A minap hallottam a buszon, ahogy egy 70 és a halál közötti korú bácsi mondja a hasonlóan “fiatal havernak”, hogy “Ezt az internet dolgot meg gondold meg, nagyon kényelmes. Csak beírod a keresőbe, ami érdekel, és egy csomó mindent megtalál”. Nagyon aranyosak voltak, de ugyanakkor kevesen tudják milyen csalóka valójában az internet.
Az internethez ma már bárki hozzájuthat és bármit kereshet rajta, amit csak akar. Az, hogy mi mindenre jó még a net, csak egy bizonyos réteg tudja és a bajok itt kezdődnek. De lássuk, honnan jött az ihlet a cikkhez.
Nem olyan régen indult az egyik tévécsatornán a Párbaj című műsor. Valamiért vagyok annyira bugyuta, hogy még bedőlök egy két reklámnak, így a tudásvágy és a póker izgalma a parbaj.hu-ra csábított. A játékról egyáltalán nem tudtam semmit, illetve amit mindenki más a reklámokból. Sajnos a weboldal meglátogatása után sem lettem okosabb, mivel eldobható emailcímmel nem tudtam regisztrálni, de így utólag a tv-ben látva a műsort, már nem is bánom. De nem ez a lényeg. A lényeg az, hogy a játékszabályok nem ismerete miatt (csak ezért!) a “Szabályok”-ra kattintással kezdtem az egész procedúrát, ami ezzel be is rekedt. Kiderült, hogy nem elég, hogy regisztrálni kell, de ezzel napi egy ingyenes játékra van csupán lehetőség, további játékra elő kell fizetni!!!!De ez sem olyan egyszerű, hiszen az előfizetések csupán 24 órán át élnek, ennek leteltével újra pengetni kell a lóvét. Az árak nem is tűnnek olyan vészesnek egy átlagember számára, ezért gondolom nem egy ember próbálkozik a szerencséjével nap mint nap:
PÁRBAJ ONLINE CSOMAGOK
Párbaj online játszma csomag neve | Telefon és SMS szám | Kódszó | SMS/Hívás díja | Párbaj játszmák száma |
KEZDŐ | 06-91-334-150 | KEDZO | Bruttó 315 Ft | 2 |
HALADÓ | 06-91-336-150 | HALADO | Bruttó 500 Ft | 3 |
PROFI | 06-91-337-150 | PROFI | Bruttó 625 Ft | 5 |
MESTER | 06-91-338-150 | MESTER | Bruttó 940 Ft | 10 |
A problémám csupán az volt a játék ilyetén menetével, hogy rendben van, hogy ha szórakozni akarok, fizessek érte, na de ezt is csak regisztrálás után tehetem meg. A regisztráláshoz pedig meg kell adnom egy email címet, jelszót ÉS a becenevem, vezeték-és keresztnevem, pontos lakcímem, illetve születési dátumom. A telefonszám megadása nem kötelező! Tehát nem elég, hogy regisztrálok, még fizessek is? Vagy fordítva: nem elég, hogy fizetek, még a legfontosabb azonosító adataimat is adjam meg? Hogy is van ez? Ez úgy van, hogy a fent említett szűk réteg, aki jártasabb a net világában, tudja, hogy ilyen adatokat a Jóistennek sem adunk meg, de mi van a lakosság nagyobb hányadával? Főleg, hogy a Szabályzatban még meg is kérnek, hogy a valós adataidat add meg. És hát – gondolja az átlagember – a TV2 csak nem ver át, minek kellenének az adataim nekik? Vajon hányan adják meg önként és dalolva a címüket, melyre aztán csak úgy záporozzák a mindenféle nyereményjáték leveleket? Az a gyanúm, hogy nagyon sokan. De miért is?
A válasz nagyon egyszerű: tudatlanság. És nem rossz értelemben gondolom, hanem egyszerűen nem tanítják meg az embereknek, mi az az internet és hogyan kell használni. Attól, hogy nem kézzel fogható, ugyanúgy szükség lenne egy használati útmutatóra, ami ugyan nem lenne rövid, de nagyon hasznos lenne egyeseknek. Persze ennél egyszerűbben is megoldható, oktatással, mondjuk az iskolákban. De vajon hogyan kötöd le a 12 éves gyereket, aki már chippel a fejében született? Nyilván nem az adatbiztonság az első a számára. Aztán ott vannak a 20-on évesek, akik mondjuk fősulira járnak, beadandókat, szakdolgozatok írogatnak, és még az excel és access kezelését is megtanítják nekik az informatika órán. A 30-on túliak és az erősen középkorúak már nehéz helyzetben vannak, mert ők általában dolgoznak, viszont már ritka az olyan munkahely, ahol valamennyire ne kéne tudni kezelni egy számítógépet valamilyen formában. Ezért kénytelenek egy-két dolgot megtanulni, de csak ami a munkához feltétlenül szükséges.
És itt elmesélnék egy példát: kollégáim PDA-kon dolgoznak, értékesítenek, amihez több program fut a gépen, ügyfelek adatai, számlázás és hasonlók esetében kulcsfontosságú a kütyü. Ezt ők – valamilyen szinten – tudják is kezelni. Feltételezhető némi érzék a számítógép kezelésével kapcsolatban és gondolnánk, hogy felfogják, hogy ők lényegében számítógéppel dolgoznak nap, mint nap. Keresniük is kell néha az adatok között, tehát gondolhatnánk, hogy tudják mihez milyen kulcsszó kell. Ám ha ezt az interneten kell megtenni, máris nagy a baj. Egy kolléga az adó 1 %-áról való nyilatkozáskor odajön hozzám, hogy ő valami állatmenhelynek szeretné adni, de otthon nem talált a neten adószámot sehol…Ennyi. Akkor ahova csak kattintott az ember, mindenhonnan adószámok ugráltak elő, és mégsem olyan egyszerű megtalálni. Mert nem ért hozzá. És akkor még csak a guglizásról beszélünk.
