Sikerült felvenni egy ügyvéddel a kapcsolatot, aki szívesen válaszol a razziával, lefoglalásokkal kapcsolatos jogi kérdéseinkre. Ehhez a poszthoz írhattok titeket foglalkoztató, értelmes, és lehetőleg a jogi háttérrel kapcsolatos kérdéseket, amire választ vártok. Érdemes olyan jellegű témában érdeklődni, ami a tracker tulajok, érintettek számára hasznos lehet.
Pár kérdés már van alapnak, amihez hasonlókat várunk:
- Mi a felelősségre vonási gyakorlat, magyarul milyen szigorral alkalmazzák az esetleges szankciókat hazai, hasonló ügyekben; mi a legrosszabb lehetőség a tracker tulajok, seed szerver felhasználókra és a végfelhasználókra nézve?
- A letöltés-feltöltés-üzemeltetés-szerveres feltöltés milyen esetei számítanak bűncselekménynek, szabálysértésnek etc?
- Kik számíthatnak fentiek közül valóban eljárásra reális eséllyel?
- Aki számíthat felelősségre vonásra, mik azok a szempontok, amikre figyeljen az eljárás során (pl. ne menjen bele, ha valamiképp csőbe akarják húzni stb.)?
Egy két dolgot előre tisztáznék: ehhez a poszthoz nem fog kimenni olyan komment, ami a működő/nem működő oldalakról szól, amiben szidunk mindenkit, mert miért ne, illetve természetesen azok, amik nem tartoznak a tárgyhoz. A nem megfelelő stílusban megfogalmazott hozzászólásokat is mellőzzük. Azon kommentek, amely már egy feltett kérdést tartalmaznak, szintén nem jelennek meg (tessék olvasni is, ne csak a kommentboxnál frissítgetni az oldalt!)
A kérdésekre az ügyvéd úr legelőbb hétfőn tud válaszolni, így legkésőbb holnap délutánig van lehetőség összegyűjteni azokat. A “beérkezett” kérdéseket egy szűrés után holnap este kirakjuk ide, és elküldjük az ügyvédúrnak.
A fenti kérdéseket és a felvetést köszönjük Golginak.
Köszönjük az összegyűlt kérdéseket, reméljük kapunk réjuk választ, ami hasznotokra lehet. A hozzászólásokat lezárjuk, hogy össze tudjuk fésülni az eddigi kérdéseket. Holnap pedig remélhetőleg frissítjük az oldalt a válaszokkal.
június 20, 2010 at 14:11 du.
Tegyük fel, hogy kijönnek. Mi van, ha azt mondom, hogy én csak letöltöttem, passzív módban voltam, és ratio-val van arányom? 😀
június 20, 2010 at 14:20 du.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
A kérdésem a szokásjogra vonatkozik. Véleményem szerint eredményesen lehetne hivatkozni a szokásjogra olyan bírónál, aki jogelméleti beállítottsága miatt erre hajlamos.
Egyes jogászok szerint a szokásjognak mind a mai napig van ereje. (Pl. Jakab András)
Grosschmid Béni szerint “a szokásjog kútfői ereje sehol sincsen és nem is lehet kizárva”.
A szokásjognak három fajtája van: törvényrontó, törvénypótló és a törvénymagyarázó.
A desuetudo (törvényrontó szokásjog, ld. Földi-Hamza: A római jog története és institúciói) a hatályos magyar jogrendszerben létezik-e?
Véleményem szerint, igen létezik. (Jat. szerint nem.) Például: ha hatóságok hosszú ideje fennálló tétlensége esetén, a hatóság hallgatólagosan elfogadja a normát (hosszú ideig nem lépett fel; ilyen még a szocializmusban is volt) illetve akkor amikor a norma alkalmazhatatlan. Jelen esetben, a társadalom széles körében elfogadott (consensus populi) és alkalmazott jelenségről van szó, ez ellen hatékonyan az állam nem tud fellépni.
Ön véleménye szerint megáll-e a feltételezésem?
június 20, 2010 at 14:23 du.
