A hétvégén összeállított kérdéssorra máris megkaptuk a válaszokat. Reméljük, hogy hasznát veszitek. Köszönjük még egyszer Dr. Sarkadi Tibornak és a kollégáinak, hogy szántak időt az Asva.info-ra és az olvasókra.
Íme akkor kérdés – és válasz sor:
1. Mire számíthatnak:
– ártatlanul lefoglalt gépek tulajai (nem torrentoldal, nem seedbox, “csak épp ott volt…?”)
Amennyiben kiderül, hogy nincsen illegális tartalom a gépen, abban az esetben visszakapják a gépet.
– aki seed szerverben vinyót adott bérbe?
Amennyiben bizonyítja, hogy tudta nélkül került illegális tartalom a „winchesterre, akkor nem felelős. Ebben az esetben meg kell nevezni a bérlőt, amennyiben nincs közöttük írásos szerződés a bérbeadásról.
– aki külföldön üzemeltet trackert?
Álláspontom szerint maga az üzemeltetés nem ütközik törvénybe.
– egyszerű felhasználóhoz, ha kimennek kiírt filmekért felelősségre vonható –e / Ha az írott DVD-k között családi dolgok, privát fényképek, dokumentumok, szerződések vannak, amihez azt ég világon semmi közük, mondhatni bizalmasak, azt is elviszik, elvihetik?
Kiírt filmekért nem terheli felelősség a felhasználót. A házkutatásról bővebben a 2. kérdés válaszában.
-tracker staff tagja / feltöltő, releaser
– seed szerver tulaja
– tracker tulajdonosa
– seedelésre használt szerver tulaja
Mindegyikre az a válasz, hogy azok felelősek, akik az illegális tartalmat elhelyezték a gépeken. Az eljárás folyamán természetesen bűnsegédként felmerülhet a tulajdonos szerepe is, ha megnevezte ugyan a bérlőt, de az illegális tartalmak feltöltéséről tudomása volt. Ezt azonban bizonyítania kell a nyomozó hatóságnak.
2. Házkutatás
Milyen joga van egyáltalán annak a személynek, akinél házkutatást tartanak? / Van-e joga rögzíteni a tulajdonosnak a rendőrök munkáját? / Az (erkölcsi) kárért – ha nem találnak semmit, és mondjuk az egész ház/utca lesi, hogy mi történik – lehet-e panaszt tenni?
A házkutatást tűrni köteles az elszenvedője, de a hatóságoknak pontosan meg kell jelölniük, hogy miért foganatosítják. Panaszt lehet tenni, a házkutatást követő 8 napon belül. A kártérítésre kevés esélyt látok, hiszen ilyen erővel bármilyen sikertelen nyomozási cselekmény után járhatna.
3. Visszakapja-e, illetve mennyi idő múlva a lefoglalt gépeket a tulajdonos? Itt el kell különíteni a fajtákat:
1) tracker frontend (ami gyakorlatilag adatot nem tartalmaz, egy webszerver üresen)
2) tracker sql szerver (amin vannak a torrentek leírása, mintaképei, kommentek, és a torrent fájlok elérhetősége, illetve felhasználók adatai, de jogvédett tartalom maga nem)
3) seedszerver (amin akár több terabájtnyi jogvédett tartalom van, aminek nagy részét nem a tulajdonos, hanem a bérlők tárolták)
A lefoglalás mindhárom fajta esetében akkor szűnik meg, amikor a nyomozóhatóság vagy a bíróság a lefoglalás megszüntetéséről dönt. Ez most előre nem mondható meg.
4. Ki vonható felelősségre a seedszerveren lévő tartalomért?
Aki elhelyezte ott. Csak ismételni tudom magamat, a bizonyítás a nyomozó hatóság feladata.
5. Ha titkosítva van a HDD-m, és nem tudják feltörni (mert jó módszert használok) jogilag kényszeríthetnek/felszólíthatnak hogy adjam ki a jelszót vagy segítsek nekik dekódolni? És ha igen, mi a helyzet ha azt mondom elfelejtettem a kódot? (Vagy azt mondom ez az igazi kód, és nem értem miért nem fogadja el.) / Felhasználóknál történő razziánál, követelhetem hogy ne az egész gépet csak a HDD-t vigyék el?
A gyanúsítottat nem fogják erre kérni, hiszen nem várható el tőle, hogy adatokat szolgáltasson a saját bűnösségére vonatkozóan. Ha a tanút kérik ilyenre, és a jelszó megadásával esetleg a saját vagy hozzátartozója gyanúba keveredhetne, akkor megtagadhatja a tanúvallomás ezen részét.
6. Aki arányjavítás céljából bérelt seed szerveren tárhelyet, Ha a rendőrség nem talál a felmerült IP címen egyetlen egy gépet sem és nyílt wifi található a lakásban, akkor a rendőrség mit tehet a lakás tulajdonosával?
Álláspontom szerint semmit. Azt jelezném előre, hogy ilyen esetben szakértőt fognak kirendelni, mert ez a kérdés meghaladja a nyomozó hatóság tudását. (egyik folyamatban lévő hasonló ügyünkben pont ezt történik)
7. Mennyi idő alatt évül el egy ilyen ügy?
Tarthat a nyomozás akár éveken át is, a ma már megkezdett ügyekben az elévülés nem fog bekövetkezni, ez 100 százalék. Ha még volnának olyan gépek, amelyeket nem foglaltak el, azokkal kapcsolatban beszélhetünk elévülésről (de csak abban az esetben, ha az esetleges illegális tevékenységet azok vonatkozásában már megszüntették). Az elévülés egyébként a büntetési mérték felső határának felel meg (tehát ha 3 év a felső határ, akkor 3 év, ha mondjuk 8, akkor 8 év).
8. Ismereteim szerint, a zene és a filmek magáncélú másolása jogszerű (átalányjogdíjat fizetünk az adathordozók árában ezért), ha kiderül, hogy az ASVA, ProART egy jogszerű cselekmény kapcsán tett büntető feljelentést, megtévesztette a rendőrséget, és az eljárás során elkövetett jogsértések is az ő tanácsaiknak köszönhetőek, akkor felelősségre vonhatóak-e? Ha igen, akkor milyen tényállások valósulhattak meg?
