Az Európai Bizottság azt fontolgatja, hogy az internet szolgáltatókra bíznák azt, hogy saját hálózatukon monitorozzák a forgalmat az esetleges illegális letöltések miatt. A szolgáltatók természetesen ódzkodnak a feladattól, érthető módon nem szívesen kémkednének saját felhasználóik után.
Az Euractiv oldalán olvasható információk szerint az EU végrehajtó szerve le akarja másolni azt a spanyol szabályozást, amely rákényszerítette az ISP-ket (internet-szolgáltatók), hogy hálózatukon a saját felhasználóik forgalmát ellenőrizzék, és “illegális” letöltés esetén lépjenek. Az egyelőre előkészületi fázisban lévő új uniós stratégia kiegészítéseket is fog tartalmazni a jelenleg hatályos EU törvényekhez. Így például az új törvény szerint a “jogsértéseket” a forrásuknál kell megoldani, így erősíteni kívánják az internet szolgáltatók közötti együttműködést.
Ez a pár sor megrémítette az internet szolgáltatókat, akik egyáltalán nem akarnak belekeveredni az internetes kalózkodás elleni harcba, ezt már több példán megtapasztalhattuk. Az EU-s források szerint a szellemi tulajdonjogok érvényesítésének modernizálásával mégis csak megvalósulhat, még idén.
Kétség kívül a legnagyobb lökést az EU-nak a Franciaországban elfogadott Hadopi törvény jelentette. Ezek után az Unió is elkezdett kiállni a – szerintük – illegális on-line fájlcserélők ellen, azt hangoztatva, hogy komoly veszteségeket, pénzkieséseket okoznak a felhasználók a jogtulajdonosoknak, és a szerzői jogokat birtokló lemezkiadóknak.
A belső piacért és szolgáltatásokért felelős európai biztoshoz közeli források azt mondják, hogy már tisztán látható, hogy Michel Barnier eu biztos a spanyol példát kívánja követni. Mi is a spanyol helyzet? Február közepén elfogadták az új “Sinde törvény”-t, ami egy kormánybizottságot hozott létre. Ez a bizottság pedig információkkal látja el a bíróságot, hogy mely weboldalakon találhatóak meg szerzői jogok által védett anyagok (zenék, filmek, játékok, szoftverek). A bíróság pedig elrendelheti ezeknek az oldalaknak a bezárását.
A cikk szerint Spanyolországot eddig a kalózkodás hazájának tartották Európában. 2008-ban az illegális (?) filmletöltések száma elérte a 350 milliót, míg a fájlcsere hálózatokon keresztül letöltött dalok száma több mint 1 milliárd volt. Nagyot változott a világ alig egy év alatt. Korábban ugyanis még arról tudtunk beszámolni, hogy spanyol földön a fájlcsere mindaddig legális, amíg nem bizonyított az, hogy az illető anyagi haszonszerzésre használja azt.
A nemzetközi szintű tárgyalások alapját az iparhoz köthető lobbi sérelme adja. Ennek a sérelemnek a következménye pedig az, hogy megpróbálják rávenni az internet szolgáltatókat, hogy működjenek együtt az illegális letöltés elleni küzdelemben. A lobbistákat felbátorította az ACTA (globális kalózkodás elleni szerződés) egyik kiszivárgott tervezete, amely büntetőjogi szankciókat helyez kilátásba a szerzői jogok megsértését segítő internet szolgáltatókkal szemben – vagyis azokkal, akik nem hajlandóak saját ügyfeleik után kémkedni, illetve azokat zaklatni.
Az Európai Bíróság jelenleg az Európai Parlament kérésére vizsgálja a szöveget, a zene- és filmipar azonban szeretné, ha a képviselők visszavonnák a kérésüket, az Európai Bíróság pedig békén hagyná a kérdést.
Szerencsére vannak azért olyan csoportok is, amelyek a mi oldalunkon vannak. Például a nyílt internetért kampányoló csoport, a Quadrature du Net azt hangoztatja, hogy az internetes jogsértéseket ugyanúgy kellene kezelni, mint minden más bűncselekményt a bíróságon, addig ártatlannak tekintve az elkövetőt, amíg bűnössége be nem bizonyosodik, nem pedig azonnal elítélni valakit az üzleti szereplők által.
