Úgy néz ki ez lassan trend lesz. Itt az ősz, itt az iskola, a külföldi jogvédők pedig nekifeszülnek a kollégistáknak. Egy friss hír szerint “külföldi jogvédő cégek” (pontosan idéztük a forrást) több bejelentést is tettek a győri egyetem kollégiumában folyó állítólagos illegális letöltésért, megosztásért.
Nem újkeletű a dolog, kicsit kevesebb mint egy éve hasonló sztori játszódott le Győrben. 2009 novemberében állítólag az egyetem kollégiumának internetét felügyelő NetClub kemény hangvételű levelet juttatott el a diákokhoz. Ebben az szerepelt, hogy külföldi jogvédők szóltak, valami nagyon rossz folyik a falakon belül, BitTorrenttel fel- és le történik a fájlcsere. Akkor azt írták ki, a bejelentéseket kivizsgálják, és az érintett hallgatók ellen fegyelmi indul.
A ma hozzánk eljuttatott szöveg tehát nagyon ismerős volt. Mintha már olvastam volna – gondoltam. Átnéztem az Asva.info korábbi cikkeit, és lám-lám az előbb említett tavalyi esteben szóról szóra ugyanez a hír volt olvasható.
Hogy tisztán lássunk, itt a mai hír a kollégium “internet igénylő” oldaláról:
Több érdekes kérdést felvet az eset. A – szigorúan külföldi – jogvédők tényleg mindig ősz elején kezdik el körbeküldözgetni a leveleket, és valahogy mindig megtalálják a győri egyetemet is? Honnan tudják, hogy a győri kollégisták mit torrenteznek és honnan? A másik, ami eszembe jutott, hogy egy év alatt nem sikerült a NetClubnak letiltani ezeket a trackereket? Vagy nyárra amíg nem voltak itt a kollégisták feloldották a korlátot, és szabadon lehetett warezolni, majd a nagy őszi hajtásban elfelejtették visszarakni a tiltást? Netán az egész csak kamu?
No, és ne felejtsük el 2008-at, amikor állítólag a rendszergazdák tudta nélkül warez szervert üzemeltettek a hálózaton, majd jött a rendőrség, két egyetemista gépét lefoglalták szerzői jogok megsértésének gyanúja miatt. Úgy látszik, Győrben minden évben izzanak a vonalak.
Frissítve: Érkezett válasz a NetClubtól
Először is az időzítés. Tudomásom szerint szeptember vége felé kezdik vetíteni több népszerű filmsorozat évadjait.
Tudom, nevetségesnek hangzik, de a legtöbb bejelentés nem mozifilmek miatt érkezik hozzánk, hanem különböző filmsorozatok miatt, amiket USA-ban bizonyos (valószínűleg fizetős) csatornákon most vetítenek.A következő kérdés, hogy honnan tudják? A válasz erre is egyszerű, nyílt, külföldi trackerek segítségével: feltételezem, egyszerűen beszállnak a jogvédők is tölteni és nézik az IP-ket.
Sajnos sok kollégista nincs tisztában ezen oldalak veszélyeivel és teljes nyugalommal tölt pirate bay-ről isohunt-ról. A legtöbb esetben nekik köszönhetőek az ilyen bejelentések.Aztán a tracker tiltás kérdése. Ez a legnehezebb dolog, egy torrent fájlban akár 10 tracker host is lehet, ezek az IP címek változhatnak az idő múlásával, újak jöhetnek, a változásokat önmagukban is nehéz követni, ráadásul egy Cisco routeren elég körülményes a tűzfal szabályokat frissíteni.
Pont a körülményes frissítés miatt eszünkbe se jutott, hogy nyárra levegyük a tiltásokat, a bejelentések hiányát inkább az okozhatta, hogy kevés ember lakott a kollégiumban, kevés sorozat érdekelte a lakókat, így drasztikusan csökkent a jogvédők érdeklődése kollégiumunk iránt.
Itt van még a deja vu-ként ható, “kemény hangvételű” levél.
A kollégisták sajnos nem szeretik elolvasni a Hálózathasználati Szabályzatunkat, amiben felhívjuk figyelmüket arra, hogy a NIIF hálózatot nem szabad illegális fájlcserére használni, ezért kell őket évente legalább egyszer figyelmeztetni. És persze itt vannak az elsősök is, akik a tavalyi levelet nem is olvashatták.
