Az élet rákényszerített, hogy VPN-t használjak. Nem akartam, soha nem is használtam előtte, de most muszáj volt. A részletekbe most ne menjünk bele, egy szó mint száz külső okok kényszerítettek arra, hogy azonnal “segítséghez” nyúljak.
Mivel jómagam már korábban írtam VPN-ekről, tudtam hogy hova forduljak. Telefonáltam, küldtem üzenetet, és szerencsére lett segítőm pár perc alatt. Nem túlzok, negyed óra alatt meglett a VPN-m, és máris “biztonságban” érezhettem magamat.
Az első napon csak munkahelyen használtam a VPN-t és ami meglepő volt számomra, az az, hogy abszolút semmi különbséget nem vettem észre. Minden oldal ugyanúgy töltődött be, nem éreztem lassulást. Nyilván ez a szolgáltató javára írható.
Windows 7 alatt egészen sikerült belőni, nem tartott tovább 1 percnél – pedig nem vagyok egy Windows 7 pro felhasználó. Az első fura érzés otthon kezdett el kerülgetni amikor bekapcsoltam a gépet és valamit meg akartam nézni egy torrentoldalon. Hirtelen átfutott rajtam, hogy ezt most látni fogja a szolgáltatóm, viszont az is bevillant, hogy könnyen tudok ellene tenni.
A gondolatot tett követte, és a kis iBookon is pillanatok alatt beállítottam a VPN-t. Így eresztettem rá magamat a világhálóra. Fura megnyugvás árasztotta el a testemet, hirtelen “bátornak” éreztem magamat, hogy szabadon garázdálkodhatok a világhálón. Tudom, tudom, most sokan arra gondolnak, hogy a VPN-t üzemeltetők biztos monitorozzák a forgalmat. Nem gondolom, hogy így lenne. Nem érné meg nekik, hiszen nem akarják saját üzletüket elrontani. Egy ilyen szolgáltatásnál fontos a bizalom, hiszen azért fizetek, hogy biztonságban érezzem magam. Az, hogy lelopják a jelszavainkat, már lejárt téma. A legtöbb “kritikus” oldal már támogatja az SSL-es csatlakozást (gondolok itt leginkább a netbankokra), sőt a napokban a Google már a kereső oldalán is elérhető a biztonságos kapcsolódás. Ezenfelül pedig másnak is azt mondom, hogy inkább egy ember (cég) tudja, hogy milyen oldalakat böngészek, mint hogy kettő vagy három.
A VPN akkor is jól jön, amikor olyan hálózatot használunk, amiben abszolút nem bízunk meg. Ezek tipikusan a “free-wifi” helyek. Legyen az egy McDonald’s, egy FON router, vagy a szomszéd rosszul beállított wifi routere. Az ilyen hálózatok estében aranyszabály, hogy nem bízunk meg “senkiben”. Elképzelhető, hogy a szomszédunk nem véletlen és bénaságból üzemeltet ingyenes hot-spotot, hanem éppen ellenkezőleg: gonosz és furmányos. Azt szeretné, hogy ha használnánk a hálózatát, és abban reménykedik, hogy egy két jelszót elcsíphet. Ha egy jelszó megvan, akkor az emberek nagy százalékánál már a többi is kideríthető.
Szóval a “cikkírós” gépen már biztonságban internetezhettem, de ez nem volt elég. Amikor az otthoni, munkára is fogható gép elé ültem automatikusan az volt az első lépésem, hogy az miután csatlakoztam a saját (!) wifi hálómhoz beállítottam azon is a VPN-t. Még ha csak a saját FTP-mre dolgoztam, és internetes rádiót hallgattam, jobb érzéssel tettem.
Ma sem, és korábban sem gondoltam azt, hogy megfigyelnek, lehallgatnak. Azt képzelem elég kis halak a hétköznapi emberek ahhoz, hogy ne figyeljék és monitorozzák őket. Lehet naiv voltam, naiv vagyok. De amíg nem volt “biztonságos hozzáférésem”, addig sem gondolkodtam egyszer sem azon, hogy “hu bakker, ezt most nem kéne letölteni”. Bárhol voltam, bármilyen ISP szolgáltatta alattam a világháló elérését, nem remegett a kezem. Aki viszont paranoiás, annak kiváló dolog a VPN. Annak is remek szolgálatot tesz, akinek a munkaadója, vagy az ISP valamilyen formában korlátozza az internetét – persze csak ha nem korlátozzák a VPN elérését is. Az internet előfizetés díjának általában a töredékééért – ahogy én számoltam jellemzően kb. az ötödéért, tizedéért – már kaphatunk itthon VPN-t, amellyel a magyarországi interneten általában észrevétlen sebességcsökkenéssel tudunk szörfölni. A külföldi sebesség már más tészta, előfordulhat, hogy ott sebességcsökkenéssel kell számolunk. Ha fontos(abb) a jó külföldi sebesség, forduljunk egy megbízható külföldi VPN szolgálatóhoz.
