Sikerült felvenni egy ügyvéddel a kapcsolatot, aki szívesen válaszol a razziával, lefoglalásokkal kapcsolatos jogi kérdéseinkre. Ehhez a poszthoz írhattok titeket foglalkoztató, értelmes, és lehetőleg a jogi háttérrel kapcsolatos kérdéseket, amire választ vártok. Érdemes olyan jellegű témában érdeklődni, ami a tracker tulajok, érintettek számára hasznos lehet.
Pár kérdés már van alapnak, amihez hasonlókat várunk:
- Mi a felelősségre vonási gyakorlat, magyarul milyen szigorral alkalmazzák az esetleges szankciókat hazai, hasonló ügyekben; mi a legrosszabb lehetőség a tracker tulajok, seed szerver felhasználókra és a végfelhasználókra nézve?
- A letöltés-feltöltés-üzemeltetés-szerveres feltöltés milyen esetei számítanak bűncselekménynek, szabálysértésnek etc?
- Kik számíthatnak fentiek közül valóban eljárásra reális eséllyel?
- Aki számíthat felelősségre vonásra, mik azok a szempontok, amikre figyeljen az eljárás során (pl. ne menjen bele, ha valamiképp csőbe akarják húzni stb.)?
Egy két dolgot előre tisztáznék: ehhez a poszthoz nem fog kimenni olyan komment, ami a működő/nem működő oldalakról szól, amiben szidunk mindenkit, mert miért ne, illetve természetesen azok, amik nem tartoznak a tárgyhoz. A nem megfelelő stílusban megfogalmazott hozzászólásokat is mellőzzük. Azon kommentek, amely már egy feltett kérdést tartalmaznak, szintén nem jelennek meg (tessék olvasni is, ne csak a kommentboxnál frissítgetni az oldalt!)
A kérdésekre az ügyvéd úr legelőbb hétfőn tud válaszolni, így legkésőbb holnap délutánig van lehetőség összegyűjteni azokat. A “beérkezett” kérdéseket egy szűrés után holnap este kirakjuk ide, és elküldjük az ügyvédúrnak.
A fenti kérdéseket és a felvetést köszönjük Golginak.
Köszönjük az összegyűlt kérdéseket, reméljük kapunk réjuk választ, ami hasznotokra lehet. A hozzászólásokat lezárjuk, hogy össze tudjuk fésülni az eddigi kérdéseket. Holnap pedig remélhetőleg frissítjük az oldalt a válaszokkal.
június 19, 2010 at 13:43 du.
Akinek köze nincs a trackerekhez az mire számíthat? Gondolom rajtam kívül több “ártatlan” gépet is elvittek. Vagy tévednék? Mire juthat vissza hozzám a szerver?
június 19, 2010 at 13:46 du.
Ha egy nem jogtiszta program segÍtségével előállÍtott valaki egy szellemi terméket, de időközben beszerzi annak jogtiszta változatát, akkor fenn áll – e a büntethetősége ilyenesetben.
Természetesen az eljárás meginditása elött.
Köszönettel.
június 19, 2010 at 13:50 du.
Ki fizeti ki a “szakértőket” ha az ügy el sem fog jutni vádemelésig?
És miért “elöbb lövünk aztán kérdezünk” elven működik a rendőrség? Gondolok arra hogy videómegosztókat nem foglal le a rendőrség, pedig ott is sok vivatható tartalom van.
június 19, 2010 at 13:53 du.
Ha béreltem egy winyót (seed szerverben), és ezt adtam ki több embernek, akkor én mire számíthatok?
Külföldön lévő szerveren (pl: Németországban) üzemeltetek trackert, a magyar rendőrség tud valamit vele kezdeni? (A németeket nem zavarja)
június 19, 2010 at 13:54 du.
Ha esetleg engem, mint felhasználót megkeresne a rendőrség a lefoglalt szerverek adatai alapján (bár nem tartom valószínűnek) akkor az itthon lemezre kiírt és tárolt filmek miatt felelősségre vonhatnak-e? Kidobjam a gyűjteményemet, vagy megtarthatom?
Előre is köszönöm a választ!
június 19, 2010 at 13:59 du.
Visszakapja-e, illetve mennyi idő múlva a lefoglalt gépeket a tulajdonos? Itt el kell különíteni a fajtákat:
1) tracker frontend (ami gyakorlatilag adatot nem tartalmaz, egy webszerver üresen)
2) tracker sql szerver (amin vannak a torrentek leírása, mintaképei, kommentek, és a torrent fájlok elérhetősége, illetve felhasználók adatai, de jogvédett tartalom maga nem)
3) seedszerver (amin akár több terabájtnyi jogvédett tartalom van, aminek nagy részét nem a tulajdonos, hanem a bérlők tárolták)
június 19, 2010 at 14:16 du.