Ezek után ne is beszéljünk az ötvenes-hatvanas korú emberekről, akiket persze a leginkább próbálnak még valahogy rászoktatni a 21. század csodájára, hiszen ők a legnaívabbak, és a legkevésbé fogékonyak bármi újdonságra, így csak a legminimálisabb dolgokat fogják elsajátítani. Na ezek közül pedig véletlenül sem “az adataidat soha ne add meg senkinek, mama” lesz az első, sajnos.
Azt gondolom mindenképpen az oktatás része kéne, hogy legyen, ugyanúgy, ahogy a word, excel, stb kezelése is, hiszen nem elég annyit mutatni a gyerekeknek, hogy ez itt a google, bármit megtaláltok rajta. Persze meg is találja a jó kis poreszt, meg veszi ki apuci bankkártyáját a zsebből és indulhat a buli. Ja, előtte még azért rákattint az “Igen, elmúltam 18 éves” feliratra.
Amikor én általános iskolába jártam, a számítógép nem volt elterjedt dolog, a commodore 64 is csak valami csoda volt, amire nem jutott mindenkinek, és persze ha volt, játékra: run, load, return, kazettát odateker és már mehet is. A középiskolában már próbálkoztak, speciel én, aki számtech szakos osztályba jártam, még pascalban is programoztam. Kb. 1 évig, aztán leginkább az maradt belőle, hogy “netezzetek”. Ja, mostanra már sikerült is megtanulnom netezni, autodidakta módon és persze a megfelelő környezet hatására. A húgom most jár középiskolába, és azt ugyan már említette, hogy a Wordben milyen feladatokat csináltak, de hogy bármiféle adatbiztonságról szó lenne, olyat nem mondott.
Ezek után nem akkora meglepetés, hogy hányan nem értenek ahhoz, hogy megfelelő módon keressenek a kívánt tartalomra, illetve tájékozódjanak bizonyos témákról. Pl. a p2p-rel kapcsolatos dolgokról. Ezért aztán előfordul, hogy valaki ismeretlenül beugrik egy sms-reges oldalnak, vagy fogalma sincs, hogy mit is tud az utorrent-je, hiszen most indította el először. Tehát nem feltétlenül a lusták és a tudásvágy nélküli torrentezők kérdeznek egy-egy fórumban, hanem azok, akik bizonyos szempontból az átlagnetezők közé tartoznak, hiszen nincsenek otthon az informatikában, nem ez a téma a fő érdeklődési körük, ezért nem ismerik azokat a kulcsszavakat, csupán azt tudják, hogy mire szeretnének választ kapni. Ha ezt figyelembe vesszük, akkor máris kevesebb olyan komment, vagy válasz érkezik egy fórumban, ami ahelyett, hogy segítő szándékú lenne, még le is hordja a szerencsétlen kezdőt, hogy egyáltalán hogy mert kérdezni mielőtt 5 órát guglizta volna a témát. Ez a hozzáállás viszont tovább súlyosbítja a helyzetet, hiszen nemcsak az oktatás hiányzik, hanem akik értenek hozzá, néhány esetben elzárkóznak a segítségadástól, mondván, hogy kerülsz erre az oldalra, ha még ezt sem tudod. Csak azt felejtik el, hogy valahol valamikor ők sem tudtak semmit, meg kellett tanulni és nem mindent lehet autodidakta módon elsajátítani, néha elkel egy hozzáértő oktató.
Ugyanígy sokszor látom, hogy lehordanak valakit, csak mert nem ismeri egy bizonyos program pontos működését a legapróbb részletekig. Holott nem is biztos, hogy feltétlenül szüksége van arra a tudásra ahhoz, hogy a kívánt tartalomhoz, információhoz hozzájusson. Ez kb olyan, mintha én tudnám, mitől, hogyan forog a mikrohullámú sütő, és ha elromlik még megjavítani is tudnám. Hiszen, ha enni akarok melegített kaját, akkor tudjam már ezeket a részleteket? Ez valljuk be, hülyeség. Ugyanígy nem gondolom, hogy infozseninek kell lenni ahhoz, hogy egy filmet letöltsünk, vagy akár aktív részesei legyünk egy tracker fórumának.
Lehet, hogy túlságosan próbálom védeni a hülyéket, de valahol azt érzem, hogy a netezés is fogyatékos módon alakult ki a mi kis országunkban, azaz kultúra nélkül. Ezért aztán az oktatás hiányának lehet az is az oka, hogy nem tudnak mit mondani róla. Ez azonban nem a diák hibája. A hiba a rendszerben van, amely kihasználja ezt és lehetővé teszi, hogy -állítólag -a magyar lakosság fele rendszeresen használhassa a világhálót. 5 millió ember pedig rengeteg potenciális vásárlót és naív netezőt jelent, akiket könnyedén át lehet verni, meg lehet téveszteni vagy éppen csak félretájékoztatni valótlan információkkal.
Ezen az egészen szeretnénk picit javítani egy, hamarosan megjelenő új sorozattal, melyhez ti is hozzájárulhattok a jövőben, hogy segítsük azokat, akik ma kezdték a p2p-rel való ismerkedést és szeretnének kikapcsolódni egy filmmel, játékkal, zenével.
Végül egy filmes idézettel szeretném illusztrálni, milyennek is látom a helyzetet az internetezők világában:
“….Íme a lövészezred belső kézikönyve… Tizedes, megmutatná a könyvben, hol áll az,hogy hol az étkezde?
Hadnagy Úr, arról nem írnak ebben a könyvben.
Azt akarja mondani, hogy ott Guantanamo-ban nem szoktak enni?
Dehogynem uram, naponta háromszor, uram.
