Többször szerepelt már oldalunkon a HADOPI törvénycsomag, amelyet Franciaországban vezettek be, és a legtöbben három esély, vagy három dobásként ismerik. A lényege az, hogy akit három alkalommal illegális letöltésen kapnak, az komoly büntetést kap, sőt az internetet is megvonhatják tőle.
A felhasználók ellenőrzését nem 100 százalékban az állam végezte, hanem kiadták egy magáncégnek, a TMG-nek, amelynek a feladata az volt, hogy listázza azokat a címeket, ahol szerzői jog megsértését tapasztalják. Ezen a ponton került porszem a HADOPI gépezetébe, a TMG ugyanis pár napja beismerte, feltörték a hálózatot, és jelentős esélye van annak, hogy a támadók érzékeny, személyes adatokhoz jutottak. A hír hallatán a francia kormány felfüggesztette a cég felvásárlására indított terveit.
… és tényleg
Nemcsak a felvásárlási projekt áll jelenleg, Eric Walter a HADOPI végrehajtásért felelős hivatalának vezetője megerősítette, hogy – biztonsági okokból – ők is megszakították a kapcsolatot a bajba került TMG-vel. Így gyakorlatilag a törvény jelenleg betarthatatlan, hiszen a TMG szolgáltatta az adatokat, amelyek alapján a hivatali szervek léptek volna szerzői jog megsértése esetén. A jelenlegi helyzetben a IP címekhez biztosan nem tudnak hozzáférni a HADOPI hivatalok.
Egy részről a francia felhasználók örülhetnek és tapsolhatnak, hiszen a törvényt, amely alapján szabályozva (inkább büntetve) lennének, a kormány képtelen a jelenlegi helyzetben betartani. A másik oldalról nézve viszont nem biztos, hogy örülnék neki, hogyha – egy magáncégen kívül – mások hozzáférnének az engem érintő esetleg érzékeny, személyes információkhoz. Az online privacy-n esett csorba mindenesetre egy jel, nem biztos, hogy a francia állam a megfelelő eszközökkel és erőforrásokkal próbálja betartani a törvényt.
május 20, 2011 at 12:47 du.
Epic fail.
május 20, 2011 at 14:35 du.
Aki másnak vermet ás…
május 20, 2011 at 15:16 du.
@ NetCigány: az sírásó vagy földmunkás 🙂
május 21, 2011 at 12:21 du.
HA HA HA HA
május 21, 2011 at 12:22 du.
Trollface. Hadoki. Problem? 😀
május 23, 2011 at 0:19 de.
Remélem hamar beletörik a bicskájuk ebbe is. Azon is érdemes gondolkodni, hogy a mai felhasználók számára viszonylag már olcsón elérhető wireless technológiával simán lehetne saját interenetes alhálókat csinálni, ami felett nem lenne kontrollja sem a szolgáltatónak sem a kiadóknak. Persze én olyan megoldásban hiszek, mint ami a freeware/opensource világban már elterjedt: Donate gomb. Mindenkitől annyira várható el az anyagi hozzájárulás egy kreatív multimédiás termékhez, amennyire azt az illető megteheti, illetve amennyire meg akarja tenni, amennyire tetszett neki (képesség és hajlandóság). Az ilyen korlátozások csak kiverik a biztosítékokat és arra jók, hogy embereket hergeljenek emberek ellen – egyébként a probléma nem lesz megoldva. Nekem személy szerint Jean-Luc Godard véleménye tetszik, miszerint egy művésznek inkább kötelességei vannak, mintsem jogai. Vagy James Cameron véleménye, amit az Avatar (nagyon jó film, nézzétek meg) kapcsán mondott, hogy sokkal inkább a film valódi értékét, élményét kell figyelembe venni és feltornászni, mintsem a korlátozások és perek számát. A Donate rendszer amúgy hasonló konstruktivitással rendelkező filmesekkel/zenészekkel megoldható lenne, csak még nem tartunk itt, mert a kiadók túl kapzsik és profitéhesek.
A cikkek:
http://reviews.cnet.com/8301-12261_7-20001201-10356022.html
http://ipinsider1.wordpress.com/2010/11/29/legendary-french-film-director-aids-music-pirate/
Én például sok jó film után éreztem úgy, hogy szívesen felmennék a készítő(k) oldalára és megnyomnám a Donate gombot, de nem találtam. A DVD-t meg a Blu Ray Disc-et viszont nem fogom megvenni, mert a pénzem nagy része nem a készítőknek megy, hanem a lemez gyártására, nyersanyagra (amit óriási pazarlásnak tartok, ha a gépemen is meglehet NULLA plusz nyersanyag-felhasználással), a kiadó nyereségére, reklámokra stb. költik el. Szoftvereket is támogattam már több tízezres forint értékben és sokkal jobb érzés volt átutalni nekik az adományt (ami akár egy kereskedelmi szoftver ára is lehetett volna), mint megvenni egy kereskedelmi szoftvert, aminek ők mondják meg az árát és “ha nem tetszik, jön a BSA”.
június 3, 2011 at 10:52 de.
@stringZ: “Az ilyen korlátozások csak kiverik a biztosítékokat és arra jók, hogy embereket hergeljenek emberek ellen – egyébként a probléma nem lesz megoldva.”
Divide et Impera! – Sajnos ez az érdeke minden élősködőnek az Artisjus és holdudvarán át a politikusokig!
OpenSource4Ever!