Nos, nem akarom temetni a királyt, de annyi biztos, hogy most van lehetősége megerősödni az alternatív kliensek “piacának”. Éppen ezért megpróbálunk összeszedni pár olyan torrent klienst, amelyeknek lehet esélye arra, hogy kiváltsa az eddigi kedvenc kliensünket, az uTorrentet.
Összeállításunkban megpróbálunk lehetőleg olyan klienseket beválogatni, amelyek a lehető legtöbb platformot támogatják. Az elsődleges platform a Windows, másodlagos a Linux. Ha plusszban támogatja a kliens az OS X-et, az csak hab a tortán. Lássuk tehát a kihívókat.
Tixati
Kezdjük azzal, hogy teljesen ingyenes, spyware és reklám mentes. Bár tegyük hozzá, ez ebben az összeállításban kötelező. A Tixati teljes mértékben kompatibilis a BitTorrent protokollal, ismeri többek között a népszerű DHT protokollt is, és a magnet linkeket is, így nyugodtan használhatjuk a Pirate Bay-en is. Telepítője 9 megabyte, gyorsan és egyszerűen installálható. Az egyetlen negatívum első indítás után máris látható, a felület. Sajnos nem egy GUI álom, csunyácska Linuxos GTK felület fogad bennünket a Windows verzióban is. Tegyük gyorsan hozzá, hogy testre szabható, a fekete felület gyorsan és könnyen átállítható világosra, és szinte minden színt lecserélhetünk. Tartalmaz beépített RSS olvasót, és időzítőt is, így aki az automatizálás híve, annak is jó választás lehet a Tixati. További előnye, hogy alacsony hardver igénye van, és Linux és Windows operációs rendszerekre is letölthető.
Letöltés: http://www.tixati.com/
Transmission
A Tranmission egy kicsit kilóg a képből, ugyanis a Windowsos verzió “nem hivatalos”, úgy nevezett “unofficial port”. Viszont mivel működik, és minden más tekintetben megfelel az elvárásainknak, itt a helye. A kliens eredetileg Mac és Linux platformon érhető el, utóbbin belül pedig szinte az összes létező, fontosabb disztribúció része. Felsorolni sem lehet az összes jellemzőjét, ami számunkra fontos, azt kiemeljük. Ezek szerint pedig a Transmission támogatja a teljes titkosítást, DHT-t, az uTorrent féle uTP protokollt, PEX és a mágnes linkeket. Natív kliens mellett elérhető terminálból és webes felületről is. A számítógépünk mellett feltelepíthető egyébként akár még a házi NAS-ra is. A Windowsos elburjánzás nem az egyetlen vadhajtás, iPad, iPhone, és Android verzió is létezik már a népszerű kliensből. Emellett az előbb említett népszerű mobilplatformokhoz még távoli vezérlő appok is léteznek.
Letöltés:
- http://www.transmissionbt.com/ (OS X, Linux)
- http://sourceforge.net/projects/trqtw/ (Windows port)
qBittorrent
A qBittorrent egy újabb multiplatformos alternatíva. BitTorrent magját a libtorrent-rasterbar adja, természetesen ingyenes. Akinek fontos volt az uTorrent megjelenése, az mindenképen tegyen egy próbát a klienssel, mert itt ügyesen figyeltek arra, hogy az uTorrent felhasználók igazán “otthon érezhessék” magukat. A kliens, ahogy kell, az összes fontos BitTorrent protokollt támogatja, mint például a DHT, uTP, mágnes linkek, Peer Exchange, titkosítás. További hasznos funkciója a modern webUI, aminek hála akár távol a számítógépünktől is kezelhetjük a futó torrenteket. A profi RSS letöltő, amelyben akár regexp szabályokat is megadhatunk, már-már alapnak számít egy ilyen jól megírt és minőségi kliens esetén. A qBittorrent tényleg multiplatformos, Windows, Linux és OS X mellett akár még Freebsd és OS/2 operációs rendszerekre is letölthetjük. Az angol mellett számtalan nyelven is használhatjuk, és szerencsénkre köztük van a magyar is.
