Ha nagyon sötéten tekintünk a jövőbe, akkor kimondhatjuk, változóban van a BitTorrent világa. Vége van talán a gondtalan otthoni töltögetésnek? Nincsenek már biztonságban a trackerek sem idehaza, sem pedig külföldön? Milyen lehetőségek vannak az otthoni felhasználóknak, és mivel kell számolni a trackereknek?
Lássuk, mi is a gond. Egyre több otthoni internet-szolgáltató kínál nagyon-nagyon gyors internetet, csakhogy valamiért azt elfelejtik mondani, hogy ezt csupán emailre és böngészésre kellene használnunk. A fájlcserélést folytató felhasználókat egyre több helyen próbálják ellehetetleníteni és megfélemlíteni. De persze ez csak egy öngerjesztő folyamat, hiszen a korlátozások csak újabb kihívások elé állítják a programfejlesztőket, akik új alkalmazásokat és szolgáltatásokat találnak ki.
Persze ott van a másik oldal is, a kiszolgáló oldalt is folyamatos támadás éri. A BitTorrent trackerek is folyamatosan fejlődtek, ahogy nőtt a protokoll népszerűsége. A frontendekre egyre több és több funkció jelent meg, a trackereknek meg a folyamatosan növekedő peer számot kellett elviselnie.
De ezek a dolgok megváltoztatják a BitTorrentezést. A korai otthoni torrentezgetést lassan felváltja az üzemszerű bittorrent. Amíg pár évvel ezelőtt az ftp volt az elsődleges warez forrás, azóta a torrent lett a vezető protokoll a (részben) illegális fájlcsere területén. Persze ott volt a DC és az XDCC is, de soha nem tudtak olyan módon kiszolgálni, mint a torrent. Friss, gyors, és egy időben nagy tömeget tud ellátni. Az ftp egyértelmű konkurense a bittorrent lett. A változásokra szükség volt, és szükség is van. Ezeknek egy részét maga a közösség indukálja – a megnövekedett felhasználói bázis -, másik részét viszont a jogi procedurák teszik szükségessé.
Újabb programok, erősebb titkosítások
DHT, PEX, titkosítás, UTP. Ezekről és társaikról egyre többet hallunk. A titkosításokra azért volt szükség, mert az otthoni internetszolgáltatók nem bírták a megnövekedett forgalmat, amit a bittorrent generált. Azon felül, hogy a protokoll segítségével gyorsan, sok adatot tudunk mozgatni, sajnos van egy olyan tulajdonsága is, hogy hajlamos “eldugítani” a hálózatot. Legalábbis a szolgáltatók szeretnek erre hivatkozva sebességcsökkentést és csomag priorizációt beiktatni. Az BitTorrent Inc. miután felvásárolta a népszerű uTorrent protokollt, komoly fejlesztésbe fogott. Az erősebb titkosításokon kívül szerettek volna az ISP-knek is kedvezni. Ezért fejlesztették ki az uTP-t, azaz az UDP alapú torrentezést. Sok oldal az első időkben úgy hozta le a dolgot, mintha az uTorrent által kitalált technika megölné majd a világhálót. Közben az alkotók jelezték, hogy az ő fejlesztéseik ellenkező hatásúak, inkább leveszik a szolgáltatók válláról a terhet. A DHT-t az Azuerus fejlesztői hozták át a BitTorrent világába (az eMule-nél már korábban használtak DHT-t), egy kicsit egyszerűsítve. A DHT lehetővé teszi, hogy a felhasználók központi tracker nélkül is tudjanak adatokat cserélni. Ilyenkor a peer-eket tartalmazó adat nem a szerverről jön, hanem a kliensek között található meg, elosztva, folyamatosan frissítve, innen is a neve: Distributed Hash Table. A PEX szintén egy olyan lehetőség, amellyel a peerek számát tudjuk javítani. A rövidítés a Peer EXchange szóösszetételből származik, ami magyarra fordítva peer kicserélést jelent. Ennek a funkciónak az a lényege, hogy a peerek le tudják kérdezni egymás peer listáját, így olyan peer-ekhez tudnak hozzájutni, amelyet ő maga még nem ismert. A technológia folyamatosan fejlődött, és a Pirate Bay-esek pár hete már úgy ítélték meg, hogy a kliensek elérték azt a szintet, ahol már nincs szükség a trackerre. Így a jogvédőknek eggyel kevesebb támadási felület jut.
