2009. március 15-től a román internetszolgáltatóknak 2008/298-as törvény alapján regisztrálni és tárolni kell a felhasználók által írt e-mailek létrehozásának idejét, a feladó és a címzett email címét, lakcímét, és még az IP címét is.
A törvény nem csak az internetes szabályokat módosítja, hanem a mobil és vonalas telefonhálózatok adatait is kötelesek a szolgáltatók regisztrálni – mégpedig már a mai naptól. Az összes beszélgetés és szöveges üzenet adatait fél évig meg kell őrizniük.
Az országos szolgáltatók – Romtelecom, RDS&RCS, UPC, Orange, Vodafone, Cosmote és Zapp – által ily módon létrejött adatbázishoz az ügyészség férhet hozzá indokolt esetben, de az ügyben illetékes alapfokú bíróság elnökének jóváhagynia kell hagyni azt. Viszont, ha az ügy sürgős, és az időveszteség károsítaná a nyomozást, akkor el lehet tekinteni tőle.
(via duna televízio, manna.ro, google) – thx to mike
január 20, 2009 at 18:18 du.
Ez kemény… nagyon kemény…
január 20, 2009 at 18:45 du.
Nem gyengen odaveros.
Aszthiszem a .ro web email szolgaltatok jelentekeny csokkenesre szamithatnak.
Szerintem megvette oket a gugli, vagy a yahoo igy kapnak jopar ugyfelet. 🙂
január 20, 2009 at 19:06 du.
ez kéne magyarországra is
január 20, 2009 at 19:08 du.
Egy diktatúra kezdete.
Bence te örülnél, ha lenyomoznának állandóan?
Hát beteg egy ember vagy….Bencuska
január 20, 2009 at 19:11 du.
hát biztos nem normális a benike
január 20, 2009 at 19:11 du.
Hát igen, nagy Romániában a terrorizmus és a puccs-veszély, nem lehet eléggé monitorozni a lakosságot…
A következő évben meg majd elkezdenek építeni egy rakétapajzsot a Hargitán.
De most komolyan, ez ugyan mire jó?
Mert olyasminek, amit nálunk csináltak (t-com megette az iwiw-et) annak van értelme, hisz nemcsak megfigyelnek, meg adatot gyűjtenek de még marketingcélpont is vagy – de ez így nagyon meredek, most a magyar rendőrök számítástechnikai felszereltségét és képzettségét alapul véve tényleg bedöljek annak, hogy Romániában a szekusok a kibertérben kutatnak???
január 20, 2009 at 20:07 du.
qrva 1szerű, gmailt kell használni….
január 20, 2009 at 20:07 du.
Ez nálunk működő dolog, csak nyilván nem tudunk róla. Tehát Románia most jutott el oda, ahol mi már vagyunk. Pontosan nem tudom, hogy hogyan működik, de az biztos, hogy ha egy hatóság kikér valamilyen adatot egy e-mailről, akkor a szolgáltató meg tudja azt adni, mivel nyilván rögzít ezt-azt. És ahogy ezt mondani szokták, “biztos forrásból tudom” 🙂
január 20, 2009 at 20:45 du.
Az oke, hogy IP cimrol vissza tudnak keresni, de az mar horror, hogy sms-t meg telefonbeszelgetest is mentenek. Ez mar diktatura valoban.
január 20, 2009 at 21:00 du.
oké hogy nem ez a cikk témája, de hogy lehet már ilyen hülyeséget leírni hogy “alapfokú bíróság”?
ha már írsz valamiről nézz is utána…
amúgy tényleg durva hogy ennyi mindent mentenek
január 20, 2009 at 21:12 du.
Ez csak egy látszatintézkedés az EU-nak, meg ennek a világszintű nagy antiterror mozgalomnak, senki le se szarja. Amíg a szolgáltató saját DC hubokat üzemeltet, addig a file-cserélőknek tutira nem kell félniük.
A diktatúráról meg annyit, hogy Romániában mindigis voltak ennél sokkal de sokkal durvább dolgok is, szóval nem egy ilyen dolgon fogok meglepődni.
január 20, 2009 at 21:48 du.
@Max, lehet, hogy látszatintézkedés, de így akár nagyobb veszélyben is lehetnek a felhasználók akik használják a p2p, warez szolgáltatásokat..
Bár valami okosságot biztosan kitalálnak majd rá, nem hinném, hogy hagyni fogják ezt a felhasználók.. 🙂
január 21, 2009 at 0:00 de.
ez nem azt jelenti hogy elolvasnak mindent, hanem ha elkapnak mitomen droggal a lakasba, akkor eloszedik az smseidet es minden adatot ami megvan. en tamogatom
január 21, 2009 at 0:01 de.