Érdekes adalék, ha már az internet szabadságáról beszélünk, hogy pont a héten figyelmeztetett a Riporterek Határok Nélkül (RSF) jogvédő csoport, hogy tudomásuk szerint a török információ-technológiai hivatal (BTK) a jövőben az internet-hozzáférést korlátozó szűrőszoftver használatát tenné kötelezővé a polgárok számára.
Az új török szabályozás szerint augusztus 22-től a török internetezőknek négy szűrési lehetőség (család, gyerekek, háztartás, standard) közül kell választaniuk, így a preferált kategóriától függően bizonyos honlapokat nem tudnak majd megnyitni.
(via mti, Euractiv)
május 15, 2011 at 12:01 du.
”Két dolog végtelen: a világűr és az emberi hülyeség, bár az elsőben nem vagyok biztos!” – Albert Einstein
május 15, 2011 at 13:14 du.
George Orwell: 1984
május 15, 2011 at 17:06 du.
Hát igen lassan ideje lenne kilépni végre ebből a nyomorult szervezetből.
május 15, 2011 at 17:41 du.
tök felesleges, mert a legújabb torrent kliensek már elrejtik a tartalmat, vagy el fogják rejteni 😀
május 15, 2011 at 18:43 du.
Tényleg, valaki tudja, hogy most a VPNen kívül milyen nem fizetős lehetőségeink vannak, ha nem szeretnénk, hogy tudja bárki is, hogy mit is forgalmazunk?
Torrent kliensekben van kódolás, ha az megfelelő (mint a HTTPS pl.), akkor elméletileg nem tudják kideríteni, hogy mit forgalmazunk egymás között. Ezenkívül kell még az, hogy a trackerrel is HTTPSen kommunikáljunk, ez gondolom megoldható technikailag, csak viszont jobban terheli a szervert és így elképzelhető, hogy ez jelentős gyakorlati probléma lesz belőle.
Kell még valami? Vagy gyakorlatilag már most is lehetőségünk lenne úgy forgalmazni, hogy arról senki se tudja, hogy mit tartalmaz? (Persze a titkosítást támogató klienst kell akkor mindenkinek használnia és engednie kell a titkosítást.)
Akkor mit tudnának kitalálni? Túl nagy a titkosított adatforgalom? Vagy torrent protokollt használ? Vagy akkor még vajon maradna valami, amivel legálisan tudnának támadni?
május 15, 2011 at 19:56 du.
Van persze. Ingyentorrent off, tripla/dupla/x-szeres feltöltés kikapcs és akkor nem lenne ennyi felesleges forgalomgenerálás hanem mindenki tényleg csak azt töltené le ami érdekli is. Nem töltene, hogy majd egyszer jó lesz valamire céllal, meg úgyis ingyen van akkor meg miért ne alapon.
május 15, 2011 at 21:23 du.
Coder, nem létezik olyan megoldás, amellyel a saját internet szolgáltatódtól elbújhatnál.
Ellenük sem a vpn, sem más nem véd. Ők látnak téged, tárolják a forgalmaidat, és kiadják ha muszáj.
május 15, 2011 at 21:23 du.
@Coder https://www.torproject.org/
május 15, 2011 at 22:19 du.
Megfelelően beállított wifi-s routeren keresztül kell netezni, töltögetni. És akkor bármit letagadhatsz, más megoldás nincs.
május 15, 2011 at 23:53 du.
Ha jól tudom, akkor bármilyen forgalmat ki lehet szűrni olyan eszközökkel, amik szűrni tudnak az OSI 7-es layerében.
május 16, 2011 at 0:48 de.
@Coder: A VPN semmi ellen nem véd. Olvasgasd a szolgáltatók apró betűit.
Tudtommal Amerikában maga a titkosítás (legalábbis, amihez a kormány nem kap kulcsot) is illegális (lásd a Zimmermann-esetet), idő kérdése, amíg ezt minden országra kiterjesztik.
1984…
május 16, 2011 at 1:15 de.
@l0stl0lb0yz: ez igaz, de nem megoldás a problémára. Ha bejön ez a szabályozás, akkor nem biztos, hogy érdekelni fogja a jogosult szervezetet a , csak hogy igen vagy nem (tehát már az első jogsértő anyagnál kiszűrnek).
