A Széljegyzet más, mint az eddig itt megjelent hírek. Más, mint a Boncasztal sorozat. A Széljegyzet saját véleményt, és saját gondolatmenetet tartalmaz. Nyíltabb, és közvetlenebb, mint a többi cikk.
Szóval itt van ez a Nemzetközi Hanglemezipari Szövetség, akinek kurvára semmi sem elég. Saját adataikat közlik, hogy az elmúlt évben 25%-kal sikerült növelniük a digitálisan értékesített zeneszámok mennyiségét. Ezzel nem kevesebb mint 3,7 milliárd dolláros piacot robbantottak.
Erre jönnek, és sírnak, hogy de szar nekünk, mert bizony a fizikai hanglemezek eladása meg csökkent 7%-kal! És ezért csakis a gonosz kalózok, 13 éves DC-sek felelősek! Bele sem gondolnak, hogy amit eladnak digitálisan, azt már nem veszik meg fizikai formában a vásárlók?! Arról nem is beszélve, hogy a világ sok pontján még mindig nehézkes a internetes vásárlás. Pedig lenne alapja, hiszen tényleg az emberek egy-egy albumról inkább megvesznek 2-3 számot, amit szeretnek, minthogy legyen egy olyan CD-jük, amiről hallgatják az 1-es, 5-ös és 13-as tracket, közben meg szarrá nyomogatják a távirányító ‘next’ gombját.
Arról meg ne is beszéljünk, hogy itt a válság, itt a vég. Amikor apu és anyu elveszíti az állását, nem biztos, hogy a legfontosabb vásárlási cikk a CD és a DVD lesz. És ne gondoljuk azt, hogy csak itthon vagyunk nyakig szarban, bizony Amerikában is rengetegen veszítették el az állásukat, és értékelődtek át a dolgok napok alatt.
Azt is sokan elfelejtik, hogy 2009 van, és nem discman-t szorongatnak az emberek a táskájukban, hanem a mellényzsebben ipod és telefon lapul. Abba meg nehezen fér be a CD. Az átlag felhasználó pedig nem ért, és nem akar érteni ahhoz, hogy a boltban 5 ezer forintért megvásárolt hanglemezt átbűvészkedje, és feltöltse az ipod-jára. Sőt, ha már 5 ezer forintot kiad, akkor miért neki kell ezzel szopnia? Egyszerűen lejár a CD-k ideje, észre kéne venni. Már az otthoni hifi-ken is lassan lesz wifi, de legalább USB hely. Az autó CD-rádiójában is ott figyel lassan a memóriakártya hely és az USB csatlakozó. Kényelmetlen 50 CD-t hurcolászni egyszerre, sokkal elegánsabb egy 8cm x 3 cm x 0.5 cm-es külső vinyó. Viszem magammal a fél életem zenéjét.
Megértem, hogy az előadók is sírnak. Egyszerű dolog kinyomni egy CD-t és várni, hogy vegyék az emberek, jöjjön a pénz. Viszont annyi szart termelnek, hogy valami hihetetlen, és csodálkoznak, hogy nincs aranylemez. Itt van pl. a Megasztár. Még vége se lett a műsornak, meg sem tudtuk, hogy ki a nyertes, de már vehettünk a Megasztárok kedvencei CD-t, és a Megasztárok elődöntőiben elhangzott dalokat tartalmazó CD-t. Mire nyer a kedvencünk , már 6 ezer forintot költöttünk lemezre (30 ezret meg SMS számlára, ahahaha). Azért vannak itthon értelmes előadók is, akik rájöttek arra, hogy nem a lemezeladásból kell meggazdagodni. Az alternatív vonalra gondolok, akik vannak annyira jó fejek, és járnak annyira nyitott szemmel, hogy egy-egy számot, vagy akár teljes korábbi lemezeket feltesznek a világhálóra. Miért jó ez nekik? Mert Béla letölti, Béla hallgatja, Bélának nagyon tetszik, és Béla ezentúl koncertekre fog járni. Ha sikeres a koncert, vannak sokan, akkor a zenekart is több helyre, több pénzért hívják. Ez szimpla matek, nem atomfizika. A jóérzésű emberek is egyébként inkább kiadnak egy – másfél órás koncertre 1000-2000 forintot, mint egy lemezre 5 ezret. A koncert az közösségi élet, az élmény, arról beszélsz másnap is, így Andor és Csaba is megismeri a munkájukat.