Ezt nem értem, honnan tudja, hol az étkezde, ha nincs benne a könyvben?
Csak megyek a többiek után kajaidőben, uram.
Nincs több kérdésem.”
október 23, 2009 at 21:44 du.
jaja, keresni is tudni kell
október 23, 2009 at 21:48 du.
Azért az újhullámosok is hoznak 1-2 teljesen haszontalan szokást magukkal.
Az egyik ilyen például ez a mérhetetlen adatféltés. Egyre többen lesznek konteó fanok és hiszik azt, hogy a “nagy testvér” egész nap őket és csakis őket figyeli árgus szemekkel és csak arra vár, hogy a tv2 egy nyereményjátékában megadják a lakcímüket, hogy lecsaphasson…
Jó, persze ezt is ésszerűen kell kezelni és ha jön egy ismeretlentől egy levél, hogy “csá add meg a bankkártyád számát és akkor neked jó lesz” akkor nyilván nem adjuk meg, de ha nyereményjátékra, vásárlásra, fontos helyre regisztrálunk – pláne ha egy közismert céghez/szervezethez – akkor teljesen felesleges ezen görcsölni. Mégis mit fog kezdeni a TV2 a címeddel? Neadjisten küld két szórólapot? Legalább lesz mit a tűzre/szemetesvödör aljára tenni. Ez már paranoia.
Személyes tapasztalat amúgy, hogy pont az 50+os korosztály a legbizalmatlanabb az interneten, bennük van egy zsigeri tartás az egész rendszertől, a legtöbb ilyen korú ember még egy fórumregisztrálásra se meri beírni a mailcímét. Van tapasztalatom, mert részt vettem egy programban, amely során idősekhez jártunk egyénenként internetezést tanítani (ilyen is van, igaz nonprofit csináltuk 🙂 ).
október 23, 2009 at 21:53 du.
“A 30-on túliak és az erősen középkorúak már nehéz helyzetben vannak, mert ők általában dolgoznak, viszont már ritka az olyan munkahely, ahol valamennyire ne kéne tudni kezelni egy számítógépet valamilyen formában. Ezért kénytelenek egy-két dolgot megtanulni, de csak ami a munkához feltétlenül szükséges.”
Kösz szépen. 33 éves vagyok. Az én érdeklődési körömbe ált. 5. osztály óta beletartozott a számtech. Jártam is szakkörre 5. osztályban, volt is Commodere 16, 64 meg Primo. Aztán lett saját C64, meg saját 286-os 16 MHz-es PC. És azóta is képben vagyok. Haverom 27 évesen látott számítógépet először, velem egyidős. Őróla se mondható el, hogy lámer. ÉS még sokan vannak. Szerintem a 30-asokat nem kéne ennyire leírni.
október 23, 2009 at 22:01 du.
Nem leírni szerettem volna senkit, sajnálom, ha úgy tűnik, nem az volt a cél. De a cikk nem azokról szól, akik ezt az oldalt látogatják, hanem akiknek az idelátogatók segíteni tudnának. Viszont a haverod is szerencsés, hogy vagy te, aki ebben a témában nőttél fel, tehát te is azt a környezetet biztosítos, amivel neki könnyű a helyzete, tehát róla sem szól a cikk.
október 23, 2009 at 22:21 du.
not: szerintem annyira ne vedd ezt Magadra. Minden általánosságban veszélő, általánosító cikkben az ilyen helyekre odaképzelendő, hogy “tisztelet a kivételnek”. Vannak profin netező nyugdíjasok és számítástechnikai analfabéta huszonévesek is. Az írás inkább az “átlag”ról beszélt szerintem.
október 23, 2009 at 23:28 du.
szerintem sem kell magadra venned.
én infósnak vallom magam, nem szégyenlem, a családomból pedig csak egyetemista nővérem ismeri és kezeli elfogadható szinten a gépet.. a többiekre nekem is rákell néha szólnom, hogy az, ami villog nem mindig nyeremény, vagy ha ingyenes, mindig jamba.com os fizetős szart rejteget. iskolámban is működik úgynevezett “nagyinet” fogalkozás, ahol délutánonként 2 teremben előre szervezett csoportokban oktatunk idősebbeket számítógépkezelésre. ők is bátran írhatnának, hogy tudják kezelni a gépet, bár sokan, néha még körülünk IT-sekből is áldozatai lesznek a becsapós kampányoknak.
október 23, 2009 at 23:31 du.
——–
Ha ezt figyelembe vesszük, akkor máris kevesebb olyan komment, vagy válasz érkezik egy fórumban, ami ahelyett, hogy segítő szándékú lenne, még le is hordja a szerencsétlen kezdőt, hogy egyáltalán hogy mert kérdezni mielőtt 5 órát guglizta volna a témát.
——–
Mert a legtobb kezdo beirja a kerdeset ugy, hogy vissza se olvasott a temaban, mert lusta, es ha nincs ott a valasz 1 masodpercen belul, meg el is kezd anyazni. Manapsag mar az ilyen kezdoknel ciki googlezni, egyszerubb kerdezni forumban, es felhaborodni.
október 24, 2009 at 1:26 de.
de ha SMS reg van akkor a kurva szájukat. Hulyék vagytok mind 😀
Elkellene már fogadni,hogy semmit sem adnak ingyen, tesem adsz a szomszédnak ingyen pálinkát csak akkor ha már ois megkínált
október 24, 2009 at 5:29 de.
Ez egy jól sikerült komoly cikk (komolyodik az oldal), és tetszik a felvetés is.
Lehetne egy posztot írni arról, amely csokorba gyűjti a hatékony guglizási módszereket; speciális keresőszavak, idézőjelek, + és – jelek, ezek hogy befolyásolják a találati listát, hogy relevánsabb találatot kapjon az érdeklődő.
