A hétvégén összeállított kérdéssorra máris megkaptuk a válaszokat. Reméljük, hogy hasznát veszitek. Köszönjük még egyszer Dr. Sarkadi Tibornak és a kollégáinak, hogy szántak időt az Asva.info-ra és az olvasókra.
Íme akkor kérdés – és válasz sor:
1. Mire számíthatnak:
– ártatlanul lefoglalt gépek tulajai (nem torrentoldal, nem seedbox, “csak épp ott volt…?”)
Amennyiben kiderül, hogy nincsen illegális tartalom a gépen, abban az esetben visszakapják a gépet.
– aki seed szerverben vinyót adott bérbe?
Amennyiben bizonyítja, hogy tudta nélkül került illegális tartalom a „winchesterre, akkor nem felelős. Ebben az esetben meg kell nevezni a bérlőt, amennyiben nincs közöttük írásos szerződés a bérbeadásról.
– aki külföldön üzemeltet trackert?
Álláspontom szerint maga az üzemeltetés nem ütközik törvénybe.
– egyszerű felhasználóhoz, ha kimennek kiírt filmekért felelősségre vonható –e / Ha az írott DVD-k között családi dolgok, privát fényképek, dokumentumok, szerződések vannak, amihez azt ég világon semmi közük, mondhatni bizalmasak, azt is elviszik, elvihetik?
Kiírt filmekért nem terheli felelősség a felhasználót. A házkutatásról bővebben a 2. kérdés válaszában.
-tracker staff tagja / feltöltő, releaser
– seed szerver tulaja
– tracker tulajdonosa
– seedelésre használt szerver tulaja
Mindegyikre az a válasz, hogy azok felelősek, akik az illegális tartalmat elhelyezték a gépeken. Az eljárás folyamán természetesen bűnsegédként felmerülhet a tulajdonos szerepe is, ha megnevezte ugyan a bérlőt, de az illegális tartalmak feltöltéséről tudomása volt. Ezt azonban bizonyítania kell a nyomozó hatóságnak.
2. Házkutatás
Milyen joga van egyáltalán annak a személynek, akinél házkutatást tartanak? / Van-e joga rögzíteni a tulajdonosnak a rendőrök munkáját? / Az (erkölcsi) kárért – ha nem találnak semmit, és mondjuk az egész ház/utca lesi, hogy mi történik – lehet-e panaszt tenni?
A házkutatást tűrni köteles az elszenvedője, de a hatóságoknak pontosan meg kell jelölniük, hogy miért foganatosítják. Panaszt lehet tenni, a házkutatást követő 8 napon belül. A kártérítésre kevés esélyt látok, hiszen ilyen erővel bármilyen sikertelen nyomozási cselekmény után járhatna.
3. Visszakapja-e, illetve mennyi idő múlva a lefoglalt gépeket a tulajdonos? Itt el kell különíteni a fajtákat:
1) tracker frontend (ami gyakorlatilag adatot nem tartalmaz, egy webszerver üresen)
2) tracker sql szerver (amin vannak a torrentek leírása, mintaképei, kommentek, és a torrent fájlok elérhetősége, illetve felhasználók adatai, de jogvédett tartalom maga nem)
3) seedszerver (amin akár több terabájtnyi jogvédett tartalom van, aminek nagy részét nem a tulajdonos, hanem a bérlők tárolták)
A lefoglalás mindhárom fajta esetében akkor szűnik meg, amikor a nyomozóhatóság vagy a bíróság a lefoglalás megszüntetéséről dönt. Ez most előre nem mondható meg.
4. Ki vonható felelősségre a seedszerveren lévő tartalomért?
Aki elhelyezte ott. Csak ismételni tudom magamat, a bizonyítás a nyomozó hatóság feladata.
5. Ha titkosítva van a HDD-m, és nem tudják feltörni (mert jó módszert használok) jogilag kényszeríthetnek/felszólíthatnak hogy adjam ki a jelszót vagy segítsek nekik dekódolni? És ha igen, mi a helyzet ha azt mondom elfelejtettem a kódot? (Vagy azt mondom ez az igazi kód, és nem értem miért nem fogadja el.) / Felhasználóknál történő razziánál, követelhetem hogy ne az egész gépet csak a HDD-t vigyék el?