Itt vannak például a hollandok. Egész jó fejek, egy kisebb kutatásban igazolták azt, hogy a pénz nem szublimál. Ha az emberek nem vesznek halomra CD-t/DVD-t elég valószínű, hogy másra költik, mivel annyira azért nem vastag még az euró sem, hogy takarózzunk vele. De a kiadók egyből vérszemet kapnak, ha nem csörög a zsebük. Arra már rájöttek azért, hogy nem jó üzlet a végfelhasználókat basztatni, basztatják helyettük hát az ISP-ket. Bazmegeljen az ISP a user-nek, hogy “Ne töccsé le, Béla”. Csak tudnám, akkor minek adnak 20mega-s vonalat. A http, msn és skype bőven elfér 1-2 megabitben. Nem mindenki tölt debian iso-kat rendszeresen. Ja, hogy on-line téka? Használja valaki?! Kétlem, de ne legyen igazam. A magyar warezol, ha van sáv. Ha nincs, akkor is, csak ebben az esetben kisebb hatékonysággal.
Visszatérve a gazdaság vs warez-re, bele sem gondolunk, hogy mennyire pörgetjük az ipart. Nekem is SzaSza kommentje után esett le. Ha minden filmet, zenét, játékot megvennénk RETAIL dvd-n, ki az isten nyila venne otthonra 1 TB-os vinyot, meg évente új dvd írót, mert az előzőt sikerült rongyosra írni. Nem beszélve az üres adathordozóról, mert azért lehet, hogy sokat fotóz apu, de annyit nem, hogy ennyi gyártó megéljen belőle.
Szóval kicsit úgy érzem, hogy több felől is át vagyunk dobva a palánkon. Ne warezolj! Lassan már a Biblia is tiltja itthon. De azért szép nagy jogdíj terheli az üres adathordozókat. És persze itthon is kelendő a vinyó, lassan egy kiló kenyérnél is gyakoribb tétel. Ha ilyen jól fogy nálunk minden (márpedig jól fogy, hiszen tonnaszám van hazánkban pc-bolt), akkor érdekelne, hogy hova megy az a sok pénz? A műsörös lemezek meg olyan árban vannak, amit mostanában igen kevesen engedhetnek meg maguknak. Még egy filmért az ember kipenget két- esetleg háromezer forintot, de hogy egy zenei cd-ért 4 meg 5 ezreket kell fizetni, az nonszensz. És amíg a filmesek régi DVD-k árát csökkentik, és alig egy éves filmeket már jóval ár alatt is megkaphatunk, ugyanez a hanglemezeknél nem jelentkezik, csak azt nem értem, hogy miért? Így hogy várják el, hogy növekedjenek ez eladások?
január 24, 2009 at 10:22 de.
ezek a jegyzetek amik kurvára feleslegesek…a modornál maradva…
“Szóval itt van ez a Nemzetközi Hanglemezipari Szövetség, akinek kurvára semmi sem elég. “
január 24, 2009 at 10:30 de.
Teljesen megértelek ha nem tetszik, nem muszáj olvasnod. Az, hogy mennyire felesleges, majd eldönti az idő,és staff. Kiemeltük, hogy ez egy új dolog, és más. Elképzelhető, hogy még finomodik, csiszolódik, vagy teljesen megszűnik.
január 24, 2009 at 10:31 de.
@CYD: “A Széljegyzet saját véleményt, és saját gondolatmenetet tartalmaz. Nyíltabb, és közvetlenebb, mint a többi cikk.”
január 24, 2009 at 10:31 de.
Szerintem jó ötlet! Sok ilyet még 🙂 Mert nekem kurvára sem nem elég 😀
A nyelvezet kicsit indexhus, de legalább nem ragadunk le az őskori “újságírás” nyelvezeténél. Akinek nem tetszik, nem olvassa el.
január 24, 2009 at 10:48 de.