Persze tanították ezeket nekünk valamikor évekkel ezelőtt, valami tanfolyamon, csak 1részt már elfelejtettem, másrészt azóta a keresők is fejlődtek, nem teljesen ugyanúgy működnek már.
A regisztrálási adatokról.
Nick: asdf1234, vagy tzui654 stb; lehet variálni
Valós név: Hát Izsák
Szül hely, idő: Kukutyim, 1900-01-01
Lakhely: Kukutyim, Pokol utca 666.
Foglalkozás: zabhegyező (esetleg hereverő)
Érdeklődési kör: izék, bigyók és sztaffok
Anyja neve: Apámné Kedves Édesanyám
Amelyik oldal ezeket nem fogadja el, az nem érdemel meg tőlem 1 perc figyelmet sem.
október 24, 2009 at 9:02 de.
@BonFire “Anyja neve: Apámné Kedves Édesanyám” Ez nagyon meleg 😀
Ezen jót röhögtem, de ott a pont 😀
A kezdeményezés szimpatikus, sokan vannak akik tanulnának, de nincs kitől. És ha van 1 hely ahol le vannak írva a dolgok 1 hétköznapi ember nyelvén az is segítség. Annak idején én is örültem volna, ha valaki elmeséli, h mit hogyan merre, rengeteg busszúságtól megkímélt volna…
október 24, 2009 at 13:13 du.
“Lehet, hogy túlságosan próbálom védeni a hülyéket” ez a leggyönyörűbb idézet ebből a cikkből. Lesajnáljuk ezerrel a kezdő tudatlanokat, aztán… Te “hülye” láma, ne add meg a címedet, mert holnap kopogtat a BSA az ajtódon egy csomó kommandóssal, hogy illegális szoftver után kutakodjon. Aztán meg úgy jársz mint a piratbay-es fiuk, nyakadba akasszak a millió dolláros bírságot. Arról is lehetne beszélni, hogy kiknek találták ki a vírusos vírusírtókat. Aki fel az inkább bújjon az ágy alá. Aki biztonságba akar maradni a hackerektől annak a legjobb megoldás, ha kihúzza a kábelt a halókártyájából…
október 24, 2009 at 13:50 du.
Szerintem ertelmes oldal nem fogadja el. Tobb mint 100 eves lennel, es kb. az atlag script amit hasznalnak 99 ev felett sipakol.
október 24, 2009 at 16:13 du.
érdekes.
Köszönöm
október 24, 2009 at 17:23 du.
Témánál is vagyunk rögtön: Megy a hülye számkivetett sz*rházy ProArtos hülyegyerek, aki kiküldi a rendőröket felhasználókhoz szerzői jogsértésért. Kérdem én: HONNAN TUDJA EGY ÁTLAGOS NETEZŐ, HOGY JOGSÉRTŐ-E AZ ADOTT SZOLGÁLTATÁS VAGY SEM? Van 1 család, aki éppen akkor kötötte be az internetét: nem fogja azt tudni, hogy a torrent jogsértő, vagy igen? Itt ellenkezik a ProArt szekta intézkedésének jogossága az én erkölcsi elvemmel.
október 24, 2009 at 19:56 du.
Bonfire komolyan mondom mitől félsz ennyire? Még ha mondjuk egy fontos cégvezető vagy valaki félti a személyes adatait azt megértem, de egy átlagember mi a szent xartól fél? Nevetséges…
október 24, 2009 at 19:59 du.
A másik: BoneFire: Ha a neten vásárolsz , ott is meg kell adni minden személyes adatot, vagy te ott is kamuzol? 😀
október 24, 2009 at 21:17 du.
Azoknak, akik nem értik: Azért nem szabad megadni az adatokat, mert vissza élhetnek azokkal. Jó pénzért továbbadják más cégeknek, a telefonodra a te költségedre küldenek reklámanyagot emeltdíjasan és ez csak a számlában derül ki. Számtalan az ezzel való visszaélés, nem paranoia.
október 24, 2009 at 21:30 du.
Chamea már csak te hiányoztál 😀 Eszeveszett baromságokat beszélsz! Nem is kommentálom…
október 24, 2009 at 21:41 du.
“nem elég annyit mutatni a gyerekeknek, hogy ez itt a google, bármit megtaláltok rajta”
Szerintem mentálisan egészséges embernek, kortól függetlenül, pont ennyit kell elmondani a google-ről ahhoz, hogy megtalálja amit akar.
A hülye embereket meg úgysem lehet megmenteni saját maguktól.
Hiába írod oda, hogy READ THE FUCKING MANUAL, semmi haszna. Miért? Mert nem azzal van a baj, hogy nem olvasta el, hanem hogy ha el is olvasta volna, nem fogta volna fel.
október 24, 2009 at 22:12 du.
“Végül egy filmes idézettel szeretném illusztrálni”
Klasszikust idézni, csak pontosan szabad!
Kaffee: Corporal would you open this book up to the part that says that where the mess hall is.
Cpl. Barnes: Well, Lt Kaffee, that’s not in the book either, sir.
Kaffee: You mean to say the entire time you’ve been at Gitmo you’ve never had a meal?
Cpl. Barnes: No, sir. Three squares a day, sir.
Kaffee: Well, I don’t understand. How did you know where the mess hall was if it wasn’t in this book?
Cpl. Barnes: I guess I just followed the crowd at chow time, sir.
Kaffee: Thanks. No more questions.
Kaffee .. Tom Cruise
Cpl. Barnes .. Noah Wyle
Forrás: A Few Good Men (1992) (Egy becsületbeli ügy)
( http://www.imdb.com/title/tt0104257/quotes )
október 24, 2009 at 22:18 du.
Csak az maradt le amit ezzel mondani akartam:
Sok sikert a sorozathoz, támogatom az ötletet, de ez az idézetes dolog eléggé mellément, remélem nem kelti azt a benyomást az olvasókban, hogy a guglit te sem tudod használni.
október 25, 2009 at 1:18 de.