A gyanúsítottat nem fogják erre kérni, hiszen nem várható el tőle, hogy adatokat szolgáltasson a saját bűnösségére vonatkozóan. Ha a tanút kérik ilyenre, és a jelszó megadásával esetleg a saját vagy hozzátartozója gyanúba keveredhetne, akkor megtagadhatja a tanúvallomás ezen részét.
6. Aki arányjavítás céljából bérelt seed szerveren tárhelyet, Ha a rendőrség nem talál a felmerült IP címen egyetlen egy gépet sem és nyílt wifi található a lakásban, akkor a rendőrség mit tehet a lakás tulajdonosával?
Álláspontom szerint semmit. Azt jelezném előre, hogy ilyen esetben szakértőt fognak kirendelni, mert ez a kérdés meghaladja a nyomozó hatóság tudását. (egyik folyamatban lévő hasonló ügyünkben pont ezt történik)
7. Mennyi idő alatt évül el egy ilyen ügy?
Tarthat a nyomozás akár éveken át is, a ma már megkezdett ügyekben az elévülés nem fog bekövetkezni, ez 100 százalék. Ha még volnának olyan gépek, amelyeket nem foglaltak el, azokkal kapcsolatban beszélhetünk elévülésről (de csak abban az esetben, ha az esetleges illegális tevékenységet azok vonatkozásában már megszüntették). Az elévülés egyébként a büntetési mérték felső határának felel meg (tehát ha 3 év a felső határ, akkor 3 év, ha mondjuk 8, akkor 8 év).
8. Ismereteim szerint, a zene és a filmek magáncélú másolása jogszerű (átalányjogdíjat fizetünk az adathordozók árában ezért), ha kiderül, hogy az ASVA, ProART egy jogszerű cselekmény kapcsán tett büntető feljelentést, megtévesztette a rendőrséget, és az eljárás során elkövetett jogsértések is az ő tanácsaiknak köszönhetőek, akkor felelősségre vonhatóak-e? Ha igen, akkor milyen tényállások valósulhattak meg?
Kártérítéssel lehet élni, mint polgári jogi igény, de ennek esetleges sikeréről nem beszélnék.
9. A jóhiszemű letöltés (ingyen van, sehol nincs leírva hogy lopott) esete fent áll-e, illetve viszontperelhető-e a torrent szerver tulajdonosa, hogy nem jogtiszta adatokat osztott meg figyelmeztetés nélkül? Seedszerver tulajoknál: ha bérelt tárhelyről jogiszta linux disztro-t osztott vissza valaki és a logban bentmaradt az userneve/adatai, akkor hogyan bizonyíthatja az ártatlanságát a felhasználók? (disztro már nem elérhető)
A letöltés filmek és zenék esetében nem ütközik törvénybe. A torrent szerver tulajdonosa ellen is indítható polgári jogi igény.
Büntetős eljárás is indulhat ellene, amennyiben tudomása volt az illegális tartalomról.
Nem nekünk kell bizonyítani az ártatlanságunkat, hanem a nyomozó hatóságnak azt, hogy bűnös az eljárás alá vont személy.
10. Én úgy tudom, hogy nem vihették volna el az egész szervert, csak az adattárolókat belőle. Ilyen létezik vagy csak szóbeszéd? Ha helytáll a felvetésem, akkor lehetne ilyen indokkal a vádak ejtését kérni esetlegesen?
Mint már volt róla szó, a házkutatás folyamán szinte bármit elvihetnek a nyomozók, sajnos a rossz tapasztalat azt mutatja, hogy visznek is mindent, nem csak az adathordozókat.
Amit tehetünk, hogy panaszt teszünk a nyomozó hatóságnál 8 napon belül.
11. Hallani olyan pletykát, ha a jogvédők úgy vélik, hogy jogsértő tartalom található 1 gépen akkor kötelesek előtte értesíteni/felszólítani engem hogy töröljem ezeket. Amennyiben ezt nem teszem meg akkor jöhet a foglalás. Ilyen létezik? Nem kaptam ilyen felszólítást sem.
Megtehetik, hogy felszólítják a jogsértő tartalom törlésére, de ugyanakkor feljelentést is tehetnek ezen felszólítás hiányában is.