“És amíg a filmesek régi DVD-k árát csökkentik, és alig egy éves filmeket már jóval ár alatt is megkaphatunk, ugyanez a hanglemezeknél nem jelentkezik, csak azt nem értem, hogy miért?”
ha a CD áráért is fizethetnénk akár háromszámjegyű összegben, biztos hogy én sem sajnálnám rá a pénzt…de azt is elmondanám, hogy a dvd ára csökken, mert jön a blue-ray, most az a kurvadrága…4-5 év múlva meg jön majd más és a blue-ray lemezek fognak majd 2-3 ezer Ft-ba kerülni…így van ez a playstation játékokkal is…bejött a PS3 és innentől kezdve nem ritkák a PS2 játékok 3-4 ezerért, amelyek 1-2 éve még 8-10 ezerbe kerültek…
január 24, 2009 at 10:52 de.
Én teljesen egyetértek. Ez olyan mint hogy a kiadók sírnak hogy az emberek nem vesznek filmeket UMD -re (PSP -n nem akarunk mozi filmet nézni pénzér). Merthogy ugyan annyiba kerül mint DVD-n. Inkább lekonvertálom mp4-be és szevasz.
január 24, 2009 at 12:01 du.
nekem is tetszik és minden pontjával egyetértek 🙂
január 24, 2009 at 12:04 du.
a cik elejen a szazalekos dolog, nem tudom azert irtad -e iyg mert mindekepp be akartal szoli vagy mert ne mgondoltad vegig, de
ha eladnak 1000 lemezt es ez csokken 7%al, az boven tobb csokkenes mint amit kompenzalni tudnak a digitalis letolessel (mondjuk 10-rol 13.5re nott). ezt csak a matek miatt fiktiv ertekekkel 🙂
minel tobbet olvasok a jogvedokrol annal inkabb ugytunik rablo banda mind, zarjak be az alapitvanyuk es keressenek valami munkat. mindeki jobban jar. de foleg a zeneszek. kiadokra talan szukseg van oda onkent mennek a zenekarok segitsegert (annak meg ugye ara van), de azert csak modnjanak le ok is 🙂
január 24, 2009 at 13:19 du.
tetszik ez a megközelítés, jók lesznek ezek a széljegyzetek 🙂
keep it up 🙂
január 24, 2009 at 13:51 du.
+1
január 24, 2009 at 14:04 du.
mellesleg mi a mail cimetek?
bocs a duplaert
január 24, 2009 at 15:00 du.
A nem igazán szalonképes 1-2 szót leszámítva jó cikk!
január 24, 2009 at 15:42 du.
Jól össze foglalt gondolat menet és teljes mértékben egyet értek veled. Csak az a baj hogy azok nem ébrednek rá vagy nem akarnak ráébredni akiknek igazán kellene.
január 24, 2009 at 21:58 du.
Nagyon jó cikk, bejön a közvetlen hangvétel, aki meg finomkodni akar az olvasgassa az angol királyi család honlapját 😛
A lemezkiadók meg dögöljenek bele a pénzükbe! Ennyi…
január 24, 2009 at 22:58 du.
Több ilyen cikk kéne, nekem bejön, de az a baj, hogy ezt a ‘fejesek’ (a kiadók, énekesek, meg akik sírnak a letöltések miatt) nem látják az ilyet.
január 25, 2009 at 8:45 de.
Tetszik… csak így tovább 🙂
január 25, 2009 at 22:20 du.
A szövegből már látszik, hogy sokkal inkább szubjektívabb, összehangoltabb és társalgós hangulatot vesz fel a stílus, és – amit azt illeti – tökéletesen egyetértek vele. A probléma mindíg is ott kezdődött, hogy a szerzők, akik hírnévre, ezáltal népszerűségre, közönségre akarnak szert tenni, előbb-utóbb, leszerződnek egy kiadó monopóliumnál (t.k.), így remélve gyorsított iramú fejlődést a karrier szempontjából, és profitot. A kiadó monopóliumok azonban, kapitalista pénzéhes disznók, rosszabb mint a warez. Ezt ki kell mondani, és nyílt rágalom.