A levél egyébként valóban szinte szóról szóra ugyanaz, mint a tavalyi. De minek is fogalmazzak új levelet, mikor ugyanaz a probléma, ugyanaz a külföldi jogvédő szervezet küldi a leveleket?Végül a kemény hangvétel. Mivel hivatalosan az Egyetemről érkezik a levél, kötelességünk kivizsgálni a bejelentéseket és belátásunk szerint eljárni.
Remélem sikerült megválaszolnom minden kérdést.
október 12, 2010 at 19:19 du.
Egy időben nem csak P2P, de általános forgalomkorlátozás is volt, X giga felett beállt a sebesség igen alacsonyra.
október 12, 2010 at 21:31 du.
“szigorúan tilos […] szerzői jogokat megsértve fájlokat terjeszteni”
félig off, de a fenti idézet értelmezhetetlenségéről jutott eszembe:
egyszer valaki* adhatna már egyértelmű válaszokat, mert elég sokat olvasok a témában, de nem tudom a következőket: A jelen pillanatban Magyarországon érvényes BTK, PTK törvények, rendeletek és különböző szabályok szerint, szerző jog által védett tartalom:
– letöltése a netről (sima letöltés böngészőval pl, vagy ha te vagy az utsó leecher)
– fájlcserélő alkalmazással történő beszerzése és a védett tartalom tárolására használt adathalmaz önmagában a jogvédett tartalom előállítására alkalmatlan részét (és esetlegesen, de nem szándékosan s nem bizonyíthatóan) történő visszaosztása (szokásos user)
– előző pontban leírtakhoz hasonló megosztása, amennyiben bizonyítható, hogy a teles tartalom feltöltésre kerül, de nem része beszerzés. (a.ka. első seed egy először publikált torrenten)
– megosztása céljából a jogvédelem alatt álló fájl megosztását segítő, de a jogvédett tartalomhoz nem szervesen kapcsolódó, önmagában a jogvédett tartalom előállítására alkalmatlan fájl előállítása
– tárgyalt segítő fájlok megosztása nagy nyilvánosság előtt
– megosztását ösztönző és elősegítő rendszerhez statisztikai és logisztikai támogató rendszert üzemeltetni
milyen megítélés alá esik. A választ pl. táblázatos formában tudnám elképzelni. A törvény- és jogszabálytisztelő életvitelhez ugyanis nem ártana egy értelmezett tájékoztatás, ahelyett a katyvasz helyett ami most megy “illegális letöltés”, meg “illegális fájlcsere” hivatkozásokkal. (Kezdve onnan, hogy a letöltés ugye sose illegális -tudtommal-, a fájlcserének pedig egyes alkalmazásai egyértelműen legálisak.)
Ha pedig az “illegális fájlcsere”, a fájlcserének az illegális részét akarná kijelölni (kiemelni a “mindenféle fájlcserék” halmazából), akkor nem ártanai elárulni azt is, hogy pontosan mi is az “illegális” része a fájlcserének. [Itt azt még csak meg se említettem, hogy a fenti felsorolást még lehetne ötvözni avval is, hogy ha valaki ezért közvetve, ill. közvetlenül anyagi vagy más haszonra tesz szert.]
Nem olyan rég talán pont itt olvastam egy olyan magyar bíróról, aki szerint torrenttel 287123.-ként letölteni az új James Bond filmet és utána bennmaradni X arányig seedelni, nem büntetendő, ekkor jöttem rá, hogy az egészből nem értek semmit, de valószínű, hogy nem vagyok egyedül evvel, sőt, talán egységes (bírói, jogalkotói) álláspont sincs a fenti kérdésekben (más szóval: egy Dr. Aktatologató se tudja, hogy mennyire szereplős és sok szerepes egy fájlcsere folyamata), és az esetei jogértelmezések a döntőek az egyes ügyekben. Netán valakinek érdeke is zavaros fenntartása, mert akkor abban jól lehet halászni, vagy csak túl nagy munka lenne itt “rendet rakni”?
*valaki mérvadó, aki független, aki adja a nevét hozzá, akire ezentúl lehetne hivatkozni
Elnézést a végére nagyon off lettem és rengeteget írtam, de ha már egyszer nekilendültem igyekeztem belevenni minden kételyem/kérdésem. Talán jobb lett volna egy e-mail-ben elküldeni, de hátha másnak is megindul az agya a leírtaktól, ha olvassa.