@demsi: ebben nincs igazad. Olvass utána a HTTPSben is használt RSA alapú kódolásnak. VPN-nel simán tudsz úgy kommunikálni, hogy az internetszolgáltató semmit se tud meg belőle. A probléma ott van, ha meghamisítja a kódokat, amiről te tudomást szerzel (megváltozik a publikus kulcsa a VPN szervernek). Természetesen ez gyakorlatilag egy MITD támadás gyakorlatilag, ami szerintem törvénybe ütköző. Ilyet nem tehetnek. Egyéb esetben a VPN teljes védelem, amíg a VPN szolgáltató nem ad ki infókat.
A peerek közötti titkosítás pedig teljes védelem, csak ott meg az a gond, hogy mivel rengeteg peer van, ezért mindenkinek nem ismerheted a publikus kulcsát, így nem veszed észre, ha mégis hamisítanak. Illetve ha még sikerülne is megoldani, hogy biztosan ne lássák a kommunikációt, ez akkor sem védene az olyan peerek ellen, akiket csak azért állítanának be, hogy lefüleljenek téged.
@gombost: na ez viszont jól hangzik, csak jelenleg gondolom borzasztó lassú lenne. Illetve a torrent sokkalta bonyolultabb, hogy rá lehessen húzni, de egy hosszú “háborúban” el tudnám képzelni, hogy ilyeneket is be kell vetni. Remélem erre sose kerül sor.
@szellem: van, ahol már kimondták (bíróság afaik), hogy ha nyitva hagyod a wifid, akkor is a te sarad. Illetve azért a saját hálómba nehezen engednék be másokat…
@Egy diák: ha jól láttam az alkalmazási réteg az. Hát igen. Majdnem, mert ha a TCPre ültetek egy SSLt (pl. HTTPre SSL == HTTPSt) akkor már bukott a dolog, mint ahogy fentebb részleteztem. Ezért is volt az, hogy UPCn a torrent korlátok idején a titkosított csatornán ugyanúgy tudott jönni full sávszélel a cucc.
Szóval továbbra is fent tartom az, hogy amíg nem vetnek be kamu “jogvédő” peereket, addig titkosított csatornán + https trackerrel nem lehet baj. Ha bevetnek, akkor marad a VPN, persze ha ők nem adják ki az adataidat. Majd ha már ilyen szolgáltatókat is ellehetetlenítik, akkor maradnak a Tor-féle megoldások. Ha ahhoz már nagyon el kell fajulnia a dolgoknak…
május 16, 2011 at 9:08 de.
“Ellenük sem a vpn, sem más nem véd. Ők látnak téged, tárolják a forgalmaidat,”
Azt nem látják, hogy a VPN-en milyen forgalom megy. Épp az a lényege. Legfeljebb azt látják, milyen címek közt van adatforgalom.
május 16, 2011 at 10:11 de.
Mint minden ilyen szabályra és törvényhozásra ki találnak valami meg oldást a mai torrentezők. Pl több oldalon van már HTTPS lehetőség. Gombost amit belinkelt az meg teljesen korrekt program szal max alkalmazkodnunk kell a dolgokhoz és alternatív meg oldásokat találni mivel nem lehet bizonyítani ,hogy törvényt sértettél akk bukta az egész megha ki is jönnek és bármit el akkarnak kobozni ház kutatási parancs kellene hozzá. Amíg el menek te szépen kicseréled a vinyód egy full olyan másikra amin semmi sincs azt el viszed gyors más hova a vinyot ahol nem keresik azt kész.. Mindenre van meg oldás.
május 16, 2011 at 18:59 du.
A vpn szerverre nem az interneten keresztül csatlakozol? Az internetedet pedig nem az internet szolgáltatódtól kapod?
Látják, ha vpnre csatlakozol, követni tudják minden bit útját, amit rajtuk keresztül küldesz át. Úgy gondolod, hogy külön hálózatot kapsz egy előfizetéssel?