A pánikoló userek figyelmébe (nehezen lehetne jobb forrást találni):
http://www.kurt.hu/informaciobiztonsag/kerdesvalasz/66
http://www.kurt.hu/informaciobiztonsag/kerdesvalasz/50
De ha valaki abszolút paranoiás akkor a “Mikor mondják egy ügyfélnek, hogy sajnáljuk, ezzel nem tudunk mit kezdeni?” résznél vehet ötleteket, de a fentiek miatt nem ajánlanám:
http://itcafe.hu/cikk/adatmentes_kurt_interju/a_flashtaroloktol_a_menthetetlen_eszkozokig.html
június 20, 2010 at 14:26 du.
#111-hez még: elég 1x felülírni a teljes felületet, azután már igen nagy befektetés visszanyerni a tartalmát.
június 20, 2010 at 15:01 du.
Tisztelt Ügyvéd úr!
A külföldi szerverekhez mi köze az itteni hatóságoknak, jogvédőknek?
Az külföldre vitt szerverekkel tudnak-e bármit is tenni?
Példa: Lefoglalni, Felszólítani az ottani hostingot a lekapcsolára, szerver tulajdonos adatait lekérni.. ?
Köszönöm a választ.
(szerintem ez több tulajdonost is érdekelne, aki most külföldre viszi/vitte az oldalát)
Üdv
június 20, 2010 at 15:50 du.
rengeteg kérdés jött enduserektől, akik aggódnak. nem vagyok teljesen naprakész az eu-s törvényekben, de mindenféle elektronikus rendszernaplót minimum 30 napig ( olaszországban 90ig ) kell megőrizni a szolgáltatóknak —> értelemszerűen a költségek minimalizálása miatt ennél tovább egy szolgáltató sem fogja megtartani a logokat, hogy melyik ip mikor kié volt, így emiatt userként szinte fölösleges is izgulni! (főleg ha beleszámoljuk, hogy mire azokat a logokat megkapja a rendőrség és átnézik, addigra tulajdonképpen ki is pörög a lényeg)
a kérdés az ügyvédhez:
amennyiben a letöltött anyagokat cd/dvd/br lemezeken IS tárolom otthon, amik után már kifizettem a jogdíjat ( artisjus matrica ), miközben ezek megtalálhatóak a seed szerveren, ahonnan ingyen töltik/töltötték tőlem (haszonszerzés nem volt), akkor is büntethető vagyok-e? elvégre a jogdíjat kifizettem a szellemi termékért, hasznot nem szereztem belőle, nem sugároztam a nagyközönség felé
június 20, 2010 at 15:59 du.
mennyiben sérti a szerzői jogi tv-t ha ~100n kiállnak, 99n elmondanak 1-1 egymásutáni szót az aktuális slágerből, a 100dik meg leirja?
június 20, 2010 at 16:02 du.
“Üdvözletem! Átolvastam a kommenteket és felmerült bennem a kérdés, miszerint, rendben van, a végfelhasználóknak nem kell félniük. De mi a helyzet a Staff-al? És azon belül számít e mondjuk ha adott személy Helpdesk, Moderátor, Admin, SysOP?” Erre en is szeretnek valaszt kapni. Thx.
június 20, 2010 at 16:16 du.
T. ügyvéd úr,
Mit tud mondani az elévülési időről? 2 vagy 5 év? Mit is jelent pontosan az elévülési idő?
-Ha egy program/film/zene/könyv etc kiadásától számított x év eltelik, akkor azokat a tételeket nem veszik bele a “fekete listába”.
Tfh, 2000-ben jelent meg egy album, most 2010-et írunk=> legálisan birtokolhatjuk az adott műt?
-Vagy ha az adott adat x éve a birtokunkban van már?
Tfh, 3 éve már megvan az adott adat a merevlemezünkön=> legálisan birtokolhatjuk az adott műt?
Igazából elsősorban a programok érdekelnének, hisz ha jól tudom, filmet/zenét saját felhasználásra tárolhatunk az adathordozókba épített jogdíjak miatt.
köszönöm szépen!
június 20, 2010 at 16:17 du.
“Ha bírósági ügy lenne a dolgokból, helytálló idoknak számít-e az a vallomás az illegális szoftverek letöltésére hogy anyagi körülmények nem engedik meg pl. egy Win. 7 Ultimate (~98′000Ft) és egy M. Office 2007 (~150′000Ft) szoftverek licenszének megvásárlását?”
