Két igen érdekes hír is bejárta a külföldi és a hazai netes sajtót. Az egyik az, hogy a jogvédők évek óta etetik a kormányokat, és az embereket a saját felméréseikkel, a bennük közölt számok azonban- egy új felmérés szerint – nagyon távol vannak a valóságtól. A másik hír pedig egy sötét jövőről szól, amiben a jogvédők az embereket, szolgáltatókat, de még országokat is kényszerítenének a saját elképzeléseikre.
A bevezetőben említett felmérést az amerikai kormány rendelte meg, és az elmúlt napokban hozták nyilvánosságra. A felmérésben külső és belső szakértők egyaránt részt vettek, így egyáltalán nem nevezhető elfogultnak. Az USA számvevői hatósága (Government Accountability Office – GAO) úgy nyilatkozott, hogy a kalózkodás gazdasági hatásait felmérni nem egyszerű feladat – bizonyos értelemben még lehetetlen is. A felmérés kitér arra is, hogy az általános és iparági felmérések is pontatlanok -a helyzetből adódóan.
Azt viszont kétséget kizáróan bebizonyították, hogy a jogvédők és az médiavállalatok korábban közölt számai – több milliárdos károkat vízionáltak nem egyszer – egyáltalán nem felelnek meg a valóságnak. A jelentés konkrét példákat is hoz a hazugságok bizonyítására. Az egyik például az, hogy a médiacégek hivatkoztak egy olyan 2002-es FBI jelentésre, amelyenek alapjait a vizsgálat során a szövetségi nyomozó iroda nem tudta bemutatni. Az FBI dokumantumaiban 200-250 milliárdos veszteségekről beszéltek. Egy, a Vám és Határőrséghez tartozó jelentésben szintén 200 milliós veszteségekről és 750 ezer munkahely megszűnéséről beszéltek, a kalózkodás hatásaként. Ahogy az előbbi FBI-os számokat, ezt sem tudták alátámasztani meggyőző érvekkel. Ráadásul ezekre a 2002-es légbőlkapott adatokra még pár éve is hivatkoztak.
A GAO megállapította, hogy a BSA és az MPAA jelentései is erősen messze vannak a valóságtól. A BSA rendszeresen hibáz, amikor egy ország általános adatait egy teljesen más adottságokkal rendelkező országra alkalmazza. A GAO jelentésben végre szerepelt az az álláspont, hogy minden egyes letöltést felesleges, és egyben hiba veszteségként elszámolni. (Anno ez a kijelentés a Pirate Bay per esetében is hallható volt, de ahogy láttuk, a bíróságot nem sikerült meggyőzni.) Arról ne is beszéljük, hogy a kalózkodással foglalkozó felhasználók sok esetben jobb fogyasztók, mint akik nem töltenek le az internetről rendszeresen. (Gondoljunk csak bele, hogy mi értelme lett volna itthon forgalmazni a HD képes tv-ket, amikor HD adások és kiadványok csak pár éve kezdtek elterjedni.) Az emberiséget pedig már évtizedek óta – részben -a kalózkodás viszi előre.
Egy másik hírre Dream hívta fel a figyelmünket. Az Ipon.hu-n olvasható, hogy az amerikai jogvédők két fellegvára (RIAA és az MPAA) minden eddigi futurisztikus álmukat felülmúló tervet eszelt ki, és tárt a kormányzat elé.
- Első remekbe szabott ötletük, hogy a vírus és kémprogram eltávolítók mintájára kellene egy jogsértő tartalmakat monitorozó, és eltávolító programot készíteni. Esetleg a már meglévő ilyen szoftvereket felturbózni ezzel az új opcióval. Az ilyen “jogsértés elhárító” programok folyamatosan figyelik a gépet, és ha olyan tartalmat észlelnek, amely szerintük jogvédett, blokkolják a hozzáférést, vagy uram bocsá’ egyszerűen törlik azt.
- Második pont lenne, hogy a végfelhasználókon felül az internetszolgáltatókat is “tisztításra” köteleznék, azaz köteleznék őket, hogy minden tőlük telhető erővel és technológiával azon legyenek, hogy a hálózatukon ne törtjén kalózkodás.
