Nemrégiben a háttérben zúgó tévéből a Fókusz letöltésekről szóló riportjára lettem figyelmes, amely hű volt a népbutítás hagyományához, lévén kereskedelmi csatorna, nálam viszont egyből kiverte a biztosítékot.
Az első, ami felháborít, hogy az RTL Klub olyan emberek szájába tesz nyilván kötelező mondatokat promózás céljából, akik alig fél éve ismertek, semmilyen látható eredmény nincs a hátuk mögött, és ezáltal hiteltelenné és nevetségessé teszik magukat. Mind a “sztárok”, mind a csatorna. A marketing azonban ilyen, a reklám bejött, hiszen felfigyeltünk rá, de a véleményünk közel sem lesz teljes mértékben baráti vagy kedves.
A “riport” azzal kezdődik, hogy felhívja figyelmünket, egyre több zenész kénytelen befejezni pályafutását a letöltések miatt, pedig tíz- vagy százezrek is élvezik (élveznék) munkájukat. Ergo a köcsög warezolók szándékosan, előre megfontolt szándékkal teszik tönkre százezrek szórakozását és karriereket törnek ketté. Hát gratulálok. Ha ekkora hatalom van a kezü(n)kben, akkor lassan jó lenne vele élni, nem? Na persze nincsen, csak az átlagembert kell elrettenteni valamivel, és empátiát kelteni szegény, hányatott sorsú zenészek iránt, mert nekik olyan szörnyű az életük a gonosz torrentezők miatt. Érdekes módon azonban olyan riportot még nem láttam, amiben bármilyen művész kijelentette, hogy kénytelen volt feladni karrierjét, úgyhogy szeretettel várom őket ide, hogy együtt sírhassunk a tragédián (én is szeretnék celebségből milliomos lenni, de gondolom sokan vannak így, csak hát nem mindenkinek jöhet össze, ez is a letöltések hibája nyilván).
Vastag Csaba még le is hülyézi az embereket, azt mondja, nem tudják, hogy lopnak a letöltéssel. Hát ezúton üzenem neki, hogy a letöltés NEM LOPÁS, akárhogyan csűrjük-csavarjuk, ezzel kapcsolatban nemrégiben olvastam is egy jó példát egy kommentben, amit meg is mutatok:
Egy kamerás divx-t az eredetihez hasonlítani (pl.) azért elég erős nem?
Hogy egy példával éljek, ha van otthon egy fényképem Leonardo da Vinci egyik festményéről az ugye nem azt jelenti hogy elloptam az eredetit?(Pedig a kettő hasonló, a fényképen ugyanaz látható, mint a festményen.) – Black
És igen, tisztában vagyunk vele, hogy ez nem igazán szép dolog, de ugye az illegalitásáról ne beszéljünk most, mivel baromira nem veszik figyelembe, hogy a bittorrent technológia lényegében legális letöltést is lehetővé tesz.
Takács Nikolas szerint nem tisztelem meg a művész munkásságát, ha letöltök és ezáltal megkedvelem. Tehát, csak hogy mindenki tisztán lásson: adott egy 6 hónapja közismert ember, aki már meg is tanulta, hogy a művész iránti tisztelet nem azt jelenti, hogy szeretem a zenéjét és agyba-főbe azt hallgatom, hanem ha minél gazdagabbá teszem őt. Igazán aranyos, de ezek után ne próbálja elhitetni velem, hogy a közönség szeretete a legfontosabb és hasonló baromságok. És ha már Nikolasnál tartunk, szeretném kivesézni picit, amit róla találtam. Kezdjük mindjárt a CD-jével, vagy mi, tulajdonképpen egy felsorolást találtam A második X címmel, amit a starzone.hu-n letölthetünk (erről később még lesz szó). 10 db szám található rajta, ebből az első és az utolsó ugyanaz, csak az egyik magyarul van, a másik angolul. A maradék nyolcból hat van angolul, és csak kettő magyarul. Na most, ha ez nekem készült, akkor miért nem az én nyelvemen van énekelve? Aztán megkérdezném Leonard Cohent, hogy mit szól ahhoz, hogy egy magyar fiú adogatja ki az ő számát a cédéjén, vagy ez nem lopás véletlenül? Biztosan nem, hiszen volt miből kicsengetni a jogdíjat, nyilván ez is a befektetés része az RTL Klub részéről, amit szépen kitermel majd az új kis csillag. Amit még találtam, vagyis ameddig nem fogott el a hányinger, addig jutottam, hogy a számok letölthetőek az oldaláról 129 Ft-ért, illetve van ingyenes lehetőség is, amiről még szó lesz. Ez azért pozitív dolog, de nem értem, ha sikerült idáig eljutni, akkor miért kell még mindig a CD-t erőltetni. Hacsaknem azért, mert sehol nem találtam meg a pénzért letöltés opciót, de sejtésem szerint ezt is a starzone.hu oldalán intézhetjük el.
Visszatérve a riporthoz, láthatjuk, hogy a “sztárok” széttépik saját másolataikat, azt sugallva, hogy a másolat rossz, és még silány minőségű is. Nem szeretnék példákkal élni, de azt tudom, hogy van olyan DVD a polcomon, amit megvettem, bár olcsón, viszont cserébe nézhetetlen minőségű, ugyanakkor a CD esetében tényleg nem mondhatjuk, hogy jobb minőséget tudunk letölteni az eredetinél. Azt azonban még mindig nem sikerült kiküszöbölni, hogy ne erőltessenek rám 10-12 számot, amiből nekem csak 3-4 tetszik. Valamint az a tény sem elhanyagolható, hogy nem tudom mivel lejátszani. Ugyanis a hifitorony anyáméknál van, olyan sétáló cdhallgatóm (CD-s walkmen discman) meg nincs, mivel olyan gyorsan halad az ipar fejlődése, hogy kb mire feleszméltem, hogy ez az új divat, már az mp3 lejátszó volt a menőbb. Szóval, ha el is jutnék oda, hogy nem érdemes letölteni, nem jutok, mert kimondottan a CD esetében az áron kívül ezer más negatívuma van, ami miatt nevetséges ennek erőltetése. És igen, bakelitlemezeket nem másoltak az emberek, kazettát meg már igen, mégsem akartak bakelitet erőltetni mindenkire a zeneipari szereplők. A másik dolog, amit kiemelnék az az, hogy ha másolatról beszélünk, akkor hol van itt a lopás? Tessék vigyázni kérem ezekkel a fránya szavakkal, mert nagyon hamar kicsusszannak az ember száján meggondolatlan kijelentések. Ha másolatról beszélünk, melyet magáncélra készíthetek, akkor hol itt a hiba? Milliárdos károkat okozok, azt tudom, kár, hogy milliárdokat szerezni magamnak már képtelen vagyok, úgy látszik ehhez már nincs képességem. Ez ügyben egy utolsó kérdés: ha én lemásolom Takács Nikolas “zenéjét”, az nincs rendben, hiszen szeretetből, rajongásból teszem, de nem vagyok hajlandó a tiszteletem jeleként fizetni is érte, de az, hogy ő másol le más zenészeket, az oké, igaz?