VPN-nek, új hálózati megoldások
Azon felül, hogy a programok nagyobb biztonságba tudnak juttatni, az elmúlt egy évben megjelent a BitTorrent piacon egy új szolgáltatás, amelyre úgy tűnik, sokaknak szüksége lehet. Az egésznek a kezdeményezője ismét a Pirate Bay volt, akik a Svédországban bevezetett IPRED törvényre reagálva elindították saját VPN-üket, amellyel a felhasználók teljes mértékben elrejthetik adatforgalmukat és kilétüket az interneten “kémkedőktől”. Nem kellett sokat várni, és több hasonló szolgáltatás indult szerte az országokban, még nálunk is. Egy VPN szolgáltatás ára, amellyel az egész otthoni sávszélességünket kihasználhatjuk, nem kerül feltétlen sokba. Az otthoni internetszolgáltatók több dolog miatt is vakarhatják a fejüket. Van egyszer egy erős megfelelési kényszer a médiamoguloknak, akik több jogvédő és kalózellenes szervezettel összeállva próbálják visszafogni a fájlcserét. A másik ok, amiért a szolgáltatók rengeteg pénzt ölnek az új szűrési és priorizációs megoldásokba, az maga a szolgáltató. Már említettük, de ismét leírjuk, hogy sokszor érezhető, hogy túlvállalják magukat, és nem számolnak azzal, hogy a felhasználók ki is használják a biztosított sávszélességet. Jön ekkor a havi korlát, krónikus letöltők esetében pedig akár a szerződésbontás is. Nyilván a letöltési korlátot nem tudjuk VPN-en sem megkerülni, de a csomagpriorizálást már igen. Akik ezekből a “gondokból” nyernek, azok a VPN szolgáltatók, akiknek egészen biztos, hogy megugrott a forgalma az új, szigorú törvények miatt is, amelyek többszöri “letöltésen érés” esete után lehetőséget biztosítanak a szerződésbontásra és a büntetésre is. Egy biztos, többen torrenteznek VPN mögül, mint négy éve.
Seed szerverek
A seed szerverek már nem új dolgok, de merőben megváltoztathatják a trackerek és vele együtt a felhasználók életét. A korábban kizárólag a “feltöltőknek” elérhető gyors internet mára bárki számára elérhető, ha hajlandó áldozni érte többet – kevesebbet. Ez egyrészről jót tett a trackereknek, hiszen még gyorsabbá váltak az adatcserék, még több olyan hely volt, ahonnan biztonsággal tölthettünk le. Másrészt viszont megnehezíti azok életét, akik továbbra is otthonról próbálják életben tartani az arányukat. A peer listában már nem meglepő a szerver ip, és az olyan felhasználó, aki több tíz megabittel seedel. Bár rengeteg seed szerver közül választhatunk, megbízhatót már annál nehezebb találni, hiszen nem kevés nethuszár ebből szeretne megélni.
Új webes szolgáltatások
Számomra kétségtelenül az új weboldalak, új szolgáltatások megjelenése számít a legpozitívabbnak ebben az egész történetben. Valahogy hasonlóan a programokhoz, itt is mindig az új törvények, az új helyzetek megkívánták, hogy a fejlesztők kreatívak legyenek, és valami egészen újat hozzanak létre. Ilyen volt pl. az a szolgáltatás, amely képekbe rejtette el a torrent fájlokat, vagy a Storage, amely torrent fájlokat tárolt. Egyre több olyan oldal születik, amely átjárót képez a torrent és a http alapú letöltés között. Az ilyen oldalak általában a beta teszt idején még ingyenesek, de később pár euros havidíjért cserében használhatóak, ami még mindig igencsak jó ár. Ezek a megoldások persze főleg publikus trackerek esetén használhatóak, privát oldalakra inkább a seedszerver a jó választás. Általában egyik ilyen projekt sem lett annyira népszerű, hogy százmilliók használják, de mégis volt értelme őket kifejleszteni, mert mindig volt aki hasznosnak találta őket, vagy akár néha egy-egy új ötlet született belőlük. Az pedig az egyik legjobb, hogy sok ilyen otthoni garázs projekt nyílt forrású, bárki számára felhasználható, vagy akár módosítható.