A cikk írójával, mint mondottam teljesen egyetértek, azonban én más szemszögből is megközelíteném a dolgot, persze csak azért mert édemesnek/érdekesnek találom. A széljegyzet rovatok, “más, mint az eddig itt megjelent hírek. Más, mint a Boncasztal sorozat. A Széljegyzet saját véleményt, és saját gondolatmenetet tartalmaz. Nyíltabb, és közvetlenebb, mint a többi cikk ” Ez mind szép és jó, valamint ezzel a huszárvágással egyfajta szubjektív irányvonalat kap a cikk, és mint tudjuk, nem lehet egyszerre objektív, és szubjektív valami, a cikk a tárgyilagosságát elveszíti. Nem azt mondom, hogy ez probléma, épp ellenkezőleg:
Amint ezt olvastam, az jutott eszembe, hogy ha ezt ilyen könnyedén meg lehet szerkeszteni, könnyedén terjeszteni is lehetne, akár gerilla módszerekkel, szórólapozással, stb., mert a mai magyar internetes társadalom letöltői közül sokan még mindíg abban a tévedésben élnek, hogy a szabad fájlmegosztás, és p2p alapú letöltés anyagi haszonszerzés célját mellőzve büntethető cselekmény, holott a jog egyértelműen kimondja, hogy függetlenül a forrás legalitásától, a lefele irányú, magáncélú másolás keretében végzett letöltés legális.
Köszönhető mind ez a szerzői, és szomszédos jogokat védő/képviseltető közhasznú/közcélú alapítványoknak, amelyek magukat a “jó fiúknak” titulálják, és ennek fényében állítják be magukat a közvélemény előtt, ezáltal magasfokon képesek szándékosan manipulálni az emberek tömkelegét. Amennyiben lehetőség adódik rá ártatlan szervergépeket foglaltat le, magánszemélyeket terrorizál, az internetes társadalmat félrevezeti.
Az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány nem hasznos a társadalom, és a gazdaságfejldős szempontjából. Működése, és ténykedései fordítottan arányosak eredeti, illetve feltüntetett céljaikkal, miközben a köz érdekeivel palástolja magát. Nem a szerzőkért vannak ők, és jogaikért, hanem azért, mert otthon nekik is valamiből meg kell venniük a kiló kenyeret, vajat, krumplit.
“a köz érdeke az lenne, hogy hagyjuk a 20. századi terjesztési módot, és álljanak át online értékesítésre persze megfizethető letöltésekkel, de ők foggal körömmel harcolnak ez ellen mert akkor nem lenne adathordozó amire rá lehetne nyomni a kicsi címkéket amiből az asva is nyilván kap bőven. Nem mellesleg ők azok is, akik büntetőfeljelentést tesznek reflexből, lepacsizták az ORFK-val hogy ami mozdítható azt vigyék el onnan ahonnan ők mondják egy együttműködési megállapodás mögé bújtatva és legalizálva mindezt, s ha jogilag nem tudnak rajtad fogást találni akkor megszivatnak azzal hogy lefoglalják mindened ami nincs odabetonozva. Ők azok akik azzal fenyegetnek hogy a dunába lőnek ha letöltesz bármit, és szándékosan vezetik félre a közvéleményt azzal hogy azt hirdetik hogy a saját célra a letöltés bűncselekmény. Tehát szeretnek ferdíteni és egyáltalán nem a köz érdekeit szolgálják, hanem kiadómonopóliumok üzleti érdekeit védik. Az asva is egy ****. Nem kell őket védeni, nem véletlenül asva.info a portál neve.” http://asva.info/8-ev-mukodes-utan-bezart-az-mp3portalhu-2009-01-18.html#comment-55777