12. Seed server szolgáltatást üzemeltettem a számítógépen ergo nem én helyeztem el rajta a jogsértő tartalmakat. A szerver naplófájlaiból a szakértők kiolvashatják, hogy az ip címemről nem történt belépés a gépre. Papírral nem tudom igazolni, hogy a gép ki lett adva, de egyáltalán nem is tudom a gépre a jelszavakat. Ilyen esetben mire számíthatok?
Ha tanúként hallgatják ki, akkor meg kell nevezni a bérlőt, egyébként tulajdonosként akár felelősségre is vonható.
13. Egy trackerüzemeltető egy esetleges eljárás során hivatkozhat-e arra, ami sok oldal szabályzatában van: A tárhelyszolgáltató a felkerült tartalmakért felelősséget nem vállal., magyarul ő jóhiszeműen hitte, hogy a felkerült tartalmak jogtiszták, ezeknek jogtisztaságát nem vizsgálta, feltételezve, hogy a felhasználók csak jogtiszta anyagokat osztottak meg. Így számíthat-e a tracker esetén az pozitívan, hogy a szabályzatukba volt foglalva, hogy az oldal célja elsősorban a beszerezhető dolgok megosztása?
Pozitívan számíthat természetesen, és megint csak ismételni tudom magamat, a tracker üzemeltető felelősségét (mármint, hogy tudtak a bűncselekmény elkövetéséről) nem egyszerű bebizonyítani.
14. Kiskorúkra mik vonatkoznak ez ügyben? Ha rendőrök házkutatásra kiszállnak egy felhasználóhoz, aki kiskorú, és egyedül tartózkodik otthon szülő v ügyvéd jelenléte nélkül, köteles-e beengedni őket?
A kiskorú (14 éven aluli) nem büntethető, ellene eljárásnak nincs helye. Egyebekben pedig: ha a házkutatáson az érintett, illetőleg a védője, képviselője vagy megbízott hozzátartozója nincs jelen, az érintett érdekeinek védelmére olyan személyt kell kirendelni, akiről alaposan feltehető, hogy a házkutatással érintett érdekeit megfelelően védi.
15. Aki az adott oldalakról (vagy akár külföldi, regisztrációt nem igénylő oldalakról) tölt le külföldi televízióból rögzített sorozatokat, majd azokat seedserveren vagy otthoni internetes kapcsolattal osztotta vissza az oldalakra, az várhat-e bárminemű büntetésre ha elérnek hozzá mint végfelhasználóhoz. Ezen sorozatokon általában megjelenik az adott televízió társaság logo-ja is.
Elméletben elindulhat a végfelhasználók felé is a nyomozó hatóság, történt már ilyen, de nem ez a gyakorlat.
16. Hallottam olyat, hogy lehet ilyennel mentegetőzni ha oda jutna a dolog, hogy nem volt 100%ig letöltve a torrent tartalma, csak partial-seed (vagyis kizárólag arányjavítás) volt a cél. Ez így nem lenne illegális?
Ebben az esetben álláspontom szerint valóban vitatható a bűncselekmény elkövetése, mert nem a teljes szerzői jogvédelem alá eső mű került megosztásra.
17. A torrent fájl egy link. Ugyan olyan link mint a google linkjei, csak ez utóbbiból jóval több van. Lehet e csakis kizárólag linkek miatt egy egész közvetítő szolgáltatót (trackert) leállítani és a szerverét elkobozni?
A gyakorlat azt mutatja, hogy igen.
+1 (ez az asva.info kiegészítése) Név nélkül volt bent a szerverem, vagy hamis adatokkal (ez nem legális!), biztonságba érezhetem magamat?
Azt ne felejtsétek, hogy attól még, hogy nem tudják ki a tulaja a gépnek elkezdenek szépen ujjlenyomatot venni a winchesterekről, és megnézik, hol lett vásárolva. Onnantól rosszabb esetben van számla/név.
+1 Büntetési tételek:
A büntetési tétel felső határa alapesetben 2 évig terjedő, a legsúlyosabb esetben pedig 2-8 évig terjedő szabadságvesztés.
Általában pénzbüntetéssel érnek véget az ilyen ügyek, de volt példa felfüggesztett börtönbüntetésre is.
+1 Veszélyben érezheti magát egy átlagfelhasználó, aki seedszervert sem használt, csak otthonról látogatta ezeket az oldalakat.?
Nem tudom elképzelni, hogy ennyi felhasználóhoz bekopogtassanak, de teljesen kizárni semmit sem lehet.
június 21, 2010 at 11:35 de.