Konklúzió?
Hát csak annyi, hogy hiába jönnek egyre újabb technológiák és törvények a fájlcsere visszaszorításra, az egész valahogy úgy hat, ahogy régen fizikaórán az erő – ellenerőt tanultunk. Ha x erővel belerúgnak valamibe, az ugyanúgy, x erővel visszahat. Ha talán kicsit kevesebb erőt fordítanának ebbe, és többet abba, hogy felismerjék a technológiában rejlő lehetőségeket, talán egy jobb világba kerülnénk. De addig élvezzük az új programok és szolgáltatások adta lehetőségeket.
december 13, 2009 at 13:19 du.
“Ha talán kicsit kevesebb erőt fordítanának ebbe, és többet abba, hogy felismerjék a technológiában rejlő lehetőségeket, talán egy jobb világba kerülnénk.”
naja, akkor lesz a szép, amikor mindenki FTP (nem smsweb) oldalakról szedi majd a minőségi cuccokat a gigabites netével…álomvilág
amúgy a szolgáltatóktól meg annyi pozitívum legalább van, hogy emelgetik a sebességeket (bár a feltöltési sebességet, még mindig kevésnek tartom legtöbbjüknél) és tudtommal a digi pl. nem is korlátoz…csak jó lenne már, ha országszerte kiépítenék a hálózatot…de a T-home is sokat fejlődött az utóbbi időkben, szinte mindenhol elérhető és a sokak által említett “gyakori leállásokból” hozzám (még) nem jutott el semmi, de persze lehet, hogy mindig jókor akarok netezni :DD
még max. 2-3 év és seed szerverekre talán már nem is lesz szükség…
december 13, 2009 at 13:48 du.
Lassan újra zörög a CINEMASTORE!!! EF!!
december 13, 2009 at 13:58 du.
Így van. Seed szerverre szerintem sem lesz szükség 2-3 év múlva. 120 / 10 Mbit/s-es net 9 rugó havonta. Nem tudom annyira a seedszerver árakat, de ott is elkérnek vagy egy 5 ezrest egy közepes csomagért. Ráadásul vagy 10-en vannak még rajtad kívül a “1Gb/1Gb”-es szerveren. Lehet számolgatni…talán nem is kell 2-3 év 🙂
december 13, 2009 at 14:05 du.
A VPN-el majd ugrásszerűen meg fognak nőni az interneten elkövetett egyéb bűncselekmények is(iratokkal való visszaélés, hackerkedések, csalás, kábítószer terjesztés stb stb stb). A hatóságok és törvényhozók munkája leginkább kárt csinál, mint hasznot. Lehet, hogy a jogtulajdonosok “tulajdonát” kívánják megvédeni, de nem veszik észre, hogy ezzel saját munkájukat nehezítik és többe kerül az egyéb bűncselekmények felderítése is?
december 13, 2009 at 15:43 du.
Mindig olvasom, hogy uTorrent, uTorrent… Ilyenkor a µTorrent (mu/micro torrent?) kliensről van szó? Ha igen, akkor miért úgy szerepel, hogy aZ(!) uTorrent – hiszen micro-nak ejtjük, csak az írónak gondolom nem volt kedve kikeresni a Unicode táblából a µ jelet? 🙂
december 13, 2009 at 16:26 du.
Jo olvasni ezeket a majd mindenki FTP-rol fogja szedni a minosegi cuccokat, csak egy baj van vele..: lehetetlen bekerulni es ez szerintem sajnos mindig igy marad.
december 13, 2009 at 16:29 du.
@zsolti: jol mondod: µTorrent, csak senki nem fogja keresgelni az unicode tablaban a jelet :). A hetkoznapi szohasznalatban meg nem hallottam mashogy mint “útorrent”.
december 13, 2009 at 16:46 du.
@daci 2009. December 13. 13:58
Igen, egyre olcsobb lesz a tobb tiz megas net. Szerintem viszont, ha otthoni netrol torrentezel a gepednek kell mennie naphosszat, ez egy honapra levetitve jelentos villanyszamla novekmeny. Plusz a bittorrent protokoll aggressziven lefoglalja a halot, ha nem adsz meg neki le/fel-toltesi korlatot. Ez is egy ok lehet a seedbox mellett. (Nem vagyok erintett az ugyben.)
december 13, 2009 at 17:08 du.