Persze nemcsak a másolat szót használják össze-vissza, a letöltés szóval is vannak problémáim. Miután közlik, hogy most lehetőségünk van ingyen letölteni a négy, riportban szereplő x-faktoros számait, az átlagember, aki nem tudja, mi az a torrent, totál összezavarodik, hogy egészen eddig az ingyen letöltés illegális volt, most meg mégis lehet legálisan? Nyilván ez a cél, hogy összezavarodjon, és annyit jegyezzen meg, hogy ami tilos, az tilos, inkább nem szarozok vele, megveszem a kölöknek a CD-t karácsonyra.
Szarka József, a Sony Music marketing igazgatója szerint “meg lehet változtatni a fogyasztói szokásokat, csak olyan terméket, olyan áron kell odatenni, amire szükségük van.” Gratulálok, ez így igaz, akkor miért nem ezt csinálják? Mellesleg a fogyasztói szokások egy bizonyos, sajnos elég szűk rétegben (torrentezők) már régen megváltoztak, valószínűleg ő ezeket szeretné visszaváltoztatni, és kijelentése merőben eltér attól, ahogy én értelmezem.
Király L. Norbi szerint a zenész a CD-jébe teszi bele mindenét, szívét, lelkét, blablabla. Én eddig azt hittem ezek a számaiban vannak, és attól fogok ugyanúgy érezni, mint ő, ha meghallgatom. Nem gondoltam volna, hogy ez az érzés már a pénztárnál a CD megvásárlásakor ki kell jöjjön belőlem. Érdekes…Amit baromi nehéz megvásárolni, legalábbis a neten, google segítségével próbáltam a 4 celebre rákeresni, mit árulnak vajon, de csupán Az első x címet viselő x-faktoros zenéket tartalmazó összeállítást találtam. Tehát pont azokkal mondatják el a nagy igazságot, és akarnak engem meggyőzni, akiknek vagy nincs CD-jük, vagy egyszerűen lehetetlen megvásárolni. Nem hiteltelen ez így egy icipicit?
Állítólag a zenészek nem akarnak CD-t eladni mp3 helyett. Akkor nem értem, mire fel van az egész riport és miért nem kapható legális formában, normális áron, normális formátumban zene. Jó látni, hogy elvileg belátnak bizonyos dolgokat a zeneipar szereplői, de mégsem úgy cselekszenek. Így nem fogunk előrébb jutni, a biztos. Ezért aztán az sem várható el tőlük, hogy koncertekből éljenek meg. A letöltés ellen a Metallica és a Rolling Stones is felemeli a hangját, akikkel együtt emlegetni az X-faktorosokat bátor dolog. Itt akkor hol marad a tisztelet azokkal szemben, akik már letettek valamit az asztalra?
A fellépésekről, koncertekről csupán annyi a véleményem, hogy valószínűleg sokkal több munkát jelent, mint bemenni egy stúdióba, felénekelni párszor a számokat, aztán a többit a gépek elintézik. Így aztán érthető, hogy nem ebből akarnak megélni, hiszen ennyi erővel akár tisztességes munkájuk is lehetne, ha gürizni akarnának. Persze a fizetésben van némi különbség és a munka-bér aránya valahogy fordítottan arányos. Minél több pénzt lehet keresni, annál kevesebb munkát akarnak belefektetni. Ez is érthető végülis, mindenki erre vágyik. Csakhogy ne a levegőbe beszéljünk, volt már egy szösszenetünk korábban, amelyben ugyenezen, akkor még szárnyukat bontogató sztárfiókák fellépéseinek béréről volt szó. Szeretném most e mellé csatolni az újonnan talált információt, vagyis, hogyan alakul Takács Nikolas havi rendje koncertek terén:
A képet a takacsnikolas.net oldalról loptuk másoltuk
Jól látható, hogy körülbelül egy hónap alatt 30 fellépése van különböző rendezvényeken, ami általában, mint kiderült, fél óra énekelgetést jelent. Ha kicsit utána számolunk az előző posztból előrántott tippünkkel – “Az X-faktorosok…fellépéseik 100 és 180 ezer között mozognak” -, Nikolas esetében legyen ez 160 ezer Ft, lévén második helyezett, az egyhavi munkáért 4 800 000, azaz NÉGYMILLIÓ (!) NYOLCSZÁZEZER forint kerül a zsebébe. Azt már kiveséztük, hogy valószínűleg ez nem mind őt illeti, de akkor sem jutunk el oda, hogy annyit keresne, mint amennyi az átlagfizetés, ezért nem tud szegény megélni. Most vegyük hozzá a ledolgozott munkaórát, ami 30 x 30 perc, azaz 900 perc, magyarul 15 óra. Kedves olvasóink, aki még csak gyerekcipőben jár, vagy esetleg iskolába, azt tájékoztatjuk, hogy az alap meló vagyis heti 5 nap, napi 8 óra 160 órára jön ki egy hónapra. Nikolas esetében még lefelé kerekítettem is, hiszen a dátumok 07.13-tól 08.20-ig vannak feltüntetve. Ezek után nem kívánom ezt a bekezdést tovább kommentálni, aki akar, nyugodtan számolja hozzá az utazások számát, idejét, fáradalmát, nem nagyon érdekel, inkább örülök, hogy ennyi fáradalom legalább jár a tinglitanglizásért és a milliós bevételekért cserébe.
A Fókusz remekbe szabott riportjába csupán ennyi fért bele, azonban a promotálni kívánt oldalt, amiért végülis az egész butaság készült, mi is megnéztük. Sőt már korábban terveztünk róla írni, úgyhogy pár szót szánnék erre a már emlegetett starzone.hu oldalra. Az első információ, hogy aki a Sparban vásárol mostanában, kaphat sztárkártyákat. Akárcsak gyerekkorunkban az autós, motoros-kamionos, stb kártyák. Amikor a pénztáros átnyújtotta a kártyacsomagokat, kínomban sírva röhögtem és visítottam, hogy “ez tényleg létezik, úristen ez már a 21. század!” Anyám meg majdnem megszakadt a röhögéstől látva a pénztáros döbbent arcát, aki valószínűleg azt hitte, tényleg ennyire örülök. Na de a csoda a dologban, hogy nemcsak egy kártyát kapunk x ezer ft után, hanem csomagot, egy csomagban pedig azt hiszem 4 kártya van, amiből az egyik egy letöltési kóddal rendelkezik.
Ezt a kódot kell a starzone.hu oldalán bepötyögnünk a legális letöltéshez. Miután regisztráltunk persze, vagyis közben. Mivel a kisördög bennünk van, ezért először rossz kóddal próbálkoztunk, amivel nem enged regisztrálni. A jó kód beírásával máris hozzájutottunk 1 ponthoz. Az említett 129 Ft-os ár itt bújt el, minden zeneszám ennyibe kerül, vagy 1 pontba. Az albumok ára pontokban és 129 Ft-ban mérve is annyi, ahány számot tartalmaz (pl. Pink F*kin’ Perfect (Explicit) album 3 számot tartalmaz, azaz 3 x 1 pontba, vagy 3 x 129 Ft-ba kerül az egész letöltése). A számokba bele is lehet hallgatni, ami szintén hasznos funkció.