Tisztelt Ügyvéd Urak!
Köszönöm a válaszaikat és a segítségüket!
június 21, 2010 at 11:39 de.
jól össze lett rakva a cikk, mostmár én is tisztábban látok =)
június 21, 2010 at 11:41 de.
igazából a végén van a lényeg. a google hazai főhadiszállását miért nem piszkálják, hiszen a google a világ legnagyobb torrentkeresője.
június 21, 2010 at 11:42 de.
Régi érv, de… a google szervereit nem tiltják le itthon, amiért azok jogsértő tartalomra mutatnak?
A legtöbb trackeren pedig tulajdonképpen nincsen semmilyen jogsértő tartalom. A .torrent fájlok nem tartalmaznak semmit, ami jogsértő lenne.
Buta hasonlat, de ez olyan picit, mintha emberölési ügyben lecsukták volna azt, aki a fegyverbolt tábláját festette, mondván “olyan eszközöket hirdet, amik emberölésre alkalmasak”.
június 21, 2010 at 11:48 de.
Én még egy dologra lettem volna kiváncsi, fel is tették a kérdést, de itt választ nem találtam.
Tehát ha valaki bérelt seedszervert, de még régebben, azokkal mi a helyzet, rájuk mit lehet rábizonyítani, az valószínűleg számíthat arra hogy kijönnek házkutatásra?Nem átutalásos fizetés volt hanem kártyás fizetés, mármint a seedszerveren, a fizetés módja.Tehát ebben az esetben mire számíthat az ember?Feltöltő nem volt egyik trackeren se semmi, 4-5hónapja bérelt seedszervert és ennyi lenne.
június 21, 2010 at 11:49 de.
Engem még mindig az érdekelne, ha egy nagyobb családi házról van szó, akkor házkutatásnál minden egyes helyiséget átkutatnak? Mert akkor ennyi erővel felforgatják az egész házat, ami nem lehet valami kellemes.
június 21, 2010 at 11:50 de.
Köszönjük a válaszokat! Akit érintett a dolog talán tisztábban lát.
június 21, 2010 at 11:51 de.
@béla 2010. June 21. 11:49 :
Ez engem is erdekelne, nagy csaladi haz, tobb geppel, de csak en torrenteztem, toltogettem fel stb…
június 21, 2010 at 11:57 de.
A fegyverboltos hasonlat hülyeség.
június 21, 2010 at 12:24 du.
Köszönet a válaszokért..!
június 21, 2010 at 12:29 du.
Köszönöm a válaszokat!
Nekem kiírva csak film+zene van. ami olyan tört progi volt a gépen azt már letöröltem (ha ebből nagyobb rendőrségi ügy lenne és teszem azt kijönnek).
Azért mert egy oldalon Feltöltő rangban voltam már van okom félni?
június 21, 2010 at 12:29 du.
Én igazából egy fontos kérdésre nem találtam választ. Miszerint egy “mezei” felhasználónak van-e oka tartani bármitől is?
június 21, 2010 at 12:30 du.
Köszönjük a válaszokat, én kicsit most tisztábban látom a dolgokat.
június 21, 2010 at 12:34 du.
üdv.
és olyankor mi van,ha valaki játékot tölt le?
zenét és filmet ugye lehet otthon kiírni,ha nem terjesztjük.Programokat nem.
E-bokokkal és játékokkal mi van?
június 21, 2010 at 12:36 du.
Köszönjük a válaszokat!
Engem az érdekelne, hogy csak kiírva maradhat film+ mp3? Mi a különbség aközött, hogy kiírom dvdre vagy winchesteren tárolom? Ha kiírom, akkor számít-e, hogy 1 dvdn van 4 divx-es film, vagy 200 albumnyi mp3?
június 21, 2010 at 12:41 du.
Ha lefoglalják a szerveremet amin semmi illegális anyag nincs és az eljárás miatt bevételkieséstől esek el élhetek kártérítési igénnyel?
Például ha webáruház fut a szerverről, webhosting szolgáltatást nyújtok a szerveren.
június 21, 2010 at 12:44 du.
@Ranagól
Tök mindegy, mert minden Magyarországon kapható adathordozó árába be van építve a díj.