Kar hogy romaniaba elek es terroristanak titulalnak, legalabbis new-york-islanders szerint. Lehet fogalomzavarba szenved szegeny es osszekeveri Romaniat Irakkal 😀
január 21, 2009 at 1:25 de.
akkor kívánom neked hogy egy pirosban áthajtás után olvassák el az összes emailedet meg smsedet.
január 21, 2009 at 6:12 de.
Istvan, a kulcsszó: irónia. Ajánlom figyelmedbe az ezirányú szócikket bármelyik értelmező szótárban.
Nyilván “romániába” is adnak már ki könyveket, úgyhogy hajrá!
január 21, 2009 at 6:59 de.
Jahogy ez a diktatúra. Egyes kommentelők még a kanyarban se voltak, amikor Ceausescu kolléga volt hatalmon arrafelé. Akkor az mi volt, ha ez most a diktatúra?
január 21, 2009 at 7:37 de.
pff.. ez jo? 😀
hulye vagy. ez olyan, hogy budiba is lenne kamera. =/
január 21, 2009 at 7:58 de.
A felreertesek elkerulese veget, tartalmat nem rogzithetnek a szolgaltatok, tehat emailek szoveget, sms-ek szoveget, hivasok beszedet nem tarolhatjak, csupan az idopontokat, telefonszamokat. Persze hogy ezt mennyire tartjak be nem tudni, de birosagon a tartalmak nem hasznalhatok fel, mert azok diszkriminativ jelleguek.
január 21, 2009 at 8:03 de.
Nem biztos, hogy a beszélgetéseket is rögzítik, lehet, hogy csak a hívás adatait, azaz hívó / hívott szám, beszélgetés ideje, stb. Elég nagy tárterületet igényelne egy olyan apparát, amin mindenféle ilyesmi adat rögzülne.
január 21, 2009 at 13:51 du.
bírom ahogy dobálóztok olyan kifejezésekkel amiről fogalmatok sincs 😀
sukike: mondd már meg légyszi mit értesz azalatt hogy a tartalmak diszkriminatívak 😀
január 21, 2009 at 14:13 du.
Nallunk van olyan budi ahol kamera van.
Termszeesen a “szaroszeken” nincs, csak az elotereben.
Bar ezt szepen ki is kell irjak, es kiis van irva.
január 21, 2009 at 15:12 du.
annyit nem ertek, hogy mondjuk van egy magyar mail server, amit webmailen hasznalnak, azt elviekben nem tudjak rogziteni. ha ez igy van, a roman maffianak fogok mail tarhelyet arulni :D:D
január 21, 2009 at 15:15 du.
@holdvilag: azt tudom, hogy magyarorszagon a szolgaltatok kotelesek rogziteni a hivasok adatait (mikor ki kit, melyik cellabol melyik cellaba) es ezt ki kell adni birosagi vegzes elleneben. ha van vegzes, 90 napig le is hallgathatjak a telefonod, 90 nap utan pedig felsobb szintu engedely kell.
január 21, 2009 at 17:12 du.
Az EU szerint az IP-cím személyes adat
http://www.sg.hu/cikkek/57608/az_eu_szerint_az_ip_cim_szemelyes_adat
hm. nem semmi.
nem kell 10x beirni egy kommentet, oda van írva, hogy esetleges moderáció miatt később kerül ki. – admin
január 21, 2009 at 21:06 du.
new-york-islanders írta:
” Hát igen, nagy Romániában a terrorizmus és a puccs-veszély, nem lehet eléggé monitorozni a lakosságot…”
Nézz körül és ássd el magad jó mélyre. A közel-kelet szó nem azt jelenti, hogy a legközelebbi keleti szomszéd 😆
Micsoda emberek diónyi tudással….
január 21, 2009 at 21:15 du.
gy.k. csak viccelt, de úgy tűnik ezt újabban külön tagelni kellene, hogy mindenki vegye a lapot.
január 21, 2009 at 21:26 du.
Vazzzz….
Nem hiszem el hogy emberek így – ilyen sok rálátással és tudással de ilyen kevés humorérzékkel – neteznek, és a kommentjeik előtt még ahhoz is fáradtak hogy végigolvassák az összes hozzászólást., de kritikatilag mindig nagyon éleslátóak, igaz a szövegértés még nehéz feladat nekik, hiszen nincsenek otthon a polcon könyvek, a neten meg csupa hozzám hasonló oltja őket “diónyi tudással”.