[Nagyon kérek mindenkit, hogy ne otthon a fotelből ülve, vérpisitkeként, “szerintem ez ez, az meg az” válaszokat adjon. Ezekre ugyanis nem lehet hivatkozni. Persze ha valaki tud a fentiekre hivatalos és hiteles válaszokat, forrással, akkor ne tartsa magában! 🙂 ]
október 12, 2010 at 21:45 du.
Én egyet értek azzal, hogy ha már az otthoni gépek többségén torrenteznek aktívan a felhasználók, akkor legalább az egyetemi LAN hálózatot, illetve a NIIF hálózatát ne terheljék már le ilyenekkel. Ez komoly visszaélés a nagysebességű optikai hálózattal szemben. Nem erre való!! És igen is felelősséggel kellene figyelniük az ottani rendszergazdáknak a torrentezőket és szó nélkül a lehető legmagasabb büntetést kiszabni rájuk. Csak az van ugye, hogy legtöbb esetben az Ő tudtukkal folynak ilyen dolgok, vagy pedig Ők maguk torrenteznek legtöbbet, visszeélve ezzel a jogaikkal. Lehet én látom rosszul, de mindenkinek lehet vélemény, úgy gondolom. Mióta a torrent razzia után visszatértek a nagyobb oldalak, azóta ismételten csúcsra van járatva a BIX, lassúak a belföldi és külföldi oldalak is egyaránt.
október 12, 2010 at 22:45 du.
@Egy diák: látszik, hogy te se vagy kollégista.
október 12, 2010 at 23:48 du.
Ezeket a nyivános trekiket figyelik, méghozzá olyan módon, hogyha valaki külföldi jogvédős seederhez kapcsolódik, akkor bekerül egy logba(nem tudom, hogy vannak-e naplózó trekik, lehet, hogy vannak, akkor a treki is loggol az ő kis apache szerverével) pl. a mikrokliens->naplózás fájlba(log to file). Onnantól kezdve nslookup vagy tracert->ipből dns és akkor már meg is van az áldozat. Biztos valami hasonló módon járnak el, esetleg valamelyik bejutott valaki gépébe és onnan figyeli a hálót, bár ezt nem tartom valószínűnek…
október 13, 2010 at 1:29 de.
Koleszon boldog boldogtalan warezol, ez tény. Akinek van esze, az privat tracereken log, abbol nem igen van problema, aki meg public trakckerekre maszik egyetemi ip-vel, az onmagara vessen.
A nagysebessegu opika nem erre van……..bla bla bla, ha valaki mondjuk a cernben, vagy mas hasonlo volumkeni intezmenyben dolgozik, akkor azt mondom, hogy ok gyerekek, tenyleg nem kene.
Viszont salyat tapasztalatbol mondom, hogy az egyetemek savsezlessege eleg durvan tul van meretezve.
A mi sulinkank pl 10 gigabites optikaja van, amibol 5 gigabit bizony kis is kuszik a koleszig……na ne akarja nekem valaki azt mondani, hogy azert tolt be lassan a facebbok, mert pistika a 206A-ban eppen a House friss reszet tolti.
Ami pedig a jogvedoket illeti:
A pontos metodikat nem ismerem hogy hogyan figyelik a dolgokat, de az teny, hogy idorol idore jon toluk a eport, hogy marpedig ez es ez az IP a koleszotokrol eszt es ezt a torrentet, ekkor es ekkor toltotte.
Mongyuk szemelyszerint van egy olyan erzesem, hogyha jogu utra terelnenk a dolgot, akkor ugysem tudnak megingathatatlanul bizoynitani , hogy az adott emberke tenyelg jogvedett tartalmat osztott meg, DE, és itt jön a lényeg. Az egyetem-nek sem idelye, sem kapacitasa foglakozni az ilyen ugyekkel, eppen ezert van egy nagyon egyszeru halgatolagos megallapodas. Gyakorlatilag ingyen kapja a koleszunk az 5 gigabites savszelt, cserebe ok, default tavabbkuldik nekunk az ilyen abbuse leveleket a jogvedoktol, mi pedig az adott ip-hez tartozo emberket elvileg 3 honapra lekotjuk a netrol.
október 13, 2010 at 8:29 de.