Csak egy kiosztott sávszélességet kapsz a szolgáltató kapacitásából, amit rajtuk keresztül használsz. A szolgáltatód szervere azonosítja a géped folyamatosan, mint előfizetőt. Tudnak minden lépésedről, törődj bele. Ha muszáj lesz nekik fellépni ellened, akkor megtehetik bármikor.
Szerinted azokban az országokban, ahol megkapták már a figyelmeztetést a szolgáltatóktól a törvénysértő előfizetők, vajon az ő lépéseiket mi alapján tudták követni? Hiába használtak bármilyen védelmet, vagy vpn-t, azonosították őket, és azt hogy mit töltöttek le, vagy fel.
május 16, 2011 at 21:29 du.
@gombost Már régebben nézegettem a tor projektet, sőt ki is próbáltam. Jó ötlet, de jelenleg használhatatlanul lassú. Plusz ha az egész EU-ban bevezetik a forgalom szűrést akkor semmit sem ér magában.
A HTTPS-el meg az a baj, hogy a DNS kérések nem titkosítottak, így elég ha arra készítenek egy feketelistát.
Bár én nem tartok ettől a korlátozástól, mert úgy is ki lehet találni titkosítással olyan megoldást, amit nem tudnak lenyomozni. El kell fogadni, hogy Internet olyanná fejlődött, hogy nem lehet központilag kontrollálni. Azt meg nem hiszem, hogy minden, ami titkosított csomag eldobják, mert akkor a netes fizetésnek/bankolásnak annyi, az pedig sok cég nagy bevételét venné el, ezért úgysem hagynák.
május 17, 2011 at 9:54 de.
demsi,
az általad leírtakból leszűrve fogalmad sincs, hogyan működik egy VPN, vagy úgy általában egy TCP/IP alapú hálózat. Kérlek ne írj több hülyeséget.
Köszönöm.
május 17, 2011 at 12:53 du.
demsi 2011. May 16. 18:59 :
“Látják, ha vpnre csatlakozol, követni tudják minden bit útját, amit rajtuk keresztül küldesz át. Úgy gondolod, hogy külön hálózatot kapsz egy előfizetéssel?”
Azt látják, milyen címek közt van forgalom.
Azt nem látják, mit tartalmaz az adatforgalom. Nem tudják megállapítani, hogy mondjuk torrent vagy email megy éppen rajta.
És igen, kapsz egy saját – virtuális – hálózatot. Éppen ezt jelenti a VPN.
Nézz utána mielőtt ökörséget hordasz össze.
május 17, 2011 at 13:45 du.
Az hogy elvileg mit látnak belőle, és valójában, arra semmi garancia nincsen. 🙂
május 17, 2011 at 14:09 du.
aft: Lehet, hogy arra gondolt, ami engem is foglalkoztat. Ha tényleg minden átfolyó bitet lát a szolgáltató, akkor hogy lehet, hogy nem ismeri a tartalmat? Úgy értem, az azonosítót/jelszót is át kell küldeni a kapcsolatteremtéshez, nem? (Ne hülyézzetek, én nem értek hozzá, de érdekel a kérdés.)
május 17, 2011 at 14:12 du.
Coder: A “kamu”, vagy “jogvédő” peerek jó ötlet, de a mostani jogi szabályozás nem teszi ezt lehetővé: úgy gyűjteni bizonyítékot (hopp, először is nem nyomozóhatóság gyűjt személyes adatot, de ezen lépjünk túl), szóval úgy gyűjteni bizonyítékokat, hogy ezzel – nagy valószínűséggel – éppen azt a cselekményt követi el az illető, mint az, akit vádol… Ez jelenleg nem működne.
május 17, 2011 at 21:50 du.
Hiába lát mindent a szolgáltató, a nyílt kulcsú titkosítással semmire se megy. Hiába ismeri a címzett nyilvános kulcsát, mert nem tudja visszafejteni a titkos kulcs nélkül, ami soha nem kerül ki a netre. Direkt erre találták ki ezeket. Pl. RSA.
A mai gépeknek már nem nagy dolog olyan nagy számokkal titkosítani, hogy még az ISP-k se tudnak mit kezdeni vele. Szerintem az ISP-k nem csak azért ódzkodnak a kémkedéstől, mert üzletileg hátrányos, hanem azért, mert olyan értékű technikát kellene ehhez hadrendbe állítani, ami anyagilag taccsra tenné őket.
május 18, 2011 at 11:46 de.