[b] Viszont itt egy érdekes kérdés: [b]
Mi van akkor, ha olyan adathordozón van az anyag, amin nincs matrica. Teszem azt Kínából rendelt memóriakártya/CD/DVD?
Köszönöm a válaszokat!
június 21, 2010 at 12:45 du.
szerintem abba bele van építve a vám során a jogdíj
június 21, 2010 at 12:48 du.
ebay és hasonló oldalakról rendelt tételeknél általában nem vámolnak. Persze hacsak nem 10000 memóriakártyát veszel egyszerre…
június 21, 2010 at 12:48 du.
Nem szabad letölteni semmilyen software-t mert azokra nem vonatkozik a szabad felhasználás egyáltalán.
június 21, 2010 at 12:50 du.
yoyo és az ebookkal mi van?
június 21, 2010 at 12:59 du.
Ujjlenyomat szerver termekben lévő viszonyok miatt maximum egy hónap után eltűnnek.Ha meg örökre meg maradna akkor még a boltos keze nyoma is ott lenne, a kis Kínai csajszival együtt 🙂
Elkezdenek menni azután,hogy hol vette ? Ezt én nem látom hogyan lehet meg mi értelme.
Száz emberen átment nem fognak egy ilyen miatt meghurcolni ennyit ember és erre kapacitás sem kell,hogy létezzen.Az után mennek aki legelőszor vette miközbe feltöltőt keresnek ? Igen távoliak
június 21, 2010 at 13:00 du.
Mi számit illegális amyagnak? Mit keresnek a rendőrök?
június 21, 2010 at 13:00 du.
yoyo a free/sw/fw softwareket sem? 😀
De hogy ne offoljak nagyon, megosztom az én történetemet:
15-17 éves koromban nálam (is) jártak a rend őrei. Vittek vagy 100 cd-t és egy 40gb os winyót (gépet nem).
Sajnos volt 2db win cd (mill és xp) valamint a gépen xp volt telepítve. Ez így magában 3*200k-s kár az M$-nek. A többi játékprogram összesen 200 valahány ezer volt kezdve a 990ft-tól(noname kisebb játékok) a 12.990ft/db(EA játékok) ig. Szóval összesen kb 820k kár, 21 kiadó fele (MS, EA, Activision, stb) ami 21 db szabálysértésnek felelt meg!!! Ahány kiadót károsítasz meg, annyi szabálysértést (vagy nem is szabálysértés, hanem bűncselekmény? nem emlékszem pontosan, de azt hiszem, hogy a súlyosabb eset volt, tehát bűncselekmény)
A HDD-n volt pár játék, azt is beleszámították, valamint a winrar meg volt crackelve, így annak az árát is beleszámították a károkba.
Végül is ha jól emlékszem, a rendőr kapitány vagy nyomozó, csak az MS nek és az EA-nak írt levelet, mert csak nekik van itthon képviseletük…
CD-ket, winyót nem kaptam vissza. Ez akkoriban volt, amikor dial upos modemes netem volt, tehát max 5k és percdíjas, úgyhogy a torrent akkoriban nem volt menő…
Végül 1 év felfüggesztettet kaptam, semmi mást. Eleinte azzal nyugtattattak, hogy csak megrovást kapok, de nem így történt.
Jah, és hogy hogyan kerültek hozzám? ÉRDEKLŐDTEM, nem rendeltem (!!!) egy “kereskedőnél”, akit elkaptak.
Kérdésekre szívesen válaszolok
Üdv
június 21, 2010 at 13:01 du.
Kunka:
Ott az info: Mezei usernek nem kell fosnia.
A tracker (ráadásul megint csak nehéz bizonyítani a bűnösséget), seed server tulajok megint max bűnrészesek lehetnek…Ráadásul a szervertulajok valszeg köpni fognak, mert be akarják majd bizonyítani hogy nem ők az illegális tartalmak tulajdonosai. Tanúként kihallgatva meg még kötelesek is felnyomni a nagy bérlőiket Akit itt igazából meg fognak tolni, azok a nagy feltöltők szerverről. Bizonyíték ottvan, ha el kell ítélni valakit akkor azok jogosan parázhatnak.
június 21, 2010 at 13:07 du.
Értelek Göröngy.. Köszönöm a választ.
június 21, 2010 at 13:09 du.