Zsolti valószínűleg azért van könnyebb volt anno még az elején leírni hogy utorrent mert az ott van a klaviatúrán mint keresgélni a µ-jelet.S ez így terjedt el.Akit érdekel a dolog az tudja hogy ugyanarról van szó.
Sőt abban sem lennék biztos hogy mikrotorrentnek ejtik az emberek hanem utorrrentnek.
december 13, 2009 at 17:36 du.
#6
nem baj, ha lehetetlen….sokak még nem elég érettek egy ilyen ftp-s “életre”…
Nem tudom máshogy kifejezni magam, de ez már nem a 15 éves pistikéknek való dolog….
Nem hiszem, hogy ezt magyarázni kellene a haveroknak meg stb…anno a kenyér nevű ftp-n volt hasonló…
Nem olyan régen amikor kinyitott egy zárt ftp, a nagyközönség felé, kb 2 hét múlva vitték is a sünök….
december 13, 2009 at 18:17 du.
@CYD igazad van, de akkor is lehetne valamifele szuro vagy ajanlo rendszer ami alapjan be lehetne kerulni. Igy eselyem sincs, mindenki felti az FTP hozzafereset mint vizet a tuztol. De azert bizakodo vagyok a jovore nezve, addig meg “sajnos” marad a torrent.
december 13, 2009 at 18:24 du.
@CYD Szégyellhetik is magukat a sünök, ha erre esküdtek fel, mikor felvették az első szolgálatot. Csak egyet kívánok nekik: Szép, szeretettel teljes ünnepeket, semmi mást!
december 13, 2009 at 19:22 du.
Zsolti ne legyé má hülye!
Beszélj vele ha nem világos valami:
http://linguistics.elte.hu/people/Balazs_Geza/
december 13, 2009 at 21:15 du.
@hullamospapagaj: ezért írtam álomvilágot :))…amúgy meg biztosan eljön az ideje, amikor fokozatosan egyre többen, aztán mindenki azt fogja használni…habár most még nem úgy néz ki
@CYD: gondolom lehet azt (ugyan úgy, ahogyan torrentoldalakon is) szűrni, hogy kinek van ott helye és kinek nem
december 14, 2009 at 10:18 de.
azért nem kellene teljesen leírni a DC-t, ott is vannak nagyon jó “helyek” csak már nem annyira publikusak mint régen 🙂
december 14, 2009 at 13:35 du.
Igen… nem annyira publikusak mint régen, mivel le sem ***sák őket… persze, az a jellemző, amikor ****abbul megy a szekér akkor még be is zárunk, nem leszünk publikusak… ezt a hülyeséget.
december 14, 2009 at 19:59 du.
Mindig sírok, mikor meglátom, hogy a digi 4500ft-ért adja a 80/25mbites netet…
Na ők az igazi otthoni “seedserverek” amiről mindenki álmodik. És ez nem a jövő, ez a jelen valóság. Mindössze a kertvárosi családi házból kell beköltözni egy sűrűn lakott panelrengetegbe, hogy megkapd a fénysebességű bixgerincre csatlakozást. Kint a ződbe meg ott a f*sza 2mbit/es adsl meg a 10mbites jaj talán működik és nem szakad szét noname kábeltv szolgáltató. Rulez…Köszönjük fatáv.
Bittorrent foreva! És az utorrent az mindenkinek utorrent. Bunkók az emberek és nem tudják, pedig általános végén fizikából még tanították is mijaza a mikro és mi a jele.
Aki igazán kocka/nerd/geek, az flancoljon azzal, hogy ő biza mikrotorrentnek ejti 🙂
december 15, 2009 at 1:13 de.
a digi az durva uncsimnak is van és hát igen, repeszt…míg én upc….nem repeszt…..de arány megvan így is… csak egy-egy dvd-t hagni kell jópár hétig… 🙂 ilyen célra van 160gigás rész elkülönítve a gépen és szia. nem vészes igy se a dolog csak ugye az anyagi különbségek 🙂
december 15, 2009 at 12:35 du.