Letöltés: http://www.qbittorrent.org/
Deluge
A Deluge-ről többször írtunk már, egy kicsit elhanyagoltuk, de az alkotók szerencsére nem (teljesen). A kliens elérhető a népszerűbb Linux verziók mellett OS X, Windows és FreeBSD operációs rendszerekre is. A Deluge egy robosztus kliens, így aki szigorúan csak torrentezni akar, annak nem ajánlott. Aki viszont a kiegészítők megszállottja, annak jó választás lehet. Webes felület, okos RSS letöltő rész, és a szokásos protokollok támogatása (Peer Exchange, DHT, UPnP, mágnes linkek) jellemzi. Webes felülete az egyik legjobb – legalábbis szerény véleményem szerint. Ja, akinek nem ugrana be a jelszó, “deluge” lesz az első indítás után. A készítők pluginjei mellett mások is csináltak több kiegészítőt, érdemes megnézni, mert vannak köztük nagyon hasznosak. Aki Windows-on használja, elsőre kicsit furcsállhatja az ablakokat, de ez a fajta felület az alapvetően Linuxos gyökerekből származik.
Letöltés: http://deluge-torrent.org/
Vuze aka Azureus
Aki régi motoros, annak bizonyára megdobban a szíve az Azureus szó hallatán. A kliens, amely tündökölt, aztán kicsit fényesebben világítva meghízott, majd átnevezték. Legalábbis én így tudom leírni a történetét. A Vuze (lánykori nevén Azureus) már sokkal több, mint egy egyszerű torrent kliens. Multiplatformos mamut lett, amelynek a letöltési funkciója már csak egy a sok közül. Talán már le sem kell írnom, hogy az összes szokásos torrent prokollt támogatja. Van beépített RSS olvasója, ismeri a mágnes linkeket, saját keresője van, amellyel a Vuze HD hálózat tartalmát is kereshetjük. Rengeteg plugin létezik hozzá, amellyel tovább növelhetjük a program képességeit (média szerver, irc kliens, web tracker, stb). A beállítások menübe csak akkor menjünk, ha pár napi hideg élelemmel rendelkezünk, mert könnyű elveszni benne. A Vuze-ban futtatott torrenteket webről, telnetről és akár mobilkészülénkünkről is elérhetjük, a lehetőségek tárháza szinte végtelen. A sok funkciónak azonban ára van, a kliens meglehetősen kövérke, lassú gyengébb gépeken. Tényleg azoknak ajánlott, akik az all-in-one program hívei.
Letöltés: http://www.vuze.com/
Tribbler
Maguk a készítők is úgy nyilatkoznak a programról, mint a “más bittorrent kliens”. A Tribbler tehát nem egy szokásos alternatíva, itt-ott egy kicsit több / kevesebb. Már letöltéskor is érezni, hogy ez szintén nem egy célszerszám, több annál (közel 43 megabyte). Támogatja a torrent fájlokat, a torrent streaming (.tstream) kiterjesztést, és a mágnes linkeket is. A Tribbler több más klienshez hasonlóan támogatja a “csatornákat” is, így csatlakozhatunk egy-egy közösséghez, ha ehhez van kedvünk. Aki nyitott az újdonságra, és nem hiányzik neki a töménytelen más extra funkció, nézzen rá, hátha éppen rátalál azokra a felhasználókra, akiknek hasonló az érdeklődési köre.
Letöltés: http://www.tribler.org
Ezzel a rövid összeállítással egyébként éppen hogy megkarcoltuk a felszínt, de talán adtunk pár jó tippet. Aki ennél többre vágyik, az keresse fel a http://torrent-clients.findthebest.com/ oldalt, ahol aztán tényleg térdig lehet járni a torrent kliesnekben, és össze is tudjuk őket hasonlítani. Akinek van tuti tippje, az pedig ne habozzon, ossza meg velünk!
augusztus 13, 2012 at 18:33 du.