Ha mégis kopogtatnak átlagusernél mekkora pénzbírságra számíthat? (x Ft/lopott szoftver?)
június 21, 2010 at 13:11 du.
Sziasztok!
Köszi a válaszokat!
Mostmár tisztább a kép!
pirospöttyös kérdésére engem is érdekelne a válasz… Ha mondjuk bérelek 10-15 napra szervert, hogy toljam az arányomat de ne kelljen érte sokat fizetni…eltelik egy év úgy, hogy fel sem néztem…ma ránéztem az oldalra és már nem működött… ez 3 dologra utalhat: 1; A seed-server befejezte működését
2; költöztek
3; a lefoglalás áldozatai lettek…
Ha lefoglalták én milyen következményekre számíthatok? Úgy, hogy mondjuk egy éve nem néztem fel és már a file-ok istörlődtek a serverről a gépemremeg le sem töltöttem őket…
A válaszokat előre is köszönöm!
június 21, 2010 at 13:19 du.
Ami a szabad felhasználást illeti:
“A szabad felhasználás esetei
34. §(3) Nem minősül szabad felhasználásnak – függetlenül attól, hogy magáncélra történik-e –, ha a műről más személlyel készíttetnek másolatot számítógépen, illetve elektronikus adathordozóra.”
Ez mennyiben állja meg a helyét torrentezés estén?
június 21, 2010 at 13:23 du.
Üdv! A lefoglalt torrent oldalak felhasználóihoz egyáltalán el tudnak e jutni? Ha igen, hogyan? Erre vki tudja a választ? Köszi
június 21, 2010 at 13:31 du.
Aki még egyszer megkérdezi, hogy mezei felhasználóhoz kimennek-e, ahhoz biztos kifognak, mert én fogom megadni az adatait, és kiküldeni a rendőröket!
június 21, 2010 at 13:34 du.
Üdv! A lefoglalt torrent oldalak felhasználóihoz egyáltalán el tudnak e jutni? Ha igen, hogyan? Erre vki tudja a választ? Köszi
Tudtommal csak akkor, hogyha 1) beazonosítható vagy az e-mail címed alapján 2) a szerverek IP címet logolnak
június 21, 2010 at 13:35 du.
(egyébként amit krix mondott)
június 21, 2010 at 13:40 du.
Én mint végfelhasználó, nem béreltem seed servert, de egyik ismerősömét használtam néha(utóbbi időbe aktívabban) arányjavítás céljából mert a torrent accomat 6an használtuk, és mégis megtalálnának valahogy, mire számíthatok?
Ha esetleg kijönnek és erre hivatkozok hogy nem én béreltem akkor kötelezhetnek rá hogy megmondjam ki bérelte vagy sem?
Itthol kiírva dvd-re csak dvd,bd,hd rippek és pár zenei album van, és gépen is csak ilyeneket tartok! Emiatt bűntetnek?
Mert én úgytudom hogy akkor nem bűntetnek ha nem eredeti minőségben tartom itthol a tartalakat hanem, pl dvd-rip vagy audió cd-ből mp3, mert akkor már minőségromlás mutatkozik így ez nem bűntethető mert nem eredeti minőségben tartom. Jól vagyok informálva vagy sem?
Válaszát előre is köszönöm Tisztelt Ügyvéd Úr!
június 21, 2010 at 13:40 du.
@12, és mindenki aki töröl… vegyétek figyelembe, hogy a “letörölt” adatokat vissza lehet állítani (most nem a lomtárra gondolok, hanem ami onnan is ki lett törölve). Ajánlom valamilyen végleges törlő használatát, pl: http://www.snapfiles.com/reviews/UltraWipe/ultrawipe.html (ez ingyenes)
június 21, 2010 at 13:40 du.
Köszönöm a válaszokat.
Azt nem tartom valószínűnek, hogy annak bedőlnének, ha egy seedszerver tulajdonosa előállna azzal a dumával, hogy ő nem tudta, hogy mit csinálnak a felhasználói, akinek kiadott tárhelyet arányjavítás céljából…
Aggályosnak tartom, hogy egy házkutatásnál mindent elvisznek (kiírt lemezeket, amik filmek is vannak, vinyókat), hiába van ezeken bizalmas, személyes dolog, amihez közük semmi, hiszen szedhette azt Rapidshareről is… Tehát ha külső vinyón, DVD-n van kiírt film/pornó/fényképek/házipornó/akármi akkor ezek szerint az oké, de azért azt is elviszik.
június 21, 2010 at 13:41 du.