Bár nem kérdés de annyit tudok (egy jó barátomnak) lefoglalták a gépét, és 6-7 hónap múlva kapta vissza ugyanazzal a tartalommal ami rajta volt amikor bevitték. A rendőrségi meghallgatások során ~300E forint (kb 250 Gb zene) bírságot kapott, ügyvédet fogadtak, fellebbeztek. Kapott egy ügyészi megrovót és ennyi volt (tudni kell hogy 18 éven alatti fiatal volt). Nagyon ritka esetben jutnak el a cél-felhasználóhoz. Egy film 3000ft/db, a zene ha jól emlékszem 200ft.
június 19, 2010 at 14:22 du.
PB kérdéséhez csatlakozva:
ha valaki évek alatt leszedett játékot, sorozatokat, pornót és mondjuk bekopogtat a rendőrség, az összes régi, tornyokban álló CD-jét DVD-jét, külső vinyóját válogatás nélkül lefoglalják?
Ha az írott DVD-k között családi dolgok, privát fényképek, dokumentumok, szerződések vannak, amihez azt ég világon semmi közük, mondhatni bizalmasak, azt is elviszik, elvihetik?
Ha nincs senki odahaza, bemehetnek-e a lakásba a rendőrök?
Több számítógép esetén az összes gépet elviszik?
Kárt okozhatnak-e a házkutatás során a tulajdonosnak – szétvágott matrac, összetört polc, megsérült tárgy, ami a tulajdonosnak fontos, mert pl. emlék fűződik hozzá stb?
Van-e joga rögzíteni a tulajdonosnak a rendőrök munkáját?
Milyen joga van egyáltalán annak a személynek, akinél házkutatást tartanak?
Az (erkölcsi) kárért – ha nem találnak semmit, és mondjuk az egész ház/utca lesi, hogy mi történik – lehet-e panaszt tenni?
Ha valaki hónapokkal korábban bérelt seedszerveren tárhelyet, az mire számíthat? – (de ott is csak XXX anyagot osztott vissza, az arányjavítás miatt, és csak a neve kerül elő, hiszen a szervert szolgáltató nem vezetett naplót a feltöltött anyagról, csak az időszakról, ameddig használta a szervert).
június 19, 2010 at 14:23 du.
És még valami: hogy tudja a lefoglalt gép tulajdonosa bizonyítani, hogy ha utólag kerülnek jogsértő tartalmak a gépére?
június 19, 2010 at 14:32 du.
Ki vonható felelősségre a seedszerveren lévő tartalomért?
Logikus lehet, hogy az, aki bérli a szervert, mert a szerver szolgáltatást nyújtótól egyéni tárhelyet, stb bérel.
Viszont kizártnak tartom, hogy bármelyik szerver szolgáltatónak lenne írásos szerződése a bérlőkkel. Ilyenkor felkutatható, felelősségre vonható valahogy a bérlő, vagy ez esetben a bérbeadóé a felelősség?
Van erre valamilyen egyértelmű szabályozás, esetleg konkrét gyakorlat?
június 19, 2010 at 14:46 du.
Én egy kicsit a még sötétebb jövőre vonatkozólag kérdeznék: tegyük fel, hogy egyszerű felhasználóknál is elkezdenek tisztogatni, mint én vagyok.
Ha lekódolom az összes feltehetőleg illegális anyagot tartalmazó winchesterem (pl. TrueCrypt), és elviszik, akkor mi várható és mit lehet tenni?
1) rájöhetnek, hogy a winchesteren kódolt adatok vannak, vagy hivatkozhatok arra, hogy a winchesteren nincsenek adatok (értelmetlen bithalmaz az egész) és bizonyíték hiányában abszolút semmit se tudnak tenni ellenem?
2) ha valami úton-módon bizonyítani tudják, hogy kódolt adatok vannak a winchesteren, akkor kötelezhetnek rá, hogy megadjam a jelszót? (a kódolás elméletileg a jelszó ismerete nélkül törhetetlen egy emberélet alatt)
3) ha ennyire elfajul a helyzet, hogy járok jobban, ha megadom a jelszót és esetleg több GB/TB bizonyítékuk lesz ellenem, vagy arra hivatkozok, hogy nem tudom a jelszót / nem adom meg a jelszót és akkor egyéb (nyomozás akadályoztatása, stb) indokkal vádolnak meg?
4) ha végül sikerül hozzájutniuk a jelszóhoz és visszakódolni az adatokat, mennyivel lesz súlyosabb az ítélet amiatt, hogy direkt kódolva tároltam az adatokat, azzal szemben, mint amikor nem alkalmaztam volna semmilyen titkosítást?
június 19, 2010 at 14:53 du.