Mindezek után viszont azt érzem, hogy a napi általános és p2p forgalmamat is VPN-en keresztül bonyolítom le. Egyszerűen miért ne alapon. És ezzel nem vagyok egyedül: egy tavalyi felmérés kimutatta, hogy a 2007-es forgalomhoz képest a p2p hálózat jelentősége drámaian csökkent, több mint 70 százalékkal, míg a VPN forgalom 36 százalékkal, a web pedig közel 25 százalékkal növekedett. (Nem mellesleg az online videó 67 százalékkal tett ki többet mint három éve, most akkor mi miatt is terheltek a hálózatok?)
Az Arbor Networks felmérése a P2P portokról
Nem egy – hazai – ISP nem veszi jó néven ha hálózatán torrentezünk nagy erőkkel. A legtöbb “korlátlan” mobil internet szolgáltatók is csak addig hitegetnek a Kánaánnal, amíg az első pár bitet le nem csorgatjuk BitTorrenten. Bár a számok elképzelhető, hogy túloznak, egyfajta trendet egész biztos, hogy helyesen állítanak fel. A BitTorrent bár még mindig sláger protokoll, az egyre több korlátozás miatt sokan igyekeznek elfedni, hogy honnan jön le a napi sorozat adag.
A költségekről már említést tettem, azt mondhatjuk, általában az internet árához képest elhanyagolható. A hazai árak megállnak 1000-1500 forint körül, és ha külföldi VPN-t szeretnénk, ott sem került sokkal többe egy alap csomag. Havi 7 dollártól már elérhetőek a legolcsóbb előfizetések, amik kezdésre, és alap dolgokra tökéletes lehet. Itt is érvényes az általános aranyszabály, ha hosszabb távra fizetünk elő, jobban jövünk ki. Ehhez azonban tudni kell, hogy az adott szolgáltató megbízható és megfelel az igényeiknek.
Íme pár szolgáltató a teljesség igénye nélkül:
- nordvpn (tesztelt, megbízható ajánlott)
- http://ipoltalom.hu (tesztelt, megbízható ajánlott)
- http://fiberhost.hu/
- http://vpn.vipcomputer.hu/
- http://www.elitehub.hu/ (vpn az Elite DC hub-tól)
- http://strongvpn.com/ (megbízható, ajánlott)
- http://hidemyass.com/vpn/
- https://www.ipredator.se/ (VPN a Pirate Bay-es körökből)
május 27, 2010 at 15:18 du.
“Fura megnyugvás árasztotta el a testemet”
más testi tünetet nem produkált a VPN-ezés? 😀
május 27, 2010 at 15:39 du.
Én úgy vélekedem, hogy oké, lehet, hogy túlélném azt az 1000-1500 forintot, de tényleg van-e értelme? Mi a biztosíték, hogy a VPN szolgálgató nem fogja kiadni az adataimat, akár egy bizonyos összegért, akár rendőrségi nyomásra? A másik meg az, hogyha most már jópár éve torrentezek, azt eddig logolták. Ezután engem már nem fog megvédeni, hogy innentől biztonságban érezhetem magam. Nem?
Mondjuk meggyőzhető lennék, mert mostanában egyre inkább azon gondolkodom, hogy simán látják, hogy milyen oldalakon járok, milyen adatokat, filmeket, játékokat töltök le, és mindent logolnak, és ez elég idegesítő, és rossz érzés. De ismételném a kérdésem:
Ha már eddig nem használtam VPN-t, akkor innentől nem mindegy? Az eddigi adataim úgyis megvannak.
—————————————-
“Annak is remek szolgálatot tesz, akinek a munkaadója, vagy az ISP valamilyen formában korlátozza az internetét”
Ez azt jelenti, hogyha van egy 5 Mbites kapcsolatom, de én pl. bérelek az iPoltalomnám egy 30 Mbitest, és a VPN kapcsolatom nem korlátozott, akkor nem csak 5 Mbittel tölthetek?
Egyébként illett volna így folytatni a cikket:
“meglepetés e költemény” 🙂
május 27, 2010 at 15:42 du.
Hozzászólás moderálva.
Megjegyzés: write-only user
május 27, 2010 at 15:50 du.
@k0valik: nem, ha 5 megabited van, akkor hiába bérelsz 10-t, ugyanúgy 5 megabited van. A korlátozásokat úgy értettem, mint pl port szűrés, priorizálás.
május 27, 2010 at 16:08 du.
röviden kiváncsi lennék hogy mi is az a VPN és mire jó ez az egyszerű júzernek… 🙂
május 27, 2010 at 16:15 du.
na közben rátaláltam a linkre ahol átunna lehet olvasni http://ipon.hu/site/ipoltalom
őőő akkor ez bűnözöknek ideális titkosított csatorna…
Ár!
Ipon: 30Mbit (3840kbyte/s) – bruttó 4790Ft/hó
Digi: 80/25 Mbit/s 4 500 Ft
😀
május 27, 2010 at 16:35 du.