- Harmadik lépésként nemcsak Amerikát szabályoznák és ellenőriznék, hanem lehetőség szerint figyelnék a külföldre átnyúló kapcsolatokat, eszközöket. Ezen felül hitük és politikájuk terjesztésére is nagy figyelmet biztonsítanának, azaz kampányolnának a kalózkodás ellen, felhívnák a többi ország figyelmét, hogy milyen szőrnyű dolgokat rejt és hordoz magával a jogsértő anyagok cseréje – főleg a gazdaságra.
A fenti három pontot egyébként minden erővel terjesztenék világszerte. Ha valamelyik ország pedig elzárkózik a “tanok” befogadásától, erőszakkal, zsarolással rá kell venni. Kicsit olyan ez, mint a keresztény vallás 2.0. Jönnek az egyenruhát öltött jogvédők, és mindenkit keresztre feszítenek, megégetnek, aki nem esküdik meg a jogvédők bibliájára. Aki pedig ellene vét, azonnal vagyonelkobzásra és 30 napi elzárásra ítélik. Ahhoz, hogy ezeket be tudják tartatni, természetesen minden hivatalos szerv fel lenne hatalmazva arra, hogy a jogsértőket fülön csípjék, és tüzes vassal megégessék.
És végül egy kis hazai adalék a fenti három ponthoz. Nem tudom, mennyien emlékeznek rá, de az ASVA (Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány) évekkel ezelőtt már elkészített egy ilyen hasonló scannelő programot, amely a merevlemezen és akár a megosztott hálózaton képes kutatni “gyanús” fájlok után. Nálunk tehát az első pont már meg is valósult, ki tudja mennyi idő kell ahhoz, hogy ezeket a dolgok ténylegesen elterjednek…
A program intelligens elemzője könnyedén átlát az ismert megtévesztéseken, tényleges tartalmuk szerint osztályozza a fájlokat, és megbízhatóan, rendszeresen, automatizáltan végzi az ellenőrzést az összes kívánt hálózati helyen.
A fent vázolt kép tehát annyira nem is utópisztikus, és bár kicsi az esély arra, hogy ezek így megvalósuljanak együttesen, azt hiszem többek nevében is beszélek, amikor azt mondom, ezek nagyon nem jó dolgok, sem az emberek, sem az országok szintjén.
április 18, 2010 at 20:27 du.
Most nem azért, de ki lenne az a (elnézést a kifejezésért) barom, akit ilyen programot feltesz a saját gépére? Mert, hogy megcsinálják az egy dolog, meg az is egy, hogy nem tartom valószínűnek, hogy az lenne a leggyakrabban telepített program.
A többihez pedig sok sikert amatőrök! 😀
április 18, 2010 at 20:27 du.
true story.
április 18, 2010 at 20:32 du.
az asva es a proart ugyanigy csinalja csak ok meg korrupcios penzt is eltesznek pluszba! zsebbe ofkoz
április 18, 2010 at 20:57 du.
@PZTRWQ a jogrendszert alakítanák át úgy, hogy az kötelező lenne mindenki számára. Mármint ez az elképzelés részükről. Amúgy szerintem ha az illetékes bíró meghallja miről van szó, röhögő görcsöt kap, mert ez alkotmányos jogokat is sért, legalábbis magyarföldön. A vortexxel ellentétben én nem kotont, hanem benzines kannát, és gyufát küldtem volna nekik. Iponon olvastam asszem egy tök jó Artisjus mottot:
“Megvédjük a szerzők jogait, harcolunk érte, még ha bele is döglenek és a gatyájuk is rá megy!”
lolmao.
április 18, 2010 at 21:56 du.
Az persze részletkérdés, hogy az igen tisztelt Artisjus meg b*szik kifizetni a jogdíjakat rendesen…
április 18, 2010 at 22:44 du.
A jog eltávolító program neve: GYÖK 2.0
április 19, 2010 at 7:21 de.
Ez az egész olyan álnok dolog. Lehet hogy az egyik oldalon van veszteség, de a másikon meg nyereség. A nagy gyártók (LG, Samsunk, Sony, stb) miért gyártanak pl. mp3-as lejátszókat? Mert ugye bár mp3 formátum az hivatalosan nincs (vagy ha van is az nem olyan régi mind maga a lejátszók gyártása) vagy divx, xvid-es asztalikat, és még lehet sorolni a direkt kalózkodáshoz gyártott eszközöket. Ezeknek számolta valaki a nyereségét? Mert ha nem akkor kezdjenek hozzá, és aztán dobálózzanak az idióta számaikkal.
