Az óriás cég Litvánia legnagyobb BitTorrent oldalát, a LinkoManija-t perelte be rekord összegre, 8 millió magyar forintra, a Microsoft Office terjesztésében való segédkezés miatt – írja a PcForum.
A BitTorrent portál tulajdonosa persze próbált védekezni a dolog ellen, de úgy tűnik vesztésre áll. A hatóságokat nem hatotta meg, hogy állítólag nem ő üzemelteti a site-ot (hanem egy off-shore cég, gyk. kiszervezte a működtetést), továbbá az sem volt megfelelő védekezési pont, hogy a Microsoft jelzésére törölte volna a kérdéses torrenteket.
Érdekes dolog, hogy miért éppen egy gyakorlatilag réteg oldalt szemelt ki magának az MS. Talán azt gondolta, hogy egy nemzetközi hírnevet nélkülöző trackerrel könnyebben el tudnak bánni, talán híre megy a dolognak, és jó lesz elrettentésre. Ezt támasztja alá az irdatlan összeg is, amelyet igen valószínű, hogy soha nem fog tudni visszafizetni a tracker tulaja. Emberünk vagyonát egyébként már le is foglalták, és a hírek szerint már a bankszámláját is befagyasztották.
Szintén érdekes pontja az ügynek, hogy mintegy száz felhasználót is beidéztek a perre, akiket valószínűleg hasraütésszerűen választottak ki. Ők talán kisebb büntetésre számíthatnak, de azért nem jó dolog egy óriás cég ellen szerepelni.
A rossz híreken kívúl van pár tanulsága is az ügynek. Látható, hogy nem adták fel a cégek a perrel való fenyegetőzést, és biztos vagyok benne, hogy minden nagyobb vállalatnak megvan az ilyen “kampányra” külön félretett pénze. Nem érdemes tehát ilyen szituációba kerülni. De mit lehet tenni ez ellen? Az egyik legjobb dolog például, hogy amit nem muszáj, ne töltsük le. A MS Office-nak van ingyenes alternatívája, az OpenOffice. Nem teljesen ugyanaz, de remekül használható a mindennapokban, magam is nyúzom már egy ideje. Ha viszont már minden áron torrentezünk, azt legalább megbízható helyen tegyük. Ilyen estekben érdemes elkerülni a publikus trackereket, és a kisebb, de jóval biztonságosabb zárt oldalakon töltögetni. A komolyabb oldalak például támogatják a https alapú trackereket is, ami egy plusz biztonság számunkra. A legütősebb kártya a kezünkben egy olyan oldal lehet, amely nem tárol rólunk semmilyen visszanyomozható információt (pl ip cím plain formában).
(via pcforum, az emailt küldte Lako)
január 29, 2010 at 21:31 du.
2 megjegyzés:
A Microsoft óriásvállalatként rohadt sok ügyvédet foglalkoztat, a legjobbakat. Egy “mezei” ügyvéddel esélye sincs senkinek, akkor sem ha igaza van. Sajnos ez így műkődik.
A másik az az IP tárolás. A Bittorrent műkődési elve miatt a tracker az aktuális peerek adatait (pl. IP) kötelesek tárolni, méghozzá plain-ben, vagy 2 irányú kódolással (amit a tracker forráskódja alapján könnyedén ki lehet keresni). Ez elkerülhetetlen. Egyetlen jó megoldás létezik. A saját rendszerük csapdájába zárni őket. Vagyis Az aktuális peereket Memóriában (pl. MemCache) kell tárolni. A trükk benne, hogy amikor lefoglaják a szervert kénytelenek laborba elvinni (tehát kikapcsolni) és minden adatról másolatot készíteni. Ha kihúzzák a gépet, a RAM tartalma elszáll :D. Így az IP-k visszakeresése többe kerül, mint amennyit a peren nyerhet.
január 29, 2010 at 21:32 du.
Szegény litvánok 🙁
OpenOffice.org pedig rulz!
január 30, 2010 at 1:32 de.
Állati jó az openoffice, az a baj hogy munkahelyeken nem használják.
január 30, 2010 at 8:01 de.
Nem mintha a szorosan a cikkhez tartozni, de pl. mi is azt hasznaljuk a munkahelyen.
január 30, 2010 at 11:55 de.
Rengeteg cég használja sporolás céljábol, igy nem kell 100 licens-szet venni minden gépre, azért nem egy elhanyagolható összegröl beszélünk.
január 30, 2010 at 19:08 du.
ott kezdődik az elcseszés, hogy már az általánostól kezdve a MS cuccokat használjuk. Általánosba az az egyszerűbb, sok középiskolát pedig az állami MS csomag hajtja.
…
január 30, 2010 at 19:44 du.
Ben:
Ja, így van!
Egyébként a OpenOffice többet is tud, mint a MSOffice, csak halkan jegyezném meg. Az MS egy mocsok cég. (Mint a legtöbb.)
Nem akarok, mondom nem akarok Linux vs. MS flamet indítani, de a Linux kernelen alapuló rendszerek, pl. Ubuntu, Kubuntu, OpenSUSE, Gentoo százszor jobbak, mint a Win és ingyenesek, csak ismeretlenek, kevés ember tud róla. No meg milyen az ember? Ami ingyen van, az ugye nem kell… Aki mindig köcsög velünk, azt tiszteljük, aki meg jól bánik velünk azt lesz.arjuk. 🙁
január 30, 2010 at 20:20 du.
LOL még a ThePirateBay.org-ot seh tudták leépiteni de bezzed a litvánokat sikerült jolmegfingatniuk helyette. XD Szegények… Addig joh amig a magyar Tracker-reket békénhagyák… 😀
február 2, 2010 at 0:20 de.
@Digimon: általában a szoftverek kissé más megítélés alá esnek, mint az audiovizuális művek.
@Tragya: azért az állati jót nem írnám alá, nagyon messze van az még attól. Más kérdés, hogy nagyon sok mindenre az is elég.
@Alex: túlzásokba ne essünk azért. Soroljam, hogy mivel van ordas nagy szopás linuxon, vagy elhiszed, hogy úgy egy hányadék az egész, ahogy van? 🙂 Eleve kezdjük ott, hogy a Gentoo önmagában egy vicc, nem rendszer, amit oda lehet adni a felhasználók kezébe.
OOo meg kevesebbet tud, mint az MSO. Különbség annyi, hogy az MSO-ban lévő plusz dolgokat (pl. sharepoint integráció) nagyon kevesen használják ki, sokan egyszerűen azért, mert nem is tudnak róla, hogy van.
február 17, 2010 at 21:27 du.
Nálunk munkahelyen csak pár kiemelt felhasználónak van ms office-a… Mindenki másnak OpenOffice. Ha a felhasználó előzőleg nem szokott nagyon hozzá az ms-hez, akkor kiváló az OpenOffice! (ellenkező esetben kicsit idegesítőek lehetnek az apró eltérések, amikhez nehéz hozzászokni a beidegződések miatt)