Kártérítéssel lehet élni, mint polgári jogi igény, de ennek esetleges sikeréről nem beszélnék.
9. A jóhiszemű letöltés (ingyen van, sehol nincs leírva hogy lopott) esete fent áll-e, illetve viszontperelhető-e a torrent szerver tulajdonosa, hogy nem jogtiszta adatokat osztott meg figyelmeztetés nélkül? Seedszerver tulajoknál: ha bérelt tárhelyről jogiszta linux disztro-t osztott vissza valaki és a logban bentmaradt az userneve/adatai, akkor hogyan bizonyíthatja az ártatlanságát a felhasználók? (disztro már nem elérhető)
A letöltés filmek és zenék esetében nem ütközik törvénybe. A torrent szerver tulajdonosa ellen is indítható polgári jogi igény.
Büntetős eljárás is indulhat ellene, amennyiben tudomása volt az illegális tartalomról.
Nem nekünk kell bizonyítani az ártatlanságunkat, hanem a nyomozó hatóságnak azt, hogy bűnös az eljárás alá vont személy.
10. Én úgy tudom, hogy nem vihették volna el az egész szervert, csak az adattárolókat belőle. Ilyen létezik vagy csak szóbeszéd? Ha helytáll a felvetésem, akkor lehetne ilyen indokkal a vádak ejtését kérni esetlegesen?
Mint már volt róla szó, a házkutatás folyamán szinte bármit elvihetnek a nyomozók, sajnos a rossz tapasztalat azt mutatja, hogy visznek is mindent, nem csak az adathordozókat.
Amit tehetünk, hogy panaszt teszünk a nyomozó hatóságnál 8 napon belül.
11. Hallani olyan pletykát, ha a jogvédők úgy vélik, hogy jogsértő tartalom található 1 gépen akkor kötelesek előtte értesíteni/felszólítani engem hogy töröljem ezeket. Amennyiben ezt nem teszem meg akkor jöhet a foglalás. Ilyen létezik? Nem kaptam ilyen felszólítást sem.
Megtehetik, hogy felszólítják a jogsértő tartalom törlésére, de ugyanakkor feljelentést is tehetnek ezen felszólítás hiányában is.
12. Seed server szolgáltatást üzemeltettem a számítógépen ergo nem én helyeztem el rajta a jogsértő tartalmakat. A szerver naplófájlaiból a szakértők kiolvashatják, hogy az ip címemről nem történt belépés a gépre. Papírral nem tudom igazolni, hogy a gép ki lett adva, de egyáltalán nem is tudom a gépre a jelszavakat. Ilyen esetben mire számíthatok?
Ha tanúként hallgatják ki, akkor meg kell nevezni a bérlőt, egyébként tulajdonosként akár felelősségre is vonható.
13. Egy trackerüzemeltető egy esetleges eljárás során hivatkozhat-e arra, ami sok oldal szabályzatában van: A tárhelyszolgáltató a felkerült tartalmakért felelősséget nem vállal., magyarul ő jóhiszeműen hitte, hogy a felkerült tartalmak jogtiszták, ezeknek jogtisztaságát nem vizsgálta, feltételezve, hogy a felhasználók csak jogtiszta anyagokat osztottak meg. Így számíthat-e a tracker esetén az pozitívan, hogy a szabályzatukba volt foglalva, hogy az oldal célja elsősorban a beszerezhető dolgok megosztása?
Pozitívan számíthat természetesen, és megint csak ismételni tudom magamat, a tracker üzemeltető felelősségét (mármint, hogy tudtak a bűncselekmény elkövetéséről) nem egyszerű bebizonyítani.
14. Kiskorúkra mik vonatkoznak ez ügyben? Ha rendőrök házkutatásra kiszállnak egy felhasználóhoz, aki kiskorú, és egyedül tartózkodik otthon szülő v ügyvéd jelenléte nélkül, köteles-e beengedni őket?
A kiskorú (14 éven aluli) nem büntethető, ellene eljárásnak nincs helye. Egyebekben pedig: ha a házkutatáson az érintett, illetőleg a védője, képviselője vagy megbízott hozzátartozója nincs jelen, az érintett érdekeinek védelmére olyan személyt kell kirendelni, akiről alaposan feltehető, hogy a házkutatással érintett érdekeit megfelelően védi.
15. Aki az adott oldalakról (vagy akár külföldi, regisztrációt nem igénylő oldalakról) tölt le külföldi televízióból rögzített sorozatokat, majd azokat seedserveren vagy otthoni internetes kapcsolattal osztotta vissza az oldalakra, az várhat-e bárminemű büntetésre ha elérnek hozzá mint végfelhasználóhoz. Ezen sorozatokon általában megjelenik az adott televízió társaság logo-ja is.
Elméletben elindulhat a végfelhasználók felé is a nyomozó hatóság, történt már ilyen, de nem ez a gyakorlat.
16. Hallottam olyat, hogy lehet ilyennel mentegetőzni ha oda jutna a dolog, hogy nem volt 100%ig letöltve a torrent tartalma, csak partial-seed (vagyis kizárólag arányjavítás) volt a cél. Ez így nem lenne illegális?
Ebben az esetben álláspontom szerint valóban vitatható a bűncselekmény elkövetése, mert nem a teljes szerzői jogvédelem alá eső mű került megosztásra.
17. A torrent fájl egy link. Ugyan olyan link mint a google linkjei, csak ez utóbbiból jóval több van. Lehet e csakis kizárólag linkek miatt egy egész közvetítő szolgáltatót (trackert) leállítani és a szerverét elkobozni?
A gyakorlat azt mutatja, hogy igen.
+1 (ez az asva.info kiegészítése) Név nélkül volt bent a szerverem, vagy hamis adatokkal (ez nem legális!), biztonságba érezhetem magamat?
Azt ne felejtsétek, hogy attól még, hogy nem tudják ki a tulaja a gépnek elkezdenek szépen ujjlenyomatot venni a winchesterekről, és megnézik, hol lett vásárolva. Onnantól rosszabb esetben van számla/név.
+1 Büntetési tételek:
A büntetési tétel felső határa alapesetben 2 évig terjedő, a legsúlyosabb esetben pedig 2-8 évig terjedő szabadságvesztés.
Általában pénzbüntetéssel érnek véget az ilyen ügyek, de volt példa felfüggesztett börtönbüntetésre is.