Természetesen a vásárlás véglegesítése előtt meg is gondolhatjuk magunkat, eltávolíthatjuk kosarunkból a nem kívánt elemeket. Tulajdonképpen egy jól megcsinált, logikusan működő webshopról van szó. A vásárlás véglegesítése után kettő letöltési lehetőségünk van: Media Manager, illetve Dalonként. Az első esetben egy java alkalmazás van segítségünkre, a másodikat pedig akkor használjuk, ha nem kívánunk semmilyen eszközt, programot telepíteni. Mi a második megoldást választottuk. Ezzel kész is a vásárlás, láthatunk még egy visszaigazolást, és már nyomhatjuk is a legális letöltés gombot. Az eredmény a következő:
Playing MPEG stream 1 of 1: FatboySlim-01-12-TheJoker.mp3 ... Title: The Joker Artist: Fatboy Slim Comment: (P) 2004 Skint Records under exclusive licence to SINE, a divisionof Sony Music Entertainment (UK) Ltd. - GBBMQ0400051Album: Palookaville Year: 2004 Genre: Pop MPEG 1.0 layer III, 320 kbit/s, 44100 Hz stereo
Visszaigazolás
Kísérletünk itt nem állt meg, egyszer 129 Ft-ot rááldoztunk a tesztre, már csak az érzés miatt is. A folyamat ugyanaz, fizetni pedig kártyával és PayPal-lal is tudunk. Ez megint egy jó pont, bár alapvetően a kártyás fizetés mezői tartózkodnak “előtérben”, további lehetőség oldalt található.
Fizetési lehetőségek
Mindent összegezve ez egy nagyon jó megoldása a zeneletöltésnek, legális úton, olcsón és kényelmesen. A jelen lévő 400 ezer dallal lehet ez egy alternatíva azok számára, akik tényleg szeretnék támogatni kedvenceiket, vagyis megfizetni az általuk előállított terméket. Kérdés, hogy a jogvédőket akarjuk-e megfizetni ilyen módon, miközben az üres adathordozókra kivetett jogdíjakat is kiperkáljuk. Ami viszont számomra nem kérdés, az az, hogy hiába a legális alternatíva, természetesen vannak olyanok, akik csak azért sem hajlandóak fizetni, ha ingyenes opció is van, és az is biztos, hogy ezek az emberek tartják igazán életben a jogvédőket is. Számukra nagyon nem érné meg teljes mértékben “kigyomlálni a gazt a kertecskében”, hiszen akkor utána mégis mirefel lenne egyáltalán létjogosultságuk. Mindezt félretéve, csak azt mondhatom, pozitívan csalódtam egy undorító módon promotált lehetőségben és ajánlom minden jóérzésű zenekedvelőnek.
július 30, 2011 at 15:52 du.
“Nikolas esetében legyen ez 160 ezer Ft, lévén második helyezett, az egyhavi munkáért 4 800 000, azaz NÉGYMILLIÓ (!) NYOLCSZÁZEZER forint kerül a zsebébe. ”
ja, ha sok a pénze akkor máris nyugodtan leleht lopni tőle.
anyám…
annyira kár, hogy a jó gondolatokat ekkora demagóg baromsággal teszed tönkre.
az egésznek az a kulcsa, hogy a zenész sem sírna, ha a kiadó több pénzt adna neki az eladások után.
július 30, 2011 at 16:33 du.
Hát ha ennyit szűrtél le az egészből, akkor talán te vagy a demagóg…
július 30, 2011 at 17:04 du.
Sonata Arctica nincs, meg Rhapsody of Fire se… A Journey’s Greatest Hits albumot megveszem, de aztán kifújt ez a starzone… :S
július 30, 2011 at 17:58 du.
meg biztos a Youtube is lopja a zenét…
ps. sony-tol soha semmit sem fogok venni. Ők a legpénzéhesebbek.
július 30, 2011 at 19:31 du.
Én vennék CD-t csak nem fér bele a telefonomba. Ja meg 4 CD árából már új telefont vehetnék. De mivel én egy mocskosrohadtszemétládabünözőtolvaj vagyok ezért nem veszek CD-t. Se új telefont. Jó nekem ez ami már 4 éve megvan. És ha utána számolok hogyha csak a Fat Boy Slim összes lemezét megvettem volna pedig csak mindeyik albumról 1-2 tenét hallgatok már az agyonütött volna diákként pénzügyileg. És nem csak Fat boy Slim van. (És a Joker az pont nem tetszik.) Sőt olyan együttesek zenéit hallgatom amit szinte biztos hogy Nyíregyen nem lehet kapni de szerintem még az országban sem. És ismerjük az amúgyis Magyarországról nem látogatható zeneboltokat.
július 30, 2011 at 19:36 du.
Hú, de régen olvastam ennyire szélsőséges cikket ezen az oldalon…
Az érvek mögötti gondolatmenetet értem, de a da Vinci hasonlat és a P2P legális mivolta nem feltétlenül állja meg a helyét.
/ Egy da Vinci festmény fotója egy kamerás koncertfelvétellel inkább egyenértékű, mint egy torrentről húzott, 320-as MP3-mal, illetve a kisteherautókat sem a betörések megkönnyítésére hozták forgalomba. /
Egy olajozottan működő, pénztermelő üzletág felett nem lehet(ünk) morálisan nagyobbak, csak azért, mert a (legtöbb) előadó szakmailag megkérdőjelezhető. Adott zenész fizetéséről találgatni és azon keresztül igazolni, hogy miért töltesz le olyasmit, amiért különben fizetned kéne szintén nem egy perdöntő mozzanat.
Ne érts félre, nem trollkodni és lehúzni akarom a cikket, csak meglepődtem, hogy az eddigi intelligens cikkeket most egy ilyen személyeskedős, asztalcsapkodós hangvételű iromány követi. Remélem még nem jutott el az oldal arra az álláspontra, hogy a szórakoztatóipar alanyi jogon jár.
július 30, 2011 at 20:12 du.
Talán nézd meg a kategóriát, érteni fogod. Az asztalcsapkodás és a szórakoztatóipar alany jogon járását meg talán azért érzed ki, mert nem olvastad végig. Ha mégis, akkor magyarázd már el, hogy a vásárlásra buzdításos sorok között olvastad, hogy alanyi jogon várok bármit is? És én még azt hittem, azért leszek leba**va, mert valami legális dolog tetszik is, amit kitaláltak a gonosz ellenségeink.
július 30, 2011 at 20:44 du.
Azok a zenek amiket hallgatok mar megvannak, es ujabbak vagy a, nem erdekel mert szenny v b, mar nem lesz, mert feloszlott, meghalt etc… a banda, eloado. Biztosan en vagyok betokosodva. Nem mondom van olyan akit beszereztem ujak kozul, de azok szerintem zenek, nem ilyen Nikolas, vagy X Csabi szar.
július 30, 2011 at 20:51 du.