Én próbálgattam már sokfélét. Legtöbb vagy fapados, vagy hiányzik valami funkció ami miatt körülményes használni, vagy tiltva van zárt torrent oldalakon. Esetleg kombinálva…
augusztus 13, 2012 at 18:46 du.
bar en eddig nem utorrent-et hasznaltam, hanem vuze-t (mert nagyjabol ez volt az egyetlen normalis torrent kliens linuxra amit meg anno talaltam), de azert hasznos lehet nekem is ez a lista, mert mar kezdem unni, hogy elinditom a vuze-t, aztan egybol megeszi a memoria negyedet… meg egyre tobb sz*r van benne, amit sose hasznalok. ja meg ujabban neha feldob egy ablakot, hogy donate-eljek, annak ellenere hogy egy parszor mar bejeloltem hogy hagyjon vele beken…
augusztus 13, 2012 at 18:49 du.
AZUREUS HA JOL TUOM ELL MEGY MINDEN OLDALON..EZERT IS JO KIS KLIENS
augusztus 13, 2012 at 20:55 du.
Transmissiont tudom ajánlani, anno amikor elsőnek találkoztam vele megijedtem, utorrent után nagyon szokatlan volt, szerencsére egyre több fejlesztést kap, számomra már mindent tud amit az utorrent. Asztali gépen még utorrentet használok, ha sok reklám lesz akkor tudom már mi lesz az alternatíva, bár nagyon ritkán töltök már valami asztali gépen le. Anno egy routert használtam hozzá, most meg ott a Rasbperry Pi 😛
augusztus 13, 2012 at 21:05 du.
Az itt felsoroltak közül, szerintem egyiknek sincs esélye, nem is értem miért kéne leváltani az utorrentet, a vélt vagy valós hibái ellenére is magasan a legjobb!
augusztus 14, 2012 at 6:53 de.
Ki próbáltam a qBittorrent -et. Tényleg jó kis kliens. Majdnem ugyanaz a felhasználói felülete mint az utorrentnek, csak kicsit “marad” el attól. Egyelőre még maradok az utorrentnél, ha nagyon reklámosodik és a régebbi verziókat nem engedik majd vagy nem megfelelően fognak működni, akkor erre váltok majd valószínüleg.
augusztus 14, 2012 at 8:51 de.
Hm. A Tixati-s leírásban van egy ilyen, hogy “csunyácska Linuxos GTK felület”. Most akkor ez azt jelenti, hogy a GTK felület a linux miatt csúnya? Remélem nem ezt akartátok sugallni, mert ez remek tápanyag a windowshuszároknak, hogy “…ja, és amúgy is, a GTK meg milyen csúnya már linuxon, írták az asva-n is…”.
Különben jó kis lista, ha játszanának a nem multiplatformerek akkor a KTorrentet tudnám még hozzátenni, nekem teljesen bevált, pöccre indul, mindent tud amit használok.
augusztus 14, 2012 at 11:27 de.
Nem is értem, hogyan jutna bárkinek eszébe ezekre a programokra cserélni az utorrent klienst. a linuxosokat még csak-csak megértem…
Ha valaki cseréli az utorrentjét, az csak egy régebbi verzióra. Még a legelső kliensük is nagyságrendekkel jobb mint az itt felsoroltak.
Ha valaki nem frissíti a klienst, akkor nem frissül. 😀
..már ez a része sem igazán érthető. Rányomok a frissítésre és aztán lecserélem?
augusztus 14, 2012 at 12:52 du.
Meg tudod mondani, hogy mi az ami hiányzik neked ezekből a kliensekből, de az utorrentben benne van?
augusztus 14, 2012 at 13:13 du.
Semmi sem hiányzik belőlük. De az utorrentből sem hiányzik semmi. ..még az 1.7-ből sem. Ezért nem értem miért kell alternatíva egy olyan kliens felváltására, ami teljesen kifogástalan. Nem egyszerűbb az, ha nem frissítik a klienst?
Lehet, hogy maradi vagyok, de én a dolgokat általában arra használom, amire készültek.
A torrentklienst torrentek letöltésére általában. Nem kell bele sem rss, sem pedig más szarság.