+1 Veszélyben érezheti magát egy átlagfelhasználó, aki seedszervert sem használt, csak otthonról látogatta ezeket az oldalakat.?
Nem tudom elképzelni, hogy ennyi felhasználóhoz bekopogtassanak, de teljesen kizárni semmit sem lehet.
június 21, 2010 at 17:27 du.
Azért egy-két dolgot tisztázzunk.
A saját célra, nem haszonszerzés céljából történő letöltés nem bűncselekmény. A visszaosztás gyakorlatilag viszont már az, hiszen nagy nyilvánosság előtt zajlik az elkövetés. A játékok esetében ez más. Mivel a játékok gyakorlatilag minden esetben valamilyen védelemmel vannak ellátva, ezért azt vagy patchelni vagy crackelni kell. Gyakorlatilag nem csak a szerzői és szomszédos jogok megsértése miatt vonható felelősségre, hanem a Btk. 329/B. miatt is, aminek rövid megnevezése: Szerzői és szomszédos jogok védelmét szolgáló műszaki intézkedés kijátszása. Ezt használják akkor is, hogyha mondjuk egy konzol van megchippelve vagy softmod van rajta:D
A gyakorlat azt mutatja, hogy annyi rendbeli az elkövetés, ahány különböző játék/zene található a vincseszteren. Mivel az elkövetésnél enyhítő-súlyosító körülmények is vannak, a gyakorlat egy súlyosító körülményt szokott figyelembe venni: a nagy számú jogsértést. Enyhítő körülmények: büntetlen előélet, a kár megtérítése (ez esetben ún mediációnak is van helye, tehát akár a büntetés kiszabása is elmaradhat), beismerő vallomás, a hatóság munkájának segítése, más elkövetők személyének felfedése.
A seedszervert használók szerintem félhetnek, mert IP cím alapján ők lekövethetőek. A seedszervert bérbeadók is félhetnek, mert ők gyakorlatilag üzletszerűen követték el a bűncselekményt, ami súlyosabban minősül. A gyakorlat az, hogy hiába védekezik azzal a seedszerver tulaj, hogy nem tudott róla, hogy mi van a szerveren, van rá precedens, hogy a bíró azzal indokolta a döntést, hogy a kellő figyelmet elmulasztotta a szervert bérbeadó és eleve tudta (mégpedig azzal, hogy torrentklienst is találtak a szerveren), hogy jogsértő tartalmakat fog megosztani, aki a szolgáltatást igénybe veszi.
Röviden ennyi 😀
június 21, 2010 at 17:49 du.
JogÁsz!
Ez egy korrekt leírás volt, Köszi!
Tegyük fel ha törlök minden crackelt progit/játékot és felrakok egy Linuxot, akkor mi a helyzet?
A linux ugye ingyenes 🙂
Eléggé érintettnek érzem magam, nem egy helyen voltam Feltöltő. -Hozzáteszem nem volt szerverem, itthoni nettel nyomtam-
A film/zene akkor nem számít ha csak magamnak van kiírva/tárolva igaz?
június 21, 2010 at 17:52 du.
az ebookokat szabadon le lehet tölteni a scribdről. ettől kezdve él a jóhiszeműség, hogy ez sem a jogvédett tartalmak alá esik
június 21, 2010 at 17:58 du.
Köszönjük akiegészítéseket, de a kérdésemmel kapcsolatban még mindig nem látok tisztán:
Én még egy dologra lettem volna kiváncsi, fel is tették a kérdést, de itt választ nem találtam.
Tehát ha valaki bérelt seedszervert, de még régebben, azokkal mi a helyzet, rájuk mit lehet rábizonyítani, az valószínűleg számíthat arra hogy kijönnek házkutatásra?Nem átutalásos fizetés volt hanem kártyás fizetés, mármint a seedszerveren, a fizetés módja.Tehát ebben az esetben mire számíthat az ember?Feltöltő nem volt egyik trackeren se semmi, 4-5hónapja bérelt seedszervert és ennyi lenne.
Köszönöm előre is és ahogy olvasom más is kiváncsi lenne rá.
Még annyira lennék kiváncsi ha több gép van a lakásban, én vállalhatom aár hogy csak az az egyik gép vett részt ilyen dolgokban, tehát akkor meguszható-e, hogy a többit békében hagyják?
június 21, 2010 at 18:25 du.
pirospöttyös
biztos lehetsz benne, hogy nem mennek ki hozzád.
Az az adat azóta 100X felül lett írva, tehát semmi infó ellened, MAX!! annyi, hogy ip alapján hogy valaha használtad, de infó hogy arról mit töltöttél?, esélytelen…
Nyugodj meg!
június 21, 2010 at 18:31 du.
Regedusser:
Köszönöm válaszod, én igazából a kártyás fizetés miatt félek, már beszéltem az üzemeltetőkkel is, azt írták, hogy amiket vittek, nem volt rajta adat a felhasználókról, de a a kártyás fizetés miatt kicsit még is tartok tőle.Szerinted, vagy szerintetek?Esetleg Ügyvédúr?
június 21, 2010 at 18:33 du.
Hát hozzám jöhetnek kb van 3terra ncoros adatom! Nem érdekel ez a sok majom mit sír a szerzői jogok miatt nem fogok 1 szutyok zenét, filmet, játékot megvenni 10000ft-ért! Már bocsi drága magyar állam ha lenne normális mukahely meg normális fizetés akkor talán vennék origi darabokat is! De addig marad a torrent! köszi puszi
június 21, 2010 at 18:46 du.
Sziasztok!
VÉgigolvastam az egészet, de arra nincs konkrét válasz, hogy egy simá átlag felhasználónak ( 500giga feltöltés) , aki nem töltött fel semmit , csak seedelt, ráadásul többen használták az accját, annak van-e félnivalója, illetve hogy van-e rá esély hogy meglátogatják a rendőrök, ha igen, kb hány % ?:) köszi előre is a válaszokat 🙂
június 21, 2010 at 18:54 du.
Divatos dolog a magyar keresetekre fogni a torrentezést.
1. Nem a film-, zene- és játékkiadók tehetnek arról, hogy mennyit keresel.
2. Ha keresnél havi 1 millát, akkor is torrenteznél.
Legalább ne legyél képmutató.