Alex: Értem. Nade az a bizonyos titkos kulcs honnan jön? VPN szolgáltatónál nyilván jöhet postán, borítékban (bár neten kersztük is lehet szerződni, ugye). De egy egy egyszerű torrent kliens esetében nem a hálón érkezik az is?
május 18, 2011 at 15:38 du.
A titkos kulcs sehonnan nem jön, azt magadnak generálod.
Egyszerű példa, hogy a mikéntjét megértsd:
Van egy doboz, amit lakattal tudsz lezárni. Van egy csomó lakatod meg dobozod, amit oda tudsz adni bárkinek.
De csak egy kulcsod van hozzá.
Bárki betehet egy üzenetet a dobozba és rácsattintja a lakatot (nyilvános kulcs), elküldi neked, te meg a saját kulcsoddal (privát, vagy titkos kulcs) kinyitod, elolvasod.
május 18, 2011 at 15:43 du.
“A nemzetközi szintű tárgyalások alapjá[n/t] az iparhoz köthető lobbi sérelme adja.”
Jelzett helyen egy typo, ez így értelmetlen.
május 19, 2011 at 9:10 de.
I.
P: Oké, ezt már értem. Tehát mondjuk ha https-sel kapcsolódik az ember a tracker-re, akkor mindkét oldal legenerálja magának a saját kulcspárját, átküldik egymásnak a publikus kulcsokat, aztán ezek segítségével küldik a tényleges, lényeges adatokat egymásnak, amelyeket aztán a saját titkos kulcsukkal fejtenek vissza. És ugyanez mehet a peer-ek között is.
VPN-nél pedig ugyanez lezajlik a kliens és a VPN szerver között, majd miután a fentiek szerint létrejött a titkosított kapcsolat, UTÁNA próbálja csak azonosítani magát a kliens a VPN szervernél, jól értem?
II.
Akkor viszont a fentieket továbbgondolva a VPN nemhogy fölösleges, de egyenesen káros, nem? Hiszen a legjobb egyszerűen titkosított kapcsolatot használó trackert használni és megkövetelni a titkosítást a peer-ek között is. VPN-nél meg még valaki láthatja a forgalmat, egy újabb gyönge lácszem, nem? (Persze ahol nem működik a titkosítás, oda jó lehet.)
május 20, 2011 at 12:16 du.
Huha, de sok itt az informatikus…
Pl. ha RSA-val kódolva valami azt nézegetheti sokáig…. Csak annyit lát belőle, hogy nem érti. Dekódolásához annyi idő kell és kapacitás ami már nem rentábilis.
(VPN amúgy Virtual Private Network) legalább aki dobálózik a szavakkal nézzen már utána.
SSH-val belépek egy szerverre abból mit lát a szolgáltató? A portokat aztán annyi. És még erre sincs kapacitása, hogy ezt figyelje.
május 21, 2011 at 15:51 du.
@Max ez igaz, viszont a forgalmazott adatmennyiségből meg tudja mondani, hogy ki volt bekötve(pl a VPN egyik kapcsolati szálán a bejövőnél van 5,1455124 GB letöltés, a másikon is 5,1455124 GB lesz, csak épp feltöltésben, mert a VPN-ről megy fel, ami oda le is, hiszen a VPN az egy továbbító hálózat).
május 21, 2011 at 23:46 du.
És mi van ha az az 5 GB a családi fotóalbuma valakinek?
május 22, 2011 at 11:58 de.
@Torrentfan visszakeresi sajnos(mialatt tölt rólad pl. egy adsl-es címről), hatósági személy révén felkeresi a saját szolgáltatóját, hogy mi az azonosítója annak a szálnak, amihez éppen csatlakozik és ahonnan tölt(minden kapcsolati szálnak egyedi azonosítója van és minden VPN becsatlakozás egy azonosítót használ(pl beléptél huszárka néven és bárhová csatlakozol ki arról az 1 bejelentkezésről, az ahhoz tartozó egyedi azonosítót használja a munkafolyamatokhoz)) és utána a szolgáltatótól kapott részletes adatokat egy számológéppel összeadja éa akkora forgalom van a másik végén is. A sem segít ráadásul, hogy minden kapcsolat a BIX-en keresztül megy és ott keményen van naplózva minden. VPN-nél tehát a kapcsolat a következőképpen néz ki:
Te géped -> szolgáltatód -> !!!BIX!!! -> VPN szolgáltató -> !!!BIX!!! -> ha belföldre, akkor valamelyik website vagy másik partner szolgáltatója, ha külföld, akkor valamelyik elosztó szerver.
május 22, 2011 at 13:50 du.