“Az asva is kap az adathordozókból beszedett jogdíjakból, elosztja az artisjus a pénzt amiből ők is részesülnek. Ők kezdték Magyarországon ezt a lefoglalásos, bűncselekmény hiányában 2 év után rendszerint megszüntetett eljárásos feljelentgetős játékot a szerver üzemeltetők ellen 2005-ben, a proart csak folytatta helyettük hogy ne az asva legyen az akit a média szid hanem a proart többnyire. A proart ezeknek a szervezeteknek a gyűjteménye, még akkor is, ha hivatalosan nem írják ki hogy együttműködésben állnak. Szerintem megérne egy kivizsgálást a “közhasznú” alapítványok, a rendőrség, és a szakértői kamarák közti kapcsolatok, biztos vagyok benne hogy derülnének ki dolgok, pl hogy a szakértőik elfogultak amikor elvisznek egy dc hubot vagy torrent oldalt működtető szervert és 2 évig ülnek rajta szándékosan húzva az időt hogy minél több kárt és kellemetlenséget okozzanak, mikor pedig elévül az ügy vádemelés és gyanúsítás nélkül, annyit mondanak nesze paraszt vidd a géped. A végén mikor már a hardwarek negyed annyit érnek mint a lefoglalás időpontjában, vissza adják, nesze paraszt vigyed, de sem egy bocsi tévedtünk, se semmi. Úgyhogy minden az asva csak nem közhasznú és rossz helyen véded őket, mert itt többnyire mindenki utálja őket.” http://asva.info/8-ev-mukodes-utan-bezart-az-mp3portalhu-2009-01-18.html#comment-56118
Véleményem szerint a warez, egy eleve bűnös, és erkölcstelen módja annak, ha valaki mások műveiből, és szellemi termékeiből akar meggazdagodni. Eladni valamit aminek nem vagyok a birokában, az csalás, lopás, “cigánykodás” (nem faji, etnikai értelemben használva a szót, inkább annak köznyelvi értelmében).
El kell fogadni bizonyos dolgokat, és tovább lépni. Észre kell venni, hogy a mindennapi életünk legfontosabb intézkedéseit szinte már-már online is elvégezheti az ember. Interneten rendelhet ételt, melegételt, hozzávalókat, bútort, számítástechnikai, elektronikai cikkeket. Interneten lehet számlát fizetni, bankszámlaszámra utalni, így tranzakciókat lebonyolítani, otthonról, kényelmesen, és gyorsan, energiát és időt megkímélve. Lehet beszélgetni barátokkal, üzengetni emailekkel, rég nem látott ismerősöknek utánna nézni, kapcsolatokat kiépíteni, szolgáltatásokat nyújtani, hírnévre szert tenni, dolgozni és tanulni, és még megannyi más dolgot. A technika az idők folyamán adott irányban fejlődik, az emberi gondolkodás gyöpösödött, és csak nehezen, tömegesen iszonyú lassan változik a köz érdekét nem szemelőt tartva. Itt jön közre az idézett cikk, és annak tartalma. Interneten lehet játszani. Filmet nézni. Zenét hallgatni.
Azok az emberek, akik letöltenek, részben olyan átlag nép, akiknek nem feltétlenül futja arra a havi keresetükből, hogy elvigyék családjukat, barátaikat egy-egy moziba és megnézzenek egy filmet hetente, illetve karácsonyra mindenk ismerősnek egy 5000 forintos audio lemezt vásároljanak a tescoban, mert a keretbe nem ez kell hogy beleférjen, hanem olyan alapvető, az élethez szükséges dolgok amik nélkül nem lehet élni (élelmiszer, számlák, stb.). Nyílván való hogy egy bizonyos rétegről van itt szó, nem pedig minden emberről, de tekintve magyarországi jelen életvitelt, és az egyébkénti átlagos életszínvonalat, ez a réteg igen széles.
A kiadók azok a vállalatok, akik abból keresnek pénzt, hogy mások műveit kiadják, a nevük alatt, így jól jár a szerző, mert terjesztik művét, jól jár a kiadó (aki egy jelentős összeget leszámol ezért a szerzőtől.) Most olvasd el még egyszer ezt a mondatot.