Semmiféle szellemi termék nem jár alanyi jogon, így azért mert nem tudod kifizetni, még nem kapod meg a jogot arra, hogy más úton beszerezd, így ez nem hinném, hogy megállná a helyét. Ha ellopsz egy Ferrarit, akkor sem elfogadható indok, hogy “nekem csak Opelra van pénzem, de Ferrarit szeretnék”.
Kérdésem:
A legtöbb (ha nem az összes) torrent oldalon vannak reklámlinkek, amelyekre rákattintva az oldal tulajdonosa x forintot kap kattintásonként. Na mármost a lefoglalt szerverek oldalain (pl. az nCore-on is) vannak/voltak ilyen linkek és mivel az oldal a szerverek lefoglalásával úgymond működésképtelen/elérhetetlen lett, az oldal tulajdonosa bevételtől esik el, méghozzá olyantól, ami független az esetleges jogsérő tevékenységektől. Az eljárás során vagy külön eljárás keretében lehet erre hivatkozni és kártérítést követelni (Nem vagyok érintett az ügyben, csak érdekelne a dolog).
június 20, 2010 at 16:18 du.
Erre én is kíváncsi lennék, bár tudtommal a HD nem a staff tagja!
június 20, 2010 at 16:43 du.
Én is arra lennék kíváncsi, hogy Segítő voltam egy lefoglalt oldalon van-e okom félni?
június 20, 2010 at 18:15 du.
gyerek:
az elévülési idő arra vonatkozik, hogy ha vki elkövet egy bűncselekményt, akkor őt csak az elévelési időn belül (általában 5 év) lehet felelősségre vonni (azaz addig jelenthető fel), ha ebből kicsúsznak, akkor élhet tovább mint hal a vízben
A szerzői és szomszédos jogok a mű megszületésétől él, egészen a szerző halálától számított 70. évig. Tehát nem az számít, hogy te mióta birtoklod (a fájlt), te bármennyiszer lejátszhatod, de sugározni csak a halála után 70 évvel leszel jogosult (hamarabb csak akkor, ha fizetsz jogdíjat).
Ahogy írod: zenéről, filmről lehet másolatod, szoftverről csak ha jogot kaptál rá (de ha megvetted akkor is csak biztonsági másolatot készíthetsz, amit nem adhatsz oda másnak). A szoftver nem olyan mint a zene/film, az üres cd-n, dvd-n levő adó csak a zene/film tárolására hatalmaz fel téged. Szoftverpéldányt akkor vagy jogosult birtokolni / használni ha a jogtulajdonos engedélyezi.
Dave: “az oldal tulajdonosa bevételtől esik el, méghozzá olyantól, ami független az esetleges jogsérő tevékenységektől”
Ez nem nevezhető függetlennek, hiszen a honlap működésének felfüggesztése volt a cél. Mondhatni vis major.
Kártérítést a következő esetben tudnék elképzelni: a szerveren céges honlapok is voltak, amik a lefoglalás miatt elérhetetlenek lettek. Ha a honlapok további működése csak úgy biztosítható, hogy a lefoglalt winyón lévő adatokra szükség van, akkor ezt kell kérelmezni. Természetesen a winyót nem adják vissza. De ha az adatokat sem és ezáltal kárt okoznak (újra le kell programozni, az ügyfél átmegy másik céghez, stb.) akkor azért lehetne perelni.
A külföldi szerverekről: a rendőrség ugyanúgy elkezdi a nyomozást ha feljelentés érkezik hozzá:
Ha a szerver külföldön van, akkor is lehet levelet küldeni a szolgáltatónak, hogy adja ki az adatokat. Vagy közbe lehet iktatni az ottani ügyészséget, rendőrséget.
De ennek is átfutási ideje van, ezért írtam korábban, hogy néhány hónaponként országot kell változtatni. Amire kiérnének az egyik helyre, már egy másik országban van (más IP cím, más szolgáltató), kezdődhet elölről az eljárás.
június 20, 2010 at 18:16 du.
Üdv.