Elfelejtetted megemlíteni, hogy mi van akkor, ha a cégből/kolibol/etc tiltják a különböző tartalmat látogatását, sőt ha csak http proxy van. Na ezen is segítünk, ott vagyunk a listában (thx), http://vpn.vipcomputer.hu
május 27, 2010 at 16:37 du.
@sct
Én inkább arra lennék kiváncsi, hogy mik voltak azok a külső okok ami miatt szükséged volt a segítségre.
Semmi hátsó szándék, csak hogy ne fussunk bele mi is ugyanabba a ”hibába” . Nagyobb szolgáltatónál nem hiszek az ilyen logolásban, egyszerűen fizikai képtelenség annyi adatot átnézni annyi usernél. Vagy mégis?
május 27, 2010 at 16:47 du.
@fr: a digi az egyik olyan hazai szolgáltató aki alacsony áron nagyon magas sebességi internetet kínál. Ez azonban jelenleg még elég szűk körben érhető el. Az emberek 90% még mindig a normál ADSL/Kábelnet/3G hálózatot hasznája, ahol általában 4-5 megabit 4-5 ezer forint. Ehhez képest 5 megabites VPN 1000-1500 forintért nem rossz. Szóval a példád igaz, csak a lehető legsarkítottabb.
@Langerhans: nem a szolgáltatóval volt a gond, legyen röviden ennyi 🙂
btw már készül egy rövid tömör cikk a technológiáról
május 27, 2010 at 17:05 du.
@Langerhans
munkahelyről nem megy a pofakönyv meg a gmail (például)
május 27, 2010 at 17:13 du.
“Fura megnyugvás árasztotta el a testemet, hirtelen “bátornak” éreztem magamat, hogy szabadon garázdálkodhatok a világhálón.”
Azért annyira ne érezd magad biztonságban: http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_analysis
Fontos tudni, hogy a VPN mi ellen véd, és mi ellen nem. Pl. VPN és SSL használata mellett is könnyen megállapítható, hogy nézed-e a piratebay-t (az nem, hogy ott mit csinálsz), ha a támadó megfigyelheti a szerver és a kliens kapcsolatát is.
május 27, 2010 at 17:14 du.
Mióta a UPC megszüntette a torrent korlátozást, azóta abszolút feleslegesnek érzem ezt is, a seed servereket is, meg minden más amiért pénzt kéne adni hogy ingyenes cuccokat szedjek vele.
május 27, 2010 at 18:10 du.
Ubuntu alatt mennyire volt nehéz beállítanod? (ha jól látom Lucid van a képen)
május 27, 2010 at 18:21 du.
@johntheripper: a képen OS X van, ubuntu alatt kicsit többet szívtam, de majd csinalok screenshotot ha nem megy 🙂 (ha jol remlik advanced config, és auto helyett Encryption: 128 bit)
május 27, 2010 at 18:37 du.
Én pl teljesen ostoba vagyok a témához, de mondjuk böngészéshez egy FoxyProxy is nyújt valamennyi védelmet? Vagy meg sem közelíti ezt a vpn-t?
május 27, 2010 at 19:07 du.
Ez a reklám helye? 🙂
Valóban nem a UPC nemlétező korlátozása miatt éri meg használni. Nálunk nagyon sokan vannak kollégiumból, ahol tiltva van minden kivéve a HTTP(S) (sima böngészés). Ugye így hogy lehet torrentezni vagy WOWozni? A nálunk futó egyik VPN fajtához HTTPS porton keresztül lehet csatlakozni, így megkerülve (átfurakodva) minden ilyen szigorú szabályt/tűzfalat/proxyt.
Személy szerint egyre paranoiásabb vagyok az internetes adatvédelmi dolgok miatt, így szinte mindenhol valamilyen kódolással vagyok. WiFit pedig egyáltalán nem használok VPN nélkül, főleg mióta kísérletképpen sikerült 10 perc alatt feltörni az otthonit 🙂
május 27, 2010 at 19:13 du.
Nem hiszem hogy a magyar vpn szolgaltatokat ne tudnak megszorongatni a yardok, meg a tobbi ilyen szerv h kiadjak az adataidat h betekintest nyerjenek a forgalmadba.
Akkor mar inkabb pl a http://www.strongvpn.com/
Itt akar olyan csomagot is valaszthatsz amivel tobb orszag serverei kozott ugralhatsz, akar minden csatlakozasnal masikra. Sebesseggel sincs gond, es nem nagyon hiszem h a magyar szervek foglalkoznank kulfoldi hostinggal.
Persze ha az FBI ered utanad akkor ugyis kurva mind1 😀
május 27, 2010 at 19:17 du.
@szantos
Az a legkevesebb, arra már külön erre specializálódott online proxyk vannak.
Engem az igazi biztonság érdekel, bár az az érzésem, hogy a hatóságok már nagyon rég kidolgoztak erre is egy módszert.
