A német rendőrség bűnmegelőzési osztálya egy 76 oldalas tanulmányt tett közzé, amelyből az internetfelhasználók megismerhetik online jelenlétük biztonságtechnikai és törvényességi vonatkozásait. A PDF formátumban elérhető írásban egy elég meglepő kijelentés is van a rendőrség részéről.
A tanárok, szülők és a fiatal internetfelhasználók is tisztában vannak azzal, hogy az interneten a fájlcserélő alkalmazások használata a legtöbb esetben illegális. De ahelyett, hogy rávilágítottak volna a nagyobb, működőképes alternatívákra – mint amilyen az iTunes, a Spiralfrog, vagy a torrentoldalak legális tartalma -, a német rendőrség a következőt tanácsolta:
Használjatok olyan programokat, amik segítségével rögzíteni lehet az internetes rádiók adásait. Emellett sok olyan zenekar van, akik ingyen elérhetővé teszik a zeneszámaikat a saját honlapjukon.
Valószínűleg német jog- és érdekvédő szervezetek nem örülnek ennek a kijelentésnek. Főleg most amikor a Német Ipari Szövetség (BDI) már-már terroristáknak tekinti az internetes kalózokat, és a lehető legszigorúbban próbál fellépni ellenük.
De a rendőrség egyébként nem tévedett, Németországban teljesen legális az online rádiók anyagának rögzítése és tárolása otthoni körülmények között.
(via p2p-blog, arbeit 2.0)
július 9, 2008 at 15:31 du.
jó látni, hogy vannak még normális rendőrök.
július 9, 2008 at 15:34 du.
ja és ha mégis kérdőre vonják őket, akkor hogy bizonyítják be, hogy nem filecserélőről vannak az mp3-mak, hanem ők rögzítették?
július 9, 2008 at 16:04 du.
sehogy nem lehet. de azt sem tudjak, hogy toltotted valahonnan. csak arra vigyazz, hogy legalabb egy ripelo progi legyen a gepeden 😀
július 9, 2008 at 16:06 du.
ha jol tudom a radioadasokban rejtett jelet elhelyezni nem problema, igy be lehet azonositani. az mas kerdes, hogy ezeket a “jeleket” ki is lehetne szurni…
július 9, 2008 at 16:29 du.
de az is lehet, hogy valaki felteszi a lerippelt zenéket filecserélőre, amin ott a rejtett jel 🙂
július 9, 2008 at 17:09 du.
Csomószor hallani rádiókban, hogy rögzítésre kérik a zenét, még anno volt divat, mikor mindent kazettára másolt az ember. Ilyen esetben lehetne mondjuk egy streamripperrel is rögzíteni valamit a rádióból egy kívánságműsor alatt. Kíváncsi vagyok, hogy kishazánkban ez jogilag hogy működik.
július 9, 2008 at 18:35 du.
@Telefonember: legális forrásból (mint pl: a rádió) jogosan csinálhatsz magáncélra felvételt. ezt az ASVA is elismeri. arról van vita, hogy illegális forrásból is szabad-e másolatot készíteni. a többség azt mondja, hogy lehet.
július 9, 2008 at 18:51 du.
Sok online rádió elérhetővé teszi a felvételeket, sőt a NERO-nak van kimondottan erre a célra kifejlesztett része, amit úgy hirdetnek, hogy legálisan és ingyen juthatsz zenéhez.
Addig amíg nem teszed elérhetővé a nagynyilvánosság előtt azt csinálsz vele amit akarsz.
július 10, 2008 at 1:18 de.
Telefonember: Egy Tesco, vagy bármi más ha publikál zenét, vagyis zenét játszogat, azért az artisjusnál kell havonta nyalni, egy bizonyos összeggel, amivel megvásárolják azt a bizonyos “jogot” amiből ezek a számok játszhatok. Ebből a kiadón keresztül a szerző részesül elviekben. Gyakorlatilag lófaszt se kap, de ez nem számít 🙂 Rádió esetében nem tudom, mert az már amúgy is egy publikált dolog, és a jogdíj már rendezett.
július 10, 2008 at 10:03 de.
@Dream: úgytudom rádió esetén (egy befutott zenekar tagjai) leadott számonként csak kb.: 15-25 Forintot kapnak!!! El kell menniük koncertezni, mert rádiózásból, és CD kiadásokból tényleg nem élnek meg. Az 5.000 HUF-os CD-k ből sem látnak többet egy 100-asnál, azt tuti. inkább letöltök, és ha tetszik küldök az alkotónak egy 200-ast. 2x jobban jár…
július 10, 2008 at 13:12 du.
na igen, tessék a kiadókat perelni, nagyobb kárt okoznak a szerzőknek a lenyúlt pénzzel mint a letöltők 😀