Ha valaki staff volt egy lefoglalt trackeren de semmiféle pénzbeni támogatást nem nyújtott csak az oldalt vezetését segítette az mire várhat?
június 19, 2010 at 14:54 du.
Ha titkosítva van a HDD-m, és nem tudják feltörni (mert jó módszert használok) jogilag kényszeríthetnek/felszólíthatnak hogy adjam ki a jelszót vagy segítsek nekik dekódolni? És ha igen, mi a helyzet ha azt mondom elfelejtettem a kódot? (Vagy azt mondom ez az igazi kód, és nem értem miért nem fogadja el.)
Esetleg hazugságvizsgáló?
június 19, 2010 at 14:58 du.
Mi alapján jöhet ki a rendőrség egy olyan személyhez, aki arányjavítás céljából bérelt seed szerveren tárhelyet? Ha IP szerint, akkor mi a helyzet a címen szereplő más IP című gépekkel (más netszolgáltató)???
Ha a rendőrség nem talál a felmerült IP címen egyetlen egy gépet sem és nyílt wifi található a lakásban, akkor a rendőrség mit tehet a lakás tulajdonosával?
Remélem ezek nem bugyuta kérdések… de hát mindenre felkészül az ember…
Mennyi idő alatt évül el egy ilyen ügy?
június 19, 2010 at 15:00 du.
Gyorsan végig futottam a kommenteket, a legtöbb kérdést a felhasználóra (végfelhasználóra) irányulnak. De mire lehet számítaniuk a seed szerver tulajdonosoknak? – Annak ellenére, hogy az illegális tartalmakat nem ők töltik, de az ő tulajdonukban lévő merevlemezen tárolják, és töltik vissza más felhasználóknak.
június 19, 2010 at 15:00 du.
Védekezhetem-e azzal, hogy a letorrentezett film számomra egyesek és nullák gigantikus sorozata (elvégre valóban így van), így tulajdonképpen óriási bináris számként értelmezem a letöltött tartalmat, és mondjuk matematikai kutatásaimhoz használom fel?
Értelmesebben: a nem jogkövető módon beszerzett tartalom akkor is gázos, ha nem úgy használom fel, hogy ezzel önmagában jogsértést kövessek el?
Ügyvéd úr! A teljes magyar p2p-társadalom nevében köszönöm a segítségét.
június 19, 2010 at 15:00 du.
Code kérdéséhez csatlakoznék inkább válasszal. Minden illegális tartalmat megsemmisítesz, készítesz egy partíciót legális szoftverekkel. A régi fájljaidat pedig bitlocker, truecrypt stb. A jelszót pedig elfelejted, vagy a pendriveot elvesztetted. A HDD-n értelmezhetetlen adatok vannak, és legális szoftverek. Az eddigi felhasználóknál történt razziánál csak értelmezhető adatok szerepeltek, listában és a filenév számított. Plusz dátum is (2 év elévülés)
Jogilag itt a kérdés: Felhasználóknál történő razziánál, követelhetem hogy ne az egész gépet csak a HDD-t vigyék el? Illetve jogilag nem úgy lenne korrekt ha bitről bitre másolatot készítenének a HDD-ről? (De gondolom gond nélkül elviszik az egészet)
június 19, 2010 at 15:04 du.
16: ez a kérdés érdekes. Ha kódolva van a vinyód, amihez kell egy pendrive, hogy olvasható legyen, de te elveszed ezt a géptől, elvehetik – akár erőszakkal – tőled a pendriveot?
június 19, 2010 at 15:06 du.
Ha valaki csak töltögetett és megosztott az milyen büntetőjogi következményekre számíthat ha nem saját haszon szerzés céljából töltögetett?
június 19, 2010 at 15:07 du.
Egy sima mezei felhasználó(feltöltő)
mire számíthat ha nem seed szerverrel hanem itthoni nettel töltötte fel/le az adatokat?
június 19, 2010 at 15:07 du.
Milyen büntetésre számíthat az, aki nem eredeti windows használ szerverén?
– Esetleg még seed szerverként is használja, melyet kiad felhasználók számára?
június 19, 2010 at 15:16 du.
Ha valaki a razzia idején éppen nem volt előfizető seedbox szolgáltatásra, akkor az az illető lényegében nyugodtan aludhat?
Ha valaki régebben előfizető volt seedbox szolgáltatásra, akár több szolgáltatónál is, az is nyugodtan aludhat? vagy az előfizetések kielemzése után még megkereshetik a végfelhasználót?