Nagyon egyszerű ez (ha nagyon megerőltetném magam, az archív levelekből is elő tudnék kotorni ilyen felszólító levelet 🙂
A torrent tracker egy torrent hash-re visszaad egy marék IP címet (seederek, leecherek), ezeket egy scripttel át lehet futtatni a RIPE adatbázison és az abuse címekre küldeni egy e-mailt, hogy balhé lesz.
Mi minden esetben sablonleveket kaptunk, szóval valószínüleg ez a helyzet.
Régen ugyanezt csinálták a DC++ hubokon, felkonnekteltek, letöltötték a felhasználók file listáit, aztán ment az e-mail. Ebből is volt már botrány egyébként (többek között ezért is szűnt meg a publikus IP tartomány a kollégiumban).
Nyilván az egyetemnek (és a NIIF-nek) nem érdeke, hogy állandó jelleggel ilyen leveleket kapjon a RIAA-tol meg az MPAA-tól esetleg a Warner-től, ezért bizonyosan ki fognak találni valamit központilag, ha ez így folytatódik (ami viszont egyik kollégistának sem lesz jó).
Így teljesen érthető a megelőző felhívás a NetClub részéről, ahogy mondani szokás “csak a ti érdeketekben”.
október 13, 2010 at 9:09 de.
Hat nalunk szerencsere a public IP-k megvonasa egyelore nem fenyeget(a bepanaszolt usereket ugyis kapasbol atrakjuk NAT moge, ahol mar nem tudnak annyira “okoskodni”)…..en pl reszben megelozes keppen , miutan elmondom az elsosnek hogy szigoruan tilos bla bla bla….mellesleg megjegyzem, hogy private trackereken kell ugykodni, lehetoleg akar ipfilter hasznaltaval, es akkor nincs problema.
Ami pedig a sablonleveleket illeti: ujabban mar anynira lustak/vagy annyira tomegesen kuldozik az ilyesmit, hogy a gep altala generalt xml tagek is bennemaradnak a levelben.
október 13, 2010 at 11:29 de.
Nem túl könnyű szűrni, hogy az egyetem hálózatában valaki jogvédett szoftvert tölt le illegálisan, vagy filmet és zenét legálisan.
október 13, 2010 at 11:46 de.
Ezt nem is szűrik, ha korlátoznak akkor mindent…
október 13, 2010 at 19:30 du.
Valóban nem erre való az egyetemi hálózat, nekem sincs pofám onnan torrentezni, mint ahogy a TOR-t sem ölöm le vele. A 10 gigabit is elfogy, ezren tudnak 10 megabittel tölteni.
Nem ártana valami torrent cache szerűség az egyetemi LAN-ra, úgy talán értelmesebben lehetne kihasználni a sávszélt. Valami olyasmire gondolok, hogy egy dedikált gépen fut egy torrent kliens, ami tényleg letölt, a tracker és DHT lekérdezések pedig át vannak irányítva rá, és csak ezt az egy gépet adják vissza peernek. Azt nem tudom, hogy honnan szerezné meg a cache a torrent file-t, meg honnan tudja, hogy mikor kell befejezni. Esetleg megpróbálhatja leszedni DHT-ról azokat az info-hasheket, amikhez befutottak kérések, de ez privát trackerrel nem működne. Valami ötlet?
október 13, 2010 at 22:16 du.
@stribika, ha a hálózat jobb kihasználása a cél, akkor első körben érdemes felderíteni, hogy vannak-e a bolyban ugyanabból a LAN-ból, és tőlük közvetlenül LAN-on keresztül tölteni – erre már van is elterjedt megoldás – http://en.wikipedia.org/wiki/Local_Peer_Discovery.
október 13, 2010 at 23:30 du.
A local peer discovery meg a DHT nem igazán jó zárt oldalra, bár itt éppen public trackeren lógó kolisokról van szó, de jó hogy nem azt akarjátok már (stribika hsz-a), hogy a koli külön seedserver szolgáltatást nyújtson a kollégistáknak, a sávszélességet kímélendő. Mondjuk kelendő szolgáltatás lenne az biztos, de akkor jönnének csak bőven a jogvédőlevelek.
Mellesleg én Debrecenben vagyok kollégista, és nálunk igen komolyan be van ám korlátozva a kolinet, mármint sávszélesség az van bőven (majd hátast dobtam, mikor először futtattam sebességtesztet), de olyan mértékben szűrve van a hálózati forgalom, hogy torrent bármilyen trackeren akármilyen formában nem megy egyáltalán, online játékok nagyrésze hasonlóképpen (Steam-re be se lehet lépni), nagyjából amit a nettel tudok csinálni alapból az a böngészés, msn, skype és társai, meg esetleg online poker. Most vezették be nálunk még pluszban azt is, hogy csak akkor használhatod a netet, ha előtte regisztráltad a mac-címedet.