“Személyes tapasztalat amúgy, hogy pont az 50+os korosztály a legbizalmatlanabb az interneten, bennük van egy zsigeri tartás az egész rendszertől, a legtöbb ilyen korú ember még egy fórumregisztrálásra se meri beírni a mailcímét.”
Nagyon tévedsz. Egyik ismerősöm szokott most rá a rapidshare-ra, már nem egyszer kérdezte, hogy nem érné-e meg előfizetni rá?
Ugyanígy minden további nélkül kiadják az adataikat, akár offline, akár online.
október 25, 2009 at 9:49 de.
Tudjátok nem kell görcsölni az adat biztonság miatt – már rég megette a fene az egészet, ha úgy kapok reklám anyagot, aminek az adatai alapján (csak az nem írják le mikor vesztettem el a szüzességem 😀 ) bizonyosra vehető, hogy vagy BM vagy Önkorm esetleg TB nyilvántartásból jutottak hozzá. Ennyi!
Különben a neten bevett módszereim: 3 eltérő e-mail cím, 5 féle nick vagy tucatnyi jelszó – személyes adatot ritkán adok meg, telebankingot nem használok
október 25, 2009 at 11:34 de.
@Viktor elmondanam, hogy pontos az idézés, csak éppen a szinkronos verzióból van.
október 25, 2009 at 11:43 de.
@Welt gondolom neked nem volt szerencséd a jabbahoz, amire Juszt műsorában panaszkodtak az emberek: ott az van, hogy vásárolsz egy csengőhangot és azzal elő is fizetsz egy sms szolgáltatásra. Ez abból áll, hogy kapsz egy smst és a te számládra megy. Több embernek jöttek ki horribilis számlák azért, mert előfizetett egy jópofa csengőhangra és valahol egy szabályzatban el volt dugva, hogy előfizet egy szolgáltatásra is.
Gondolom ahhoz sem volt szerencséd, hogy üdülési jogokat, cserépedényeket, stb stb stb értékesítenek egyes cégek és naponta 4-7 ilyen telefonhívás becsúszik, hogy “szeretnék önnel felmérést készíteni…”(magyarul leinformálnak és utána nyereményjáték ürügyén rád sóz valamit). Ezek is mind onnan kapják a számokat és lakcímeket, hogy feketén, kéz alatt eladták nekik. Nekem pl jött egy olyan sms, hogy “Szia!Megneztem otthon az oldalt ahonnan a Dorkával rendeltuk a fehernemuket:…huUI:Jo volt veled multkor sms-ezni. pusz Vera.” Kiderült a végén, hogy azért küldte el ezt az smst, mert állítólag elfogadtam valami szabályzatot egyik online vásárláskor. A spamekről már nem is beszélek.
október 25, 2009 at 11:48 de.
@viktor
soha nem láttam a filmet eredeti nyelven, de abból amit írtál, úgy látom szinte szó szerint és mégis magyarosan sikerült megoldaniuk a magyar szinkront a készítőknek. Vagy nem értem miben van a pontatlanság, vagy te gondolod, hogy a fordítás azt jelenti, szó szerint kell minden szót leírni, vagy én adom vissza a nyelvvizsgámat, mert elavult. És tényleg nem kötekedésből, csak kíváncsiságból kérdem, hogy mire gondoltál, mert (bár lehet megint magamból csinálok hülyét) nem tudom. Mentségnek pedig végső esetre ott van a tény, hogy tényleg a szinkronosból idéztem 😀
október 25, 2009 at 13:10 du.
@sct, @krix
Gitmo-t Guantanamo-nak szerintem nem a szinkronosban fordították félre, ennyi zavart leginkább.
(Meg a forrás hiánya, de ez már inkább dicséretet érdemelt volna ha ott van.)
október 25, 2009 at 13:30 du.
Welt: és te mitől lettél ilyen okos? Igenis létezik az adatkereskedelem, és igenis le fognak venni, ahol csak tudnak… Hol élsz te, bameg? Buborékban?
október 25, 2009 at 13:34 du.
Nem értem miért feltételezel valamit, aminek semmi értelme nem lenne. Miért írnék mást? Nem gyanús, hogy az egész szó szerint van? Minek írtam volna másképp, mint ahogy mondják? Mellesleg, ha csak “szerinted” nem a szinkronosban fordították félre, hanem mindenképpen velem van a baj, akkor előbb légyszíves nézz már utána, mielőtt kötekedsz. Mellesleg ehhez előbb fel kéne fogni, hogy nyilván, ha Gauntanamo-i Támaszpontot mond a Guantanamo helyett (nem mintha nem tudná mindenki, aki nézi épp a filmet, hogy nyilván a támaszpontról van szó), akkor lehet azt látod, hogy Tom Cruise szája már nem mozog, de a szinkronhang még bőszen mondja. Mondd neked egyáltalán valamit a magyaros fordítás, vagy az időzítés? Vagy igazából mi a bajod az egésszel? És miért kell nekem megmagyarázni, hogy miért úgy szinkronizálták, ahogy?
A lényeg, semmiféle félrefordítás nincs, én meg szó szerint idéztem. A forrás dolgot meg hagyjuk már a francba, jogdíjat ne fizessek? Ha akarom, odaírom, ha nem, nem, unom már, hogy mindig mindenben a hiba, vagy vélt hiba van kiemelve. Haladjunk, kérem.
október 25, 2009 at 15:53 du.
