Gyakori téma a torrentoldalak működése során, hogy rarozva, vagy kibontva kerüljenek fel a filmek. Mindkét oldalnak vannak hívei, és mindkét oldalnak vannak előnyei. A két út közé ver hidat a ReScene, amivel már kicsomagolt scene release-t tudunk visszaállítani “gyári” állapotra.
Ahogy a bevezetőben említettem, kardinális probléma a rarozás kérdése. Az egyik oldalon ott van a tradíció és a megszokás. Meg persze az a dolog is, hogy az FTP-ről még mindig így érkezik az anyag, és a nagy, vezető oldalaknál gyakran már emberi közbeavatkozás nélkül kerülnek ki a torrentek – autotrader. Ilyenkor persze embernek és scriptnek is egyszerűbb, ha nem kell kicsomagolni az állományokat. Ha a CRC ellenőrzésen átment a friss release, már teszi is ki a script. Ilyenkor meg van az a plusz biztonság is, hogy nem kerül ki hibásan az állomány. A rar-ban tárolás és fel / le töltés mellet szól az az érv is, hogy ha egy állomány megsérül, később elég csak azt az egy – két fájlt letölteni torrentről, DC-ről, vagy IRC-ről. Persze a szélessáv terjedésével ez mára már nem akkora gond, egy közepes sebességű otthoni interneten is lejön egy teljes DVD pár óra alatt.
A kibontás híveinek egyik alap pillére a tárolás. Legtöbben szeretik kicsomagolva tárolni a releaseket, hogy bármikor elő tudják venni, és meg tudják nézni. Ilyenkor senki sem szeretne rarozással pepecselni, főleg ha médiacentert használunk. A torrent pedig már modernebb protokoll, mint az FTP, és támogatja a hibajavítást. Így ha egy avi-s fájlt töltünk le, nem kell aggódni, ha éppen egy-két kósza bit elmászkál, a program javítja ezeket (ilyenkor keletkeznek a kárba veszett adatok). Mivel nem akarnak kétszer tárolni egy filmet, így a raros verzió általában hamar törlésre kerül – szegény embernek nincsenek terabájtjai. Így viszont nem fognak tudni visszaállni a seedbe, pedig a legtöbb torrentoldalon kiemelt helyen szerepelnek a “seeder kerestetik” topicok. Ráadásul amióta bevezették a legtöbb trackerre itthon is a szorzókat, egy régebbi film visszatöltésével szépet tudunk javítani az arányunkon.
Itt jön be a képbe a ReScene, amely egyetlen avi, vagy mkv fájlból képes visszaállítani a teljes scene release-t. Amint azt már fent ecseteltem, remekül jön segítédprogram ha seedbe akarunk visszaállni, vagy esetleg egy kérést teljesítenénk, de a trackerre csak eredeti állapotú fájlokat lehet feltölteni (bár általában a REQ torrenteket lazábban kezelik).
Működése
A ReScene egy speciális, saját formátumú, kisméretű fájlt használ arra, hogy vissza tudja állítani az eredeti release-t. Az .SRR fájlban benne van az NFO és az SFV fájl is. Az SFV különösen fontos, mivel ez tartalmazza a darabolt RAR állományok paramétereit, ami szükséges ahhoz, hogy a megfelelő RAR fájlokat újra el tudja készíteni a program.
Ilyen SRR fájlokat bárki tud készíteni a saját állományai alapján. Hasznos egyrészt backupnak, másrészt akkor jön jól, ha törölni akarjuk az eredeti fájlokat – pl. helyhiány miatt – viszont később még vissza akarunk állni a seedbe. A ReScene egyébként fenntart egy saját .SRR adatbázist is, így a külföldi release-ekkel nem lehet gondunk.
A ReScene-t innen tölthetjük le, a megfelelő .SRR fájlt pedig itt kereshetjünk. Ha ezekkel megvagyunk, másoljuk be az exe-t és a .SRR fájlt oda, ahol a forrás fájlunk található. Mielőtt bármit csinálnánk, jó ha ellenőrizzük, hogy a mi fájlunk és a leendő csomagolt scene verzió megegyezik-e. Ehhez megint csak a ReScene adatbázisát tudjuk használni, ahol tárolva vannak a méretek is, így könnyű dolgunk van.