Sokszor írják, torrentkliensekről, hogy ez, meg az jobb. Még nem sikerült kiderítenem, miben lehet jobb valamelyik kliens. Ha az utorrent jól cvan beállítva, akkor az kapcsolódik a maximum peerekhez és annyival jön lefelé,illetve felfelé amennyit a net bír. Ettől több nem hiszem, hogy kell.
augusztus 16, 2012 at 20:19 du.
próbáld ki az utorrentet egy faca mondjuk 2-300megás nettel GHT-vel és wincseszter cache nélkül:d…és majd csak pislogsz ahogy feleszi mondjuk az akár 16G ramot:)
A qbittorrent tesztjeim alapján ilyet nem csinál…miközben teljesen azonos sebességgel tölt mint az utorrent simán elketyeg 40-80M rammal (utorrent 2.2.1és 3.1-2 versus qbittorrent 3.0 windows)
Szóval lényegében az égvilágon semmi baj nincs az utorrenttel:P
augusztus 14, 2012 at 13:13 du.
“Nem is értem, hogyan jutna bárkinek eszébe ezekre a programokra cserélni az utorrent klienst. a linuxosokat még csak-csak megértem…”
A linuxosok nem cserélik le, mert náluk nincs is utorrent, nincs mit lecserélni. Ez csak windowsos embereknek szól. Tény hogy windowson elég ocsmányul néznek ki ezek, de akinek a használhatóság és a reklámmentesség az első, az szerintem simán ellehet velük.
augusztus 14, 2012 at 13:29 du.
Szerintem ugyanazt tudja talán mind, egy-két lényegtelenebb dolgot kivéve.. Annyival jobb idáig az utorrent hogy felhasználóbarátabb a felülete, de ha telepakolják reklámokkal, akkor nekem marad a régebbi verzió, mint eddig, vagy másfelé nézelődök, ha tiltott lesz egy idő után.
augusztus 14, 2012 at 14:03 du.
@Mintuser
Nem használok linuxot így ezt nem tudtam. annyit tudok, hogy van valami utorrent linuxra is. ..bár az lehet hogy csak szerverre.
A lényeg az volt, hogy a mostani kliensekkel senkinek nincsen baja elvileg. Ha valaki nem akar reklámot, vagy bármi mást, akkor az nem frissíti a kliensét és nem változik semmi.
@sct
Nem mondom, hogy a felsorolt programok rosszak, mivel nem ismerem őket, leírás alapján pedig nehéz véleményt alkotni bármiről is.
Csupán azt nem értem miért cserélné le bárki a kliensét ezekre, ha már évek óta egy bevált klienst használ.
augusztus 14, 2012 at 14:45 du.
Nekem az ilyen pistikék tetszenek akik jól megmondják, hogy “ezeknek esélyük sincs”, közben meg most hallottak róluk először, linuxot is csak a tv-ben láttak, mikor egyszer mondták hogy az nem jó, mert tiszta dosos…
augusztus 15, 2012 at 7:41 de.
Jaja ők a megmondó emberek!:lol:
augusztus 15, 2012 at 11:13 de.
Én Deluge klienst használok Linuxon, Ubuntun. Előtte egy ideig Transmissiont (Ubuntun az az alapértelmezett torrent kliens). Előtte Arch Linuxon a konzolos rtorrentet valamelyik webes frontenddel, azelőtt pedig KTorrentet.
augusztus 15, 2012 at 12:10 du.
Csinálhatnátok egy olyan tesztet ahol a torrent klienseket a cpu/memeóriahasználat alapján hasonlítjátok össze. uTorrent 1.7.7 szerintem tökéletesen , itt még nincs telepakolva szeméttel.
augusztus 15, 2012 at 13:49 du.
egy dolog, hogy vannak alternatívák, a másik meg az, hogy milyen kliens oldali whitelistek vannak a különböző zárt oldalakon.
augusztus 15, 2012 at 16:06 du.
@dragon1993
Nálam a 2.2 a nyerő, még az sincs tele fölösleges dolgokkal.