Egy kiadó ugyanazt csinálja a gyakorlatban mint egy warez tulaj. Mivel a nagyobb az erősebb, és ennek tükrében a legális, az lenne a normális, hogy sokkal több pénzért vegyük meg a Best Hollywood kft-től az S.O.S. Szerelem című filmet, és nem pedig küldünk egy 300 Ft-os SMS-t, mellyel időkorláttal és/vagy sávszélesség korláttal azt töltünk amit akarunk. Utóbbi illegális, olcsó, és erkölcstelen, mint már leírtam ez a warez. Az előbb említett a legális, drága, és ugyanúgy erkölcstelen pénzéhes mint a warez, abból él ami nem az övé. És ezek a vállalatok pacsiznak össze az olyan nevekkel mint az asva, és a proart.
Jogdíjjal ellátott optikai lemezeket vásárolunk, amely nincs feltüntetve, amely fizetésével nincs tisztában a vásárló. De nem csak a CD-k, DVD-k, BlueRayeket tekintve van ez így, jogdíjat fizet mindenki az SD, micro SD kártyákra, az USB, és egyéb flash driveokra, az mp3, és mp4 lejátszókra, a diktafonokra, a videókazettára, egyszóval mindenre amin az ember képet, hangot, vagy videót tud tárolni.
Majd ha olyan szintre jut a társadalom, a szerzők a saját nevükkel forgalmazzák tulajdonukat, és saját maguk állnak ki azokért, iletve nem zárkóznak el a játék gyártó cégek attól, hogy termékeiket megosszák a nagy publikum előtt, majd akkor lesz értelme ingyenes töltögetésről és haszonról, gazdaságról beszélgetni egy asztalon, mert mindaddig az ún. “közcélú alapítványok” kézzel lábbal tiltakozni fognak mind az mellett ami új, és humánusabb, más vonalakon javítva az ország gazdaságát. SzaSza nevű kommentelő kommentjére utalok, mert minnél nagyobb példányban szerzik be az emberek az új dolgokat annál nagyobb példányban szereznek be más, nem letölthető termékeket. Megnézném a világot akkor, ha a letöltés, mint fogalom nem létezne, és mindenkinek eredeti softwere lenne. Na meg eredeti DVD-i, zenéi stb. Megmerem kockáztatni, hogy 100x kevesebb asztali DVD lejátszó kellne el, mégkevesebb HDD, elenyésző számú mp3 lejátszó, mert nem lenne értelme rippelni, és ez még csak a hab a tortán.
január 25, 2009 at 23:02 du.
Azért lehet venni új műsoros zenei CD-t 2000Ft alatt… Kiadó kérdése, hogy mennyiért adja a CD-jeit. Egyébként ezek a lemezek akciósan 666, illetve 999 Ft-ba kerülnek. Ennyiért meg meg is veszem. Csak multkor voltam bajban, amikor 530 lemezt áraztak le ennyire. 🙂 És mindegyik kellett volna. 😀
január 26, 2009 at 10:45 de.
Én úgy vagyok vele, hogy így 2009-ben már nem akarok pénzt adni egy ezüst színű korongért, amit be kell rakni valami mechanikus kávédarálóba, ami pörgeti, és így szól a zene. Ha megtetszik egy zene, akkor nem akarok bemenni egy boltba, hogy megvegyem ezt a korongot, amin lehet hogy csak az az egy szám tetszik. Ha épp nincs a boltban, akkor nem akarok várni rá, hogy megérkezzen. Amikor végre megszereztem, nem akarom keresgélni, amikor hallgatni akarom, sőt, hurcolni se szeretnék ilyen korongokat az autómba, a munkahelymre vagy bárhova ahol hallgatni szeretném.
Viszont egy jó minőségű *DRM nélküli* mp3-ért szívesen fizetek, pláne losslessért, mint ahogy eddig is tettem sokszor, ha gyorsan kulturáltan tálalva, és reális áron megkapom. Ha mindez teljesül nyilván nem fogom az időmet azzal elvesztegetni, hogy béna-béla rls. group TV-ből mikrofonnal felvett releasei közt kutakodok az áhított zenéért.