Ha valaki a razzia idején előfizető volt, de a bérelt tárhelyen éppen kevés adat volt, akkor is meghurcolják vagy csak azokat, akiknél nagyon sok adat volt? Mi a ilyenkor “bevett” módszer?
Ha valaki a razzia idején előfizető volt seedbox szolgáltatásra, és s seedservert nem vitték el, az azonnal mondja fel és szakítson meg minden kapcsolatot a szolgáltatóval?
június 19, 2010 at 15:24 du.
Tisztelt Ügyvéd úr
Felhasználóként letöltött illegális tartalmak egészét letörlöm és adathordozora sem Írom ki, csak a legális tartalmakat hagyom vagy telepitem vissza a gépeimre és például belelsek egy intézkedés sorozat vizsgált alanyai közé. Ilyen esetben fenáll-e a büntethetőségem?
Köszönettel
Ha valakinek van konkrét válasza kérem ossza meg velünk.
Gondolat: Nem biztos, hogy megér ennyi feszültséget az egész szitu. Én inkább megszabadulok ezektől a tartalmaktól. Lehet hogy, gyávának tart a társadalom, de azon is el kell gondolkodni, hogy egy munkahely kereséskor van e tiszta erkölcsi vagy sem.
üdv
június 19, 2010 at 15:25 du.
Engedjék, meg, hogy néhány kérdésre magam válaszoljak, természetesen, az ügyvéd úr fog minden feltett kérdésre válaszolni, csak itt a véleményemet közlöm. Lehet, hogy egyet sem értene velem.
# Razor 2010. June 19. 13:43 :
> Akinek köze nincs a trackerekhez az mire számíthat? Gondolom rajtam kívül több “ártatlan” gépet is elvittek. Vagy tévednék? Mire juthat vissza hozzám a szerver?
Miután a szakértő megvizsgálta. Neked azt javaslom, hogy károd miatt kérj kártérítést.
Az a kérdés, hogy miért viszik az egész gépet? Bócz Endre szerint teljesen indokolatlan. Elegendő csak az adathordozókat vinni. Mások szerint az egész gépet vinni kell.
# noobs 2010. June 19. 13:50 :
> Ki fizeti ki a “szakértőket” ha az ügy el sem fog jutni vádemelésig?
Állam költsége lesz. Lásd Be. 74. § Bűnügyi költség címet.
> És miért “elöbb lövünk aztán kérdezünk” elven működik a rendőrség? Gondolok arra hogy videómegosztókat nem foglal le a rendőrség, pedig ott is sok vivatható tartalom van.
Azért, mert a bűnelkövetés rendszerint titokban, a hatóság tudta nélkül történik, ezáltal a felderítés nehezebb. Persze, lehet titkosszolgálati eszközöket is alkalmazni. Az, hogy máshol is van bűncselekmény, az nem képezheti rangsorolás alapját. Az ügyész utasíthatja a nyomozó hatóságot nyomozati cselekmény elvégzésére, lehet, hogy itt is ez történt.
# netkorszak 2010. June 19. 13:53 :
> Külföldön lévő szerveren (pl: Németországban) üzemeltetek trackert, a magyar rendőrség tud valamit vele kezdeni? (A németeket nem zavarja)
Igen, tud kezdeni, ha fennáll a kettős inkrimináció. Minden EU-s tagállam között bűnügyi együttműködés van.
# Me 2010. June 19. 14:23 :
> hogy tudja a lefoglalt gép tulajdonosa bizonyítani, hogy ha utólag kerülnek jogsértő tartalmak a gépére?
Nehezen (szvsz. sehogy.), szakértői bizonyítás segítségével.
# Kennery 2010. June 19. 14:32 :
> Ki vonható felelősségre a seedszerveren lévő tartalomért?
A tartalom tulajdonosa, ha megtalálható. Nem lehet lemondani a felelősségről, sajnos a más delictumáért mindenképpen valaki felelni fog. Ezért is találták ki a jogi személy büntetőjogi felelősségét.
# Wizek 2010. June 19. 14:54 :
> Ha titkosítva van a HDD-m, és nem tudják feltörni (mert jó módszert használok) jogilag kényszeríthetnek/felszólíthatnak hogy adjam ki a jelszót vagy segítsek nekik dekódolni?
Nem, Be. 8. § Senki sem kötelezhető arra, hogy önmagát terhelő vallomást tegyen, és önmaga ellen bizonyítékot szolgáltasson.
június 19, 2010 at 15:33 du.
#9: “hogy tudja a lefoglalt gép tulajdonosa bizonyítani, hogy ha utólag kerülnek jogsértő tartalmak a gépére?”