A héten valószínűleg megkezdődnek a házkutatások, először a tracker üzemeltetőknél, aztán pedig a feltöltőknél. Mire kell figyelni: Nos, ha nincs vásárolt windows rendszerünk, truecrypt-el titkosítsuk le, hogy ne használhassák bizonyítékként, nem mondjuk meg milyen oprendszer volt a gépen, ehhez nincs közük. De tehetünk fel linuxot is, mindegy.
A titkosításhoz a jelszavakat nem vagy köteles átadni, ez abból adódik, hogy magadra nem vagy köteles terhelőt mondani. Ha nem adsz jelszót, elviszik a komplett gépet a nyomorékok, erre számítani kell. Ne legyen a lakásban másolt cd/dvd amin tört programok vannak, ez szokott lenni a legnagyobb baklövés.
Domain szerződéseket és tárhely szerződéseket tüntessük el, nehogy az ügyfeleket is betámadják. Nevünkre szóló számlákat szintén.
Film/mp3 másolat lehet, azért nem fognak szólni. A lefoglalt adathordozókat hitelesen másoltassuk le, készíttessünk cryptográfiai lenyomatot és jegyzőkönyveztessük. Ragaszkodjunk a másoláshoz és a hash rögzítéséhez jegyzőkönyvben. Hívassunk hatósági tanút a lefoglaláshoz / ő lehet tanú, ha a rendőr állatok megvernek / és éljünk panasszal a házkutatás / lefoglalás ellen, vagy írjuk, hogy 8 napon belül döntünk, hogy teszünk-e panaszt vagy sem.
A lefoglalás során szakértő, vagy rendőr által tett kérdésre ne válaszoljunk semmikép, mert szokták rögzíteni a hangot.
Hívjunk ügyvédet, és mondjuk meg a rendőröknek, hogy bár beengedjük őket, a házkutatást csak akkor folytathatják ha megjött az ügyvéd.
Ha behívnak tanúnak ne mondj semmit, ha gyanúsítanak ne mondj semmit, majd írásban megteszed a vallomást.
Kitartást.
június 20, 2010 at 18:29 du.
Elévülési idő: 3 évvel számoljatok. (CD/DVD megírás, HDD-re kerülés – a dátumok stimmelésének problémakörébe most nem mennék bele, a legtöbb esetben szerintem simán tekinthetjük valamennyit valósnak)
Letöltés/feltöltés: ha csak letöltés van (rapidshare, fizetős ftp, stb.), akkor nem fognak senkit felelősségre vonni (ha mégis, akkor vki vmit nagyon rosszul tud). A trekkereknél azonban nincs letöltés feltöltés nélkül (ne feledjük, zárt oldalakról beszélünk, ahol simán kizárják azt, akinek nem megfelelő az aránya, s arányt csak akkor érhetsz el, ha nem csak lefelé töltesz…)
Trekker oldalakon lévő hirdetések lefoglalás miatti kimaradása: ugye, csak vicceltél? 🙂 Azaz, pontosítok. Ha a szerveren voltak céges honlapok, amik most nem mennek a lefoglalás miatt, akkor persze, elképzelhető kártérítés, de nem a rendőrség, jogvédők stb irányába, hanem a szerver üzemeltetője felé, mondván mia fenének üzemeltetett ott jogsértő cuccokat, ahol nem kellett volna.
Külföldi szerverek: nincs akadálya, s elég gyorsan lemegy, ha akarják… Szvsz ezt az akciót sem egyik napról a másikra készítették elő, a találati arányt fiygelembe véve van benne pár hónapnyi munka és adatgyűjtés…
június 20, 2010 at 18:53 du.
Nekem is lenne egy érdekes feltevésem, amivel esetleg a későbbiekben a szerverüzemeltetők védekezhetnek.
TorzonBorz 2010. June 19. 21:19 :
“A zene/film tárolása nem probléma. Ezért vannak jogdíjak az üres cd-n, dvd-n, memóriakártyán, winyón, stb.
A megosztás, feltöltés azonban már problémás, kérdés hogy ezt hogy bizonyítják.”
