A Magyar Telekom lefejezte a Track.hu-t, az egyik legnagyobb kínálattal rendelkező zeneboltot, még július 7-én. A korábban megvásárolt számok tovább frissíthetők, illetve újra letölthetőek, de új számokat már nem lehet beszerezni az oldalról.
Valószínűleg senkinek nem új dolog, hogy a hagyományos módon működő kiadók már nem sokáig vannak életben. A CD-k iránti keresletcsökkenést valahogy muszáj ellensúlyozni, és nem úgy, hogy az interneten egy – két számot letöltő családanyákat és tizenéveseket üldözik tűzzel-vassal. Amióta a számítógépek és hálózatok gyorssá és könnyűvé tették a zenemásolást és a fájlok megosztását, a bevételek bizony visszaestek.
A Track.hu-nak annyi…
Éppen ezért már több kiadó és zenekar is online elérhetővé teszi albumjait, vagy önálló zeneszámait. A legnagyobb sikert azonban azok érhetik el a piacon, akik nagy kínálatot tudnak a felhasználók elé tárni, azaz több kiadó lehetőleg minél több népszerű zenészét és munkáját megszerezni.
A hazai piacon az Origo zeneáruháza is egy ilyen portál volt, ezért ez intő jel a többi szereplő számára is. A problémáról Horváth Szabolcsot, a Songo Zeneáruház vezetőjét kérdezték. Véleménye szerint Magyarországon azért nem olyan kirobbanóan sikeres az online zenepiac, mert az értékesítés formájával és az árazással is probléma van. Egy szám ára ugyanis olyan magas, hogy ha egy egész albumot akarunk letölteni, már könnyen elérhetjük a CD bolti árát is. Szerintük a megoldás inkább az előfizetéses modellben van, amely külföldön már sikerrel működik évek óta – erre legjobb példa az Apple-féle iTunes. A lényege, hogy adott összeg befizetése mellett a felhasználó korlátlanul tölthet le zeneszámokat a szolgáltató internetes áruházából, a fizetést pedig intézheti on-line, minél kevesebb bonyodalommal.
Itthon sem ismeretlen ez a modell, több internetszolgáltató már jelen van a piacon ezzel a megoldással, bár leginkább csak a kínált internet előfizetés mellé adják.
Az internetes zeneszám értékesítés leginkább akkor lehetne versenyképes az illegális letöltésekkel, ha jobban pozícionálnák az árakat. A jelenlegi ár inkább a külföldi piacra van belőve, a 240-340 forintos ár irreálisan magas, a szakértők szerint legfeljebb 10-12 forintot lehetne egy letöltésért elkérni. A kiadók és jogvédők azonban nem engednek. A kiadók éppen a digitalizálásból származó költségekre hivatkozva nem engednek az árakból, pedig a CD gyártása az internetes terjesztés esetén megspórolható.
(a V. napi 24 óra nyomán)
július 19, 2009 at 14:47 du.
Ezekszerint, akárhányszor letöltenek 1 számot, azt előtte mindig digitalizálni kell? Nem elég 1X? És ha digizni kell, addig hogy tárolják és hol? Ennyire meleg időjárás lenne, hogy vkit ennyire megsütött a nap………………?
július 19, 2009 at 16:06 du.
10-12 Ft-ot én simán adnék egy számért…
július 19, 2009 at 16:15 du.
már bocsánat, de akkor CD-n mégis milyen formátumban van a zene? az is digitális, nem analóg.. másrészt meg ki használ ma már analóg technikát? a felvétel egyből megy számítógépbe (vagy inkább már eleve digitális adathordózóra veszik fel) utómunkára meg minden szarra.. á, mindegy legyetek csak hülyék, de akkor ne csodálkozzatok h az illegális letöltések száma nem csökken..
július 19, 2009 at 16:37 du.
Így van annyit én is.
július 19, 2009 at 18:29 du.
magyar itunes kéne
meg egy szálkás nyárfarúd az artisjus és társai seggébe akik ezt meggátolják
július 19, 2009 at 21:28 du.
Látom, ez is DRM-es szolgáltatás lehetett (bár a felirat szerint legalább a CD-re írást mind technikailag, mind jogilag engedélyezhették).
Ezek a legpatkányabb rendszerek, amikor megveszed jó pénzért az anyagot, de csak egy meghatározott gépen (Windows, iPod, Kindle) használhatod, aztán, ha befordul a cég, vagy csak úgy dönt valaki, elveszik a megvásárolt digitális anyag. Ahogy azt a napokban az Amazon is megjátszotta orwelli módon éppen az 1984-gyel és Állatfarmmal.
Nyilván nem írok újat: szerintem hanyagolni kellene a DRM-et. Ma, ha valaki kalózkodni akar, akármennyire kezdő, percek alatt megszerez bármit (főleg zenét), éppen emiatt nem kellene pont azokat szívatni, akik a törvény és/vagy az alkotó tisztelete miatt becsületesen vásárolnak.
július 20, 2009 at 19:03 du.