A Crank.High.Voltage.2009.DVDRip.XviD-BeStDivX a ReScene adatbázisban
És a fájlrendszerben
Fontos az is, hogy az eredeti fájlnévvel dolgozzunk. Így ha egy átnevezett fájlunk van csak (DC-n és egyéb helyeken előszeretettel nevezgetik át az eredeti realeaseket), akkor mindképpen nevezzük át a fájlt az eredetire – szerencsére a ReScene db-ben ez is tárolva van.
Ha minden megvan (.exe, .srr és a kicsomagolt release) akkor el is kezdhetjük a műtétet. Indítsunk egy parancssort Start menüből, vagy egyszerűbb, ha Total Commanderben a célmappában csak bepötyögjük, hogy CMD és ütünk egy entert. Ekkor, ha minden igaz, abban a mappában nyit egy shellt a Windows, ahol álltunk.
Innen már csak egy parancs van hátra,
srr <eredeti srr fájl neve> -o
Kész is a friss scene release
Ha minden jól megy, akkor pár perc alatt elkészül az újracsomagolt állomány. Ezek után még nem árt a CRC-t újból ellenőrizni, hogy tényleg jó lett-e a csomagolás, illetve, hogy passzol-e a tömörített avi mérete az eredetivel.
CRC ok, eddig úgy tűnik, minden okés
A kész rar-ban is passzolnak a méretek
Ha igen, akkor már be is állhatunk seedelni. A -o paraméterrel a kimeneti helyet tudjuk neki megadni (mivel nem írtunk semmit be, ilyenkor az aktuális könyvtárat fogja használni.
Az SRR további kapcsolói: (ha paraméterek nélkül írjuk be akkor listázza őket)
-l: List SRR file contents only.
-x: Extract SRR stored files only.
-d: Use parent directory name as basis for generated .srr file name.
-p: Store file names with paths (relative to the input base directory)
-u: Disable automatic CRC checking during reconstruction.
-y: Assume Y(es) for all prompts.
-v: Enable verbose (technical) output.
-s <file list>: Store additional files in the SRR (wildcards supported)
-i <path>: Specify input base directory.
-o <path>: Specify output file or directory path.
-h <oldname:newname list>: Specify alternate names for extracted files.
ex: srr example.srr -h orginal.mkv:renamed.mkv
A scene releasekhez általában mellékelnek Sample fájlokat is. A ReScene alkotója erre is gondolt, és elkészítette a ReSample nevű programot is, amellyel az eredeti sample is visszaállítható. ReSample letöltés itt.
Amikor visszállítunk egy release-t, a program elkészíti a sample-hez tartozó állományt is. A ReSample-val ezt tudjuk visszaállítani, legegyszerűbben a szokásos parancssoros módon:
srs <srs fajl a releasehez> <eredeti avi fajl>
Kész is a sample, nem tartott tovább 10 másodpercnél
Még egy gyors összevetés a sample fájlnál, de úgy tűnik most sem hibázott a program.
A ReScene tehát már most remek kiegészítő, de az alkotója szerint pár hét múlva megjelenik egy újabb, jobb verzió is. Én érdeklődve várom.
március 7, 2010 at 22:10 du.
egy átlag felhasználónak ez nem lesz megoldás arra, hogy seedbe álljon.
újabb magyarázatok, tutorialok, és minden maradni fog a régiben.
vagy rar lesz, vagy norar.
március 7, 2010 at 22:21 du.
majd ha on-the-fly megy…
március 7, 2010 at 22:22 du.
Rar File Source Direct Show filterrel kb. minden lejátszó viszi a rart, ami alapból nem támogatja (pl. a The KMPlayer). Vagy ott a VLC például, amihez nem kell semmi a rarból való lejátszáshoz.
http://www.ghacks.net/2009/02/01/play-movies-in-rar-archives-without-unpacking/
március 7, 2010 at 23:10 du.
Egyetértek Ben-el, az elképzelés jó, de egy ujjab dolog amit meg kell tanulni, illetve esély van arr is hogy a tömörités nem sikerül, akkor ujra proba, a felhasználó kedve lankad és ugyanugy bukta az egész. De legalább kezdetét veheti egy dolog amiböl még valami egészen új és kezdvező dolog is kialakulhat mind a 2 fél számára (raros és nonrarosra gondolok)
március 8, 2010 at 0:06 de.
szerintem meg átlag júzer neki se álljon. Különben jönnek tényleg a tutorialok, és a vérfagyasztóan ostoba kérdések. Alapból bukta, ha átnevezett avi-val van dolgunk, és fogalmunk sincs már arról melyik releaser készítette. SRR-be menthető minden szükséges adat, de előfordulhat hiba ekkor is. ReScene db-ben nem biztos hogy benne vannak a Pistike és Józsika és egyéb ismert releasek is. Bár aki ezeket akarja visszaállítani “scene release-nek”, az szenvedjen csak…
március 8, 2010 at 11:07 de.