április 19, 2010 at 10:05 de.
Hát arra, hogy valaki ilyet telepítsen, még kötelezni sem lehet senkit.
április 19, 2010 at 10:34 de.
A céges gépre / hálóra azt telepítenek a “rendszergazdák” amit éppen nem szégyelnek, csak szólok. Bár azért aki a cégben warezol az meg is érdemli.
április 19, 2010 at 11:23 de.
#10
viccelsz, ingyen seedszerver, nagy tárkapacitással, csak csatolj egy 500-as külső winyót és kész is 😀
április 19, 2010 at 12:30 du.
Majd mikor lesz belőle scenen tört változat felrakom 😀
április 19, 2010 at 16:54 du.
Én mindegyik pontjukat támogatom. Ez viszi előre a technikát. Ha jogvédő programot csinálnak, akkor kénytelenek leszünk új formátumokat bevezetni, amiket nem ismer a jogvédő progi, vagy megvárnunk amíg kijön scenen a jogvédő progi tört verziója. Második pont arra jó, hogy újabb és újabb titkosítási algoritmusok jelenjenek meg. A harmadik pont meg elterjesztené az új technológiákat az egész világon :D. Az egyetlen, amit hülyeségnek tartok, az a kampányolás, az fölösleges pénz kidobás. Meg persze az, hogy az állam berendezkedik a jogvédelemre. “Habár felül a gálya, s alul a víznek árja, azért a víz az úr”. Az a kormány se élne sokáig –> Egy rakat hülyével kevesebb.
Mindent egybevetve, szerintem teljesen pozitív dolog ez az egész.
április 19, 2010 at 17:06 du.
Csatlakozom #11hez, cégnél csak igazán jó a töltés. Ingyen seed szerver :D. Mostanság már otthol nem is töltök, minden lejön a cégben :). A témához meg csak annyi, hogy az ilyen hadjárat biztos nem fog összejönni. Az emberiségnek szüksége van kalózokra 🙂
április 19, 2010 at 17:22 du.
Nos, nem ez a gagyi scannelő szoftver lesz a fájlcsere halála. A többi viszont egyre durvább.. kezdődött az IPRED-del, a svédeknél megreformálták az erre vonatkozó szabályokat, a franciáknál már ott a 3 csapás, a briteknél addig lobbiztak nyájasan, amíg végigvitték a DEB-et, hogy bármi necces oldalt találnak, kötelező lesz lekapcsolni, ehhez pedig már nem kell drága pereskedés, csupán bociszemekkel a kormányhoz fordulni. Szorongatják a Telenort, hogy blokkoljon minden illegális oldal címet, a spanyoloknál hamarosan szintén a törvények megregulázását fogják kitűzni, tehát nem sokáig lesz kánaán. Az utóbbi hónapokban rászálltak a usenet index oldalakra, bekeményített a BREIN (még olyan oldalt is képesek bemószeolni, ami csupán p2p hírekkel vagy technikai kérdésekkel foglalkozik), már az oroszok is kezdik lekapcsolni a torrentoldalakat. Szóval ez nem a jövő, ez a sötét jelen. Ugyanis felismerték a jogvédők, hogy hasztalan egyesével minden csúnya fiút/lányt felkutatni, egyszerűbb ha a törvényeket módosítják. Igaz a balfékeknek ehhez a Napster óta csak az utóbbi pár évben sikerült komolyabb eredményeket elérni, szóval a lépéselőny az érzékelhető. Kérdés, hogy meddig…
április 19, 2010 at 17:46 du.
#8
Majd miközben pereskednek meg “hittérítenek” nem valószínű, hogy pont a kalózkodás jó oldaláról fognak beszélni, mert az átlagember is rájönne, hogy hát ezek irdatlan nagy f*szok.
Vagy lehet nem csak megjátsszák, hanem tényleg hülyék?!
április 19, 2010 at 19:03 du.
Mindamellett hány ezer programozónak lett munkája azáltal, hogy a warez által támogatott formátumokhoz lejátszókat, konvertereket stb alkottak. Mellette ott van a fentebb említett hw oldali lejátszó részleg, legyen az beépített, asztali, hordozható stb.