Szerintem sokan vannak ezzel így, maximálisan egyetértek a cikkel, vicces, hogy ilyen lassan jutnak el a kiadók a kétségbeesett rinyálástól valami épkézláb előre mutató lépésig.
január 26, 2009 at 20:03 du.
ez jó cikk volt, nem szeretek hosszan olvasni, de ez valahogy átsuhant, annyira lekötött.
január 27, 2009 at 21:27 du.
hát én csak azt tudom mondani és helyeselni amit még anno 2004-ben Lovasi András mondott egy kispál koncerten: az embereket nem cd zenével kell meghódítani hanem koncertekkel…ergó le vagy ejtve hogy veszel-e lemezt vagy se mert a koncert a lényeg…
február 14, 2009 at 19:03 du.
Valaki irta itt, hogy az eloadok es a kiadok sirnak a letoltesek miatt…stb
Az a szitu, h elobb ok aztan meg majd a hallgatok sirnak mert a kiadok es a zenakarok, eloadok kiadasai sem terulnek meg egy egy lemez kapcsan nemhogy keressenek is esetleg vmit rajta. Ezt lehet tobb oldalrol vizsgalni, ez is ahogy minden mas is elegge komplex dolog. Magyarorszagon sztem az a problema, h arcpirito modon megy a letoltogetes es nincs agy ahhoz h egy kicsit a dolgok moge lasson a zenerajongo. Ha legalabb azt megtenne, hogy ami bejon neki, amiert kvazi rajong az ellopott zenek kozul azt legalabb megvegye tamogatva ezzel a zenekart h keszulhessen meg tobb, tovabbi lemeze is. Azert hasznalom a lopas szot mert egyertelmuen az. Ja, hogy ugyis tobbezren ellopjak az en becsuletessegem mar nem fog rajtuk segiteni ugysem? Hat ez eleg szuklatokorusegre vall. A boltban sem vehetsz el egy termeket sem ingyen, ki kell csengetni a penztarnal. Meg ha jo erzesu vagy eszedbe sem jut ellopni. Ugyanakkor otthon a gep elott ulve szemrebbenes nelkul lopsz mert ugysem tudja meg senki. Letoltod, hallgatod es senki nem fogja meg azt sem mondani hogy ejnye ejnye. Tehat csak azt akarom mondani, h ez egy erkolcsi kerdes is valahol. Igaz ami igaz a magyarorszagi lemezarak ugyancsak arcpiritoak. Amig itt Angliaban £5-8-10 egy cd addig otthon nem ritkan 5000ft korul mozog. Ha megnezitek a mahasz oldalan mibol tevodik ossze egy cd ara elegge vicces a grafikon. Szal en megertem, h nem cd-re koltenek az emberek de lagalabb azt vennek meg amit ertekesnek talalnak.
március 30, 2009 at 20:23 du.
@kavicsrobot:
Még a bittorent-éra előtt nyilatkozta valami magyar zenekiadó fejes, hogy “nincs az a szemét, amit el ne lehetne adni”, merthogy ez a droid csőcselék úgyis megkajál bármit. Hát, akkor javasolnám, hogy tessék csak ebben a szellemben tovább.
Volt idő, mikor a videótékás ribanc pofákat vágott, meg visszadurrogott, ha olyat kértél, amiből épp nem volt benn egy sem a fos kópiák közül.
Volt idő, mikor a könyvesboltos néni lecseszett, mint a pöngős malacot, ha elvetted a polcról a CD-t, hogy megnézd a tok hátoldalát.
Volt idő, mikor a jegyszedő néni mindenkivel -okkal-ok nélkül- bunkó lehetett, mert úgyis özönlött a nép a heti kettő vetítésre.
Csak nem megszűnt a hatalmi pozíció? Csak nem úgy esett, hogy amint lehetőség volt hátat fordítani a fentieknek, mindenki megtette?
Na persze, a város tíz videótékája közül hét a gonosz kalózok miatt ment tönkre. Még véletlenül sem a bugris kiszolgálás, meg a szar kópiák miatt.