“Az internetes zeneszám értékesítés leginkább akkor lehetne versenyképes az illegális letöltésekkel, ha jobban pozícionálnák az árakat.”‘
Itthon a zeneletöltés NEM illegális !!
július 20, 2009 at 20:20 du.
Hm 300 forintot egy számért? Az utóbbi időben nekem kevés ilyen szám lett volna. 10-12 tényleg kicsinek tűnik, de legalább megfizethető. Ha így nézzük egy 1000 forintos havidíj nem is lenne rossz ötlet. Bár a választék szélesítése sztem elég problémás lenne. Oké, hogy a legújabb trendi zenéket árusítanák bármilyen műfajból, de honnan szerezhetnénk be kevésbé ismert előadókat legálisan? Hazánkban pedig ne várjuk megegyezést vagy engedékenységet a jogvédőktől és kiadóktól. Kevesebb profit, kevesebb ingyenélő és még dolgozni kellene valakinek.
július 20, 2009 at 20:26 du.
Látom gyorsan műxik a cenzúra, mi volt a gond a hozzászólássommal?
július 21, 2009 at 10:27 de.
@El Argentino semmi, te vagy türelmetlen, és nem tudod elolvasni azt, ami a “Hozzászól” gomb alatt van.
július 21, 2009 at 10:40 de.
ElArgentino:
Igen, szerintem jó a meglátásod. Artisjust pénzeli a jogvédőket, aki ugye beszedi a lemezek után a warez adót. Na most ez a pénz közpénz, mégse tudnak vele elszámolni!!!!
Amúgy az internetes megjelenés, és a warez a zenei előadókat megdobta (a jókat persze) hisz többen mennek el a koncertekre. Viszont így a kiadók kizáródnak a körből, és a zene demoként ingyenesen eljut a hallgatókhoz. A koncertjegyek árakból a zenész NEM 20%-ot kap, mint a kiadótól, hanem 50% felett. Tessék ezen elgondolkodni, miért kapaszkodnak a kiadók és a mocskos jogvédők ennyire! Álszent dolog, ahogy a szerzői mű védelmére építenek üzletet!!!
Jogvédők, dolgozni! ASVA tavalyi állami támogatás mértéke elérte a 200millió forintot!!
július 21, 2009 at 17:16 du.
sct: thx, igen, rájöttem, de kösz, hogy leírtad. Most már ezt is tudom.
július 21, 2009 at 22:12 du.
Vannak egyes extrém zenészek, akik most azt hiszik, hogy feltalálták a spanyol viaszt, és csakazértis analóg technikával rögzítik a zenei anyagukat, ami természetesen 10x annyiba kerül, mint a digitális felvétel, lévén, hogy analóg technikára berendezkedett stúdió kevés van. Viszont a mastering már mindenképpen digitális úton történik, tehát a kiadó már CD-n digitális formában kapja kézhez a nyersanyagot, amit aztán sokszorosít. Szó nincs arról, hogy a kiadónak lenne a digitalizálás külön költség. Csak azt hiszik, hogy olyan hülyék vagyunk, hogy el is hisszük nekik, amit mondanak.
Ezek a zsírfejűek nem veszik észre, hogy közben felnőtt egy generáció, akik beleszülettek a digitális technikába és az internetbe; akik nem a lakájmédia televízióműsorokból, hanem az internetről tájékozódnak, és tájékozottabbak a középkorú generáció jó részénél. Azok még esetleg bedőlnek az ilyen bullshitnek, a fiatalabbak már nem.
kulup: “Itthon a zeneletöltés NEM illegális !!” – De bizony hogy az, amennyiben illegális forrásból töltöd!!! Ezt az apróságot sokan sokszor elfelejtik. Az persze már más kérdés, hogy a felhasználó nem köteles tudni, hogy XY feltöltőnek volt-e engedélye a szerzőtől/kiadótól, hiszen az képtelenség.
július 22, 2009 at 10:36 de.
Ha már a kiadóknál tartunk. Én már várom azt az időt mikor minden ingyenélő kiadó megszűnik létezni, és az előadók saját maguk árulják zenéiket és a pénz amit a zenéért fizetek az 100%-ban ahhoz kerüljön aki a zenét csinálta.
A 10-12 Ft tényleg barátságos ár lenne…
július 23, 2009 at 9:46 de.
“kiadók és jogvédők azonban nem engednek” –
Akkor a 240 forintos letöltő oldalak előbb vagy utóbb mind le lesznek húzva a slozin.
augusztus 4, 2009 at 21:11 du.
Miért van az, hogy ha feltalálsz valami értelmes dolgot, akkor minden országban külön le kell védened, és a védelem 20 év múlva megszűnik.
Ha alkotsz egy zenét akkor mindenütt automatikus védelem.
Az Eu-ban jelenleg 50 (70) év védelem, de fel akarják emelni 95-re.