De xar nekik.
január 26, 2009 at 9:56 de.
Nemertem.
Taroljak az ip-t meg a letrehozas idejet, az e-mailt meg nem? Mondjuk ha e-mailen keresztul valaki buncselekmenyt kovet el akkor megtudjak hogy mikor irt mailt azzal kapcsolatban? A tartalmat nem? Raadasul mennyire megbizhatoak az ingyenes mailszolgaltatoknal megadott adatok? Jo tudom, hogy egy email fejlecbol (ami valojaban kb 2 km hosszu es meg azis bennvan, hogy a kozbenso atfolyo szerveren milyen szinu utpkabelen jott az adat) sokmindent meglehet tudni de ez azert tulzas nem?
(foleg egy szemet hontalan neptol :))
január 27, 2009 at 7:06 de.
Valószínűleg amerikai style működik itt is, vannak szavak amire rákeresnek, pl. C4, cocaine, AK47, plutonium, satöbbi, és ha a mail tartalmazza valamelyiket, csak akkor logolják. Persze a módszer hatákonysága kérdéses, ki az az idióta, aki nevén nevezi a dolgokat e-mailben, ha kommunikálnak is így, biztosan virágnyelven.
Mindenki ismeri már, de illik a témához:
Öreg palesztin a gázai övezetben krumplit szeretne ültetni a kertbe, de nincs, aki segitsen neki felásni a földet… Küld egy SMS.t a Párizsban tanuló fiának :
-Fiam, segits öreg apádon, gyere haza, fel kell ásni a kertet, krumplit akarok ültetni. Szerető apád Szelim.
Válasz érkezik :
-Apám, ne nyulj a kerthez, ott ástam el a cuccot. Szerető fiad, Szelim.
Másnap hajnalban körbeveszi az öreg arab hátát a Moszad, a hadsereg, a rendőrség, nekiesnek a kertnek….
Öreg ismét ir a fiának :
-Kiszálltak az Izraeliek, Moszad, a hadsereg, a rendőrség, centiméterre felásták az egész kertet. Nincs meg a cucc. Szerető apád, Szelim.
-Apám, vetheted a krumplit, ennyit tudtam segiteni. Szerető fiad, Szelim.
január 27, 2009 at 16:39 du.
Ez a cikk elég sok baromságot tartalmaz, egyrészt a saját IP címet felesleges rögzíteni, mert azt a szolgáltató eddig is tudta visszamenőleg is, csak eddig nem kötelezte őket erre semmi Romániában, a meglátogatott oldalak ip címeit pedig nem gyűjti senki, mert az törvénytelen.
2. az összes telefonbeszélgetést nem lehet rögzíteni Romániában sem, hacsak nem léptek ki időközben az EU-ból, ahhoz továbbra is egyedi bírói végzés szükséges (ezt hívják lehallgatásnak), információt gyűjteni csak jogszabály által előre meghatározott cél szerint a szükséges mértékben és ideig alkotmányos, minden adatot begyűjteni csak úgy…hátha valaki bűncselekményt követ el, finoman szólva is törvénytelen és felesleges is, mert úgysem lehet felhasználni később a büntetőeljárásban, nem beszélve, hogy óriási tárhelykapacitást kíván, ha 6 hónapig meg kell őrizniük őket. Itt nyilvánvalóan a hívott számot és a sms célszámának rögzítéséről lehet szó, azt viszont itthon is ugyanígy rögzítik visszakereshetően a szolgáltatók, csak a szomszédban eddig erre sem volt kötelező jogszabály.
3. Az elküldött emalek rögzítésének szintén nincsenek meg a törvényi lehetőségei, egyébként is technikailag lehetetlen rögzíteni az email címeket, ha egy külföldi szolgáltató webes email szolgáltatását veszi valaki igénybe… Szóval egy nagy semmi hír ez, idehaza ezeket a jogszabályokat már régóta meghozták…2003. évi C. tv., 2001 évi CVIII. tv.
január 28, 2009 at 21:16 du.
http://index.hu/tech/biztonsag/tasz090128/
február 4, 2009 at 19:06 du.
Ehh, gyerekek, legyen már meg legalább csak a látszata a hozzáértésnek, és mielőtt lehoztok ilyen eszelősen bombasztikus írásokat, ugyan olvassátok már el az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (Eht.) 155.-159/A. §-ait.
Az eredeti EU-s direktívát – melynek jogharmonizációja történt meg Romániában, nálunk pedig 2008. március 15-én lépett hatályba az Eht.-módosítás – pedig már csak félve merem ajánlani.