Más dolog, hogy sokan így is torrenteznek, proxyval, vagy aki fizet az vpn-nel, ami mondjuk már jól megoldja az online játékokat is.
Összességében itt az az álláspont, hogy a kolinet tanulásra való, de én mint kolis azt kell mondjam, hogy a kollégisták nem csak tanulni járnak a koliba, hanem ott laknak…
október 14, 2010 at 3:23 de.
stribika: egy dchub a kolesz-en belül megold mindent, szépen felmegy mindenki, megosztja amije van, és akkor nem 200-an töltik le ugyanazt a house-részt, hanem csak egy ember, és mindenki más tőle, illetve amint megvan másoknak is nyilván megoszlik.
nem kell hozzá nagy tár vagy erős gép, mint egy ftp-hez, az anyagok sem egy helyen vannak, illetve ki lehet rakni hogy a hub a házifeladatok megosztására stb van, jogsértő tartalom megosztása tilos és akkor mindenki mossa kezeit.
október 14, 2010 at 6:58 de.
Stofesz:
remélem valamilyen helyesírási egyetemre jársz!!!! Úristen, ilyenekből lesznek diplomások…
Bocs az offért, de kikívánkozott…
október 14, 2010 at 8:04 de.
stribika: nálunk nem volt anno korlátozás (csak kimenőlimit Gb-ban)cserébe a rendszergazda jófej volt és működött kolin belül egy ftp ahol a premierek fennt voltak (film/sorozat/játék) így akinek volt esze az nem torrentezett hanem 1-2 órával pre után kényelmesen áthúzta localon a cuccot. Igazából egy 750es vinyó kényelmesen ki tud szolgálni premierrel egy teljes kolit heti rotációval törlődnek a cuccok esetlegesen még req szekcióval is. Dehát ehhez ugye kell egy jófej rendszergazda. Hosszabb távon szvsz ez jövedelmezőbb mint folyon abuse miatt aggódni
október 14, 2010 at 20:56 du.
“ráadásul egy Cisco routeren elég körülményes a tűzfal szabályokat frissíteni.”
OMG, ugye ez a mondat csak viccnek lett szánva?
október 14, 2010 at 20:59 du.
Az meg hogy a koliban minden le van tiltva, az VPN vagy valamilyen tunnel kérdése. SSH meg a legtöbb egyetemen van….
október 14, 2010 at 23:14 du.
@Nyest: Ez nem rossz, nem is tudtam, hogy ilyen is van. Ötletes módja a multicast használatának.
@N: A dchub nem rossz ötlet, vagy akár saját privát trackert is lehet, ami csak bentről elérhető a jogvédők elkerülése végett.
@Tebi: Nem kell a kolinak üzemeltetni központilag, csak annyit kell tennie, hogy békén hagyja amit a kollégisták beüzemelnek. Sokat lehet egyébként tanulni abból is, ha az ember ilyen hálózati problémákat old meg. 🙂 Nálunk volt pl egy projekt elosztott http proxy fejlesztésére (firefox plugin + módosított squid lett a vége azt hiszem), a bittorrent csak egy másik protokoll.
@Anonymus: Nem nagyon ismerem a cisco routereket, de pl sok mindenre más rövidítést/szót használnak mint a többiek, meg vannak hasonló de nem kompatibilis protokolljaik, el tudom képzelni, hogy nehéz. Én pl iptableshez, iproute2-hez vagyok szokva, a webinterfészek csak hátráltatnak.
@Deathbaron: De ha úgyis haza SSH tunnelezel vagy VPN-ezel, akkor minek töltöd a koliból? Ha nem haza, akkor azért meg fizetni kell.
október 15, 2010 at 2:41 de.
Szerintem a legnagyobb bunkóság letiltani. Nálunk az *announce* van tiltva (announcement.php sem jön be, semmi…), meg portok is bezárva. Https tracker megy, más nem. Szerverről kell leftp-znem ha tölteni akarok, vagy lehetne vpn is persze. Csak azt nem értem, hogy miért nem lehet olyan megoldást kereni, ami mindenkinek jó, amit fentebb is írtam, pár helyen működik. Korábban havi rendszerességgel jártak ki a rendőrök, most meg csend van. A kecske is jóllakott és a káposzta is megmaradt. Mindig ezt mondom, ésszel, ésszel, ésszel….
október 15, 2010 at 12:37 du.
