A Magyar Telekom lefejezte a Track.hu-t, az egyik legnagyobb kínálattal rendelkező zeneboltot, még július 7-én. A korábban megvásárolt számok tovább frissíthetők, illetve újra letölthetőek, de új számokat már nem lehet beszerezni az oldalról.


Valószínűleg senkinek nem új dolog, hogy a hagyományos módon működő kiadók már nem sokáig vannak életben. A CD-k iránti keresletcsökkenést valahogy muszáj ellensúlyozni, és nem úgy, hogy az interneten egy – két számot letöltő családanyákat és tizenéveseket üldözik tűzzel-vassal. Amióta a számítógépek és hálózatok gyorssá és könnyűvé tették a zenemásolást és a fájlok megosztását, a bevételek bizony visszaestek.

track_off

A Track.hu-nak annyi…

Éppen ezért már több kiadó és zenekar is online elérhetővé teszi albumjait, vagy önálló zeneszámait. A legnagyobb sikert azonban azok érhetik el a piacon, akik nagy kínálatot tudnak a felhasználók elé tárni, azaz több kiadó lehetőleg minél több népszerű zenészét és munkáját megszerezni.

A hazai piacon az Origo zeneáruháza is egy ilyen portál volt, ezért ez intő jel a többi szereplő számára is. A problémáról Horváth Szabolcsot, a Songo Zeneáruház vezetőjét kérdezték.  Véleménye szerint Magyarországon azért nem olyan kirobbanóan sikeres az online zenepiac, mert az értékesítés formájával és az árazással is probléma van. Egy szám ára ugyanis olyan magas, hogy ha egy egész albumot akarunk letölteni, már könnyen elérhetjük a CD bolti árát is. Szerintük a megoldás inkább az előfizetéses modellben van, amely külföldön már sikerrel működik évek óta – erre legjobb példa az Apple-féle iTunes. A lényege, hogy adott összeg befizetése mellett a felhasználó korlátlanul tölthet le zeneszámokat a szolgáltató internetes áruházából, a fizetést pedig intézheti on-line, minél kevesebb bonyodalommal.

Itthon sem ismeretlen ez a modell, több internetszolgáltató már jelen van a piacon ezzel a megoldással, bár leginkább csak a kínált internet előfizetés mellé adják.

Az internetes zeneszám értékesítés leginkább akkor lehetne versenyképes az illegális letöltésekkel, ha jobban pozícionálnák az árakat. A jelenlegi ár inkább a külföldi piacra van belőve, a 240-340 forintos ár irreálisan magas, a szakértők szerint legfeljebb 10-12 forintot lehetne egy letöltésért elkérni. A kiadók és jogvédők azonban nem engednek. A kiadók éppen a digitalizálásból származó költségekre hivatkozva nem engednek az árakból, pedig a CD gyártása az internetes terjesztés esetén megspórolható.

(a V. napi 24 óra nyomán)