PÉLDA:
http://www.wired.com/threatlevel/2007/11/encrypted-e-mai/
A világ legbiztonságosabb web e-mail szolgáltatója több dvd-nyi anyagot adott át a hatóságoknak… ( és kitudja még hányszor titokban)
Ezért poénos, hogy minden releaser csapat a husmail-es contactját adja meg NFOban, mintha az olyan biztonságos lenne 😀
május 27, 2010 at 22:22 du.
Szerintem a cikk hamis biztonsagerzetet kelt, hiszen egy free-wifi helyen siman rogzitem a VPN/SSL/whatever forgalmad IS es visszajatszom kesobb. Ez ellen nincs orvossag, csak a jozan esz. 🙂
május 27, 2010 at 22:57 du.
@szogi: azert ha open wifid van, es en arra fellepek, majd ipseces vpn-t beallitom nem hiszem hogy vissza tudod jatszani a forgalmamat….
május 28, 2010 at 0:26 de.
Jééézusom!!!
Fussunk ezeknek neki újra szép sorjában: Aki pénzt beszed, törvény kötelezi arra, hogy 5 évre visszamenőleg megőrizze az adatokat. Így szól a törvény. Bejelentkezési adatok meg el vannak küldve a szervernek.
Miközben valaki bejelentkezik, a kulcsot felküldi a szervernek a VPN program(magyarul feltölti), Ezt lekapja a hatóság kérésére az internet szolgáltató és a hatóság monitorozza az adatokat, ráadásul azt is kiszámlázza, hogy ezt meg kellett tennie a szakértőnek, ami nagyon sokba fog kerülni az alperesnek. Akinek megéri ezt csinálni, azt csinálja, csak jelentősen rá fog fizetni. Van mód arra, hogy a hatóság felügyelje egy VPN-nek a forgalmát, csak pl p2p esetében bűncselekmény esetén rohadt drágán csinálja ezt.
május 28, 2010 at 0:48 de.
Chamea: te troll :))))
május 28, 2010 at 7:57 de.
Külföldi VPN-nel meg a magyar sebesség lesz a lassú, nem?
május 28, 2010 at 16:17 du.
Noob kérdésként, mivel nem vagyok otthon se mobilnetbe se VPNbe, akkor VPN-en keresztül nagy adatforgalmat lebonyolítani mobilnettel ugyan úgy sebességkorlátozással büntetendő cselekmény?
május 28, 2010 at 16:51 du.
Egészen nevetséges ahogy a korlátlan mobilnet csomagokat letiltanak magas vagy oda nem illő féle adatforgalom miatt. VPN-nel használva annyi a biztos, hogy az ISP nem lát bele hogy milyen forgalomról van szó. Viszont…
A pannon ÁSZFjében a következő áll:
“4.1.2 A Szolgáltató jogosult az általa nyújtott internet-hozzáférés igénybevételét korlátozni
abban az esetben, ha az általa kezelt forgalmi adatok alapján megállapítható, hogy az
előfizetői végpontról az átlagos felhasználási szokásokhoz képest olyan jelentős
mennyiségű elektronikus küldemény vagy egyéb adat (így különösen kéretlen elektronikus
levél vagy üzenet – SPAM) továbbítása történt, mely a Szolgáltató, vagy a címzett által
üzemeltetett rendszerek működését korlátozza vagy akadályozza.”
Attól félek, hogy ebbe akármit bele lehet magyarázni, ugyanakkor én is használok korlátlan mobilnetet, VPNnel, és még nem volt gondom akármilyen nagy adatforgalmam volt.
május 28, 2010 at 16:54 du.
Másik kérdésre válasz, de igen, külföldi VPN-t használva a magyar oldalak/szerverek biztosan lassabbak lesznek. Ez köszönhető főként annak, hogy akármilyen kritikával illethetjük az országot, az internetünk, a gerinchálózatunk, a BIX nagyon jó, míg kifelé viszont 1, korlátozott a sávszélesség 2, egyszerűen nagyobb távolságot kell megtenni – külföldi VPNen keresztül magyar oldal esetén pedig odavissza nagy távolság 🙂
május 29, 2010 at 3:40 de.
Vki magyarázza már el, masszív relanzátorokon/uploadereken és pedofilokon kívül ugyan kiknek KELL a vpn? (jó, jó, vezetékmentes hálózatok, oké,dehát az nem net. A internetnek dróttya van, vazze :D)
május 29, 2010 at 11:29 de.
Ahogy írtam, nálunk nagyon sokan vannak koliból/cégből ahol csak http proxy van, megakadályozva minden más féle adatforgalmat mint pl torrent, wow, msn, skype.. soroljam? De még ha http van is, egyes webhelyek akkor is tiltva lehetnek, pl facebook, gmail, twitter.. soroljam?
május 30, 2010 at 18:03 du.
Sziasztok,
azt szeretném megkérdezni, ha nagy szükségem van külföldi sávszélességre, felfelé, akkor ha előfizetek pl egy usa vpn-re, akkor jelentősen megnőne oda a feltöltésem és csökkenne a ping?