Ha nem fejlődne a warez ma még bőven elég lenne egy 6os media player win alá mert a wmvn kívül mást úgysem terjesztenének 😀
április 21, 2010 at 14:45 du.
leszarnám mindezt ha az átlag fizu nem annyi lenne aminnyi és nem az ismert árakon adnák a különböző szarabbnál szarabb játékokat filmeket zenéket…
április 21, 2010 at 16:22 du.
A vallásos hasonlat hülyeség. Amúgy jó cikk.
április 21, 2010 at 19:01 du.
akkor kinek kellene ottholra 10,20,30 mbit elég lenne alap csomag…
a szolgáltatók érdkesen néznének,ha mindenki visszaállna
április 22, 2010 at 11:00 de.
” jogsértő tartalmakat monitorozó és eltávolító program” na majd az lesz szívás ha megszorongatják az ms tökét és beleintágrálják a winbe… onnantól csúnyavilág lesz….
április 22, 2010 at 13:27 du.
a wint annyiszor deintegrálták már hogy az ilyesztő, különböző verziók jöttek ki belőle, még ha olyan csúnya világ is lenne ahol beletennék, szerintem rá egy hétre vagy pár napra valamelyik team kivenné, és kész.
április 22, 2010 at 16:34 du.
pff hat a warez scene egy fel vilagot olel fel es a tobbi is mind szabad akaratu ember… biztos majd nehany burzsuj jogvedo hulyegyerektarsulat fog itt utopiakat kirobbantani, elobb lenne nepfelkeles vagy ilyesmi…
április 22, 2010 at 16:36 du.
Vagy végre megjönne a nagy többség esze, és áttérne a linuxra. Amúgy mint ahogy a címben is bennevan, ezek utópisztikus álmok. A mai jogszabályok és szabadelvűség mellett aligha hiszem hogy korlátozni tudnák ezeket a dolgokat, maximum elrettentő példákat tudnak majd hozni.
Amúgy azt már régóta meg akarom kérdezni. Elvileg ha csak letöltök, az nem tartozik jogsértésnek. Szóval ha leszedem a HDTV rlseket és nem seedelek semmit, akkor nem is sértem a törvényt?
április 23, 2010 at 14:03 du.
szerintem ilyen kérdéseket kár feltenni, mert úgyis a jogot meghatározó és/vagy közvetítő emberek érdekei alapján alakul az ítélet =)
május 3, 2010 at 23:42 du.
k0valik jelenleg NÁLUNK a letöltés nem törvénytelen, saját felhasználásra. De ez se érvényes pl programokra. Igazából a médiajog világszinten nagy rakás fos, és a büdös életben nem fogják rendbetenni, mert túl sokat kellene egyeztetni az országok között
május 9, 2010 at 18:30 du.
A cikkben leírt dolgok miatt fog egyre inkább fejlődni az adattitkosítás. Majd szépen mindenki elkezdi lekódolni a partícióit (pl. TrueCrypt), rejtett titkosított partíciókat hoz létre, amikről egy “szakértő” még akkor sem tud adatot visszanyerni, ha belegebed.
Majd szépen elterjed a VPN-en keresztüli töltögetés, így még az adatforgalom sem lesz visszafejthető.
Szóval a technológia már megvan a sok jogvédő szarjankó megszorongatására. Csak használni kell. Ha az ember nem lusta 2-3 órát áldozni egy partíciótitkosításra, akkor sok probléma elkerülhető.
május 10, 2010 at 18:25 du.
Nem olyan nagy kunszt ugy is megvan menyi pénzt szánok a számítástechnikára ( mert ugye vannak egyéb kiadások is) max kevesebbet költök hardverre és kicsivel többet a software mert nem muszáj nekem se a legújabb játékot megvenni megvárom a 999 ft vagy a 499 ft tesco akciót. És mivel sokan unatkoznának nem voglalná le a warez ezér felvirágozna a freeware és a programozás és talán a linux-ra is kiforrottabb lenne és el lehetne felejteni a windowst. Talán még odáig is elvezethetne hogy már ilyen nagy szigor lenne hogy köteleznék a microsoftot a direktx forráskódjának a kiadására na akkor lehuzhatnák a rolót, mert ha azt nézzük az meg más oprendszernek okoz anyagi hátrányt hogy nem tudja futtatni a windowsos játékokat. 🙂