Széljegyzet, megkövetlek…
Nehezen tudom megfogalmazni az objektív észrevételeimet úgy, hogy én ismerem a korábbi írásaidat, te viszont nem ismered az én szemszögemet…
Természetesen végigolvastam, inkább legyek diszlexiás, mint hipokrita. (:
Talán az egész cikkben a legkirályabb dolog a Starzone gyorsteszt. Az efféle alternatívák után való kutatást és nyitottságot nyomta el az én olvasatomban az előadók működési körülményeire való kitérés.
Lehet, hogy csak én vagyok ennyire immúnis a mindennapi birkaterelgetésre és az ilyen riportok már fel sem tűnnek, pláne nem bszom fel magam rajta…
Az alanyi jogon járó szórakozás a letöltés “nem lopásként” való feltüntetése miatt tűnik egyenesen levezethetőnek nekem, harmadszori olvasatra is ez a kijelentés hasonlóan radikális, mint a jogvédők “1 letöltés = 1 jegy” logikája.
július 30, 2011 at 20:58 du.
Valójában az eleje és a vége szöges ellentétben állnak, amiből csupán annyi a tanulság, hogy mindaz, amit asztalcsapkodva gondolok az említett zenészek és riportokról, azért háborít fel, mert nem gondolom, hogy joguk van ennyire túlzásba vinni a siránkozás. Mindeközben jó látni, hogy van alternatíva, ami még jó is, és biztosan van, aki használná enélkül az undorító sírás-rívás nélkül, ami hányingert kelt bennem. Azért kelt hányingert, amiket írtam. Valahogy azt szeretném láttatni, hogy én látok jó megoldást mindenki számára, de kétlem, hogy ez a megoldás a jogvédők malmára bármit is hajtana, és kétlem, hogy az ilyen népbutító riportok rajtam kívül bárkit is a starzone oldalára csalogattak volna, ergo nem túl jó taktika.
Az, hogy a letöltést nem tekintem lopásnak, az pedig nem azért van, mert alanyi jogon várom a szórakozást, hanem mert tisztában kell lennünk a ténnyel, hogy nem pontosan behatárolható dolog a letöltés. Nem nevezhetjük lopásnak, mivel nem az, nem nevezhetjük legálisnak sem, mégsem egyértelműen bizonyítható a bűnösség. Csupán erre próbálok utalni, illetve hogy figyeljünk oda, minek nevezzük a gyereket.
július 30, 2011 at 21:00 du.
Na én szoktam cd-t venni. Szégyellem is magam rendesen. De amikor egy Superbutt lemez 499 Ft, akkor azt mondom, hogy nem fogom otthagyni. És még tetszik is. De bizony nem teheti meg az ember, hogy minden általa kedvelt előadótól vásároljon.
A pléjbekkhuszármegfaktor percemberek meg jobb ha befogják a szájukat, mert tényleges munka nélkül jutnak hozzá mindenhez. Erről ennyit.
július 30, 2011 at 21:55 du.
Ahogy a cikkben is meg lett jegyezve, ugyebár valamennyi adathordozóra fizetünk jogdíjat. Mit is kapunk ezért? Egy szép hologramos matricát, más egyebet nem nagyon. Nem azért a 20 fillérért, de hogy van az, hogy matrica nélkül megveszem a CD darabját 30 forintért, és akkor már nem a legolcsóbbat vettem, ha meg a boltban veszem, akkor 300 környékén indul az ára? Oké, van a matrica gyártásának költsége, darabonként kb. 10 forintra jön ki, meg mondjuk a kereskedőnek is élnie kell valamiből, így levesz lemezenként kb. 50 forintot, de ha szabad tudnom, hova tűnik a maradék durván 200 forint? Megmondom: megy a jogvédőknek…
Javasolnám a tisztelt előadóknak, hogy a letöltők mellett esetleg nézzenek már szét a jogvédők háza táján is, akik ugyebár egyszer beszednek nem kis összeget, hogy védjék az előadók jogait, egyszer beszedik az adathordozók jogdíját, amiből elvileg juttatniuk kellene az előadóknak is (gyakorlatban ez valahogy elmarad), ráadásul ha éppen valami pert nyernek, akkor a kártérítésekből is igen szép summát akasztanak le.
Így már “érthető” az előadók véleménye, hiszen ha így nézzük, az ő munkájukból többet kapnak a jogvédők, mint az előadók maguk…
július 30, 2011 at 22:01 du.
Volt alkalmam kikérni pár hazai előadóművész véleményét a jogvédők magyarországi működéséről és kivétel nélkül a parazita szó jelentését írták körül. Természetesen nem a siránkozós fajtáról van szó.
Innentől nekem már nem meglepő, hogy akinek tehetség helyett csak gyomor jutott az próbál a vastagbőrűekkel tartani, az ő etikátlan példájukat követni.
Bicskanyitogatós szituáció, az biztos…
Mindenesetre maradok tisztelettel visszatérő látogató:
Máté
július 30, 2011 at 22:55 du.
Tény, hogy a CD felett már eljárt az idő, elég régen. Fejlődniük kell, új piacokat keresni.
A cikkben a zenéről van szó leginkább, mint alkotásról. Valóban időnként kibírható pár zeneszám 100-200 Forintért.
Viszont a torrentet nem is a zene tartja életben, hiszen még mindig ez a legkisebb költségű adat a sok közül. Amit már tényleg nem tudnak az emberek kifizetni adathordozókon, azok a nem akciós DVD, Blu-ray filmek, illetve a játékok, és a szoftverek. Ezeknek az ára tényleg irreális egy átlagkeresetű embernek.
július 31, 2011 at 9:18 de.
Jaj menjenek már valahova ezzel a szegény művész dologgal……
Az említett összegeket is sokallom azért a művészi TEHETSÉGÉRT(?) amit ők letesznek az asztalra.
Igénytelen tini bálványok egy csoportja. Celeb? A celeb ott kezdődik, hogy világméretű szinten elismert a munkája a szereplése. Nem hogy a kereskedelmi csatornák hülyére ajnározva befuttatják őket. Semmi másra nem jók csak lejáratni a valódi tehetségeteket. És valóban… melyik szegény sztárunknak kellett feladni akármit is azért mert nem volt elég bevétele? Ott van nézd meg szegény Bódi családot valamelyik nap volt pont a tvbe hogy hol nyaraltak meg milyen autókkal járnak. Életem végéig güriznék se lenne olyanom. Vagy lásd a celeb világ másik csillagát aki ugyan nem zenész de milye van és mit érdemelne. A görög majom Alekosz.
És ha már itt tartunk magyar celeb magyar lehetne nem?? Melyik csillagkeresőt nyerte magyar??
Vagy román, vagy szlovák nyerte szinte mind1iket. Nesze neked magyar zeneipar. Hiába élnek a határon túl és tudnak magyarul az én szemembe nem mások mint hazaáruló külföldiek akármelyik oldalról nézzük.