Kösz előre is!
május 30, 2010 at 18:38 du.
Igen kosztyua, csakhogy előbb-utóbb a logok alapján letiltja a virtuális magánhálózatot is és kész.
május 31, 2010 at 0:20 de.
Chamea, elfogadom, ugyanakkor egy évnyi működés alatt sehonnan nem jelezték, hogy ilyen probléma merült volna el. Amúgy várható, ezért a hozzánk való csatlakozás során több IP közül véletlenszerűen csatlakozik egyhez.
csocsfej, nem, nem nőne meg, sőt esetleg rontana a helyzeten. Sajnos elég limitált lehetőségeink vannak arra, hogy végfelhasználóként normális áron megoldjunk ilyet. Akiket ismerek hasonló igénnyel, azok Bécsben béreltek egy szervert és onnan töltenek fel. Esetleg itthon is lehet plusz külföldi sávszélességet bérelni, de az drágább, mint a bécsi 😛
június 2, 2010 at 9:34 de.
@7. kosztyua 2010. May 27. 16:35 :
– Na azért, ha iskolában/munkahelyen akkora figyelmet bonyolítanak a proxy-nak, és annak, hogy rendesen beállítsák a tartalomszűrést (ld. szantos 2010. May 27. 17:05 : “pofakönyv” és gmail), akkor igenis egy normális rendszergazda lekorlátozza a VPN-t sima portszfilter, akkor aztán hiába fizet elő
– MIlyen a külföldi irányokba a sebesség? .. Kérdezem azért, mert míg DIGIvel, hazai viszonlyatban jó a sávszélességem ez külföldre nem egészen korrekt…. Kb harmad annyi, mint a hazai (pl. kínai szerverek pingje az 1 secundmot(!) jelenti). Mivel a VPN-szolgáltatásotok a BIX-en van, ezért hazai viszonylatban nem éreznék változást…
de kifele?
június 2, 2010 at 12:58 du.
Zeli,
Egyetértek, mégsem teszik. Valószínüleg nem figyelik a logokat, mindenesetre még sehonnan nem kaptam visszajelzést egy év működés alatt, hogy korlátozták volna a vpn elérését. Az pedig, hogy kódoltan, https jelzést küldve, 443-as porton üzemel, alapvetően belesimul a környezetébe, csak a nagy adatforgalom lehet feltűnő.
Nincs dedikált külföldi elérésünk, viszont nem is volt eddig panasz a megosztottra. Távolkelet felé én mindig mindent lassúnak érzek, upc vagy vpn, ugyanúgy. Csináltam néhány tesztet gyorsan, vipVPN Basic kapcsolódással, otthoni 60mbit upc előfizetéssel:
London felé: http://www.speedtest.net/result/833861326.png
Párizs felé: http://www.speedtest.net/result/833861833.png
És a távol-keleti amivel össze sem lehet hasonlítani:
Tokyo felé: http://www.speedtest.net/result/833854942.png
Hong Kong felé: http://www.speedtest.net/result/833857062.png
Miután feltűnően csúnya lett az eredmény Hong Kong felé, simán UPCvel mégrondább lett, aminek végülis örültem 🙂
http://www.speedtest.net/result/833860183.png
Szóval, Zeli gyere regisztrálj, próbáld ki, adok néhány nap teszt időt.
június 5, 2010 at 16:33 du.
Elárulnám, hogyha VPN-t használsz, azzal csak magad alatt vágod a fát. Miért? Mert a VPN szerverekről 100%, hogy visszanyerhető a felhasználó számítógépére vonatkozó mindenféle adat, ráadásul ezek a kis privát VPN üzemeltetők sokkal könnyebben kiadják az adataidat egy esetleges per esetében, mint az internetszolgáltatók.
június 6, 2010 at 19:07 du.
@Ákos: “mindenféle adat” ROFLMAO! 😀 mondj még néhány okosságot, mert tanulni akarok. Egyébként tapasztalatból mondod, hogy a kicsik sokkal könnyebben kiadják az adatokat, mint az állam által jobban reflektorfényben lévő nagyok? Tényleg? Vagy csak rosszat álmodtál? 😀
június 10, 2010 at 5:18 de.
Magancelu VPN-nek akkor latom igazan ertelmet ha a forgalom korlatozas kikerulese a cel. A VPN-nel gyakorlatilag indirekt modon szolgaltatot valthatok (az eredeti szolgaltato tulakdonkeppen csak egy vonalat ad igy az ujhoz) ahol a korlatozas mar nem el. Az egyik szolgaltatotol atkerulnek a bizalmas infok, mint IP, kapcsolatok etc. a masikhoz. Az pedig bizalmi kerdes, ki melyik cegben bizik. En pl. senkiben, nekem igy ilyen szempontbol egyenerteku a ket megoldas. Tehat a VPN biztonsaga nyomonkovetes szempontjabol megegyezik a VPN nelkuli hasznalattal. Ugyan igy az adat biztonsag is megegyezik, hiszen csak a VPN szolgaltatoig titkositott az adatatvitel, onnan kifele, a NET-re, mar hagyomanyosan mennek az adatok, eppen ugy mint eredetileg VPN nelkul.