sorry azért nem fogok panelba költözni hogy 4500-é legyen 80/25megabitem…
inkább maradok a 3szintes családi házban 300 négyzetméteren 8megás ADSL-el…
mellesleg a seed szerverek sosem fognak kipusztulni mert hiába lesz otthon x megabited, nem forgalmazhatsz minden hónapban 10-15TB adatot mert egyből jön a fekete autó…
seed szervernél meg nincs ilyen téma, megy egész hónapban folyamatosan dedikált gigabiten és ott aztán tényleg nincs forgalmi korlát.
december 15, 2009 at 19:56 du.
fekete autó :DD jajj…valószínűleg egy kezén meg tudná itt számolni bárki, akinek ismerőseinél (beleértve saját magát is) már járt a “fekete autó”
december 16, 2009 at 17:30 du.
Aki igazán kocka/nerd/geek, az flancoljon azzal, hogy ő biza mikrotorrentnek ejti
Én meg műtorrentnek ejtettem sokáig,úgy tudom így kell ejteni a µ-betűt.Le is torkollt egy ismerősöm(nagyon okos,már tud partíciót formázni. 🙂 )
december 16, 2009 at 23:17 du.
Ha jól tudom azt “mű” nek is kell ejteni, de itt kifejezetten a mikro-t jelenti a program méretére célozva
december 18, 2009 at 20:36 du.
Bár a “vérem” ellen beszélek, de tényleg POFÁTLANUL nagy számokat öltött a warez sebessége.
Régen is volt warez és mindíg is lesz, de azért az hogy beelőzzük a mozit, hogy hamarabb letölthető a zene, minthogy a tök eredeti lemezt leszállítsák a boltba tényleg valahol elhiszem hogy vérforraló a kiadóknak. Ez ellen semmit sem fognak kitalálni hiába is mondjuk mi warezesek. Nem fog semmi sem versenyezni azzal, hogy INGYEN és GYORSABBAN szerezzük be mint bármi más módon.
Alternatíva?
Nincs és nem lesz. Egy film 50 vagy 100 forint ha lenne és azonnal tölthetővé válna akkor is inkább az ingyenest választanánk.
Konklúzió?
Szerintem az, hogy ez a nagy nyílt warezolás kicsit függöny mögé bújik majd mint régen voltak a privát FTP-k, aminek a helyét se tudta senki más csak az a pár kiváltságos. Nem volt semmi nagy dobra verve, hiszen akkor jött volna a Yard.
Szerintem a P2P megmarad, de nem lesz ilyen szemtelenül mindenki képébe tolva.
Szvsz erős kampányok lesznek és idővel győzni is fognak előszőr a nyílt trackereken, majd utána jönnek a privát, de híres trackerek.
Persze aggódni sosem kell, mert mindíg lesz alternatíva, de hogy nem ilyen számban lesznek trackerek az biztos. És talán jobb is lesz.
december 21, 2009 at 21:56 du.
dzsud nállam járt fekete autó de az a miénk.
december 21, 2009 at 22:24 du.
az durva…az is idézőjelben volt?
december 22, 2009 at 20:44 du.
cs
jó a cikk
nemtudjátok bithumenen most hány felhasználó van?
mert az ncore elérte a 104. 000-ret. Ez elég fasza, csak arról jutott ez eszembe, hogy milyen oldalakat kéne itthon legyőznie a yardnak.
Amúgy a 2 szintes 100nm-es családi házamból nem fogok beköltözni panelba. Itt van 30/3-as upc net, jó az, csak több ideig kell seedelni. Mindenhol ok az arányom. Amúgy majd elvileg jön a tvnetwork az üveggel hozzánk is jövőre. (Debrecen ény-i, kertvárosi rész)
december 23, 2009 at 1:53 de.
Norbertka és társai hogy vannak?
december 23, 2009 at 19:31 du.
Posztolta ezt már valaki ?
http://mokk.bme.hu/~bodo/bodo_lakatos_mozi_es_fajlcsere_20091203.pdf
december 24, 2009 at 2:46 de.
bithumenel mivan gyerekek?
december 27, 2009 at 15:19 du.
Srácok, azt azért senki se felejtse el, hogy bár egyre olcsóbbak a 10-100mbites internetek otthonra, egyre nagyobb fájlokat küldünk ide-oda… Teszem azt, egy Blu-ray film nem arról híres hogy 1-2gb lenne :))