Sok időt, és energiát fektettünk a következő kis összeállításba, amely korábban a 2009-es év utolsó cikke lett volna, de sajna megcsúsztunk. A több idő azonban talán alaposabb munkát eredményezett.

Pár dolog, amit jobb, ha tudtok a felmérés előtt. Biztos, hogy nem pontos 🙂 Ez egyrészt abból adódik, hogy percenként változnak a letöltési számok, szóval ez csak egy közelítő adat. Ráadásul nem minden hazai trackeren jártunk bent, csak azokon, amelyekről azt gondoltuk, hogy jelentős, vagy éppen volt hozzáférésünk az oldalhoz.

A mechanizmus a következő volt: ahol lehetett sorba rendeztük a legtöbbet letöltött magyar xvid filmeket, és feljegyeztük a letöltési számokat. Mindig csak az Xvid – Film – Hun kategóriákat néztük. Az összegzésbe, ha lehetőség volt rá, a halott torrentek adatait is felvettük. Nem feltétlen csak a DVDrip-eket néztük, hanem mindent, ami XviD kategóriában volt. Legyen az TS, CAM, R5 vagy éppen BDRip.

Íme a végső eredmény, amely remélhetőleg, valamennyire tükrözi a hazai torrentezők ízlésvilágát:

Terminator Salvation / Terminátor – Megváltás 118.284
G.I.Joe The Rise Of Cobra / G. I. Joe: A kobra árnyéka 108.118
Avatar 99.565
Ice Age Dawn of the Dinosaurs / Jégkorszak 3. – A dínók hajnala 91.888
Twilight / Alkonyat 81.475
Knowing / Képlet 56.367
Watchmen / Watchmen: Az őrzők 53.132
Push / Az energia 48.277
Year One / A kezdet kezdete 43.776
Role Models / Példátlan példaképek 37.315

Az adatok összesen 9 hazai trackerről származnak. Ezek a következőek: nCore, bitHUmen, 1st, Evolution, GigaTorrents, Pretorians, Carpathians, Majomparade, Pirateday. Tudjuk, hogy nem ez az összes hazai tracker, de ebben a felmérésben most ezek szerepelnek. Szerencsére úgy csináltuk a felmérést, hogy később bővíthető, így ha valamelyik másik tracker szeretne bekerülni, annak megvan a lehetősége, csupán el kell küldenie az összesített adatokat, két formában. Egy printscreen kell a torrentekről, és egy sima txt fájl, amiben egymás mellett vannak az adatok (film – letöltések száma). Azért van szükség a képre, hogy tudjuk ellenőrizni, valóban a megfelelő torrentek lettek összeszámolva. A korrekcióra 1 hét van. Aki ezek után küldi az adatokat, attól sajnos nem tudjuk elfogadni. A címünk a szokásos, asvainfo[kukac]gmail[pont]com. A javított lista napra pontosan egy hét múlva, vasárnap este 6 tájban lesz közölve. Ezek után már a részletes adatokat is leközöljük, trackerekre lebontva.

asva_info_felmeres_xvid

A mai összesítés szemléletesebb módban

A listát jómagam nem gondoltam, hogy értékelem, de azért azt fontos kiemelni, hogy az Avatar úgy lett dobogós, hogy csupán CAM / TS verzióban érhető el. Ez nagyon jó arány, sőt túlságosan is, ha még azt is hozzátesszük, hogy a film tipikusan “moziban nézős” (már csak a 3d miatt is), akkor pedig egyenesen rémisztő a letöltések száma.  A többi kilenc film már mind beszerezhető jobb minőségben is, a retail dvdriptől a magasabb felbontást ígérő bdripig. A számolgatás közben arra is felfigyeltem, hogy sok trackerre felkerül a film számtalan dupe, felesleges kiadása. A legkevesebb verzió általában a bitHUmen volt, a legtöbb pedig az nCore-on. Erre az egyik legjobb példa a Terminátor, amelynek legalább 8 BRrip verziója található meg az nCore-on, na meg még úgy 6 DVDRip is fent van. És további 12 verzió is van még! Értem én, hogy kell lenni CAM/R5/DVDRip verzióknak, de az egymással megegyező minőségű releasek feltöltése felesleges, és csak egy dologra jó, hogy növeli a torrent fragmentációt. Ez tökéletesen látható az nCore – bH összehasonlításban, ami nem azért történik, hogy újabb komment háború legyen. A bitHUmen-en egyetlen BDRip található meg, majdnem 100 seederrel. Az nCore-on viszont van legalább 4 BDRip, 1-től 100 seederig. (Igen tudom hogy mindegyik más-más méret, de jó lenne rászoktatni a felhasználókat 1 méretre.) Ha egyetlen BDRip lenne, akkor valószínű, hogy annál legalább 200 seeder lenne még most is, sőt hónapokkal később is lenne még 20-30. Nincs annál idegesítőbb ugyanis, amikor fent van a kívánt film, a kívánt minőségben, többször is, de mindegyik torrent csiga lassúsággal jön.

A keresgélés, szűrés közben látható tehát, egyfajta mini boncasztal is kialakult, és miközben a számokat írogattam, mindig lejegyeztem azt is, amit a trackerekről gondoltam.

  • Így szomorúan vettem tudomásul, hogy a Pirateday-en még nem működik az, hogy a film angol címére keresve kiadja a magyar címmel szereplő torrenteket is. Továbbá, ha az inaktívak között is szerettem volna keresni, egyetlen találatot sem adott vissza az oldal.
  • A Majomparadé nagyon sok fejfájást okozott. A jelszóvisszállítás rendkívül puritán, jó lenne ha legalább visszaküldené a jelszót emailben, így nem kéne állandóan felírogatni vagy megváltoztatni. Az oldal egész nap használatlanul lassú volt, arról nem is beszélve, hogy néha más profiljában találtunk magunkat.
  • A Torrenthun-on is próbálkoztunk, azonban annyira buta volt a kereső, hogy még a beállított kategóriát és a kulcsszavakat sem jegyezte meg. A kis letöltési számok miatt nem is szenvedtünk az oldallal, valószínűleg nagymértékben nem befolyásolta volna az eredményeket.
  • Az élő kereső nem a barátunk a Carpathians-on. Ha több torrentre szeretnénk rákeresni, nem egy konkrét releasre, igyekeznünk kell, hogy időben rácsapjunk az enterre, különben állandóan az elsőnek felajánlott keresési javaslat kerül a mezőbe. Később kiderült, hogy a szó után írt space-szel orovosolhatjuk a problémát, de akkor sem elegáns és kényelmes megoldás. Jó hír viszont, hogy a staff tud a kényelmetlenségről és javítják. Továbbá itt is zavaró, hogy egy-egy filmre két nyelven is rá kell keresni.
  • Bekerült volna az összeállításba a Beload is – még lookin accot is sikerült szereznünk – de sajnos ott ezek az információk nem elérhetőek, vagy mi nem kerestük őket elég alaposan.