A témához:
Tartok tőle, hogy random usereket is meg fognak keresni. Nem azért, mert annyira kellenek nekik, csak, hogy kicsit ráijesszenek mindenkire. (Ne legyen igazam…)
június 21, 2010 at 18:54 du.
A jogszerű házkutatásnak te vagy az alanya.
Tehát a te szobád és az általad használt közös helyiségekben vizsgálódhatnak csak, kivéve ha tied az ingatlan.
június 21, 2010 at 18:58 du.
Hogy lehet a google vel torrentre keresni ?
Van valami specuális keresési beállítás ?
június 21, 2010 at 19:41 du.
Ha már végleges törlés íme egy link http://eraser.heidi.ie/ ingyenes és elég sok fele algoritmikus törlést is ismer, például olyat a mit az USA állami szervei is használnak. Ráadásul a már törlés utáni üres területet is képes szépen tényleg üresre pucolni. Ezután kívánok sok sikert a visszaállításhoz….
június 21, 2010 at 20:16 du.
Engem két dolog érdekelt volna még.
1) Van egy letöltött és feltört programom. Ugyanakkor rendelkezem a legálisan megvásárolt példánnyal is. Ilyenkor mit tesznek velem? Megbüntetnek vagy nem?
2) Mondjuk tárolok egy DVD-n egy 1996-ból származó, feltört program (pl. winrar) verziót. Ezen felül a gépemen használok egy 2009-ből származó, mondjuk szintén feltört verziót. Hányszor sértettem meg a törvényt, kétszer vagy egyszer?
június 21, 2010 at 21:01 du.
gombost Says:
June 21st, 2010 at 18:54 pm
Ez nagyon nem így van. én a régi de jó filmeket amikor látom pl tescoba és hasonló helyen ömlesztev pár 100 Ft ért akkor simán megveszem. Ha egy ú
j kerülne mondjuk egy ezresbe akkor megvenné mondjuk 200 ezer ember (bevétel 200.000 Ft) míg most megveszik mittudomén 20 ezren 4 ezerért (bevétel 80.000 Ft). most csak arányaiban gondolkozok foglamam nincs h mennyien vesznek ma eredeti dvd-t de biztos h több bevétel lenne mert havi 1-2-3 filmet megvennének sztem sokan ilyen árban (már csak azért is mert nem pár év az élettartama mint az írott lemezeknek).
június 21, 2010 at 21:09 du.
egyfélőuser:
arra, hogy kimenjenek hozzád a szervek annyi az esély, mint hogy Magyarország megnyerje a mostani football világbajnokságot !
június 21, 2010 at 21:09 du.
gombost, már ne is haragudj, de te egy nagy baromságot írsz szerintem!
A kiadók valóban nem tehetnek róla, hogy ennyit keresek (bár nem értem ennek mi köze van bármihez is).
A kiadók arról tehetnek, hogy egy cd/dvd annyiba kerül amennyibe kerül.
Ha havi egy millát keresnék, akkor inkább megvenném a boltba az eredetit, amivel nem kell trükközni, krekkelni, jár hozzá support, nem szarul tömörített mp3, kapok hozzá szép tokot, dalszöveget, nem pixeles vagy színhibás…
Szerintem ez nem képmutatás. Ha megvehetném a legtöbb játékot 1-max2 ezer forintért, vagy a zenei cd-ket 3-max5 száz ft-ért, akkor hegyekbe állna itthon. Ennyi.
Amíg egy játék 10-20 ezer forint és ha véletlenül megkarcolódik a dvd még ki sem cserélik és vehet újat… Siralmas!
június 21, 2010 at 21:12 du.
poiuzt
Kérdéseidre a válasz:
1. Ha rendelkezel az eredeti programmal és egy tört, crackelt változattal, akkor szerzői jogsértést elköveted, de mivel van eredeti programod, így az nem bűncselekmény. Azonban a feltörés maga az külön bűncselekmény, így hiába van meg az eredeti program, a feltörésével elköveted a Btk 329/B. tényállását.
2. Ha a winrar kétféle verzióban van megtörtként, akkor az egy rendbeli szerzői és szomszédos jogok megsértése, mert egy programról van szó és két rendbeli, szerzői és szomszédos jogok védelmét szolgáló intézkedés kijátszása, mert kétféle verzió van feltörve.
Ha van kérdés, szívesen válaszolok, bár nem ez a szakterületem, de voltak ilyen ügyek is…
június 21, 2010 at 21:21 du.
Elnézést, de én még mindig nem látok tisztán/nyugodtam meg.
Én épp szerver acc bérlő voltam a lefoglalás idejében, nem nagy tárhely 80 GB, volt rajta cucc rendesen. Annyit megértettem, hogy én tettem rá vagyis enyém a felelősség.
1. Ha most megváltoztatom az IP-met a szolgáltatónál vissza tudják keresni, hogy az adott időben enyém volt az IP?
2. Minden esetben található a szervereken log file?
3. Ha az első alapján rám találnak, kijönnek hozzám házkutatásra vagy behívnak kihallgatásra? Melyik a valószínűbb? Azét lenne sürgős tudnom, mert akkor az irdatlan mennyiségű DVD lemezt elvinném valahova 1-2 hónapra, ha előbbi.
4. A szerver tulajok minden esetben átadják a bérlők adatait? Ide tartozik még, hogy nekem csak egy login nevem volt megadva (ezt takarná az “adatok” dolog? vagy még + az IP cím? )
5. Kb. mennyi idő még elkezdődnek a házkutatások? Befolyásol a bérelt acc tárhelyének mérete bármit is? A prioritást értem ez alatt, hogy esetleg kissebb acc-> később jönnek. Ennek van alapja?
6. Remélem, ha valakinél járnak az majd valami publikus helyen, pl itt közli, hogy a többieknek legyen ideje felkészülni.
Kérem szépen aki tud bármelyik kérdésemre válaszolni, írjon ahogy tud!
június 21, 2010 at 21:36 du.
NoLimit
Válaszok:
1. Szolgáltatófüggő, hogy meddig tárolják, hogy az adott időszakban ki használta az adott IP címet, de a legtöbb szolgáltató legalább 1évig tárolja ezeket az adatokat, de tudunk olyan szolgáltatóról (pl. a magenta színű), ami két évig is….