Úgy tudom, a lefoglalást úgy illik csinálni, hogy nem az eredeti adathordozót vizsgálják, hanem tükrözik az egészet, majd készítenek róla egy hash-t, és azzal együtt bekerül a páncélba (tehát az eredeti és a hash-e). A vizsgálatokat a tükrözésen végzik. Ha azon akár egy bitet is változtatnak, megváltozik a hash értéke. Ergo ha a két hash nem egyezik, a vizsgált és a lefoglalt adatok nem egyeznek meg.
június 19, 2010 at 15:47 du.
1. Ismereteim szerint a számítógépes rendszer átvizsgállása házkutatás, és ez megelőzné a lefoglalást, hiszen a jogalkotó így kívánta biztosítani, hogy módosított adatokat vizsgállva bizonyítékot kreálljon bárki is. Ez esetben viszont a lefoglalások utáni szakértői vizsgálat nem tűnik jogszerű megoldásnak a számomra. Mi a véleménye erről a kérdésről? (Büntetőeljárásról szóló törvényt érinti a kérdés)
2. Ismereteim szerint, a zene és a filmek magáncélú másolása jogszerű (átalányjogdíjat fizetünk az adathordozók árában ezért), ha kiderül, hogy az ASVA, ProART egy jogszerű cselekmény kapcsán tett büntető feljelentést, megtévesztette a rendőrséget, és az eljárás során elkövetett jogsértések is az ő tanácsaiknak köszönhetőek, akkor felelősségre vonhatóak-e? Ha igen, akkor milyen tényállások valósulhattak meg?
3. Figyelembe véve, hogy a filecsere másolás voltára több jogvédő szervezet az agresszív fellépés megszüntetésével reagált (nem érdekük nekik sem vádaskodni), furcsának tartom, hogy két szervezet (ProART, ASVA) ezzel ellentétes álláspontot képvisel. Az ilyen ügyekkel kapcsolatos adatokkal támasztják alá a szervezetek mögött álló kiadók az érvelést: A P2P miatt szenvednek vesztességeket.
Ezzel szemben, a független kutatásokat elhallgatják, ezekkel ellentétes – megkérdőjelezhető alapokra épülő – érveléseket jelentetnek meg, ez már az USA területén is kiderült. A meghamisított adatok célja nem csupán – és nem elsősorban – a kalózok elleni vesztességes küzdelem (hiszen senki sem önmaga ellensége) hanem az üzleti partnerek, befektetők megtévesztése tűnik célnak.
Hiszen ezzel lehet elterelni a törvényszerű csökkenés egyéb okairól, a hibás üzletpolitikáról a figyelmet, ez pedig üzleti döntéseket befolyásol, mind partnerek (alkotók, terjesztők, üzletek, stb) mind pedig a befektetők (részvényesek, bankok) részéről, így a kiadók többlet tőkére, haszonra tehetnek szert.
Ez a helyzet viszont úgy érzem súlyosan megkárosítja a befektetőket, és az adott módon viselkedő kiadók, általuk ilyen célokkal alapított szervezetek elleni kemény fellépést is indokolhatja.
Mi az ön véleménye erről a kérdéskörről?
június 19, 2010 at 15:48 du.
milyen vádra számíthatnak a tracker tulajdonosok?
lehetséges-e vádalkú a felhasználók kiadása cserébe a vád elengedése?
felelősségre lehet-e vonni a szerver hosting céget, amiért hagyták elvinni a gépet?
június 19, 2010 at 15:58 du.
Ha valaki zenei releaseket állít elő. A neten bárki számára kis keresés után letölthető (néha szerző által ingyenes) forrásokból, viszont azt megosztja a torrent oldalakon (nem szeverrel). Akkor ez az illető mennyire számít olyan célszemélynek a hatóságok szemében, akihez már megéri kimenni házkutatás végett. (tegyük fel ha általánosan hetente max 1GB zenét oszt meg).
Ha igen, milyen következményekkel jár?
A releasek összes letöltésének száma határozza meg, a jogsértés súlyosságát (mivel annyi ember “másolta” így le) vagy az, hogy mennyi “jogsértő” zenét foglalt magában egy-egy release.
Reagálva az egyik hozzászólásra tudtommal minden jogsértő zenére, amit hosszas bevizsgálás után a gépeden találnak, 300ft kell utána fizetni. (ez a MAHASZ oldalán volt régebben, hogy mi mennyi)
június 19, 2010 at 16:00 du.
Tisztelt ügyvéd úr!
Lefoglalt szerver magas szintű titkosítással rendelkezik , azaz több emberöltő kellene tartalmának hozzáféréséhez , ebben az esetben milyen vádakkal lehet a szerver tulaj/üzemeltetőt vádolni és persze itt olyan vádakra gondolok amik meg is állnak , tehát büntetés lesz a végeredménye.