Ennyit róluk….
július 31, 2011 at 12:00 du.
Tisztelt Szerző!
A Cikkel egyetlen gond van, hogy nem a legolvasottabb napi lapokban vagy a televízióban jelent meg!
– de ott nyilván nem adhatnák le, mert felnyitná az emberek szemét!
Köszönjük Cikket, nagyon szép munka!
július 31, 2011 at 14:22 du.
Egyébként jól haladunk, a jómultkorában az volt az aktívban, hogy minden művésznek majd iskolai végzettséghez kötik a szakmáját és Szabó Zsófi meg még egy pár “művész”-nek ott sírt a szája, hogy lassan ott kell hagynia a szakmáját és hogy az mennyire rossz törvény is ám! Dehogy rossz, teljes mellszélességgel és testmagassággal támogatom a kormány javaslatát és akkor majd végre zsebkendővel integethetünk az ilyen celebecskék után, jobb műsorok lesznek a tévében is azt hiszem. Lassan megoldódik ez a súlyos probléma, főleg, ha a tervezetet a parlament elfogadja, akkor majd Ákoska sem fog sírni, hogy a torrent mennyire rossz vagy jó, végre csend lesz…
július 31, 2011 at 15:51 du.
De jó, hogy nem hallgatok magyar zenét és nem nézek TV-t, pláne a csöves RTL Klubbot 🙂 A cikk első felét olvastam csak át, de annyi nekem elég is volt a témáról. Amúgy jó írás, grat!
kicsit off: igazából szerintem a legnagyobb lehúzásokat pont az RTL/TV2 csinálja az emelt díjas szavazásaikkal, stb-vel, a szomorú az, hogy az “okos” emberek még használják is, nos ezek a célközönség, ezeket nem nehéz megkajáztatni bármivel is. :/
július 31, 2011 at 16:48 du.
Én nagyon kíváncsi lennék, hogy ezek a fenti cikkben említett „magasan kvalifikált” úriemberek („sztárok”) közül, mikor még senki sem figyelt fel a „tehetségükre” és nem „előadóként” keresték a kenyerüket, mennyien vásároltak legális, műsoros dolgokat, illetve mennyien töltöttek le ingyen! Akkoriban ugyanis még nem rendelkeztek olyan egzisztenciával mint manapság…
Az a zenész, aki arra hivatkozik, hogy a letöltések miatt kell befejezni a munkáját, az nem jó zenész, (vagy ha jó zenész akkor nem közönség kedvenc) és ha nem lenne letöltés akkor is csődbe menne!
A letöltésekkel kapcsolatban meg egy megjegyzés: Nem mindig azért töltünk le valamit, mert tetszik, hanem van hogy azért, mert ingyenes torrent (arányjavítás) vagy pusztán csak kíváncsiságból, vagy –mint Ákos esetében anno elég sokan- már csak direkt is, mivel lefoglaltatott pár szervert. A torrentoldalakon látott adatokból következtetéseket levonni tehát nem érdemes!
Folyamatosan azt szajkózzák a jogvédők, hogy aki letölt, az nem vásárol, illetve ha nem lehetne letölteni, akkor mindenki vásárolna. Ez a feltételezés azonban hamis! Volt olyan torrentoldal ahol már csináltak olyan felmérést, ami azt bizonyította, hogy a letöltők is vásárolnak műsoros filmeket, zenét, játékot, stb., olyan statisztikát azonban még nem láttam, ahol a torrentezők úgy nyilatkoztak volna, hogy ha megszűnne a filecserélés, akkor megrohamoznák a boltokat és mindegyikőjük megvásárolná mindazt, amit most egyébként letölt.
Arról meg még nem is beszéltünk, hogy a zenészek a torrentoldalakon keresztül nulla, ismétlem, nulla marketing költséggel jutnak el a durván fél – egymillió felhasználóhoz, akik között azért jó néhány olyan is akad, aki letöltés után „kipróbálva”, megnézve, meghallgatva stb. a letöltött anyagot, úgy dönt, megveszi eredetiben, vagy elmegy a zenész koncertjére.(Valószínű, ha ezek a felhasználók nem tölthetnének le, nem ismernék meg a zenészt ily módon, akkor ezt nem tennék meg…)
július 31, 2011 at 19:06 du.
Teljes mértékben egyetértek ezzel a cikkel ( csakúgy mint a többivel ).
Ami, legelőször eszembe jutott arról, hogy az előadókat “sajnálni” kellene a South Park S07E09es része (igen ezt is letöltöttem), mikor az FBI ügynök megmutatja a zeneletöltés következményeit.. ki fogja őket sajnálni? én biztos nem.
Ha olcsóbbak lennének a zeneCDk, akkor is inkább letölteném ami kell, mert X percen beül ->ingyencsak az), ha annyi filmet szeretnék nézni/programot használni etc.. amennyit most, akkor kb annyit kellene keresnek mint a “híres magyar csillagok” ( leírni is nevetséges.. ), ahhoz hogy mindenem jogtiszta legyen.
Szerintem valaki attól nem szeret egy előadót jobban, hogy támogatja CDvétellel, de ha megteheti, nem fogom lehülyézni érte, sztem a többség nem teheti meg, vagy egyszerűen azt gondolja ( amit én ), hogy ha ingyen is lehet akkor minek fizessek érte?
július 31, 2011 at 19:13 du.
Valamiért nem posztolta rendesen/teljesen a középső részt.
*
Ha olcsóbbak lennének a zeneCDk, akkor is inkább letölteném ami kell, mert X percen beül lent van INGYEN és CSAK AZ, ami kell. Innentől kezdve a gépemen van, oda másolom ahova akarom ( telefon, mp3 lejátszó ), esetleg levágok belőle csengőhangnak.
Miért nem fizetnék akkor se ha minden olcsóbb lenne? Azért, mert ha annyiféle zenét szeretnék hallgatni ( sőt, továbbmegyek ), ha annyi filmet szeretnék nézni/programot használni etc.. amennyit most, akkor kb annyit kellene keresnem mint a “híres magyar csillagok” ( leírni is nevetséges.. ), ahhoz hogy mindenem jogtiszta legyen.
július 31, 2011 at 20:25 du.
funny: “És ha már itt tartunk magyar celeb magyar lehetne nem?? Melyik csillagkeresőt nyerte magyar??
Vagy román, vagy szlovák nyerte szinte mind1iket. Nesze neked magyar zeneipar. Hiába élnek a határon túl és tudnak magyarul az én szemembe nem mások mint hazaáruló külföldiek akármelyik oldalról nézzük.”
HÜLYE!
július 31, 2011 at 21:08 du.
VIC! Bagoly mondja verébnek…. te melyik határ mellett laksz kisbarátom?
augusztus 1, 2011 at 8:08 de.