2. Ha van rajta jogvédett tartalom, a szerveket nem nagyon fogja érdekelni a log file, hacsak az IP cím miatt nem.
3. Gyakorlat az, hogy ha rádtalálnak (szerintem nem fognak), hogy tanúként hívnak be. Itt kell vigyázni. A büntetőeljárási törvény szerint, ha tanúként hallgatnak meg, akkor megtagadhatod a vallomástételt, ha magadat vagy közeli hozzátartozódat bűncselekmény elkövetésével vádolod. Amúgy meg a nem tudom, nem emléxem, régen volt hármast kell bevetni és ezt szabadon variálni 😀 Lehetőleg nem szabad semmit mondani, mert a tanúból gyorsan gyanúsított lesz…
4. A szerver tulajok szerintem, hogy mentsék a bőrüket és enyhébb büntit kapjanak (mert ők a mezei userrel szemben üzletszerűen követték el a jogsértést, amit súlyosabban szankcionálnak), az anyjukat is kiadnák. Úgyhogy szerintem igen.
5. Szerintem nem lesznek házkutatások, csak a nagyon lámáknál (kell a yardnak a statisztika). Az, hogy mikor kezdődnek a házkutatások, attól függ, hogy a yard mikorra kapja meg, hogy az adott IP-t ki használta (ez a szolgáltatóktól függ, milyen gyorsan válaszolnak). A bérelt tárhely mérete nem számít.
És még valami. A sünök előszeretettel alkalmaznak egy bizonyos mutatványt, ami egyedüli a magyar büntetőeljárásban: ez a halaszthatatlan nyomozati cselekmény. Ez azt jelenti, hogy nem kell házkutatási parancs, ha a bizonyítékok elrejtésétől, megsemmisítésétől kell tartani. Ezt indokolni kell. Ha valakinél erre hivatkoznak a sünök, a jegyzőkönyben tegyen panaszt. A hatóságnak kell bizonyítani, hogy házkutatási parancs nélkül miért kellett sürgősen eljárni. Ez nem mindig jár sikerrel. Amit pedig nem jogszerűen foglaltak le, lehet rajta a komplett filmtörténelem, bizonyítékként nem lehet az eljárásban figyelembe venni…
június 21, 2010 at 21:57 du.
JogÁsz köszönjük szépen a válaszokat.
Az egyik oldalt használtam (nem érte el a fél terrát a fel-letöltés), de nem voltam nagy hal. Viszont feltöltöttem 3 vagy 4 torrentet még vagy fél éve, és az oldal (tracker) nem használt semmilyen titkosítást (nem is értem miért). Tehát kb csak le kell olvasniuk a sünöknek 38ezer ipcímet és 16 ezer torrent adatait. Nem vagyok nyugodt, de a válaszok után az a sejtésem, hogy nem vagyok a veszélyeztetettek istáján.
Egy dologra jó ez a botrány, kicsit mindenki felvilágosul a dolgokról, sokan megijednek, gondolom nem kicsit ugranak meg ilyenkor a (legális) vásárlások.
június 21, 2010 at 22:10 du.
“5. Szerintem nem lesznek házkutatások, csak a nagyon lámáknál ”
Kik lennének a “nagyon lámák”?
június 21, 2010 at 22:28 du.
Video, zene a magáncélú másolás esete, de mi a helyzet az ebook-okkal ?
június 21, 2010 at 22:29 du.
JogÁsz nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
Ami még homály maradt nekem 😀 –
1. Az a láma aki sokat rinyál, mint én pl? Vagy kicsoda?
2. Akkor véleményed szerint van értelme elköltöztetni itthonról a DVD gyűjteményt?
3. Ha tanúként hívnak be, akkor nem mondok semmit, eddig rendben. Erről idézést kapok postán, nem házhoz jönnek értem ugye?
4. Ha a tárhely mérete nem számít akkor a (tanú vagy házkutatásra való) válogatás véletlenszerű lesz, jól értem?
5. Mikor a dolog bíróságra kerül, akkor tanúk behívásánál annak van bármi jelentősége, hogy én pl nem Bp.-n lakom?
június 21, 2010 at 22:35 du.
Üdv!
A profilomban meg volt adva a születés időm, és a település ahol lakom.
Csak free dolgokat töltöttem fel (3-4et)
Feltöltés/Letöltésem ~fél tera.
Van okom félni?
június 21, 2010 at 22:36 du.
“Ez nem mindig jár sikerrel.”
Ilyen ügyekben mondhatjuk, hogy szinte sohasem jár sikerrel.
Lesznek házkutatások, ebben biztos vagyok.
június 21, 2010 at 22:42 du.
Nos akkor én is kérdeznék,biztos vagyok benne hogy már volt a kérdések közt hasonló ami ha nyugodt állapotban lennék akkor át tudnám ültetni az én helyzetemre,de jelenlegi valós életbeli és torrentbeli dolgaim nyugtalanná tesznek.Szóval a kérdés az hogy mondjuk regelve voltam pár oldalon,főleg egyet vagy kettőt használtam…üröm az örömben hogy viszonylag gyors itthoni internetem van és ezért összvissz 2-2,5 év alatt elértem egy olyan 3-3 terás forgalmat mindkét irányba,torrent kliensben be volt állítva az adatfolyam titkosítás plusz a szolgáltatónál dinamikus ip-t kapok ha jól emlékszem 10-12 óránként plusz az accomat több személy is használta más más városból.Itthon eléggé sok kompromittáló anyag van,nem vagyok releaser,sem ripper sem semmi,puszta mezei user vagyok ilyen viszonylatban,soha nem töltöttem fel egy torrentet sem,maximum visszaosztottam.
Még egy kérdés,ha netalántán mégis kijönnének a yardok és lefoglalnak ezt-azt akkor ha úgy adódik és bírósági ügy lesz belőle akkor családi helyzetre /gondolok itt anyagi,eltartói és egyéb negatívan befolyásoló családügyi tényezőre/ lehet-e hivatkozni mint enyhítő körülményre?Vagy például olyanra lehet hivatkozni hogy csupán “demó”-ként töltöttem le?Magyarul letöltöttem egy játékot hogy jól fut-e a gépemen és hogy megéri-e azt a tizenpárezer forintot?
És szintén még egy kérdés,a rendőrség,ha házkutatási paranccsal jön akkor arról előzetes értesítést kell-e kapnom,vagy csupán amolyan filmes angolsággal megjelennek az ajtó előtt?