Szerintem ez az egyik legfontosabb kérdések egyike , hogy ha nem férnek hozzá az adatokhoz , szerveren tárolt fájlokhoz akkor tudnak bármit is csinálni vagy sem.
köszönöm.
június 19, 2010 at 16:00 du.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Elég ok lehet-e legalább egy házkutatásra, ha egy lefoglalt torrent szerveren (amelyeken .torrent fájlok is megtalálhatók) arra utaló IP címet találnak az operációs rendszer megfelelő naplófájljában, hogy az illető rendszergazdai jogkörrel, távolról belépett a szerveren futó operációs rendszerbe?
Egy torrent oldal fejlesztése, üzembentartása törvénybe ütközik? Ennek beigazolódása estén lehet-e számolni házkutatással?
Tisztelettel:
noname
június 19, 2010 at 16:08 du.
Mire számíthatnak a felhasználók,mekkora bírságra??
Ha kiadják őket vagy valami hasonló.
És nincs seed szerver se semmi.
június 19, 2010 at 16:14 du.
Ha a videók igaziak, akkor azokon nem látszik, hogy a gépeken leragasztották volna a bemeneti eszközöket 😀 ! (usb egyéb) Mi a bizonyíték, hogy a gépre a vizsgálat előtt nem töltöttek fel illegális tartalmat, amit később “megtalálnak”? Remélem azt senki nem gondolja komolyan, hogy a torrenttrackerek statisztikái bizonyítékok lehetnek. Ha ratiomasterrel “töltöttem fel” akkor mi a bizonyíték?
off: házkutatás fake levelet vegyétek már le. Szánalmas. 2x szerepel benne a bithorlo.hu. Ennyire nem lehetnek gagyik a rendőrök sem…
június 19, 2010 at 16:19 du.
25. Ez erős volt.
Ha a lefoglalt szerveren található adatok közt azonosítható a felhasználók adatai (ip cím, abból a szolgáltató, onnan a felhasználók) akkor a host illetve a szolgáltatója beperelhető-e a felhasználók adatainak engedély nélküli eltárolásáért, illetve a jóhiszemű letöltés (ingyen van, sehol nincs leírva hogy lopott) esete fent áll-e, illetve viszontperelhető-e a torrent szerver tulajdonosa, hogy nem jogtiszta adatokat osztott meg figyelmeztetés nélkül?
Seedszerver tulajoknál: ha bérelt tárhelyről jogiszta linux disztro-t osztott vissza valaki és a logban bentmaradt az userneve/adatai, akkor hogyan bizonyíthatja az ártatlanságát a felhasználók? (disztro már nem elérhető)
köszönöm a választ! 🙂
június 19, 2010 at 16:20 du.
Olvastam a hozzaszolasokat es feltettek nagyon sok ertelmetlen kerdest . Egy ilyenre szeretnek nektek valaszolni es ezzel talan a tovabbi buta kerdeseket is megakadalyozva megkonnyitenem az ugyved ur munkajat.
A titkositasrol szeretnek veletek egy nagyon fontos dolgot kozolni , hiaba hasznaltok barmilyen titkositas (bitlocker, truecrypt) mert koztudott (hozzaertes hianyaban ugy latszik megsem) amit le lehet kodolni , azt fel is lehet torni . Minden egyes titkositas mekerulheto , csak ido es szakertelem (ami sok penzbe kerul) fuggvenye az egesz .
Biztonsagtechnikai softwer fejleszto .
június 19, 2010 at 16:35 du.
haxor : évekbe telne visszafejteni a titkosítást.
június 19, 2010 at 16:39 du.
Sziasztok!
Ha gondoljátok, és unjátok, hogy mindig elviszik a szervereket, használjátok ezt!
http://www.youtube.com/view_play_list?p=D27D63CF3CE8E0FA
Ha valakinek esetleg van kérdése a működéssel kapcsolatban, vagy a videóval írjon nyugodtan!
június 19, 2010 at 16:42 du.
Haxor:
Szerinted egy 256 bites AES-t majd pont nekiállnak törögetni?… Maximum ha USA atomfegyvereinek a pontos helyét tartalmazná. A gépen csak legális szoftverek vannak + egy random bájtokból álló krix-krax. Ha ebből be tudják bizonyítani, hogy az az Avatár, vagy egy Obamáról készült pornó..akkor meg is érdemlik a fél millás büntetés kifizetését.
Mellesleg, jogilag nem ütközik akadályokba, a titkosítás feltörése?