Nem azzal van itt a baj, hogy az emberek tudatlanok, hanem azzal, hogy vannak gerinctelen emberek, akik mások tudatlanságával visszaélnek. Már nem kellene meglepődni semmin sem Welt, amikor 2 kotroványos csaj, aki megpróbált engem lehúzni tavaly áprilistól-júniusig, párkereső egyedülálló fiút keresnek, akik nem értenek semmihez sem és jól meg lehet csalással lopni pénzzel meg amikor több, mint negyed köbméter betiltott növényvédőszert önt valaki a házunk előtt lévő tóba, kipusztítva ezzel most már 500 mázsa halat. Én sem hittem el addig, hogy vannak ilyen pofára is rohadék emberek, amíg nem láttam. Mit lepődünk meg egy piti adatkereskedelmen? Ráadásul az a legszomorúbb ebben az egészben, hogy a környezete még büszke is az ilyenre és meg is dicséri ezeket az embereket(Mennyi fiút loptál meg Kata? 30-at. Jól van, ügyes vagy) meg a méreglerakó(Mennyi pénzt kaptál azért, mert leöntötted a mérgező hulladékot? X ezret! Jól van, jó férj vagy). Az meg még szomorúbb, hogy a csalók annyira fejlettek, hogy nem is tudja a kezdő felhasználó, hogy becsapták(biztos én rontottam el valamit, majd kijavítják és akkor élni fog az előfizetésem). Nagyon szomorú nálunk a helyzet, főleg azért, mert jó pár gerinc nélküli pondró nemhogy nem segít a másiknak, hanem át is veri őt.
október 25, 2009 at 16:34 du.
Bár nem pont ez a téma de a tudatlanság legújabb behódoltatása a tv reklámokból: bluetooth radar a telefonodra xszáz forintért (meg ugye utána a heti y mennyiségű üzenet z forintért). Kérdezem minek, ha a telefonban lévő bluetooth-t alapból beállítod keresésre?!?!?!?! Kb mint amerikában a dvd visszatekerő készülék…
október 25, 2009 at 21:04 du.
“Attól, hogy nem kézzel fogható, ugyanúgy szükség lenne egy használati útmutatóra”
Ha lenne ilyen, akkor majdnem felesleges lenne, mert aki nem ért hozzá, az pont le***ná ezt a könyvet, aki meg ért hozzá, annak meg alap dolgokat írnak benne.
október 26, 2009 at 11:45 de.
Csak pár szót a +30 – +50-esek védelmében (is).
Én is ott kezdtem, ahol már valaki említette – a Primó, a Commodore, stb.
Annyival vagyok kicsit előbb (hátrébb 🙂 ), hogy a közlekedésin a társaimmal nekem volt már lehetőségem az első Z80-as procikat assemly nyelven programozni.
És volt lehetőségem bámulni kigúvadt szemekkel az első internetkapcsolatokat, amikor még szinte nem is hallottak róla, mi az az internet.
Már abba az időbe is fórumoztam, amikor leanyázták azt, aki 240-es vagy 320-asnál nagyobb képet rakott fel, mert a 128 kbit/s – 256 kbit/s betárcsázós modemek “órákig” töltögették be az oldalt a képek miatt.
Nem a legelsők között, de az elején ott voltam a magyarországi torrent “születésénél”, azóta is torrentezek.
Van saját Web-oldalam (lassan 8 éve), saját Fórumom, amit működtetek, jelenleg is, azóta is aktívan részese vagyok nap, mint nap az internetnek.
Viszont az én korosztályomba még mindez keveseknek adódott meg, és a későbbiek folyamán is csak igen lassan csatlakoztak az internethez más irányú életvitelük, elfoglaltságaik miatt.
A legnagyobb problémát ez irányba én a mai fiatalságban látom. Ugyanúgy, ahogy a “pistike-relanzátorok” készítik a gagyi műveiket, a saját szüleiket is beviszik sok esetben a hülyeségbe.
Egy szülő természetesen megveszi a lehetőségeihez képest a számítógépet, előfizet a netre. És a gyerek használja a maga módján.
A “PC-guru” tudásukkal meggyőzik hozzá nem értő szüleiket, hogy ezt, vagy azt így, vagy úgy kell csinálni, miközben azok végtelen nagy büszkeséggel nézik gyereküket, hogy mennyire ért ezekhez a dolgokhoz.
És igen, az idősebbekbe van némi visszatartó erő, némi bizalmatlanság, ami részben talán az évek során összegyűjtött némi tapasztalat, de inkább egy nagyobb bizalmatlanság ahhoz, amihez nem ért annyira, nem látja át a lényegét.
Másik nagy probléma, hogy Magyarországon nincs megfelelő védelme az internetnek.
Gondolok itt arra, hogy a neten a sok becsapós, lehúzós, átverős oldalak mióta működnek gondtalanul. “Mindenki” tudja, mindenki beszél róla, mégsem történik semmi.
Egyszerűen csak pártoktól független politikai, anyagi érdekek állnak mögötte, beszedik a még “ismeretlen, gyanútlan” felhasználótól a lét, leosztják, és az oldal működik tovább.
Sokan elképzelni sem tudják, hogy például az emeltdíjas SMS-el szolgáltatása micsoda nagy üzlet azoknak, akik benne vannak egy bizonyos körbe.
Ha valaki megrendel egy SMS szolgáltatást, egy egyszerű 400.- Ft+AFA SMS valós díja a megrendelőnek mindössze 150 – 200.- Ft körüli összeget hoz a konyhára, a többi a szolgáltatóé! És ki az, aki 500.- Ft-ért küld egy SMS-t? Zömében fiatalok, de bárki is lehet, mert azt mondja magába – Egyszer csak kipróbálom, 500.– Ft-ot kibírok! –
Ebben például a média tán még az internetnél is jobban benne van.
Élő példa a manapság majd minden adón délelőttönként – késő este műsoridő kitltö játékok.
Csak egy telefon, és már tied lehet a 10 – 20 – 50 000.- FT!