És egy apró felszólalás azokhoz akik úgy vélik, hogy most aki magának vermet ásott most jól be is temeti magát a torrentezéssel,azoknak feltennék egy kérdést:
Ha ők olyan helyzetben lennének hogy nem képesek megfizetni egy normális számítógépet /én jelenleg egy két éve is közép kategóriának számító rendszert használok/ akkor az most miért adjon ki tízezreket arra hogy megvegyek egy játékot ami még az sem biztos hogy elindul vagy hogy ha elindul akkor is maximum 5 képkockát rajzol ki másodpercenként,aki esetleg ezt nem értené hogy miért rossz,egy film 25 vagy 30 képkocka másodpercenként,egy játék úgy hogy élvezhető legyen,vagyis ne szaggasson legalább 60-70 képkocka kell.
A kérdésekre a lehetőleg egyszerű és tömör válaszokat előre is nagyon köszönöm!
Egy “mezei user”
június 21, 2010 at 22:50 du.
Ez a “demóként” elég fura felvetés.
Viszont sok esetben van olyan hogy megveszed a játékot, előrendeled, stb.
Megjön és NEM MEGY A GÉPEDEN.
Ekkor letöltve vmi scene rls-t pöpecül tudod indítani, és végigjátszod.
A gépeden ott a letöltött verzió, a polcon meg az eredeti.
Akkor “miújság” van?
És nem egy 1 játék hanem nagyon sok az eredeti cuccaid közül!
június 21, 2010 at 23:07 du.
“Gyakorlatilag nem csak a szerzői és szomszédos jogok megsértése miatt vonható felelősségre, hanem a Btk. 329/B. miatt is, aminek rövid megnevezése: Szerzői és szomszédos jogok védelmét szolgáló műszaki intézkedés kijátszása. Ezt használják akkor is, hogyha mondjuk egy konzol van megchippelve vagy softmod van rajta:D”
Szóval ha kimennének vkihez és ott van egy szoftmodolt WII és egy flashelt X360, akkor azt is fogják és benyúlják?
Az szép 😀
Erre volt már példa egyébként?
június 21, 2010 at 23:25 du.
Bukott Seed szervereseknél és TOP10-es feltőltöknél mekkora a lehetősége egy házkutatásnak?
A Seed szerveres ráadásul saját néven bérelte a sávot, tehát akár vissza is követhető a lakcíme ami vidéki.
június 21, 2010 at 23:40 du.
üdv.kérdés
van elvileg,hogy ugye a szolgáltatók feldobják az ügyfeleiket seedszerver szolgáltatás esetén.
A szolgáltató nem tehette rá az adatokat?Vagy én a szolgáltatónak mondjuk azért nem utalhattam a számlaszámára azért a pénzt,mert mondjuk egy tábla csokit akarok tőle venni?
június 22, 2010 at 0:05 de.
Szerintem ez így nagyon komolytalan. Nem csodálom, hogy sokan továbbra sem látják tisztán a helyzetet, és némelyek még jobban be lettek most tojva, mint előtte.
Vagy jól, vagy sehogyan…de azért mégis csak több a semminél.
Az előző részen meg az oldal látogatói tettek ki magukért. (Tisztelet a kivételnek.) Hiába írta oda az admin, hogy ezen a részen mellőzzétek a nem oda valódolgokat: egyesek csak oda kommenteltek minden nem ide való dolgot. Azt is hiába írta oda, hogy olvassátok el a már fenn lévőket, volt pár ember, aki simán ismételt.
Aztán már most egy igen gyakorlati dolgokról van szó, egyesek mégis már szinte filozofikus jogi kérdéseket is feltettek az ügyvédnek, aminek szerintem most totál nem itt a helye.
És egyesek különbséget tudhatnának tenni a szófosás és mondani való lényegre törő és értelmes megfogalmazása között.
június 22, 2010 at 0:16 de.
Hi!
Engen az érdekelne, hogy ha lefoglalták azt a seed szervert aminek az egyik bérlője voltam és nem találnak rajta adatot (mert időben letöröltem) akkor van félnivalóm? Elvileg a gépen megmaradt .torrent file-ok nem minősülnek jogvédett tartalomnak.
június 22, 2010 at 1:02 de.
‘A torrent fájl egy link. Ugyan olyan link mint a google linkjei, csak ez utóbbiból jóval több van. Lehet e csakis kizárólag linkek miatt egy egész közvetítő szolgáltatót (trackert) leállítani és a szerverét elkobozni?
A gyakorlat azt mutatja, hogy igen.’
Ezt nem fogom megérteni, hogy ezt miért tehetik meg?
június 22, 2010 at 4:26 de.
Látom sokan rettegnek. Pedig szerintem nincs mitől félniük (bár Fideszék bejelentették, hogy három börtönt újranyitnak 😀 ) Na de félre a tréfát…
Tehát a legnagyobb bajban a seedszerver bérbeadók és az azt használók vannak. A bérbeadók azért, mert gyakorlatilag nem szerverhostingra adták bérbe, tudták, hogy mire kell a usernek a tárhely (sőt yardék szerintem még az ezt reklámozó oldalakat is mentették). A user akkor van bajba, hogy ha az elvitt seedszerveren tárolt letöltött cuccot amit osztott vissza. Ez biza jogsértés.
Azok, akik csak regisztrálva voltak torrentoldalakra, szerintem nincs mitől félniük. Sem idő, sem ember nincs erre, hogy most többezer IP-t beazonosítsanak. És a torrentoldalak -a nagyok – vigyáztak arra, hogy a userek adatai biztonságban legyenek.
Kérdeztétek többen, hogy hogyan megy a rendőrségi eljárás. Persze: bilincs, rögtön előzetes és 6 személyes zárkában kancigányok, akik alig várják, hogy lehajolj szappanért 😀
Na ez nem így megy. Ha valaki gyanúba keveredik, akkor a yardék megjelennek nála házkutatásra (ez általában paranccsal megy, de nem mindig… és nem szólnak előtte). Azt tűrni vagy köteles. Felhívják a házkutatást szenvedőt, hogy a kért dolgokat adja elő. Ha nincs ilyen, akkor néznek körül. Utána bevisznek és kihallgatnak. A lefoglalásról és a kihallgatásról jegyzőkönyv készül. Ha valami jogsértő cuccot találnak, akkor azt már nem kapod vissza. A bizonyítás során szakértőt rendelnek ki az okozott kár megállapítására. Az ő költsége valamint a tárolás költsége lesz a bűnügyi költség, amit a gyanúsítottnak akkor kell megfizetni, ha bebizonyosodik a bűnössége, egyébként az állam viseli.
