A Széljegyzet más, mint az eddig itt megjelent hírek. Más, mint a Boncasztal sorozat. A Széljegyzet saját véleményt, és saját gondolatmenetet tartalmaz. Nyíltabb, és közvetlenebb, mint a többi cikk.

Szóval itt van ez a Nemzetközi Hanglemezipari Szövetség, akinek kurvára semmi sem elég. Saját adataikat közlik, hogy az elmúlt évben 25%-kal sikerült növelniük a digitálisan értékesített zeneszámok mennyiségét. Ezzel nem kevesebb mint 3,7 milliárd dolláros piacot robbantottak.

cd

Erre jönnek, és sírnak, hogy de szar nekünk, mert bizony a fizikai hanglemezek eladása meg csökkent 7%-kal! És ezért csakis a gonosz kalózok, 13 éves DC-sek felelősek! Bele sem gondolnak, hogy amit eladnak digitálisan, azt már nem veszik meg fizikai formában a vásárlók?! Arról nem is beszélve, hogy a világ sok pontján még mindig nehézkes a internetes vásárlás. Pedig lenne alapja, hiszen tényleg az emberek egy-egy albumról inkább megvesznek 2-3 számot, amit szeretnek, minthogy legyen egy olyan CD-jük, amiről hallgatják az 1-es, 5-ös és 13-as tracket, közben meg szarrá nyomogatják a távirányító ‘next’ gombját.

Arról meg ne is beszéljünk, hogy itt a válság, itt a vég. Amikor apu és anyu elveszíti az állását, nem biztos, hogy a legfontosabb vásárlási cikk a CD és a DVD lesz. És ne gondoljuk azt, hogy csak itthon vagyunk nyakig szarban, bizony Amerikában is rengetegen veszítették el az állásukat, és értékelődtek át a dolgok napok alatt.

Azt is sokan elfelejtik, hogy 2009 van, és nem discman-t szorongatnak az emberek a táskájukban, hanem a mellényzsebben ipod és telefon lapul. Abba meg nehezen fér be a CD. Az átlag felhasználó pedig nem ért, és nem akar érteni ahhoz, hogy a boltban 5 ezer forintért megvásárolt hanglemezt átbűvészkedje, és feltöltse az ipod-jára. Sőt, ha már 5 ezer forintot kiad, akkor miért neki kell ezzel szopnia? Egyszerűen lejár a CD-k ideje, észre kéne venni. Már az otthoni hifi-ken is lassan lesz wifi, de legalább USB hely. Az autó CD-rádiójában is ott figyel lassan a memóriakártya hely és az USB csatlakozó. Kényelmetlen 50 CD-t hurcolászni egyszerre, sokkal elegánsabb egy 8cm x 3 cm x 0.5 cm-es külső vinyó. Viszem magammal a fél életem zenéjét.

Megértem, hogy az előadók is sírnak. Egyszerű dolog kinyomni egy CD-t és várni, hogy vegyék az emberek, jöjjön a pénz. Viszont annyi szart termelnek, hogy valami hihetetlen, és csodálkoznak, hogy nincs aranylemez. Itt van pl. a Megasztár. Még vége se lett a műsornak, meg sem tudtuk, hogy ki a nyertes, de már vehettünk a Megasztárok kedvencei CD-t, és a Megasztárok elődöntőiben elhangzott dalokat tartalmazó CD-t. Mire nyer a kedvencünk , már 6 ezer forintot költöttünk lemezre (30 ezret meg SMS számlára, ahahaha). Azért vannak itthon értelmes előadók is, akik rájöttek arra, hogy nem a lemezeladásból kell meggazdagodni. Az alternatív vonalra gondolok, akik vannak annyira jó fejek, és járnak annyira nyitott szemmel, hogy egy-egy számot, vagy akár teljes korábbi lemezeket feltesznek a világhálóra. Miért jó ez nekik? Mert Béla letölti, Béla hallgatja, Bélának nagyon tetszik, és Béla ezentúl koncertekre fog járni. Ha sikeres a koncert, vannak sokan, akkor a zenekart is több helyre, több pénzért hívják. Ez szimpla matek, nem atomfizika. A jóérzésű emberek is egyébként inkább kiadnak egy – másfél órás koncertre 1000-2000 forintot, mint egy lemezre 5 ezret. A koncert az közösségi élet, az élmény, arról beszélsz másnap is, így Andor és Csaba is megismeri a munkájukat.

Itt vannak például a hollandok. Egész jó fejek, egy kisebb kutatásban igazolták azt, hogy a pénz nem szublimál. Ha az emberek nem vesznek halomra CD-t/DVD-t elég valószínű, hogy másra költik, mivel annyira azért nem vastag még az euró sem, hogy takarózzunk vele. De a kiadók egyből vérszemet kapnak, ha nem csörög a zsebük. Arra már rájöttek azért, hogy nem jó üzlet a végfelhasználókat basztatni, basztatják helyettük hát az ISP-ket. Bazmegeljen az ISP a user-nek, hogy “Ne töccsé le, Béla”. Csak tudnám, akkor minek adnak 20mega-s vonalat. A http, msn és skype bőven elfér 1-2 megabitben. Nem mindenki tölt debian iso-kat rendszeresen. Ja, hogy on-line téka? Használja valaki?!  Kétlem, de ne legyen igazam. A magyar warezol, ha van sáv. Ha nincs, akkor is, csak ebben az esetben kisebb hatékonysággal.

Visszatérve a gazdaság vs warez-re, bele sem gondolunk, hogy mennyire pörgetjük az ipart. Nekem is SzaSza kommentje után esett le. Ha minden filmet, zenét, játékot megvennénk RETAIL dvd-n, ki az isten nyila venne otthonra 1 TB-os vinyot, meg évente új dvd írót, mert az előzőt sikerült rongyosra írni. Nem beszélve az üres adathordozóról, mert azért lehet, hogy sokat fotóz apu, de annyit nem, hogy ennyi gyártó megéljen belőle.

Szóval kicsit úgy érzem, hogy több felől is át vagyunk dobva a palánkon. Ne warezolj! Lassan már a Biblia is tiltja itthon. De azért szép nagy jogdíj terheli az üres adathordozókat. És persze itthon is kelendő a vinyó, lassan egy kiló kenyérnél is gyakoribb tétel. Ha ilyen jól fogy nálunk minden (márpedig jól fogy, hiszen tonnaszám van hazánkban pc-bolt), akkor érdekelne, hogy hova megy az a sok pénz? A műsörös lemezek meg olyan árban vannak, amit mostanában igen kevesen engedhetnek meg maguknak. Még egy filmért az ember kipenget két- esetleg háromezer forintot, de hogy egy zenei cd-ért 4 meg  5 ezreket kell fizetni, az nonszensz. És amíg a filmesek régi DVD-k árát csökkentik, és alig egy éves filmeket már jóval ár alatt is megkaphatunk, ugyanez a hanglemezeknél nem jelentkezik, csak azt nem értem, hogy miért? Így hogy várják el, hogy növekedjenek ez eladások?