Különben eddig vinyó elvitelről, illetve illegális adathordozók lefoglalásáról hallottam. Erősen kétlem, hogy droggyanúnál alkalmazott helyszínelős házkutatást tartanának, majd bitről bitre elemezgetnék a HDD-t hónapokon keresztül… miközben Borsodban nincsenek rendőrök a falvakban…
június 19, 2010 at 16:46 du.
Itt is felmerült már többször is és évek óta felmerül különböző fórumokon, de mindig csak laikusok által van megválaszolva az a kérdés, hogy ha kimennek egy felhasználóhoz (vagy esetlegesen egy bármilyen lefoglalt oldal tulajdonosától követelik) a teljes merevlemeztitkosításhoz szükséges jelszó megadását miután elvitték a gépét és kiderül hogy teljes merevlemeztitkosítással van levédve a winchester, akkor konkrétan mit tesznek? (lépésről lépésre), milyen törvény milyen paragrafusaira hivatkozva követelik a jelszó azonnali megadását?
Mi van akkor ha nagyon kényszerítik de nem tudja az illető a jelszót mert mondjuk kulcsfájlt is használt amit szintén fejben tartott és mondjuk volt azért pár sor a kulcsfájl is?
“Nyomozás akadályoztatása” illetve “nyomozás akadályozása” van említve a fórumokon mindig törvény és konkrétumok nélkül amit a felhasználó megsért, de hiába keresek jogtárban erre a szóra vagy célirányosan ilyen témában Google-val, sose találtam semmit.
A következő oldalon például találtam angolul büntetési tételeket erre vonatkozóan:
http://rechten.uvt.nl/koops/cryptolaw/
Említ egy “Computer Misuse Bill, 2006” törvényt amely szerint pénzbüntetést kell fizetni vagy két év börtön ha valaki nem adja meg, de egyrészt nem tudok olyan szinten angolul hogy megértsem tényleg erről van-e szó másrészt pedig érdekelne hogy konkrétan egy ilyen esetre a hazai jogrend hogy reagálna és ez konkrétan hogy módosítja az eljárás menetét.
június 19, 2010 at 16:46 du.
Hallottam olyanról, hogy adatokat törlés után vissza lehet hozni.
Egy egyszerű felhasználó, aki csak pár filmet/zenét/játékot töltött le, mire számíthat akkor, ha azokat már letörli a HDD-ről, mire a rendőrség kiszáll hozzá? Tehát amikor a rendőrök kopogtatnak, nekem már semmilyen illegális dolog nincs a winchesteremen?
június 19, 2010 at 16:51 du.
Igen én is szeretném a felhasználókat arra kérni hogy ne kéredzenek semmit hogy velük mi lesz hogy lesz !
Mivel most nem azt volt a céljuk senkihez nem fognak elmenni főként nem 100 000 emberhez ncore esetén !
Ha a felhasználókat akarták volna akkor lehetett volna az oldal működése közben például a Top 10 feltöltőt stb. !
Nekem Seedszerverem volt és ez ügyben is szeretnék kérdezni !
Elsőnek is ha volt rajta kb. 5 TB akkor milyen büntetésre lehet számítani valószínű sokra de ha ezt nem tudom kifizetni mivel keresetem nincs akkor ezt részletben lehet vagy esetleg csökkentenek vagy figyelembe veszik ezt is ?
És lehet akár börtön büntetés is ?
Házkutatásra lehet e számítani ?
Bankszámlaszámot néznek e vagy nézhetnek e ?
Bankom köteles e kiadni arról valamiféle információt ?
És végül a gépemet visszakapom üresen akár vagy azt már el is felejthetem ?
Előre is köszönöm Megtisztelő válaszát !
június 19, 2010 at 16:53 du.
“# Név (required) 2010. June 19. 15:48 :
milyen vádra számíthatnak a tracker tulajdonosok?
lehetséges-e vádalkú a felhasználók kiadása cserébe a vád elengedése?”
Csak, hogy kérdés legyen.
Ha egy ilyen beállítottságú embert felpofoznék azért leültetnének?
június 19, 2010 at 17:09 du.
utolsó előtti sor:
és elküldjük az ügyvédúrnak
javítsátok ki 🙂
úgyis törlitek ezért írom 🙂
június 19, 2010 at 17:14 du.
@Egy Valaki re reagálás
AmÍg vannak ilyen jóindulatú vádalkusok azért csak had féljünk egy kicsit.
Tisztelt ügyvéd úr
Valóban sokan vannak akik nagy slamasztikában vannak, csak az lene a kérés hogy egy kis mondatban foglalja össze mit ajánl a felhasználóknak. Törlés, winyóeldobás …….stb
Köszönettel
Én már nem zaklatok többet itt. csak olvasgatok megigérem.
június 19, 2010 at 17:23 du.