Kérdezték: igen, bűncselekmény a softmoddolt Wii, a flashelt Xbox és a chippelt PS2 is. Azt is viszik, ha olyat találnak. Akkor sem mentesülsz, ha nem te lőtted ki a biztonsági védelmét.
Tehát: seedszerveresek félhetnek, a többiek szerintem nem. Bár láttam már több, mint 100 gyanúsítottas ügyet ilyenből…
június 22, 2010 at 7:36 de.
Tisztelt Ügyvéd Urak!
Én is nagyon köszönöm a válaszokat elég kimerítőek voltak.
június 22, 2010 at 9:15 de.
Az mindig is érdekelt, hogy ha nem vagyok otthon, akkor betörnek a lakásomba?
Előfordulhat az, hogy hazaérek és fel van dúlva a lakás?
Mert ha nem akkor a nem vagyok otthon akár egyenlő lehet a “bebújok a sarokba sunyítani és nem nyitom ki az ajtót”-tal…
június 22, 2010 at 9:56 de.
Nem tudom ,hogy akik feltöltöttek 3-4 torrentet + volt 1-2 terra le/feltöltésük miért félnek?szerintetek ha ki is mennek,hozzátok vagy aki naponta feltöltött 4-5 torrentet?én is használtam seedszervert,sőőt talán feltöltöttem 9-10 torrentet is + volt 6-7 terra fel/le töltésem de mégse rágom a körmöm mert nemhiszem hogy én lennék a célpontjuk.ez nevetséges szerintem, itt elsősorban a seedszerver bérbeadók a célpontok nem az userek nemhiszem hogy kell félni.ha ki is jönnek amit nemhiszem hogy külföldre utánnam jönnének 6-7 terra feltöltés miatt :DD akkoris elviszik a vinyómat azt jóccakát vizsgálják nyugodtan veszek másikat.ennyierővel begyájthetnék mindenkitől a vinyót és szerintetek mindent átnézik?csak nálam itthon van 1 terra+ CD,DVD akkor a nemtudom hányszázezer felhasználónak mennyi van összesen?ha egy torrentoldal üzemeltető megússza minden(pl mint most is sokan csak felszóltást kaptak , nem reklámozom az oldalt de tudok ilyet) nélkül nektek sincs okotok félni 😀 na jóklegyetek hamarossan minden visszatér a régi kerékvágásba persze néhány jó oldal nélkül : /
ui.: kitudja lehet délután nálam is kopogtatnak hehe 😛
június 22, 2010 at 10:05 de.
off 🙂
a tera meg mindig egy r 😀
@88
valaki Says:
június 22, 2010 at 10:12 de.
Tisztelt Jogász Úr!
“igen, bűncselekmény a softmoddolt Wii, a flashelt Xbox és a chippelt PS2 is. Azt is viszik, ha olyat találnak.”
Ezzel kapcsolatban érdeklődnék, hogy tegyük fel van egy flashelt xbox-om, mellette ott van pár gyári játék (a kedvenceimet mindig megveszem), és másoltat nem találnak, mert azokat kiírás/végigjátszás után széttöröm+kidobom. Ez esetben is elvihetik?
A másik kérdésem pedig az, hogy legyen akármilyen pici is az esélye, de mondjuk engem lenyomoznak és kijönnek kutakodni. Én addigra már megvettem a Windows-t is jogtisztában, nincs egy kalóz programom sem, de testvéremnek pl. a szomszéd szobában kalóz windows-za van sok programmal, ilyenkor joguk van ott is kutakodni?
június 22, 2010 at 10:36 de.
Én csak azt nem értem,hogy aki seed servert használt 30Mbites sávval miért egy bűnöző és rettegjen. Aki meg otthon ugyanúgy 30Mbites nettel torrentezett “mezei user” , annak meg semmi félnivalója nincsen.
június 22, 2010 at 11:21 de.
1. vége + 16. trackerüzemeltetés: abban az esetben nem, ha a trackeren nem jogvédett alkotásokra mutató linkek vannak…
15. ha elérnek hozzá, akkor várhat.
+1/1 nehézkes, problémás, időrabló folyamat, ezért kicsi rá az esély.
+1/2 3 év!
+1/3 ha a visszaosztás igazolható, akkor következményekkel fog járni… A szerzői jogcsak abban az esetben ismeri el a szabad felhasználást, ha annak keretei nem kerülnek átlépésre. Amennyiben vki torrentezik (s megozstásra is sor kerül), akkor az összes, nála lévő másolt film/zene miatt felelősségre vonható (attól függően, h mit osztott meg).
*** to sct: ha lehet, ne kommentezd, honnan jött a hozzászólás ***
június 22, 2010 at 11:38 de.
Azt szeretném még kérdezni, hogy ha a házkutatás nem nálam zajlott hanem a hosting szolgáltatónál (ő volt annak alanya), de az én cuccomat vitték el onnan, akkor én élhetek panasszal a házkutatás (az ő házkutatása) ellen (mert mást is elvittek, mint amit a határozatban szerepelt, stb)?
június 22, 2010 at 11:44 de.
@valaki
Én annyira be vagyok szarva, hogy szavaid xanax-ként hatottak rám.
Én, itt, előttetek megfogadom és nyugodtan logoljátok, hogy legyen bizonyíték, hogy soha többet nem fogok fájlmegosztó programmal letölteni bármit is…
Azért egyre kíváncsi vagyok, hogy milyen gyorsan tudnak a sün-lakban dolgozni. Mert addig az idegtől a gyereket is megverem napi 3x. Mondják, hogy ejnye bejnye, fizess x összeget, ha elkapunk még egyszer 3 év, azt csókolom. Csak ez a meghúrcolásos dolgot nem kellene. Általában a bérlők felnőtt emberek, nem vérpistikék, normálisan meg lehet beszélni, könyörgöm…
És most ne gyertek azzal, hogy nem tudtad előre mit csinálsz? Én csak a válság miatt fordultam bérléshez, villanyszámla és amortizáció elkerülése végett. De tegyük hozzá, hogy kényelmi szempontból a szerver bérlés hatalmas ötlet.