@stribika:
A második mondatomban arra gondoltam, hogy nem haza sshzol, hanem a koli/egyetem szerverét használod gatewaynek….
október 15, 2010 at 14:13 du.
Ha a forgalmat átereszted egy proxyn, akkor tudsz szűrni announce-ra. Ha nem (mint ahogy valószínüleg a tárgyban említett egyetemen sem), akkor ezt a lehetőséget buktad.
október 16, 2010 at 20:02 du.
Én a fent említett kollégium lakója vagyok, szóval ezzel a hírrel jól beszarattak mindenkit, a szobatársam már a gépét kezdte letörölni, annyira bepánikolt.
1-2 hozzászólásra reagálnék még.
A dchub ötlete alapvetően tényleg nem rossz, 1 baj van vele, hogy már volt egyszer, csak valakinek bökte a csőrét, ezért leállíttatták.
A másik dolog amit sokat olvastam, hogy a kollégisták leterhelik a rendszert a sok letöltésükkel. Én úgy tudom, hogy kb. 10 gbit jön be a kollégiumba, és mivel nem mindenkinek van net, és akinek van, az se mindig max sebességgel tölt le, ezért szerintem a leterhelés lehetősége közelít a lehetetlenhez.
október 17, 2010 at 23:04 du.
Ha valaki azt hiszi, hogy kivételeznek a győriekkel, az nagyot téved. Hozzánk is rendszeresen küldtek okosságot a jogvédők.
Nem hisztizni kell, elfogadni a kollégium szabályzatát vagy elmenni albérletbe.
október 18, 2010 at 14:11 du.
Teljesen hiheto, felenk is van, hogy napi tobb level is erkezik automata rendszerek kuldik.
Zart es magyar oldalak miatt level sosem jon, max. foglalasos esemenynel a polisz.
Logolas meg ha van, egy epkezlab felsooktatasi intezmeny kollegiuma, ha normalis optikai kapcsolata van, akkora forgalmat general, hogy nincs elegendo eroforras 1-2 napnal tobb logot tartani.
Az meg ugye mindenhol egyeni felelosseg, es ugye az csalo csupan akit elkapnak.
október 18, 2010 at 23:15 du.
@Kazanhaz: Hahaha, na ne hidd azt, hogy nincs nekik kapacitásuk logokat tárolni. Egy IWIW szintu oldal napi logja is <10Gb, szerinted mennyi logot lehet tárolni a mai teras diskek koraban? 🙂
Egyébként nincs minden kolinak normális optikai kapcsolata. Nem azert mert nem epkezlab az intezmeny, hanem mert akkora hiribilis osszeg lenne (utolag) kiasni az optikat a sulitol a koliig.
október 20, 2010 at 14:33 du.
Veszprémben már régóta szigorúan tilos a torrentezés kollégiumokban. Átlag felhasználó nem tudja kijátszani. A hozzáértőbbek pedig az adatforgalom miatt kapnak 2-4 hét MAC cím letiltást (év elején mindenkinek név-mac párost le kell adnia, hogy használhassa a végpontokat), illetve ha érdeklődnek “dehát nem is torrent, vpn” (napi 20-30GB adatforgalom biztos nem az…). Mivel az egyetem által fizetett ingyen netet használod, nem teheted meg, amit akarsz.
Aki kisebb anyagokkal terheli a rendszert, azt ritkán tiltják le (napi 1-2GB). Aki meg leterheli a hálózatot, és kivívja többszáz netező anyázását a lassú net miatt, az inkább költözzön albérletbe, és fizessen elő valamilyen netcsomagra.
október 21, 2010 at 16:48 du.
@kazanhaz erre találták ki az archiválás->hardveres tömörítés folyamatot. 140 megabájtos log tömöríthető durván 1,5 megabájtra.
október 22, 2010 at 12:57 du.
Miskolci koliban nem megy a p2p szóval lehet itt is tiltották vagy nem tudom de semelyik oldalról se jön semmi mindenhol azt írja utorrent hogy időtúllépés miatt szétkapcsolt.:S. Ahova becsatlakozik onnan meg nem is szed. Remélhetőleg csak átmeneti.