a kérés jogosnak ítélhető meg, akkor a staff általában eltávolítja a torrentet. (Ahogy az történt pl. nem is olyan régen a Cobra 11 nevű játék kapcsán.) A The Pirate Bay kicsit másképpen kezeli ezeket a dolgokat, gyakorlatilag a fiúk általában csak jókat nevetnek az amerikai pár száz cd eladást produkáló előadók vergődésén.

Védekezésképpen az IsoHunt tehát elhatározta, hogy nem adja be a derekát a CRIA-nak, és támadásba lendül. Fung tehát egy kérvényt nyújtott be a Court of British Columbia -hoz két testvéroldalával, a TorrentBox-szal és a Podtropolis-szal együtt, hogy mondják ki, nem szegtek szerzői jogot. A dokumentum emellett a teljes BitTorrent technológiát és jogi hátterét is tartalmazza.

Azt, hogy mennyire komolyan gondolják ezt a dolgot, mutatja az is, hogy akár a kanadai legfelsőbb bíróságig is képesek elmenni Fung-ék.

Ez lesz egyébként a világon az első per, ami arra kéri a bíróságot, hogy döntsék el, a .torrent fájlok és különösen a BitTorrent keresők szerzői jogokat sértenek vagy nem. Ahogy már a korábbi perekben, az IsoHunt most is azzal érvel, hogy ők csupán egy kereső oldal, akár a Google, és csupán az internetes oldalakat indexelik, és nincs lehetőségük arra, hogy felügyeljék az összes tartalmat.

A bíróság döntése tehát komoly következményekkel lehet a jelen kor olyan nagyjaira, mint a Google vagy a Yahoo. Hiszen ha kimondják, hogy a .torrent fájlok közötti keresés törvényt sért, akkor nem csak az IsoHunt-nak kell elgondolkozni, hanem a Google-nek és a társainak is. Mindenesetre reménykedjünk, hogy a bíráságon olyan döntés születik, ami kedvezni fog a torrentező társadalomnak.

(via torrentfreak)