Definiáljuk a mezei usert! 😀
június 21, 2010 at 13:42 du.
Na az a 8. pont, ott a bibi. Gyk felelősség nélkül vegzálhatnak bárkit. Normális jogállamban ilyenért olyan nem vagyoni kértérítést osztanának, hogy máskor ne legyen kedvük ilyenhez.
Másrészt ha kifizeted a kártérítést, miért nem kapod vissza a cd-t hdd-t? Hiszen kifizetted (igaz utolag). Igy szvsz sérül a káronszerzés tilalma, a jogtulaj anélkül kap pénzt, hogy te megkaptad volna a sw-t.
június 21, 2010 at 13:44 du.
Hali!
Jól értelmezem a legutolsó választ, h ha esetleg kijönnek, és a gépemen legális az oprendszer és minden egyéb szofver, viszont megtalálják az 50Gb zenét meg a 250Gb filmet és sorozatot, akkor azt mondják, h bocs a zavarásért és nem történik semmi?!
június 21, 2010 at 13:55 du.
Házkutatásról: nem kell félni, nem forgatják fel az egész házat, lényeg, hogy adj nekik valamit. Korrektek a rendőrök ilyen esetben, nem akarnak ők a spájzban kutakodni, meg kiforgatni a ruhásszekrényt. Ha megmutatod nekik hogy hol vannak a számítógépek, hol vannak a CD-k, DVD-k, akkor azokat elviszik aztán kész. Csak ne az legyen, hogy kimennek és nincs egy darab számítógép sem, meg egy darab DVD se. Akkor lehet, hogy nekiállnak keresni. Ha meg nem akartok nekik semmit adni, akkor számítsatok rá hogy keresni fogják, de akkor tényleg ne legyen még a ház környékén se semmi.
június 21, 2010 at 13:56 du.
Nem értem félre? “Kiírt filmekért nem terheli felelősség a felhasználót” Tehát, ami ki van írva cd-re dvd-re, abba nem kötnek bele? (persze csak ha nem 10 példány van mindenből) Szóval “csak” attól kell tartani, amit a gépen találnak?
június 21, 2010 at 14:27 du.
Én végre a megoldások útján is szeretnék elindulni, tehát egy kiemelt kérdésem is lenne az ügyvéd urakhoz!
Amennyiben VPN szolgáltatást veszünk igénybe, ugye az előfizetői adataink adottak, tehát tudhatják a hatóságok, hogy kik az előfizetők, csak azt nem, hogy a kimenő forgalmak kihez tartoznak. Adott esetben, ha egy VPN szerverről történik büncselekmény, abban az esetben lehetséges, hogy az egész VPN szervert használó csoportot vizsgálat alá vonja a rendőrség, netán “meghurcoltatáson” essenek át?
június 21, 2010 at 14:38 du.
Ha minden felhasználóhoz kimennének a rendőrök, mindenkit jól megbüntetnének, még Magyarország gazdaságát is sec-perc alatt lehetne stabilizálni a befolyt összegekből! =D Lehet, hogy ez a titkos oka a torrent-oldalak felszámolásának…?!?!?! =D Féljen mindenki!! =P
június 21, 2010 at 14:39 du.
Először is óriási köszönet a válaszokért és a jól feltett kérdésekért !
Másodszor pár hozzászólásból kiderült, hogy sokan nem tudják a gyakorlatra levonatkoztatni a Tisztelt Ügyvéd Urak válaszait.
Ezért szeretnék egy példát írni, pontosabban egy napokban kiadott szakértői véleményt.
Tegnap beszéltem egy “mezei usernek” számító barátommal akinek novemberben foglalták le a gépét a hatóságok. Hangsúlyoznám nem a letöltések után jutottak el hozzá, (nem akarok részleteket írni a körülményekről), de elég annyit hogy rosszkor volt rossz helyen, mert a szervek csak egy helyre akartak kimenni, viszont ő ott zenélt így ellátogattak hozzá.
Megtörtént a házkutatás vittek mindent (még a DJ felszerelést is WTF???).