Vastag Csaba azokat “hűlyézze” le aki /akik letöltik a kötsög zenéjét .(Elnézést). Viszont lehet előtte csak letöltik majd mivel letöltötte gondolom rajongója is ? (Gondolom igen)Akkor meg hol a probléma ? Nem kizárt esetleg egy koncertre is ellátogat leendő tábora kik fizetik a megélhetését akár közvetlen is. Én biztosan nem töltöm le , koncertjére ha fizetnénak sme látogatnék el . Nagyon sokan nem töltenek le és mégis fizetnek (fizetek , fizetünk) valamilyen formában a media sztároknak (állítólag) . Elég ha bemegyek valahová egy üdítőre , majd az ital árában benne van hogy bámulják sokan az RöTöLö Clubbot vagy szól valami (zaj a háttérben fergeteges magyar rádióban ) Már fizettem is , pedig csak szomjas voltam.
augusztus 1, 2011 at 10:09 de.
funny:
Á-á! Bagoly mondja hülyének! 🙂
A kérdésedre:
1. Közöd hozzá?
2. Nem tökmindegy? Ennek a kis országnak egyik határa sincs túl messze a másiktól. 🙁
augusztus 1, 2011 at 10:14 de.
A cikk egyébként jó volt, de azért ráfért volna még némi érlelgetés, fésülgetés.
augusztus 1, 2011 at 10:32 de.
A mai magyar zenei ízlést a kereskedelmi csatornák beszavazó show-in döntik el a bugyi nélküli nemzedék tagjai, akik a való világon szocializálódnak, valamint az rtl azon moguljai, akik minél több pénzt látnak lenyúzhatónak az adott szerencsétlenről.
Én nem nézem ezeket az agymosott műsorokat, de meglehetősen szerencsétlen érvelési sarokpontnak érzem azt, ha vki az ilyen kiválasztott nyervákolót a keresett pénz alapján kritizálja, mert ugye ennyit meg ennyit keres.
Az érvelő ennyi erővel bárkit szídhatna , aki nála többet keres és így erősen savanyú a szőlő feelingje van a mondanivalójának, erősen lerontva ezzel a többi részét a mondandójának.
Ha erre van igény avagy igénytelenség ,akkor mindenkinek szíve joga , hogy erre pazarolja a pénzét.Ettől nem válik elfogadhatatlanná a Vastag vagy Takács nevű hirtelen lett énekesek siráma, hogy igen is pénzt szeretnének keresni tiszavirág életű pályafutásuk során. A rövid fellobbanásuk során szeretnének tőkét kovácsolni,mert utána a kutya sem lesz kiváncsi rájuk, akkor meg ezért miért kell utálni őket, csak a dolgukat csinálják, amit a piaci igénytelenség hívott életre.
A Leonardo de Vincis hasonlatot én nem érzem találónak.Leonardo munkái ma már olyan értéket képviselnek, amelyekért a műkincspiac dollar milliókat is megadna,egy fénykép készítése által max egy élményt örökítesz meg, amíg egy zeneszám illegális hozzáférésének biztosításával, letöltésével az adott szerző jogait csorbítjuk és adott esetben csökkentjük a bevételeit.
augusztus 1, 2011 at 10:56 de.
Sajnos rossz helyre születtem.
Furcsa egy ország ez, furcsa mentalitással.
Pokoli messze vagyunk Európától. :(((
Én soha nem töltök-vásárolok-hallgatok mp3-at.
Mert nekem az kevés! Ráadásul kishazánkban még ilyet se nagyon lehet a neten legálisan beszerezni.
Mutatok egy példát, igaz, nem slágerzene:
http://www.linnrecords.com/index.aspx
MINDEN formátumban (320-as mp3-tól a 24/192-es flac-ig) tölthető bármelyik album, csak pénz kérdése.
És igen, én már vásároltam itt, és fogok is.
Viszont a cikkben szereplő “sztároktól” még akkor sem hallgatnék “zenét”, ha ők fizetnének érte.
augusztus 1, 2011 at 11:54 de.
linn: Nem értem. Ha kevés neked az MP3, akkor miért nem hallgatsz FLAC-t?
(És miért ajánlasz olyan zeneboltot, ahol – kiemeled – lehet
-MP3-at is
-letölteni?
A Linn MP3-ja jobban szól? 🙂 )
augusztus 1, 2011 at 11:58 de.
Félreértettél…
Azt írtam, minden formátumban. Mondj nekem egy magyar oldalt, ahol 320-as mp-at le lehet tölteni – legálisat!
Vagy inkább egy olyat, ahol flac is van a kínálatban…
augusztus 1, 2011 at 12:01 du.
Úgy látszik tényleg kellett volna még fésülgetni, mint valami hajasbabát, ami valószínű azt jelenti, minden sor és bekezdés után magyarázó szöveget írni, aztán arra is egyet, aztán arra is…Ugyanis túl sok itt a zseni, és valószínűleg a sorok között olvasnak és értelmeznek, merthogy én sehol nem írtam azt, hogy “azért nem töltünk le, mert sokat keresnek a zenészek”, az tuti (aki mégis megtalálja, azonnal nyer valamit, addig kitalálom, mit, lesz rá időm nem kevés…,). Esetleg ha az összefüggéseket is ilyen lelkesen kutatnák egyesek, akkor láthatnák, hogy csupán annyi jelentősége van a keresetnek, hogy minimális munkával szerzi meg a sokat, és annak sír a szája, aki nemhogy esetleg CD-t nem tud venni, hanem azt nem tudja a kölke mit fog enni a hónap végén. Számomra ez undorító és hozzátartozik a témához, mert ettől is válik az egész hiteltelenné, és ez az érv: hazudik, és hazugsággal akar rávenni valamire, ami elavult, nem tetszik, nem akarom. Ennyi. Mondjuk nem tudom mit várok egy olyan oldal olvasóitól, ahol a 3 soros majom-transfer szakításhoz fél óra alatt több komment jön, mint ide, mert itt érteni is kéne a lényeget, nemcsak fikázni.
augusztus 1, 2011 at 12:24 du.
Kárnak fújod itt föl magad.
Aki nem bírja a kritikát, az minek ír?
De még csak kritikáról sincs szó! Hiszen azt se tudod, mit is akartam mondani – lévén, hogy bele se mentem a részletekbe, csak nagyon óvatosan, szőrmentén, udvariasan, előbb siettem megdícsérni a cikket (őszintén!), és aztán – mintegy az ajtórésen becsúsztatva – megemlíteni, hogy azért lehetett volna még javítani rajta.
Ha neked ez a fikázás, akkor tényleg jobb, ha felhagysz az írással.
De ha érdekel a véleményem, akkor szívesen megosztom veled részleteiben is.
Egyébként a lényege könnyen összefoglalható: éppen a fordítottja annak, amit a hozzászólásodban leírsz (szóval valahogy rátapintottál): úgy írni, hogy ne legyen szükség magyarázó szövegeket beilleszteni. (Vagy legalábbis minél kevesebbet.)
augusztus 1, 2011 at 12:25 du.
linn: Félreértettem, így már oké a dolog.
augusztus 1, 2011 at 12:27 du.