A T. Ügyév Urak felé kérdezem még, ha lehet:
Ha nyilatkozom, hogy én az accountom leírásában megjegyeztem, nem adok engedélyt senkinek arra, hogy letöltsön tőlem, ez jelenthet vmit? Ne nevessetek ki, lehet vmilyen következménye, hátha.
Köszönöm.
június 22, 2010 at 13:32 du.
Mint gondolom sokan mások, én is kíváncsi vagyok rá, mikor nyugodhatok meg teljesen.
Ezügyben szeretném feltenni a kérdést az ügyvéd úrnak:
Ha visszakaptam a lefoglalt gépemet (merevlemezzel együtt), teljesen biztos lehetek benne, hogy az azon talált esetleges bizonyítékok (pl. IP címek) alapján, vagy ezen bizonyítékokkal kapcsolatos egyéb ügyben nem fog tovább nyomozni sem utánam, sem a számítógéppel bármilyen módon összefüggésbe hozható személy után a hatóság? Vagy bármikor (akár hónapok-évek múltán is) betoppanhatnak egy házkutatásra? És mi a helyzet, ha merevlemez nélkül kapom vissza?
Más: a szerveren lévő naplófájlokban lévő IP címek bizonyító ereje mekkora? Hiszen ezeket bárki hamisíthatja, aki hozzájuk fér. Vagy az IP cím csak egy irányjelző az esetleges elkövető felé, önmagában bizonyító ereje nincs?
június 22, 2010 at 13:57 du.
@ 85 JogÁsz Says:
Ezt most akkor hogyan kell érteni?
Aki szerver bérlő volt, azt bizony retteghet és jobban teszi, ha mielőbb felköti a gatyáját, attól függetlenül, hogy mondjuk 1 hét alatt vagy 1 év alatt töltött fel mondjuk 5 TB-ot?
És arról már többször beszéltünk, hogy hány torrentező lehet. Arról van valakinek reális képe, hogy közölük hányan bérelhettek seedszervert?
június 22, 2010 at 15:18 du.
béla says
“Ezzel kapcsolatban érdeklődnék, hogy tegyük fel van egy flashelt xbox-om, mellette ott van pár gyári játék (a kedvenceimet mindig megveszem), és másoltat nem találnak, mert azokat kiírás/végigjátszás után széttöröm+kidobom. Ez esetben is elvihetik?”
Igen, a bűncselekmény ebben az esetben is megáll. A műszaki intézkedés kijátszása nem a másolt játék futtatásával valósul meg, elkövethető úgy is, hogy csak eredeti játékokkal játszik az illető, de a gép “ki van ütve”. Maga a flashelés/softmoddolás az elkövetés tárgya, tehát az, hogy a gépet alkalmassá teszik arra, hogy biztonsági másolatokat is futtasson.
június 22, 2010 at 15:28 du.
annak kell a legjobban félni (már aki igy is érzi) aki olyat is tölt fel amit készit ,azaz releaser
aki sima seedservert használ(t) az többnyire mástól és másnak forgalmazza az adott “akármit” , bár gondolom ha magának is letöltötte az más kérdés és bizonyítás alá esik
azt viszont nagyon nehéz lesz bebizonyitani akárkinél hogy az adott anyag tőle származik, hiszen mindent csak simán tradelnek a kedves feltöltők egy másik oldalról
kevés az olyan anyag amit pistike megvesz a boltban pl. adobe cs4 , és jóhiszeműen megosztja velünk, vagy béluska a nagysikerü és 20.000 példányban kiadott balázs puli best off cd-t megvette és nagynehezen az 1kattintós rippelő progijával magas szinvonalú mp3ba felrakott
június 22, 2010 at 15:37 du.
Huhh, a válaszok elején volt, hogy a hatóságnak kell bizonyítani a bűnösségemet. Szeretném megkérdezni az ügyvéd uraktól, miért van az, hogy valahogy a hatósági bizonyítás mindig annyiból áll, hogy: a hatóság mondja, és az úgy van, pont.
Pár éve volt egy eset, melyben egyik szomszédomat feljelentette egy rosszakarója(nem adott kölcsön lemezeket, mert már 3at nem kapott attól az embertől vissza), hogy ilyen és olyan netet lopott(minek tette volna, ha volt saját előfizetése?). elvitték a gépét, és a saját használatra kiírt lemezeit(nagy részükön free, legális program, valamint msdnaa-s, ami ugye legális).
A rendőrség még azt sem engedte, hogy a merevlemezt kiszedje a gépből, és mikor visszaadták a házat(fél év múlva), a gép használhatatlan volt, mert kitörték az alkatrészeit, ahogy kivették a winchestert.
a fél év alatt a netszolgáltató állítólag többször megtagadta az adatszolgáltatást a rendőrség felé(ami természetesen nem lehet igaz). ezután kiderült, hogy ártatlan a srác. így számunkra bebizonyosodott, hogy a gép elkobzás,stb. csak azért kellett, hogy a rendőrség ne tűnjön ostobának, akik ki sem vizsgálják a helyzetet.
És ezek után a hatóságnak kell valami komoly indok a cselekvéshez? és ahhoz, hogy több százezer Ft kárt okozzon ártatlanoknak? természetesen a “bocsi”-ra meg már nem is számított az elszenvedő
június 22, 2010 at 16:04 du.
Üdv.
Akkor a szervert bérbeadói, valamint a bérlők is veszélyben vannak.
Kérdés: Ha jönnek és filmeket találnak itthon, akkor az “magáncélú letöltés” miatt legális? ugyanez az mp3-mal, ha nem albumban van, csak számok?
június 22, 2010 at 16:33 du.
Köszönöm válaszát JogÁsz Úr, de valamit még mindig nem értek. Ha kijönnek és nem találnak semmit kalóz szoftvert, pláne nem másolt xbox játékot akkor is elviszik a boxot hátha flashelt? Érdekesen hangzik. Meg honnan jöhetnek rá a helyszínen hogy az flashelt? Csak a dvd-olvasón más a firmware, annyi, más nem látszik …