Szerintem remek ötlet a ReScene, de szerintem is bukta, mivel valakinek még az is nehéz, hogy hogyan kell irni dvd-t, nem hogy még visszaálitsa az eredeti releaset. Majd ez tényleg akkor fog szeirntem elterjedni, ha már csak max2 kattintásal lehet elérni az eredményt. Mivel az emberek lusták (tisztelet a kivételnek, amiből nem sok van).
március 8, 2010 at 12:02 du.
itthon ebbol megint csak a vita lesz, hogy akkor melyik csapat relanzai keruljenek bele SRR adatbazisaba. Mert akkor megint lehet szelektalni, hogy pistike relanzakat pl ne tudjanak mar csak ugy visszaallitani…
március 8, 2010 at 12:29 du.
Pistikéknek ez nem fog működni, mivel még nem jöttek rá, hol kell kiszedni a flaget, hogy ne tömörítse a rar-jaikat…
március 8, 2010 at 12:51 du.
pistike meg mióta scene amúgyis
március 8, 2010 at 14:14 du.
Minden bizonnyal jó kis program, és lehet, hogy egyszer én is kipróbálom, de használni biztos nem fogom.
De nem is tartom valószínűnek, hogy ez elterjedjen nálunk, bár biztos sokan mások is kipróbálják majd.
Főleg, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a felhasználók jelentős részének még a rarozás is gondot jelent, vagy mint előttem is írták, a DVD-re való kiírás is ugyanúgy gondot jelent. 🙁
Ez a seedbe való visszaállás meg nagyon szépen hangzik, de igazából nagyon kevesek csinálják.
Többségükben olyan felhasználók, akiknek adottak a körülményei, vannak terrabájtjaik, és főleg gyakorlott torrentezők.
Nagyon elenyésző lesz azon felhasználók száma, akik majd leveszik a polcról a DVD-t, csinálnak egy ilyen re-scene trükközést, hogy egy-egy torrentnél visszaállhassanak.
március 8, 2010 at 14:43 du.
n00boknak itt egy gui a progihoz:
http://www.sendspace.com/file/3pvbot
március 8, 2010 at 18:18 du.
Az aránytartás remek eszköze, ha a rarok felét te töltöd le, a másik felét a haver, cseréltek (offline) és mindenki mindent seedel. Érdekes módon ehhez is jól jön a darabolás… Ergo a darabolt rar előnyei torrenten is érezhetőek.
március 8, 2010 at 19:00 du.
én sem azt mondtam, hogy nem jó elképzelés, csak hogy nem fog működni ilyen körökben.
sokaknak az is gondot jelent hogy “hogyan kell seedelni”. bár tudom, hogy nálunk, mint kis oldalon több a kezdő, de pont nekik lenne szükségük az ilyenfajta segítségre. a hardcore torrentező valszeg nem 40-80 gigán tolja a napjait.
március 8, 2010 at 20:35 du.
Admin!
Irtad, hogy konnyen keszithetunk srr fajlokat. na de hogyan? megkoszonnem a valaszodat!
március 8, 2010 at 20:43 du.
srs -dd
március 8, 2010 at 20:43 du.
ehh kimaradt, srs “forrasneve.avi” -dd
március 8, 2010 at 23:01 du.
Ben: Egy kis oldalon kevésbé kell, hogy ez probléma legyen (sőt)
március 10, 2010 at 15:50 du.
a pepecselés így is marad…és torrenten amúgy is egyértelműen felesleges a RAR ozás, sőt idegesítő szvsz
március 10, 2010 at 22:07 du.
Egy ötletes ötletnek tartom, de nem lesz belőle semmi.
Ami igazság manapság, seedbe visszaállásba: lehetetlen. Valamikor iso+ rar és szinte bárhol lehetett seedelni.
Manapság?Egy torinak ezer válfaja, de már visszaállni nincs mód.
március 11, 2010 at 8:26 de.