Aztán egy telefon az emelt-díjasra mert tudod a választ (szinte mindenki tudja!!!!), és kiderül, hogy ezzel a telefonálással még csak regisztráltál a rendszerben! Ha játszani is szeretnél, tárcsázzál újra, ha tényleg szerencséd van, talán esetleg véletlen adásba is kerülhetsz! 🙁
Ugyanilyen nagy buli, és átverés, amikor egy műsorba SMS-el kell szavazni!
Nagyon jó dolog, amikor például az interneten keresztül tudsz vásárolni, nagyon kényelmes.
De itt is az a probléma, hogy sok a csaló, megbízhatatlan oldal, és ezek ellen sem tesznek semmit.
Röviden összefoglalva nem teljesen, de sok esetben mindegy, mennyire vagy gyakorlott az internetben, bárki bármikor belecsúszhat ilyen dolgokba. Egyenlőre ez ellen nem sok orvosság van, mindig lesznek “nagyon meggyőzően szélhámos” oldalak, és mindig lesznek, akiket be tudnak húzni.
És hiába bármilyen használati útmutató, kézikönyv (az emberek 90%-a el sem olvasná), mert ezt a csaló oldalak tulajai (akik viszont biztos elolvasnák) ugyanúgy olvassák, és az ott leírtaknak megfelelően változtatnak a stratégiájukon.
október 26, 2009 at 13:15 du.
Szerintem tanítani kéne az iskolában is már az internetbiztonságot mint olyat. Esetleg azt, h csak azt engedjék a netre aki egy vizsgát letesz, ami kb. a minimumszintet jelenti, pl. h mi hogy működik, nem klikkelünk mindenre ész nélkül és akkor talán nem terjedne el sok mail vírus ( amik olyanok, h neked kell elindítani a csatolt fájl megnyitásával). 100 évvel ezelőtt még autót is bárki vezethetett minden további nélkül ha volt neki. Ma már ez nem így van vannak szabályok a közlekedésre ( KRESZ ugye) és csak az vezethet autót akinek papírja van róla, h ezt ismeri és a járművet is tudja irányítani ( ez pedig ugye a jogosítvány). 100 éve még csak kevesen autóztak az egyszeri átlagember nem, csak a hivatásos sofőrök ill. akiknek a munkájuk az autóhoz kötött volt pl. áruszállítók. Az internet isi lyen volt régen csak az használta, aki értett is hozzá és ő tudta, h mit szabad és mit nem kialakult az netikett ami egyfajta íratlan szabály, azt mindenki elfogadta. Nincs cenzúra nincs korlátozás nincsenek szabályok, de cserébe viselkedjünk. A közlekedésben is így működött régen, de mikor egyre többen használták az autót akkor már szükség volt a szabályozásra.
Ugye ha azt olvassátok egy mikró leírásában, h ne szárítson benne élő állatot akkor csak röhögtök rajta, h ok ezt magamtól is tudtam ki lenne az a hülye, aki megpróbálja? ( Amúgy volt ilyen épp ezért van benne). Mikor jutunk el oda, h azon is ugyanígy fogunk röhögni, h kéretlen levélben lévő csatolt fájlokra nem szabad ráklikkelni, meg a számítógépet tilos vírusírtó és tűzfal nélkül üzemeltetni?
október 26, 2009 at 14:09 du.
Szeretnék Gratulálni a cikkhez nagyon jó és erősen oktató jellege van 🙂
Ez ismételten egy jól sikerült alkotás az ilyen Viktor félékkel meg nem szabad foglalkozni.
október 26, 2009 at 15:56 du.
Jaaaj, és ki dönti majd el, hogy átmentél a vizsgán, vagy nem? Hagyjuk már, az ostoba szőkenő, aki Brútusznak olvasta a Bluetooth-t, alig engedett át az egyetemen infóból, a gumicsizmában közlekedő felvilágosult lúzer évfolyamtársakat meg jelessel. Akkor ezek után én ne netezzek, ők meg igen?
Ha valaki olyan nyomorék, hogy hetente installálgatja újra a Ringyóze-t, mert állandóan vírusos, vagy lenyúlják a bankkártyájáról a pénzt, mert begépelte a kódját egy popup ablakba valami pornóoldalon, az az ő magánügye, nehogy már ehhez is jogsi kelljen. Elvégre ha elütnek az úton, az nem a tettes magánügye, de ha valamelyik balfasz irtózatosan kiszúr magával, az igen. Amúgy biztos lehetsz benne, hogy az ilyen idiótákat a való életben is ugyanúgy átveri a Provident a kölcsönnel, mint egy torrentoldal az sms-sel.
október 26, 2009 at 16:37 du.
Viktor a tökéletes példa a troll szóra: http://magyarmagyar.hu/term/?term=troll
október 26, 2009 at 17:22 du.
Ragadozónak van igaza: lehetne üldözni a csalókat a torre ntoldalak és a dchubok helyett, több értelme lenne.
október 26, 2009 at 19:47 du.
@Wieros :
“bizonyosra vehető, hogy vagy BM vagy Önkorm esetleg TB nyilvántartásból jutottak hozzá. Ennyi!”
Ez ellen könnyű védekezni, az ügyfélkapun le lehet tiltani, hogy kiadják. Persze illegálisan is kijuthat, az ellen nincs védekezés.
A fogadott SMS utáni pénzlenyúlás is elkerülhető, minden szolgáltatónál tiltani lehet, a Pannonnál EDSZ -nek hívják. Ilyet amúgy is csak akkor kapsz, ha kérted, de pl. a gyereknek csak úgy szabad telefont adni, hogy ez le van tiltva.
október 27, 2009 at 19:50 du.
Lehet kötözködni, de jó az írás, hihetetlen sok igazságot írt a kedves Szerző. Egy kis off a témához kapcsolva: Nem vagyok egy öregember, de ami oktatás címszóval folyik manapság Magyarországon az egy nagyon határ szar. Tisztelet a kivételnek.
október 28, 2009 at 14:29 du.
