Hosszú – egészen pontosan 5 éves – jogi procedúra után egyezséggel zárult a LimeWire szolgáltatást üzemeltető cég, és a lemezkiadók pere. A cég több mint 100 milliós kártérítést fizet a kiadóknak, ami nem is olyan rossz, a korábbi számokhoz képest.
Az egész történet még 2006-ban kezdődött, amikor a RIAA (az amerikai lemezkiadókat tömörítő szervezet) beperelte a LimeWire LLC-t, illetve vezetőit, mondván, hogy a cég jogvédelem alatt álló zenék terjesztésével több mint 1 milliárdos kárt okozott a lemezkiadóknak.
A bíróság még tavaly kimondta mind a cég, mind a vezető Mike Gorton felelősségét. A cég a programban található hirdetésekből állt, ráadásul nem is rosszan, bevétele évről évre nőtt. A hálózaton forgalmazott tartalom nagy része viszont természetesen illegális forrásból származott.
A LimeWire volt az egyik utolsó nagy név az interneten, aki saját hálózatával és a programjával működni tudott a világhálón. A korábbi konkurenciák, vagy “társak” (Napster, Kazaa, Grokster) már mind elestek a pereskedésben, illetve megpróbáltak legális úton tovább lavírozni.
A cég végül peren kívül meg tudott egyezni a lemezkiadókkal, és 105 milliós kártérítést fizetett. A RIAA elnöke – Mitch Bainwool – szerint ezzel a döntéssel az egész zenei közösségnek van oka az ünneplésre.
(via hwsw)
május 15, 2011 at 21:53 du.
Van okuk az ünneplésre, mivel a több milliárdjukhoz hozzácsaphatnak még 105 milliót…Grat, legyenek vele boldogok…
május 17, 2011 at 9:40 de.
Meg amúgy is elég szánalmas a lemezkiadók “üzleti terve”. A kalóz oldalak a reklámbevételekből 100 milliókat zsebelnek be. Akkor a lemezkiadók miért nem képesek ugyanezt csinálni? Ehelyett inkább perelgetnek orrba-szájba. Ráadásul, ha ők is ugyanazt csinálnák mint a kalóz oldalak, akkor idővel simán monopol helyzetbe kerülnének, ugyanis megvan az az előnyük, hogy “idő előtt” rakják fel az újabb számokat jó minőségben. A felhasználónak meg más nem is kell, tök mindegy, hogy melyik oldalon villog a szemükbe a reklám. Többszörösét kereshetnék, mint most a perelgetésekkel. Szánalom.
május 26, 2011 at 18:01 du.
5 éves per? nem rossz, volt idejük össze harácsolni a kenőpénzt 😀 azért a zeneipar helyében nem lennék ennyire büszke arra, hogy hülyére vett egy internetes cég 😀
június 10, 2011 at 16:24 du.
Baromi nagy okuk van. Én pl mióta ákost hallok a rádióban a múltkori feljelentgetése után annyira rosszul vagyok, hogy átkapcsolok.
Szerinem ezzel inkább a rajongókat veszítenek.
Zeneletöltés az meg promóciós dolog voltaképp, rajongók úgyis elmennek a koncertre.
Lehet egy koncertből nem lesz annyi bevétel, mint a CD sokszorosításából, de régen is meg tudtak élni a vándormuzsikusok, sőt még így is a mai társaik elég jó gázsival büszkélkedhetnek, amikor nem hinném, hogy egy 8 órát végig dolgozó gyári munkásnál többet dolgoznának.