VIC, a véleményed érdekel, a kommentem pedig nem neked szólt, hanem az utánad következőnek, illetve mindazoknak, akik addig jutnak, hogy kiemelem a zenészek keresetét, mint “érvet”. Csupán a te szavaiddal éltem, mert egyébként nem tudom mire gondoltál, de szívesen meghallgatom.
augusztus 1, 2011 at 13:12 du.
krix
Magadat minősíted a kirohanásaiddal.Többen is szóvá tették ,hogy a poszt nem éppen az a színvonal ami az asvainfótól megszokott és ezt alátámasztani látszik az is ahogyan lereagálod a hozzászólásokat és játszod a sértődöttet.
Én régóta olvasom az oldalt de nem ehhez voltam szokva és pláne meglepő ha még te próbálod idiótáknak beállítani a reagálókat.
augusztus 1, 2011 at 13:56 du.
Nem gondolom, hogy kirohanás lenne az, hogy egyáltalán reagálok, de nem szeretem, amikor valaki kiragad egy elemet, és önmagában értelmezi úgy, ahogy egyáltalán nem állt szándékomban utalni rá. Miért lenne az kirohanás, ha ezeknek az embereknek megmagyarázom, hogy talán egészében értelmezzék a mondandót. A színvonal, amit itt megszoktatok, nem tudom miben más, mivel ez a poszt sem különbözik a korábbi széljegyzetektől, főleg a sajátjaimtól nem. Az idióta jelzőt pedig komolyan gondolom, és ha megnézed, amit írtam is, hogy mennyi és milyen komment jön az említett pár soros poszthoz, láthatod, hogy igazam van. Te pedig alátámasztod ezt azzal, hogy kirohanásnak titulálod a reakciómat egy gondolkodásra ösztönző, beszélgetésre való témánál, ahol szívesen kifejtem én is a véleményemet olyanokkal, akik szintén ezt teszik. De mivel kevesen partnerek ebben, míg máshol egymás fikázása, sértegetése nagyon megy, így talán érthető, ha az idiótákat tartom többségben az olvasói táborban. A szar a cikk típusú megjegyzések pedig igenis sértenek, mivel nem igazán fejti ki, miért is.
augusztus 1, 2011 at 13:58 du.
” A “riport” azzal kezdődik, hogy felhívja figyelmünket, egyre több zenész kénytelen befejezni pályafutását a letöltések miatt, pedig tíz- vagy százezrek is élvezik (élveznék) munkájukat. ”
Ehhez csak annyit fűznék hozzá hogy a szánalmas minőség, előbb – utóbb a kukában landol 🙂 ez teljesen természetes szelektáció a mostani zene világban, természetesen népbutító marhaság egy RTL-Klub -os vagy akármilyen csatornán, azt erőltetni hogy ennek bármi köze is lenne a letöltésekhez , mert az égegyadta világon de semmi köze nincs hozzá. 🙂
Nagyon egyszerű a képlet. nincs szükség 10 milliós országban 1 millió celebre , remélem ez felfogható és nem haladja meg senkinek sem a felfogó képességét. 🙂
Minden tiszteletem a tehetségeké és ők meg is fognak élni műveikből még évek múlva is mert az ő produktumaik mögött valóban tehetség áll, de aki össze énekelt valami szar kupacot az nehogy már majd még hasra is essen az ember előtte, na én kérek elnézést.
augusztus 1, 2011 at 14:24 du.
“egyre több zenész kénytelen befejezni pályafutását a letöltések miatt”
Ezaz! Ezzaaaaz!
Legyen szíves mindenki le(és fel)tölteni Tabáni István dalait. Több alkalommal, halmazatilag. Lééccíííí!
augusztus 1, 2011 at 16:37 du.
Én nem értem ezeket a “zenészeket”.
Vinnyognak hogy nem tudnak megélni belőle…akkor miért csinálod ?
Mert művésznek érzed magad ? Csináld hobbiból,közben menj dolgozni,ahol megélsz.
Ja,hogy nincs időd dolgozni a sok fellépés miatt ?
Akkor mit vinnyogsz ? Kellett neked oda menned,most már vinnyoghatsz.
Ajánlom figyelmébe mindenkinek VV (tehetséges) Zsófi videóklipjét,a Rágógumit.
Akit a címe már nem rettentett el előre az hallgassa meg,garantált a rémálom.
augusztus 2, 2011 at 0:28 de.
2 dolog hirtelen…
1: nyakamat rá hogy a 4 jómadár 1-2 évvel ezelőtt még ugyanúgy warezolta a kedvenc előadóinak munkásságát mint akármelyikünk, ennyit a hitelességről, letöltés elleni kampányban inkább bakelit-korszakos arcokat kéne elővenniük…
2: ezek állítom azt is bemagyaráznák, pontosabban a szájukba adnák, hogy amit letöltesz direktbe az oldalukról 320 kilós MP3 az még a zsír minőség, de ha ugyanazt a fájlt utána rápakolod a haver Pen Drive -jára az már csak silány kópia…de ebbe pont az a legtragikomikusabb hogy a nép túlnyomó többsége simán be is nyalná, mert bár az ember mint olyan intelligens hírében áll, de az okos-lét legnagyobb fájdalma pont az – látni hogy valójában a fajtársak nagy része buta mint a tök…
(amúgy ez a 100 forintos trackbolt tényleg értelmes forma, ilyenbe kéne az ország összes létező kiadványát önteni, az elavult adathordozó verziókat pedig csak külön kérésre/rendelésre előállítani)
augusztus 2, 2011 at 19:17 du.
Jaj szegény “zenészek”! Minny elsírom magamat mert töltik a “zenéjüket”. Először csinálajnak zenét ne fost. Másodszor ha youtube-ról letöltök az már warezolás? Majdnem minden szakadt gépen ott van a youtube downloader vagy valami hasonló, sőt néhányban beépített konverterrel. Kikeresen a youtube-on a zeneszámokat (általában az egész album rajta van) és letöltöm. Akkor most én warezoltam? Miért nem reklamálnak a szerzői jogok megsértéséért? (Youtube szinte azonnal törli a videot ha jogsértés merül fel.) Aztán sírnak, hogy nem fogy a lemez. Aztán teljesen legálisan megvan a full album ingyen. A másik dolog meg ez az ingyenkuponos cucc. Most egy átlag user letölti a cuccot, azt simán áttudja másolni bárhova, mert védelem nincs rajta. És megint ott van, hogy két nap múlva már a legkoszosabb hajléktalan is hallgatja a zenét tök ingyen.
Sajna a tv hülyének néz mindenkit, aki meg torrentezik az meg a gonosz. Komolyan mondom rosszabb mint a sötét középkorban az Egyház.
Aztán meg ott van, hogy kb egy-két órás fellépésért több pénzt kap, mint valaki egy hónap alatt. Mondjuk valamennyit lecsípnek belőle, de szerintem simán 100.000-130.000 megkaphat egy-egy fellépésért.
Jah és a minőség is eléggé oda tud tenni a dolognak. Nem akarok általánosítani, de általában a legbutább emberek hallgatnak ilyen zenét, akiknek a szerzői jogok annyit jelent, mint amit a wc-n lehúz. És hát okos ember fos zenét nem vesz, így hatalmas haszontól esik el.