“Hallottam olyanról, hogy adatokat törlés után vissza lehet hozni.
Egy egyszerű felhasználó, aki csak pár filmet/zenét/játékot töltött le, mire számíthat akkor, ha azokat már letörli a HDD-ről, mire a rendőrség kiszáll hozzá? Tehát amikor a rendőrök kopogtatnak, nekem már semmilyen illegális dolog nincs a winchesteremen?”
A letörölt winyó tartalmát pótolni kell binárisan tele kell írni 1-esekkel, akkor felülíródik minden egyes byte és nem lesz mit visszaállítani mert a vinyó adatszerkezetét átíruk egyesekkel akkor utána már a régi tartalom nem hozható vissza.
Vannak olyan titkosítások amik egyirányúak (matematiakai műveletébe inkább nem mennék bele majd megteszi az akit érdekel.) és nem törhetők fel brute force-al. Jobb tracker motorok már a jelszó titkosítását így végzik
június 19, 2010 at 17:34 du.
@Egy Valaki: Csúnya dolog direkt a P2Pből pénzt csinálni, ez seedserverre is vonatkozik. Ellenben, nagyon sok múlik azon, mit és hogyan seedelsz. Vess össze két esetet:
1. A serveren csak warez van, az átutalások jelentős része kapcsán nincs meg a nyoma, hogy adóztál volna, minden felhasználód megkérdőjelezhető tartalmat osztott meg és töltött le… Ráadásul, ha a warez kapcsán nem tudnak megfogni, adózás sem elég, akkor is megnézik, hogy nem-e megtéveszted az ügyfeleidet, nem lehet-e úgy valamit rádbizonyítani (akár más vádak mellett is).
2. Van egy törvényes vállalkozásod, a szolgáltatásod jelentős részben olyan torrenteket seedel amiket biztos jogszerá seedelni (linux disztribuciok torrent alapú letöltései, patchek, olyan alkotások amit a szerző is így terjeszten, stb), amit meg lehet osztani átalányjogdíjjal arra is van példa… Ez viszi el a tárhely kb felét, a felhasználók 80%át, de az adatforgalomnak csak 1-2 %át, neked meg ugye a sávszél, az adatforgalom a szűk keretmetszet, nem sokkal kevesebb usert szolgálsz ki…
És törvényes szolgáltatóként felhábordsz miért nem keresek meg a szolgáltatóknak kijáró módon, hogy az adott usert figyelmeztesd / kidobd.
Szerinted a két eset elbírálása azonos? Ha pénzt kerestél a dologból – egyszeri userekkel, stb. ellentétben ugye – akkor ebből a pénzből nem árt, ha jut ügyvédre is aki a te helyzeted ismeretében tud tanácsot adni.
június 19, 2010 at 17:51 du.
Volt 35TB feltöltésem az nCore-on. Van félnivalóm?
június 19, 2010 at 17:53 du.
Engem csak az érdekelne, hogy milyen következményei lehetnek annak, ha a SzoftverSÜN urakat egyszerűen nem engedem be az ajtón?
június 19, 2010 at 17:55 du.
Üdvözlöm. ha valakinek volt önálló szervere és Seedelésre (Feltöltésre) Használta, és ha lefoglalják, akkor milyen büntetéssel súlytandó? (A Szerveren soha nem volt üzletszerű kereskedelem)
június 19, 2010 at 17:57 du.
Az lenne a kérdésem, hogy ha fizetni kéne az otthon tárolt tartalomért akkor minek fizetünk a hologramos lemezekért? Köszönöm.
június 19, 2010 at 18:00 du.
Bár én nem ügyvéd vagyok, de egy kérdésre még én is meg tudom adni a választ.. Többszörösen törölt, és formatált vinyóról is vissza lehet menteni az adatokat. Sőt, olyanról is, amit igyekeztek fizikailag tönkretenni. A legnagyobb poén, hogy az erre szakosodott világhírű cég pont magyar, úgy hívják Kürt (ZRT? KFT – egy és ugyanaz a két cég) Bp. XI. ker. Péterhegyi út.. Az egész világból hordanak adatmentésre olyan vinyókat, amely reménytelen. És megoldják. Na, nem olcsón, meny egy DVD-nyi adatmentés súlyos 10 ezrekben mérhető összeg. De szinte 100 %-os adatmentést végezznek. És ezt nem reklámnak szántam, csak utánajárható adatnak, mivel hallottam esetről, amikor a fizikailag megrongált vinyón lévő adatok előcsalogatása több min 4 millával növelte a bűnügyi költséget. De a legutolsó bitet is a gyanúsított elé tárták. 😀 Szóval nagyon profi cég.