A ceges/iskolai proxy-k pedig nevetsegesen konnyen atlephetoek kis technikai ismerettel. E miatt nem fizetnek penzt, persze ha van dogivel…
A wifi volt meg felhozva. Ebben lehetne is valami adat biztonsag szempontbol de en inkabb kihagyom a homebankolast kozteruleten (habar pl. a HTTPS oldalak latogatasakor SSL csatorna keszul ami egyfajta VPN-nek is tekintheto). Mashoz meg eleg biztonsagos a wifi is.
Roviden – Valamilyen okbol szolgaltatot akarsz valtani? Akkor szoba johet a VPN is. Mas esetben felejtsd el, csak penz kidobas.
Uff.
június 11, 2010 at 11:48 de.
Nem nevezném olyan nagyon kicsinek azt a technikai ismeretet, ami szükséges hogy megkerülj egy céges/kolis proxyt vagy tűzfalat. Egyéb erőforrás is szükséges lehet hozzá ha jó minőségű végeredményre vágysz, amivel pedig már magasabb az összköltség. Személy szerint ha ilyen szituációban lennék egyszerűbbnek találnám, hogy előfizessek egy VPN-re.
Persze tudok még bármikor új érvet is felhozni 🙂
Idén az index.hu közvetíti a foci vb összes mérkőzését online. Viszont csak magyar IP számára elérhető. Mi van ha a céges net külföldi IPvel van vagy határon túliak szeretnék megnézni a meccseket magyar kommentárral, online? Egy magyar VPN magyar IP-t fog adni (hacsak nincs más megállapodás), így lehetővé teszi…
június 16, 2010 at 15:12 du.
1: Iskolába, koleszba úgy műxik ez a dolog, hogy rendszergazda felszólít, hogy ne VPN-ezz! Következőnek, ha VPN-t lát a logba, kihúzza az egész osztályba/kollégiumba a netet 1 hétre. Következőnek megint VPN-t lát, megint kihúzza, de már 1 hónapra. A többiek meg megleckéztetnek. Ennyit az iskolai VPN-es ügyről. Tudom, mert én is jártam isibe és megoldotta a rendszergazda a chates dolgot is így. Erről az oldalról hülyeség
2: Kifelé a hazai szervertermek többsége csak 10 megabit/s-et ad, oda már nem löki a 100 meg mittudomén hány megát, úgyhogy ultralol megint azért, mert mondjuk rámennek csak 20-an külföldről meccset nézni, akkor milyen sávszél marad a VPN-be? Az, hogy magyar IP-t ad, az odáig oké, de milyen bandwidth-al?
3: “Valamilyen okbol szolgaltatot akarsz valtani” – újra nagyon nagy marhaság. Szolgáltató prioritásba helyezi a VPN-edet csakúgy, mint a p2p-t és szevasz.
4: Rendőrök elől elbújni vele szerzői jogsértés miatt szintén nagy hülyeség. Az egy dolog, hogy ultrakatsztrófálisan überkemény titkosítással megy a dolog, de odaáll mondjuk a titkosszolgálat/rendőrség/VPOP/stb egyik embere, hogy ebbe a kapcsolatba szeretnék belenézni, nem tagadhatja meg a VPN üzemeltetője.
5: Mitől biztonságosabb? Átmegy egy másik kapcsolaton… inkább nem is folytatom.
6: A szomszéd netére rácsatlakozni eleve bűncselekmény, innentől kezdve ezt a pontot is le lehet zárni.
7: Aki hot-spoton lép be banki vagy más személyes profiljába az meg is érdemli, ami utána jön. VPN kulcsot is el lehet lopni egyébként, mikor felküldöd ellenőrzésre, csak közbevetőleg jegyzem meg.
8: Ha monitoroznak egy oldalt, mert pl. iwiw feltörő kódok vannak rajta és tudni akarják, hogy ki veszi a bátorságot, hogy ilyet letöltsön, azt VPN miatt nem tudják elkapni, mi? A VPN üzemeltetőjét nem kérdezik meg, mert minek? Internet szolgáltatón keresztül belövi.
Zárásképpen: Milyen szolgáltatást is ad nekem a VPN, amiből hasznom is van? Erre válaszoljon valaki, ha tud.
június 16, 2010 at 18:10 du.
@Drava02
És mi történik ha http(s) protokollba ágyazod be a vpnt, vagy sshba? Azt hogy tagadja meg/monitorozza akármelyik tűzfal szerinted? Következésképpen az 1. problémával már a rendszergazda semmit nem tud kezdeni. Maximum szól hogy nagy az adatforgalmad.