A szerveren futtatni kell egy weboldalt, ahol free programokat lehet letölteni (értsd: linux)
A Letöltés önmagában nem bűncselekmény, csak a megosztás. (jogvédett szoftverek esetén) Ha alapvetően nem megosztásra használja a szervert (már pedig arra használja) akkor hogyan tudják bizonyítani azt, hogy a szerver által “gerjesztett” forgalom nem az ingyenes szoftverek letöltése által keletkezett?
június 20, 2010 at 19:00 du.
T. Ügyvéd Úr!
Az ügy kapcsán különbséget tesznek a seed szerverek terén feltöltő és megosztó között? Vagy az ügy súlya miatt ez lényegtelen?
Védekezhetek azzal, hogy a HDD-n már nem lévő anyagokat nem én tettem a HDD-re? Erre a kérdésre esetleg egy hozzáértő is válaszolhatna! Visszakereshető, hogy hogyan került a merevlemezre az adat illetve ki törölte (IP cím vagy user hivatkozás) ?
Egyébként a már megkérdezett érdekelne a leges legjobban: ha a lakásban van több internet szolgáltatás ami nem hozható össze a seed szerverrel, akkor a rendőrségnek lehet köze hozzá?
Köszönjük válaszait!
június 20, 2010 at 19:09 du.
Törölt anyagok: ekkora mennyiségű lefoglalt adathordozónál szvsz nem fognak foglalkozni a törölt anyagokkal.
június 20, 2010 at 19:19 du.
jóakaró
Ki számít a Te értelmezésedben feltöltőnek? Aki olyan rangban volt, vagy minden user. Csak mert nem hiszem, hogy 200 ezer embert ellenőriznének…
június 20, 2010 at 19:34 du.
Több lenne az, mint 200.000 Ez csak egy oldal regeltjei, és mellette ott van a többi is, persze vannak átfedő regek, de max. 300.000 fő. Kicsit sok lenne… Nem hiszem, hogy akinek 1-2 TB feltöltése volt az nagyhalnak, célpontnak számítana, mindenesetre jobb félni, mint megijedni én azt mondom…
Bár ne a jóakaró-nak legyen igaza… Remélem valaki csak szórakozik, hogy ilyen gyorsan infohoz jutottak volna…
június 20, 2010 at 19:43 du.
Na, azért ne túlozzunk, az a 200 000, ami egy oldalé (legyen ncore ugye), az csak 120 körül van, Giga 20 000, Majomparádé 60 körüli, Bithorlo 60 körül, ez eddig kb 260 000, aminek legalább fele átfedés, akkor 130nál vagyunk, amit szintén elfelezhetünk azon az alapon, hogy egyéb megmaradt trackereken bent vannak, szóval olyan 70 000 emberről beszélünk. Persze nem feltétlenül logikus így számolni, de azért az átfedések nagyon nagyok, szóval a 300 000-t nagyon nagy túlzásnak tartom. Ettől független tény, ami tény, és ebben egyetértünk: még 70 ezer emberhez sem fognak kimenni egyenként, erre a fejemet tenném.
június 20, 2010 at 19:47 du.
Joakaro: nem sokszor lehettél még részese egy házkutatásnak, mert amti írtál, annak so kköze nincs a valósághoz. A rendőrök házkutatás közben nem rögzítenek hangot, ha vmit fontosnak találnak, azt jegyzőkönyvezik, s max nem írod alá, vagy ragaszkodsz hozzá, hogy azzal nem értesz egyet (erre pl. nagyszerű egy hatósági tanú).
Házkutatáson miért vernének meg a rendőrök? 🙂 Ha akadályozod a házkutatást, megbilincselnek, de ez nem verést jelent, ne mosd össze!
A rendőrök a helyszínen aligha fognak foglalkozni, mi van az egyes lemezeken, lefoglalják, s majd a szakértő elmondja, mi van rajta, a törvény szerint meg besorolják, h jogsértő volt-e a birtoklása vagy sem.
Az, hogy van-e jelen ügyvéd a házkutatásnál vagy sem, a legkevésbé sem befolyásolja annak lebonyolítását. S azt ne hidd, h a rendőrök megvárják, amíg az ügyvéd úr méltóztatik megérkezni… Igazság szerint ha ott áll melletted egy egész ügyvéd csapat, az sem fogja megakadályozni, h lefoglalják, amit le akarnak.
A truecrypt nagyszerű dolog, de ne hidd, h csodaszer.