Szóval drága “zenészek” először a saját portátokon kéne körülnézni, mielőtt másokat kezdtek el okolni.
augusztus 3, 2011 at 11:54 de.
Okoska ez nagyon jó benne van minden én sem tudtam az esztergályos szakmámból megélni ezért elmentem és mást csinálok ezek a vinnyogó “művészek”meg azt hiszik ebből áll az élet felénekel egy cd-t és ennyi utána irány a tengerpart nagy villa nagy hajó.Hát persze…Bár melyik “művésszel cserélnék havi bevétet.
“Én nem értem ezeket a “zenészeket”.
Vinnyognak hogy nem tudnak megélni belőle…akkor miért csinálod ?
Mert művésznek érzed magad ? Csináld hobbiból,közben menj dolgozni,ahol megélsz.
Ja,hogy nincs időd dolgozni a sok fellépés miatt ?
Akkor mit vinnyogsz ? Kellett neked oda menned,most már vinnyoghatsz.
Ajánlom figyelmébe mindenkinek VV (tehetséges) Zsófi videóklipjét,a Rágógumit.
Akit a címe már nem rettentett el előre az hallgassa meg,garantált a rémálom.
augusztus 4, 2011 at 20:41 du.
MP3-mat lehet leszedni 129Ft-ért? Mért nem inkább FLAC formátumot ezt nem értem, az legalább veszteségmentes lenne.
augusztus 4, 2011 at 23:02 du.
Erre valami?:
http://www.kösz.hu/akik-megkoszonik-neked
augusztus 5, 2011 at 18:47 du.
A zenészek munkáját szívesen “megtisztelem” (ha tetszik amit csinál) de az elosztási láncban szereplő -egyébként a végső produktumhoz semmiféle értéket hozzá nem adó- ingyenélőknek nem vagyok hajlandó áldozni.
augusztus 7, 2011 at 3:09 de.
Kedves Funy!
A hazaárulózásodhoz csak annyit, hogy el kellene gondolkozni, hogy az általad említett területek pár évtizede még Magyarországhoz tartoztak! Ajánlom figyelmedbe a 8.-os általános iskolás vagy egy 4.-es gimnazista történelemkönyvek erről szóló részét, vagy ha az nehéz, akkor keress rá a google-ben a következő kifejezések valamelyikére: Trianon, 1920. június 4, . És utána javaslom, gondolkozz el azon, hogy te mit tennél ilyen esetben, ha egy tollvonással elválasztanának a hazádtól.
Egyébként ha már itt tartunk, szerintem teljesen mindegy, hogy honnan jön az illető, ha tényleg van hangja, tehetsége, kitartása és nem mások hangjára playback-el, akkor érdemes lehet az illetőt támogatni. Tény, hogy vannak olyanok, akiknek a tehetséghez közük nincs (lsd. pl. Király Viktor), de vannak olyanok is, akiket ezekben a műsorokban fedeznek fel és ténylegesen megérdemlik a figyelmet, lsd. pl. Rúzsa Magdi, aki tehetsége és sikerei ellenére nem szállt el magától, ugyanaz maradt, mint akit anno felfedeztek, pedig lenne mire felvágnia.
A probléma azonban ott kezdődik, hogy jelenleg olyan árakat szabnak meg, melyek egy hétköznapi fizetés mellet gondot okoznak, alternatívát nem adnak, ráadásul ahogy ezt már előttem jópáran leírták, lehet, hogy csak 1-2 szám tetszik az adott albumból (hogy azt már ne is említsem, mikor összeállítanak egy albumot, rajta 2-3 új dal, a többi meg régi), akkor nem feltétlenül veszi meg az sem az adott albumot, aki megtehetné. Érdekes módon a legtöbb ténylegesen tehetséges fiatal nem szerepel ilyen panaszkodó riportokban, azonban a “tinisztárok”, akiket 1-2 album erejéig talán felkapnak, vagy van esetleg pár jó évük, na ezek mindenhol, ahol csak lehet, panaszkodnak a letöltőkre.
De ahogy korábban már leírtam, az is érdekes felvetés, hogy ha egyszer jogdíjat kell az üres adathordozókért is fizetnünk, akkor tulajdonképpen miért is fizetünk? Hiszen ha letöltött anyagot írunk ki rá, már beszólnak, a saját dolgaimat meg nem védik ezért a pénzért. Akkor mégis mirefel sarcolnak meg minket?
augusztus 7, 2011 at 15:29 du.
Ez a magyar jog egyik érdekes paradoxona,amit ha megkérdezünk a “jogvédőktől” mindig azt mondják,hogy szükséges.
Miért kell az üres adathordozóért alapból jogdíjat fizetni ? Ha fizetünk,akkor miért panaszkodnak ?
Ha saját anyagomat írom fel,mire fel kell jogdíjat fizetnem ?
Mindenkit bűnözőnek tekintenek,és még azokkal is megfizettetik a jogdíjat akiknek talán internetjük sincs,akkor miért mondják,hogy nincs pénz ?
Nekem a mobilomban van egy memóriakártya,amire kifizettem a jogdíjat,pedig a saját fényképeim vannak rajta.
Visszakapom ezt a pénzt,vagy azoknak a zsebébe vándorol,akiknek a képeimhez semmi köze ?
Persze tudom a választ…azért is behúzzák a pénzt amihez semmi közük,de mi vagyunk a bűnözők.
Ez hasonlít a védelmi pénz fogalmához.
De ha már fizetünk,akkor meg mit pattognak ?
Sok kérdés,de gondolom nem lesz illetékes aki válaszolna rá…
augusztus 7, 2011 at 17:09 du.
Tetszik a cikk, jogos, és egy undorító dolog ellen szól.
Minden elismerésem.
Ami átfér a kábelen, azér én pénzt nem adok, ha legális, ha undorító, ha lopás -ha nem.
augusztus 7, 2011 at 18:18 du.
Az volna már a szükséges , hogy ezeket a bizonyos ” jogvédő szervezeteket ” feloszlatnák és megvonnák tőlük az állami pénzeket amiket az adófizetők pénzéből vesznek el azért , hogy pár emberke öltönyben és nyakkendőben több százezres fizetésekért fontoskodjon, nem igazán emlékszem olyanra , hogy erről bármikor is népszavazás lett volna , pedig érdekes eredménye lenne szerintem és az se volna baj ha az állam inkább oktatásra és tényleges bűnmegelőzésre költené a pénzt, nem 16 éves gyerekek letöltései jelenleg a legégetőbb probléma kis hazánkban kb ez a 200. helyen áll, a valóságban ennél sokkal égetőbb problémák megoldására kellene fordítani azt a pénzt amit a jogvédőszervezetek felemésztenek.
augusztus 7, 2011 at 18:27 du.
A másik kérdés,ha a letöltés és cd irás illegális akkor miért lehet ezeket megvenni legálisan ?
pl kokaint sem lehet a sarki boltban venni.
El kellene már dönteni mi az ami bűn,és mi az ami nem.