Sokan írták a biztonságot. Nem csak az ipon-os felhasználónév/jelszó párossal lehet vpnt kialakítani. Lehet megfelelő létező kulcsokkal is. És mi van ha ezeket nem interneten küldik? Akkor már semmit nem tudsz csinálni, mivel az alap titkosító kulcsot sem ismered, így hiába látod az adatforgalmat, mivel dekódolod?
Ezt hogy helyezi prioritásba a szolgáltató? (vagy a httpst, vagy azt amiből nem tud semmit megállapítani)
Az meg hogy átmegy másik kapcsolaton, lehet hogy első hangzásra rosszul hangzik, de gondolj bele hány ponton megy át a kapcsolatod mire célba ér. Ezek egy részén nem fog átmenni (ill de, csak titkosítva).
A szomszéd internetére miért lenne bűncselekmény rácsatlakozni :P.
Szóval a 2. ponton kívül semmivel nem értek egyet veled. Abban viszont teljes mértékben igazad van.
Igazából nekem 2 helyen van otthon routerem, és megfelelő firmwerrel azok is képesek vpnt létrehozni, amit meg már úgy konfigolsz ahogy kedved van. És azt tényleg lehet azért is használni amiért a vpnt kitalálták: elérd a saját belső hálózatot.
június 16, 2010 at 18:14 du.
WTB edit
A Rendőröktől sem tudsz elbújni vele, abban is igazad van.
június 16, 2010 at 18:24 du.
Köszönöm, Deathbaron, jó érvelés 🙂
Annyival egészítem ki, hogy nálunk jelenleg 1Gbit dedikált magyar sávszélesség van. Bár még csúcsidőben sincs kihasználva, de nemrégiben megteremtettük a technikai lehetőséget hogy egy óra alatt ezt 4x növeljük.
június 16, 2010 at 19:26 du.
1: Szerintem arról, hogy bűncselekmény-e vagy sem a szomszéd wifijére való rácsatlakozás, inkább itt olvasgass: http://www.jogiforum.hu/forum/32/11775.5.0
Nem járom körbe a témát, javasolom az itteni adminoknak is az olvasgatást, mert ártani nem árt.
2: http ide vagy oda, a rendszergazda a csatlakozás módjából és az ipből látja, hogy hova csatlakozol, elég csak az ipt/dnst beállítani az értesítőjébe például és pont. A rendszergazda sem hülye.
3: Nem interneten küldik? Akkor hogy állapítja meg a szerver, hogy ki csatlakozik oda? Találomra vagy a suli ipjéből? A kulcsot vagy a felhasználónév/jelszó párost mindenképp fel kell küldeni a szervernek, proxy cache rögzíti és ponty.
június 16, 2010 at 19:59 du.
@Drava02
Javaslom pl az RSA tanulmányozását. Ott már a kódolásból eldönthető hogy az üzenet hitelesített felhasználótól származik e vagy sem. (A kulcsok meg mondjuk LANon a gépedre kerültek, usb kulcsot használ a rendszer, hadd ne folytassam a lehetőségeket).
A http tunnelt pedig éppen azért írtam mert bármelyik proxyn keresztül kikerülheted szinte az ip korlátozást… Illetve a http tunnel szolgáltatóknak sok szervere van, hogy mindet lehessen blacklistelni.
Ha meg csak whitelistelt oldalak érhetőek el, akkor az már nalam inkább intranet mint internet.
A szomszéd wifijeről meg annyit hogy honnan tudják ki használja? Nem a jogi kérdésével van problémám hanem nem lehet lenyomozni. (Teszemazt az én public 66:66:66:66:66:66 mac addressemről mit mondasz?)
június 17, 2010 at 10:54 de.
Persze, persze láthatatlan…:D
Tehát, azt állítjátok hogy előfizetek erre a VPN-re majd gyerekpornót küldök a Rendőrség Gyerek,- és Ifjúságvédelmi osztályának úgy, hogy csak az IP-címet tudják azonosítani ami a VPN szolgáltatóé, és ők simán felfordulnak mérgükbe, mert mást nem tudnak tenni… Látom is magam előtt ahogy elhangzik ez a kis párbeszéd:
– Bazmeg Jocó! Idenézz mit kaptunk…
– Fú, Pista keresd vissza gyorsan ki küldte!?
– Próbálom, próbálom…. Nem megy! Ez is egy VPNes csávó…
– Ezekkel nem lehet mit kezdeni, túljártak az eszünkön….
– És milyen egyszerűen…
Ugye milyen hihető???
június 17, 2010 at 13:06 du.