@Chamea:
A VPN éppen azért jó dolog, mert a szerver kimenő oldalán nem az 500kB-os oldalletöltésed látszik, hanem a szerverre csatlakozó összes VPN előfizető pillanatnyi lekérése.
Minél többen csatlakoznak egy szerverre, annál “anonímabb”.
CyberGhostnál vagyok, ott így megy, de ahogy az IPREDatort nézem, vannak másfajta megoldások is. Ezekkel nincs tapasztalatom.
május 24, 2011 at 9:35 de.
Akkor a “teljes” biztonság azt jelenti, hogy VPN, plusz még titkosított is legyen a kapcsolat tracker és perr-ek felé is? Így nagyjából mindkét szolgáltatómtól biztonságban vagyok (internetszolgáltató+vpn szolgáltató).
május 30, 2011 at 20:17 du.
Ebben senki nem lehet 100% biztos. Mindenki leírta a véleményét, hogy szerinte mit láthat egy szolgáltató. Miközben valójában fogalmuk sincs róla, hogy mit látnak, csak gondolják, hogy talán ezt látják.
Akkor mi értelme okoskodni?
Sokan azt hiszik, hogy a szolgáltatóknál buta emberek ülnek a gépek mögött, akik nem is értenek az internethez, a vpnhez, és a titkosításhoz? Ugyan.
Ha bűnözöl, akkor már csak idő kérdése, hogy mikor szúrnak ki.
június 2, 2011 at 12:11 du.
C64: A szakmai hozzászólások jó részéből számomra az tűnik ki, hogy a hozzászóló valamelyes vágja a témát.
(Sőt, lehet, hogy egyik-másik emberkének még a szolgáltatókhoz is köze lehet.)
Te viszont ezt írod: “Sokan azt hiszik, hogy a szolgáltatóknál buta emberek ülnek a gépek mögött, akik nem is értenek az internethez, a vpnhez, és a titkosításhoz? Ugyan. Ha bűnözöl, akkor már csak idő kérdése, hogy mikor szúrnak ki.”
Hát, ezekből az általánosságokból nem az tűnik ki, hogy lenne rálátásod a dolgokra.
június 13, 2011 at 13:27 du.
Kicsit későn találtam rá erre a hírre… Nos, ezzel sem fognak semmit elérni… Lehet, hogy nagy erőfeszítéssel le lehet követni egy-két ember VPN-es forgalmát, de mindenkiét így figyelni nem reális.
Övék az erő, miénk az ész és a kitartás. Ha a netes kalózkodást ellehetetlenítik, majd jön a wifis. Erősítő, gain atenna, lakótelepi háló… Meg alkalomszerű wifis megosztás parkban, buszon, vonaton…
Bíztatásképpen: mond valakinek valamit az a szó, hogy Galaksija? A híres-nevezetes Jugóban anno lehetett farmert kapni, de a számítógépek importja kicsit gázos volt. Egy tökös szerb arc erre mit csinált? Épített magának. Bizonyos téren még többet is tudott, mint a ZX81. A terveket leközölte egy újság, később pedig építőkészlet formájában árulták. Csak utóbbiból 8000 db fogyott. Megoldották. Meg kellett érte dolgozni, de aki erre hajlandó volt, annak lett gépe.
június 28, 2011 at 17:52 du.
Majd talan eljut az ilyen okosok tudataig is, amirol mar kulva regota szol a torvenykezes, hogy a letoltes _NEM ILLEGALIS_. Talan megertik, es nem foglalkoznak ilyen baromsagokkal. Minek vegyek 40-80 mbites netet? Artisjus.hu-t olvasgatni, vagy megis mi az uristen budos pocorojeert?