Én letöltök egy dvd-t majd kicsomagolom. Számomra értelmezhetetlen néven van az iso ( mert én vagyok a pistike). Átfuttatom remake-n, javítok ha kell, mert minden dvd-t le kell ellenőrizni kiírás előtt, ez kötelező mert sok a selejt. Na innentől kezdve soha a büdös életbe nem tudok visszaállni vele a seedbe.
Ha avit töltök le kicsomagolom és törlöm. Ezt is átnevezem, mert értelmezhetetlen a címe. Miután átneveztem már fogalmam sincs milyen release, így később ha netán még a gépemen van az avi nem tudom visszaállítani.
Az én véleményem: aki hosszútávon akar seedelni az megtartja az eredeti forrást aki nem az meg rövidtávon visszaosztja amennyi jólesik neki illetve az aránya megköveteli. Ez van most is.
Nekem van egy kis gépem amin van 40 giga hely és vannak eredeti releasek. Néha elindítom őket és ha van letötlő akkor megy is. El kell mondjam nagyon keveset tudtam belőlük visszaosztani. Csak akkor megy jól a visszaosztás ha friss a feltöltés.
március 11, 2010 at 20:31 du.
“srs -dd”–ez mit is jelent?
valaki legyenszives magyarazza mar el erthetoen!
március 13, 2010 at 12:47 du.
“Ilyenkor persze embernek és scriptnek is egyszerűbb, ha nem kell kicsomagolni az állományokat.”
Mégis mennyi lenne meghívni egy unrart a torrent készítése előtt? Lustaság ne legyen már indok…
“A rar-ban tárolás és fel / le töltés mellet szól az az érv is, hogy ha egy állomány megsérül, később elég csak azt az egy – két fájlt letölteni torrentről, DC-ről, vagy IRC-ről. ”
Torrenten hol indok ez? Főleg, hogy te is írod a cikkben, hogy “A torrent pedig már modernebb protokoll, mint az FTP, és támogatja a hibajavítást.”
március 13, 2010 at 13:43 du.
2010-ben parancssori progit írni… 😀 Na ez a nem egyszerű.
március 13, 2010 at 15:01 du.
BS.Player Free 2.51
Videók lejátszása RAR archívumokból – RAR formátumba tömörített videók lejátszása kicsomagolás nélkül (csak meg kell fognin a rar-t és rá kell húzni a lejátszó ablakára)
március 13, 2010 at 23:17 du.
Jobban szeretem a rar-ban levo releaseket, mert abba kisebb az esely, hogy valami rosszindulato ember virust tesz.
Anno leszedtem egy jatek isojat es az installerbe volt belerakva egy szeretet csomag.
Hogy dogolne meg az ilyen ember.
március 17, 2010 at 11:05 de.
Apa kezdodik!
Mindenki irja le h szerinte miert jo a csak AVI es a csak RAR, konyorogve kerem! Rohogjunk egyutt…
(Nemhogy orulnetek h ingyen felkerul nektek minden torrentre meg a feltolto unraroljon. Vicc!)
március 18, 2010 at 13:21 du.
Fura, hogy ez pont most probléma, mikor röpködnek a Terra bytok és huszonegynehány forint egy gigabyte tárhely.
Amíg 80Gb-os vinyom volt mindig volt helyem, csak azt töltöttem le ami nagyon fontos volt és rögtön kiírtam dvd-re a rar-os cuccot szépen visszaosztottam.
Most hogy 1Tb vinyom van minden szart letöltök, ha kell ha nem. Nem írom ki rögtön a letöltött cuccokat kicsomagolom és a végén már azt sem tudom miújság a vinyon mi kell mi nem, mi van kicsomagolva, mit kell kiírni… 🙂
április 6, 2010 at 13:58 du.
BS.Player Free 2.51
ez szép és jó, de nálam az Isten adta VLC media player van használatban, és még nem próbáltam a rarra ráhúzni, és a 4 TERRABÁLYT is végleges, mindig betellik, jöhet az 5. Terra, DVD polcot meg csináljon az asztalos akinek van torrent elérése! 😀 …
amúgy, nem 1xer , nem 2xer “ugattam” a RAR miatt, úgy tegyék fel a cuccot, lehessen javítani, még “nagy” sávSZÉL esetén is, mert a RAR -ban is kitudod tenni még akár hibásan is a leszenvedett cuccost, és ha akarod választási lehetőséged is van.