Anonimitas…..VPN vs. Freenet project….nos, ez anonym….es fizetni sem kell erte…viszont, baromi lassu 🙂
itt, elerheted : freenetproject.org ….ha valoban anonimitasra vagynal 😀 nincs szolgaltato , nincsenek logok,
az ISP – d sajna, nem tud rogziteni semmit ! Hoppa..mi az, hogy nem tud naplozni semmit az a ” JO ” trejonlany,
jupisziii….es a tobbiek ? Ez, hogy lehetseges ? Remesen egyszeru…. : ha feltelepited a progit , onnantol kezdve
minden adat ami elhagyja a gepedet titkositott csatornan folyik , az ISP megkerulesevel , es mivel a felhasznalok vannak kapcsolatban egymassal, igy nincs mit naplozni 😀 ….a program strukturajabol adodoan,
senki sem tudja , hogy eppen mit ” forgalmazol” , azaz, toltesz le ill, publikalsz a neten…, mivel NINCS MOD MEGSZEREZNI AZ ADATOKAT !!!…Ez, nem TOR , JAP …
vagy egyebb hasonlo szolgaltatas…..:) Olyanrol , mar hallottam, hogy a TOR hasznalatakor bazi nagy meloval
sikerult adatokat szerezni a felhasznalorol , de olyanrol meg nem , hogy valaki a Freenet alkalmazasaval adatokat szivarogtatott ki onmagarol..
június 17, 2010 at 14:26 du.
Az alabbi linken , tovabbi anonimitast elosegitheto dolgokrol olvashatsz :
http://sgforum.hu/listazas.php3?azonosito=Hirhatter&id=1255017883
—————————–
Az iras, nem teljes, de addhat esetleg nehany otletet ahhoz, hogy megnehezitsd azon emberek , szervezetek
hatosagok dolgat , akik mindig , mindenkirol mindent tudni akarnak …
Sajnos, eljutottunk abba a korba, hogy a felhasznalonak ugymond trukkoznie kell ahhoz, hogy viszonylagos
szabadsagot kaphasson a neten. Lasd : VPN , Freenet…..En, azt vallom, hogy mindenkinek joga van a szabad
velemeny es informacio nyilvanitashoz, ezert barminemu korlatozas , monitorozas, sniffeles stb , beavatkozas
a felhasznalo privat szferajaba ! Mi fizetjuk a hatosagokat , a mi adonkbol monitoroznak minket….ezert, legalabb
nehezitsuk meg a dolgukat, dolgozzanak meg a penzukert ha tudnak 🙂 Elegge vacak dolog, hogy egyaltalan
szukseg van arra, hogy extra szolgaltataskent fizetnunk kell azert, hogy VPN kapcsolatunk lehessen ….ha nem
volna , monitorozas es egyebek, nem lenne szukseg arra, hogy plusz penzert vasaroljunk magunknak
biztonsagot!
Udvozlettel : zafi-b …2010.06.17….14:24….mail : [email protected]
június 17, 2010 at 19:40 du.
ha 30Mbitre kérek 5Mbites VPN-t akkor az lelimitálja 5re a 30at?
június 17, 2010 at 23:40 du.
Igen.
Nálunk nincsen limit, a Te sávszélesség minusz kb max 5% technikai a vipVPN Basic teljesítménye. Itthoni 60mbit upcmmel megy a 60mbit vpnen keresztül is.
június 18, 2010 at 0:51 de.
Félelmetes az emberi butaság… Aki foglalkozott VPN-el és kétkulcsos titkosítással az tudja, hogy a kapcsolat felépítés során nem lehet “ellopni” a titkosítási kulcsot… Mellesleg én bátran netbankozom nyílt wifiről, mert tudom hogy mit csinálok…
június 18, 2010 at 9:33 de.
Kosztyua látom te vagy itt a helyi marketing arc. Had kérdezzem már meg, az odáig rendben van, hogy megveszem a VPN szolgáltatásotok, ezután baromi biztonságosan tudok a VPN szerverig forgalmazni, de utána ugye a PPTP be csomagolt kis hagyományos IP csomagocskám elhagyja a biztonságos csatornát és alámerül az internet felhőjébe. Nyilván mielőtt kikerülne szépen át NAT-oljátok, hogy rajtatok keresztül is jöjjön vissza, ha nem így van az eléggé nagy lámaság lenne ugye. Ezzel viszont kvázi elveszítik az ügyfelek az aktív címüket /ez a tény azért p2p-n nem elhanyagolható/. És akkor szerencsétlen IP-csomagocskám, azaz most már a ti IP-csomagotok lévén tiétek az IP-cím benne, ugyan úgy, ahogy eddig is teljesen nyílt csatornán lehallgatható. Na most ha valami disznóságot csinálok alattomos módon, ami kvázi törvénybe ütközik, és a rendőrség ezt sikeresen felderíti. El fognak jutni hozzátok, és akkor ti a VPN-szolgáltató elviszi a balhét az ügyfelei helyett, ami minimum hatóság akadályoztatása/bűnpártolás? Mert ugye ez az ÁSZFben nem annyira volt leírva, csak az, hogy a használathoz szükséges adatainkat nem adjátok ki harmadik személynek. Illetve a VPN-t nem loggoljátok… És a NATot?
Amúgy az érzékeny adatokat a legtöbb szolgáltató helyén kezei, gondolok itt a bankokra, egyebekre és általában https protokollon keresztül adhatjuk meg ami kvázi VPN biztonsági szintű… Innentől kezdve ki a célközönsége a szolgáltatásnak???