Sziasztok 🙂 nem akarok senkit sponzorálni, de minket is érint :
http://kalozpart.org/ ” http://kalozpart.org/az-lmp-legalizalna-a-fajlcseret/ ”
Ha nem ide akkor töröljétek.
október 28, 2009 at 17:28 du.
ah nagyon igaz ez a cikk, de sajnos ez csak a jéghegy csúcsa, millió szinten működnek a lehúzások, átverések és kb. semmit nem ér az az általános tudás, amivel a legtöbben rendelkeznek… csűrik csavarják az oldalak tartalmát, meg a sok mocskos script… ki tudja milyen mély statisztikákból szűrik, hogy mi mennyire kelendő, ösztönző, mit mennyire kajálnak be… elképzelhetetlenül rafkós megoldásokkal dolgoznak, már úgy értem a legtöbb ember számára biztosan azok, de még a tapasztaltaknak is fejfájást okoz, hogy minden lehetséges hibát kiküszöböljenek és teljes anonimitásba/biztonságba maradjanak… de mindenhol ez megy, odakint is a nagyvilágban, csak több az eszköz (verbalis kommunikacio, szemkontaktus, fizikai eröszak… xP) szerintem a legtöbb dolog ilyen, hogy még az is, aki 100% azt hiszi, hogy benne van valami témában és érti, érhetik rettenetes meglepetések… én, hogy masszívan foglalkozom az internet világával jó pár éve, még így se érzem magabiztosnak magam, sőt… a magyar oktatás, ah, arrol meg inkabb ne beszeljunk x) birkagyártás futószalagon, a logikus gondolkodás és képességek teljes leépítése kb.
október 28, 2009 at 18:05 du.
A sok mocskos script kiküszöbölésére feltalálták a firefox noscript kiegészítőjét, ami odakint megy a nagyvilágban, azzal a Szolgálunk és Védünk szlogenes embereknek kellene foglalkoznia kicsit nagyobb szinten, mert a jogszabályok szabályozzák a csalókat és szankcionálják, a Magyarországon található jogszolgáltatás viszont nem.
október 30, 2009 at 15:26 du.
Jó írás, grat.
Én is fontosnak tartom az oktatást, a magam módján igyekszem is, ahol lehet.
október 30, 2009 at 17:02 du.
Egy példa:
Beszélgettem egy kezdő oldal tulajával, illetve segítséget kért tőlem.
Íme:
*hali
*itt vagyok
albert üzenete:
*halo9d akar hogy probalom nem megy
*az aktiv bealitasa
“Hmm” üzenete:
*:S
*nod?
*router?
*melyik van?
albert üzenete:
*mar mindent probaltam de nem megy
*nem tudom most jelenbe aktiv vagyok
*es nem sokara megint pasziv
“Hmm” üzenete:
*kapcsolatoknál leszel passzív?
albert üzenete:
*eszt ne,m ertem
“Hmm” üzenete:
*nyitottál portot az utorrentnek?
albert üzenete:
*nyitotam egy uj portat ha ez nem valik be
*mert most ugy mutatkozik hogy aktiv vagyok
*pedig most sem vagyok mert a kilincssbe meg jelenik alol a harom szog
“Hmm” üzenete:
*érdekes
*várj
albert üzenete:
*nem tudom mert szerintem valamit el alitotam az utorent kilincsbe
“Hmm” üzenete:
*csak hogy tisztázzuk 🙂
albert üzenete:
*mert valozik a potom
“Hmm” üzenete:
*routered van?
albert üzenete:
*?
*nem ertem
“Hmm” üzenete:
*router, ami elosztja az internetet
*olyan van neked, ugye?
albert üzenete:
*nem tudom nem akarok mondani valami hujeseget
“Hmm” üzenete:
*:D
*hát akkor hogyan nyitottál portot, ha nem is tudod, hogy routered van, vagy nincs? 🙂
albert üzenete:
*olvastam egy forumon
*es utana csinaltam
*http://reklám.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=6
“Hmm” üzenete:
*nekem csak azt mondd meg, hogy van-e routered
*:)
*mert, ha nincs, akkor nem ez a bibi
albert üzenete:
*aszt hol nezem meg vagy mi az?
“Hmm” üzenete:
*amit a gépedbe bedugsz kábel
*az honnan jön?
albert üzenete:
*van
*jaj ertem
*van persze
*kabeles netem van
*hona jon az jo kerdes
*hat valahonan a fo utrol bejon a hazba es be megy a gepembe
————————–
No comment 🙂
október 31, 2009 at 14:12 du.
de figyelj mar ez mas tema kicsit, o nem csak hogy tudatlan, de valami olyan bődületesen gané helyesírása van, hogy a negyedénél tovább nem bírtam olvasni xD ilyen tényleg létezik?
november 1, 2009 at 7:11 de.
Hmm:
Ilyen arcokhoz nekem is volt szerencsém, az egyik annyira fárasztó volt hogy le is tiltottam MSN-en annyit zaklatott a hülyeségeivel. Az a legszebb mikor feltűnik neked hogy nem azzal van baj hogy nem ért az informatikához hanem az alapvető logikus gondolkodás is nehezére esik.
Régen sokat segítettem MSN-en mindenkinek ha volt valami gép gond , router konfig, torrent beállítás stb.
de manapság inkább hárítom ha lehet.
november 3, 2009 at 11:11 de.
Ezzel a legfőbb gond csak az, hogy torrentoldala van 🙂
november 3, 2009 at 18:21 du.
A tulaj mindenhol lehet hülye, nem? Majd más megcsinálja… ő csak tulaj.
november 11, 2009 at 23:30 du.
Szolj hozzá
( NÉV !!!!! )
( E-MAIL CIM -de nem láthato-)
miröl beszélünk ??? 🙂