Aztán a napokban jött a szakértői vélemény (majdnem 7 hónap elteltével) a 2milliós bírságról, ami csak elméletben annyi ugyanis nincs aki jogilag behajtsa rajta, mert a gépen található zenék nem albumokba voltak rendezve ezért azoknak csak egy elméleti értékét tudták meghatározni (zene db szorozva 300ftvel), mert nagyon hosszas lenne és szinte lehetetlen minden egyes számnak a kiadóját megkeresni, ezért ezzel nem is foglalkoznak.
A vinyón talált filmekre nem vonatkozik bírság mert jogszabály szerint saját felhasználásra tárolhat a gépen filmeket (szóval csak nézésre semmi másra).
Az igazi fekete levest a programok és a játékok képzik amik kiadóit könnyű megkeresni és elég sokba kerülnek. A 25. hozzászólásnál ez már részletezve van nem is akarom tovább nyújtani de csak példának: egy letöltött windows7 75.000 ft.
Mellesleg a vinyón volt titkosítás (TrueCrypt) a szakértő véleménye szerint nem törték volna fel, mert az túl sok idő és energia, viszont annyi hibát elkövetett az ismerős, hogy a kulcs fájlt fent hagyta a wincseszteren.
A gépet nem sokára visszaadják és még az elvitt cuccokat, a fizetendő pontos összeget amit már be lehet hajtani nemsokára tárgyalják.
június 21, 2010 at 14:39 du.
Egyébként tetszik ez az “arányjavítás céljából”, nagyon sokat használjátok – ez milyen jogi fogalom? “Arányjavítás céljából elkövetett…” 😀 – Az ő szemszögükből édesmindegy, minek a céljából töltöttél le olyan anyagot, ami szerintük jogsértő.
június 21, 2010 at 15:17 du.
mivel már a nullákkal felülírt hdd-ről sem lehet semmiféle adatot visszaállítani, ezért a windows juzereknek ajánlom a dd-t. igen VAN windows-ra is. előtte minden lényeges adatot archiválni, aztán uccu.
http://www.chrysocome.net/dd
a pc-ből minden alkatrészt biztonságba lehet helyezni, alaplapra, ramra, alaplapi monitor vezérlőre és egy pendrive-ra van csak szükség pl. a slax futtatásához.
slax.org
tud magyarul, teljes értékű oprendszer és mindössze 200 MB terjedelmű. alkalmas netezésre, film nézésre, muzsika hallgatásra….. igazság szerint mindenre:) persze megteszi bármilyen linux disztro live cd-ként használva.
amíg a vihar el nem ül, minden adathordozót biztonságba kell helyezni.
június 21, 2010 at 15:40 du.
Üdvözlet!
Érdeklődni szeretnék. Illegális tartalomról beszélünk. Ennek az illegális tartalomnak készítője azaz releaser felelőségre vonható e. Tehát aki pl eredeti DVD-ről készített DVDRip-et és ezt/ezeket torrentoldalon megosztotta. Vagy eleve el tudnak e jutni a készítőhöz? Illetve ha a készítő gépén már semmilyen anyag nincs arhiválva, akkor ráhúzható e a készítés, és ha igen ez miyln szankcióval járhat?
Előre is köszönöm a választ!
június 21, 2010 at 15:43 du.
Köszönjük válaszokat.
Nem látok tisztábban, mert az ijedségtől barna lett gatya ezért könnyes a szemem!
Egy menthet meg engemet (síma arányjavító voltam lefoglalt szerveren ~50Tb/1év): ha tényleg a feltöltőket, a nagy halakat vagy netán a trackereket keresték… Egyébként meszeltek…. A büdös életben nem fogok nem hogy egy filmet hanem egy bitet letölteni fájlmegosztó programmal ha ezt most megúszom.
Köszönöm még egyszer
Ui..: azért ha netán ügyvédre lenne szükségem, kit kereshetek az ügyvédi díj tudakolásáról?
június 21, 2010 at 15:53 du.
Azért nem piszkálják a google-t, mert az nem torrentekre specializálódik, a trackerek viszont azokra.
június 21, 2010 at 16:16 du.
Talán nem csak én vagyok úgy, hogy vagyok olyan nem is tudom mi, hogy egy film megvan divx-ben, dvd-n, brrip-ben és hd-ben is. Ilyenkor rám tudnák bizonyítani, hogy akár kereskedek velük? Ja, meg még megvan úgy is, hogy én vettem fel anno tv-tunerrel.